Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Јас две недели сам тамо,ако треба и уште две не си идум без пасош.мн гужва посредникот ми кажаа од почеток да сам спремна на се.како и да е до петок ќе завршам
2 nedeli si tam i uste ne si zemala pasošo epa so pravi tam tie 2 nedeli
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Сите што сте паметни и два пати бевте да подигате указ спремете се да си ги сносите и последиците за вашите постапки.
Си играте со официјални институции и документи, за брзо ќе читаме тука кој како и со какво искуство ќе си помине.
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
4
Што бидна со указиве?? Ненормална работа...
Јас чекав некои 8 месеци, го подигнав на 7 мај во Скопје, имаа застој поради тоа што имаа избори, плус лани од ковидот шо беше се затворено.
Автоматски споено мислење:

Ако сака некој да ми каже детално што е потребно за во софија да си подигнеш државјанство освен меѓународен извод и 2 слики ? Одкако ќе се земе државјанството после што?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Јас чекав некои 8 месеци, го подигнав на 7 мај во Скопје, имаа застој поради тоа што имаа избори, плус лани од ковидот шо беше се затворено.
Автоматски споено мислење:
Ако сака некој да ми каже детално што е потребно за во софија да си подигнеш државјанство освен меѓународен извод и 2 слики ? Одкако ќе се земе државјанството после што?
Уфффф, во тешка ситуација си... никој до сега не бил Софија да подигне, особено не овие денови... интернетот е лимитиран особено форумот и чекаме и ние информации како тебе за да се најде некој да ни каже, упати, да го видиме неговото искуство па после тоа како слепци еден по еден да одиме! Да се надеваме дека ќе може да се оди Софија да го подигне државјанството па да не просветли сите и да ни каже!
Автоматски споено мислење:

Сите што сте паметни и два пати бевте да подигате указ спремете се да си ги сносите и последиците за вашите постапки.
Си играте со официјални институции и документи, за брзо ќе читаме тука кој како и со какво искуство ќе си помине.
Така е другар, се избрзуваат и два пати подигаат државјанство! Прво ќе ги сносат последиците оное кој свесно и со тенденција и цел дозволиле да се влезе во МП и да се подигне по втор пат државјанство, после тоа сите ќе мора да враќаме пасоши... кај беше порано со информацијава бар коа беше тешко да не насмееше вака со добро проверено инфо и да не трчавме ко луди да подигаме уверение!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Јас чекав некои 8 месеци, го подигнав на 7 мај во Скопје, имаа застој поради тоа што имаа избори, плус лани од ковидот шо беше се затворено.
Автоматски споено мислење:

Ако сака некој да ми каже детално што е потребно за во софија да си подигнеш државјанство освен меѓународен извод и 2 слики ? Одкако ќе се земе државјанството после што?
Posle se odi na pivo i kebapi :pijani: :ајнапиво:
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Добро, читате нешто на форумот или само како чат ви служи?

Човекот прсти искрши по тастатура, го имаш сето ова 2 страни назад и сега ти застана со цел памет прашуваш постапката која е.
ПЛУС имаш објаснато од пале на првите страници од темава, ама ајде тоа да занемариме пошто треба дополнително да се клика.

Ќе одземиме на фактот дека не си расонат и не си напиен кафе па тропна и преживеа :D :kafence:

p.s.
Според списокот на Бибо, се' уште не си потпишан
Прегледај го приврзокот 297953

Според тоа што не си потпишан и НЕ си објавен (а за објавување гледаме дека им треба малку време после потпис - во последно најмалку 2-3 недели) баш ме интересира дали во наредните 2-3 недели ќе има некоја објава од типот А ШТО ЌЕ БИДЕ СО НАС, А КАКО Е СЕГА ПОСТАПКАТА?

И сега ќе се налутиш? Ќе речиш дека ти го берам гајлето, немам попаметна работа и слично?

ЧОВЕЧЕ, пред само 2 страни Марин НАЦРТА КАКО ДО ПАСОШ. Зошто побогу пишувате офтопици и му плукате на трудот на оние кои и онака малку труд вложуваат за да ја држат темата активна со свежи и точни информации?

Смири се. Најверојатно си потпишан. Како што ќе принташ указ, така испринтај си го и постот на Марин и фаќај го патот за Софија ОТКАКО ќе те објават за потпишан.
Дотогаш, прати тука дали има измени и не поставувај прашања кои ќе допринесат со 20 реплики од непознат карактер за непотребни работи.
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:

Dali moze so antitela da se vleze vo Bugarija????
Moze bez problem
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
O ut utosan pak ti nemas ebeno kako sto mi se gleda! abe se nadmina ti! Kako od majka ti da e forumov! Aj gledaj si go gajleto.. Tolku li ti e dosaden zivotot?
Mnogu dobro ja znam postapkata koja ja napravil Marin i uste podobro celata procedura, sigurno ne cekav ti da me proscetlis i rassonis. Tuku mu pisav na deckoto da go objasni i negoviot pat, da ne ostane samo na Marin.. Sto ustvari pa ti objasnuvam tebe jebote general u supak
Автоматски споено мислење:


Moze bez problem
Сметам дека нема потреба и не треба јас да се мешам ниту да завземам страна но сепак неможам да останам рамнодушен на коментарот!

Во ниеден момент Генералот нема напишано саркастична навреда на постот, нит пак ти ја потцени интелегенцијата, а уште помалку да те испровоцира тамо каде најмногу боли-фамилија!

Во ниеден момент немаше ништо лично спрема тебе, туки спрема напишаното од тебе! А, пратејќи го Генерал на форумов, со неговиото реплицирање на твојот коментар во случајов беше нежен и расположен (симболично кажано).

Сепак не го бранам нит тебе нит него, само имајте почит еден спрема друг и во коментарот негов имаше реплицирање на твоите прашања! Поинаку ќе беше на тој коментар само ти да дополнеше и да се надоврзеше дека го прашуваш со цел да увидиш дали има полесен (евентуално побрз начин) од оној кој јас го кажав!

Според логика на нештата и поставеноста на законски/подзаконски акти, процедури и слично патот за одење е тој:
За да имаш пасош мора да имаш матичен! За да имаш матичен мора да си роден во БГ, да имаш пребивање или како повеќето тука преку происход/родител да поднесеш да те признаат за државјанин! Ако подолго време пратиш тие што биле пред тебе и во моментов како и во догледна иднина после нас ќе мора истиот начин да го тераат, подигање указ, општина, мвр сликање (преспивање ден/два Софија)!

Сметам дека сте супер дечки и двајцата и препукувањата повеќе нема да ги има бидејќи водат во недоглед и беспотребно се троши енергија! Не сме тука никој од нас да се потценуваме еден со друг, туку имаме иста мака и сме со цел преку искуството наше да го споделиме и да си помогнеме!
Некој допрва почнува да го оди патот до Указ, некој го изодел и не насочил како и ние да го одиме! Секој од нас има избор или ќе го послуша искуството на другиот или ќе направи можност за нов пат да изоди и да помогне!

Мислам дека секој поединечно од нас треба барем до 10 да изброи пред да реплицира! Како што гледате 90% сме на форумов во години од 20 до 40/45 и наместо нашата генерација која сака да оди во странство да се држи и да биде еден покрај друг и да се држиме и да покажеме слога и солидарност ние ако можеме ќе се убиеме!

Секој од нас нека стави прст на глава (вклучително и јас) и нека размисли на кој начин ќе може на другиот да му помогне!

Се надевам дека разумот кај секој ќе навладее и после овој пост па натака секој од нас ќе биде продуктивен и ќе покажеме солидарност спрема другиот и пред се ќе се осетиме убаво дека со нашето знаење и искуство сме помогнале на друг зошто потоа некој друг ќе ни помогне на нас!

Ако сакате напаѓајте ме после ова!
Може не требаше да се вмешам но мораме да си помагаме, а ова не е начинот!

Љубов за сите ;)
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Што па те засега со сум правила,јас дадов инф за мене немораш да ми поставуваш питања
Nogu me e gajle šo si pravila, tuku stvaraš zabuna na nekoi luge tuka šo čitat ke pomislat deka kojznae kolku gužva ima ili ne možat so denovi sa zavrsat rab, koa ustvari za 1 den se zavrse sve eventualno retko nekoj da ostane da ne može da zavrse pa mora da prespie i max 2 dena zavrse rab, kakvi 2 nedeli
 

Kajgana Shop

На врв Bottom