FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Hi drustvo

Ja ne sum u stanje da pisam recenzija a znam deka u nedela mnogu lugje ko mene uste prviot den go pustaat predlogot.

Mnogu pati se predomisliv no mislam deka e vreme sekoj da go izgleda mojot top 3 film. A toa e enter the void od gaspar noe.

Zosto go izbiram ovoj? Najmnogu bidejki e iskustvo otkolku film. Na poveketo ke im e ispod prosek no dovolno mi e na eden da mu legne. A i dosta go nemate gledano. Mnogu predlozuvaci imaat kriteriumi, gledajte go navecer, gledajte go bez prevod itn, pa mojot kriterium e ako imate sansa da se naduvate. :D No, i beztoa spored mene e interesen film na koj vredi da se izgubat 2 saati. Minatite predlozi u klubov mi se crowd pleasing pa za ovoj hejtajte kolku sakate.

Ke pisam i jas koga ke go izgledam pak.

Imajte ubava nedelna vecer


Ta
Ах бе Вотович :(

Првиот пат за тебе го глеав филмов.
Сега пак за тебе..
Уште колку пати мојата љубов и наклонетост кон тебе ќе биде казнета со 2 саати глеање Ентер д Воид :place:
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Најлегендарната сцена евер. И теорија на релативност, и квантна теорија проби, а богами и теорија на струни, во 12 димензија навлезе.
Гомна да јадат и Њутн, и Ајнштајн, и копилето Хокингс. :D
Најјако од цела сцена е 0:18, види како рипа со џипот
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ах бе Вотович :(

Првиот пат за тебе го глеав филмов.
Сега пак за тебе..
Уште колку пати мојата љубов и наклонетост кон тебе ќе биде казнета со 2 саати глеање Ентер д Воид :place:
Abe anon koa pisa vidov deka dosta go gledale ama mnogu ne se u klubov
Pisajte stari oceni, ionaka visoko kotiram so ikiru i slicnite :D

Se izvinuvam za ovoj clusterfuck od predlozi najmnogu do zlate, cel den sum na masa a mislam u pozadina deka denes mora da preslozam film :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Очекувам филмов да ми легне ко 50 годишна блгарска дроља со пола исчукани заби, здив што труе на кисела зелка, треторазредни цигари и брља, виснати цици, немиена минџа цела недела и хемероиди.

Или у превод 0.5/5.

Баш да видам дали сум во право.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Не сум дувал кујзне од кога, стрепам сега. Копилиња.

Сеа за инат на пладне ќе го глеам, со македонски превод, ненадуван, со 2 ред була у мене.

Гомна!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Andhadhun го гледаа 17 души, со што е трет најгледан филм во клубов, по првите 2. Средната оценка е 7,2, што е израмнување со петтата највисока оценка по рестартот на клубов. Го испуштија:
@Beric Dondarrion - 2 филм (жолт картон)
@bobipp - 3 филм (црвен картон)

Во следните 2 недели, како 127 филм, знаете, го гледаме Enter the Void, предлог на @wot . Ова е осми негов предлог во клубот, по: истрипаниот The Congress, вампирската меланхолична сага Only Lovers Left Alive, извонредниот Ikiru, цицкестиот House of Tolerance, прекрасниот Phoenix, романтичниот Candy и уште еден истрипан - Synecdoche New York. Јас веќе го гледав, пишете нешто, и чекајте ја мојата рецензија отпосле. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
ENTER the VOID

Ова беше еден вистински трип! But I (surprise, surprise) liked it! Искрено, пред да почнам да го гледам, мислев дека ќе биде само уште едно претенциозно артхаус срање на Ное, во кое купишта неповрзани работи прават целина чија замисла можат да ја сфатат само истрипани студенти на Драмски факултет со постојано еректиран пенис или постојано навлажнета вагина и се уште бубулици на лицето. Не очекував дека ќе гледам приказна. Ама тука имаше, и тоа каква приказна! И плус, оригинално, неконвенционално раскажана, преку скокови на душата на Оскар во време и простор и преку исечоци од сеќавања и случувања кои како пазли совршено создаваат една приказна која е истовремено и тажна, и среќна, и прекрасна, и досадна, и никаква, и секаква... Ми се допадна најмногу технички. Camera work тука е mindblowing! Почетокот кога живиот Оскар беше камерата, со сите тие трепнувања, бои и трипови, бев забезекнат. Подоцна, исто Оскар беше камерата, ама неговата душа. Е, тој дел беше малку предолг, што ми е една од единствените замерки тука. Добро би му дошол еден CUT во кој би се исфрлил минимум еден час. Втората замерка ми беше недостигот на музика. Мислам дека ќе беше далеку погледлив доколку имаше некоја музика која би го надополнила. И третата работа - крајот беше екстремно предвидлив: уште пред да абортира сестра му, знаев дека ќе се случи тоа што се случи, зашто другар му го наговести кога му ја раскажуваше „฿ØØ₭ Ø₣ ĐɆ₳Đ“. Прекрасно, оригинално, инвентивно филмче, едно неповторливо искуство кое ќе го паметам долго. И плус - не користев никакви дроги! Измеѓу 8 и 9, ама заради трите замерки, а mostly заради должината, зашто поголем дел од филмот беше баш vOid, една 8/10 од мене.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Престанав да читам после студенти на Драмски. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom