FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
Andhadhun (2018)

Долго време се канам да погледнам нешто од новиве боливудски наслови, но со оглед дека се во просек по 3 часа никако да се решам. Од друга страна, со нивната хиперпродукција никој и не е во можност да држи чекор.

Така да добро дојде овој предлог, иако не се работи за баш класичен индиски филм. Овој е од новиот бран филмови кои имаат цел да се пробијат на западниот пазар, како што вели и на насловната шпица со благодарностите и партнерите, која патем трае цели три минути пред воопшто да почне филмот.

За нас најголем проблем е што филмов е масала жанр, односно не може да се одлучи кој жанр да биде, па затоа е мешавина од сите. Како последица на тоа имаме недефинирани ликови кои не се доследни во однесувањето. Ние не сме навикнати да гледаме вакви мешавини, кај нас се знае што иде со што.

Убаво напредуваше приказната, со добар заплет од типот каде што се мами измамникот со неговата измама. Иако сето малку наивно, токму заради недефинираноста.

Музиката многу ми се допадна, барем онаа оригиналната, останатото исто беше масала. Камерата и монтажата сосема солидни, немам замерки.
Единствено што мислам дека да беше едно 15-20 минути пократок, ќе беше покомпактен. Ама според индиски стандарди изгледа е максимално скратен.

Остана некажано како го убија доајенот заради кого започна целата збрка. А и полицаецот го оставија заглавен во лифтот.

7/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.974
Поени од реакции
55.033
Остана некажано како го убија доајенот заради кого започна целата збрка. А и полицаецот го оставија заглавен во лифтот.
Мислам дека кажа таа жена му дека несакајќи се десило убиството, пошто пиштолот нели беше у маж и, најверојатно се збутале со џандарот и испалил метакот.

А џандарот умре у лифтот, пукна и рикоше изеде. :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
После натпреварот вечерашен, ако победи Македонија - добиваме филм. Ако изгуби, ќе чекаме до полноќ :D
Ако победи добиваме македонски филм, ако не, тогаш австриски. Хахахах
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Andhadhun (2018)

Кога Анон кажа дека ќе гледаме индијски филм очекував вакво нешто

Премногу пресврти, премногу мешаници, премногу непотребни работи и предолг. Музикава добро почна ама како се движеше филмов така се повеќе и повеќе го поднамалував телевизорот оти ми се смачи. Слично беше и со приказнава, како се движеше така се подосаден ми стануваше, а стварно добро ми почна и бев изненаден од тоа колку добро ми изгледаше се. Интересно ми беше се до случувањата во станот, после тоа стана калакурница.
Единствено нешто што почна одлично и беше до крај одлично беше камерата.


5/10
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кој предложува нов филм? И кој е новиот филм? :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Waves или Corpus Christi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
а не може, не ве ебам, ќе си барате филм што НИКОЈ го нема гледано, како што јас успеав да најдам и доста солидно изкотирав
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Кога Анон кажа дека ќе гледаме индијски филм очекував вакво нешто
Најлегендарната сцена евер. И теорија на релативност, и квантна теорија проби, а богами и теорија на струни, во 12 димензија навлезе.
Гомна да јадат и Њутн, и Ајнштајн, и копилето Хокингс. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Hi drustvo

Ja ne sum u stanje da pisam recenzija a znam deka u nedela mnogu lugje ko mene uste prviot den go pustaat predlogot.

Mnogu pati se predomisliv no mislam deka e vreme sekoj da go izgleda mojot top 3 film. A toa e enter the void od gaspar noe.

Zosto go izbiram ovoj? Najmnogu bidejki e iskustvo otkolku film. Na poveketo ke im e ispod prosek no dovolno mi e na eden da mu legne. A i dosta go nemate gledano. Mnogu predlozuvaci imaat kriteriumi, gledajte go navecer, gledajte go bez prevod itn, pa mojot kriterium e ako imate sansa da se naduvate. :D No, i beztoa spored mene e interesen film na koj vredi da se izgubat 2 saati. Minatite predlozi u klubov mi se crowd pleasing pa za ovoj hejtajte kolku sakate.

Ke pisam i jas koga ke go izgledam pak.

Imajte ubava nedelna vecer


Ta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom