Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Име и/или слика не е доволно. Ми треба психометриски примерок од вас. Другото е лесна работа.
Автоматски споено мислење:

72-годишен Албанец од Македонија донирал 150.000 евра за буџетот на Србија!
(ваљда како благодарност за вакцинирањето)

Тенеке ти да не си? Ти имаш отприлика толку години и се распрашуеш за вакцинирање у Србија. Можно е да си ти.
Колку не те бива за подјебавање то е чудо едно... ама се трудиш... :P

Љ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Многу ми значи како релевантна информација, тоа што ти некого окарактеризируваш некако.
Мислам дека и ти си прекрасен, само многу љут.... се надевам еден ден ќе ти помине.

Извини уште еднаш.

Љ.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Па кога не дојдеш на свинско па да знам тројца. Е сега за другото. Не ми се верува дека ќе го објаснувам ова, ама ајде оти си ти во прашање.

Африм, твојот однос со шиптарството има едно од две објаснувања.

Прво објаснување е дека ти си свесен дека лупеташ глупости кога го браниш шиптарството (во понатамошниот дел од текстот ш.). Значи свесен си дека не можеш Македонците и ш. да ги ставаш на исто ниво, свесен си дека браниш убијци, свесен си дека ш. се агресивен, криминален, насилен и нецивилзиран народ секаде каде што ќе одат. Се тоа тебе ти е јасно. Ама не може пустото срце ш. што бие во тебе да не го брани тоа. Исто како на пример ватрените навивачи. Он е свесен за сите глупости и гомнарии што ги прави неговиот клуб, пцуе, се нервира, крши дома садови ама за викенд нацртан е пред телевизорот. Ако е оваа опција точната тогаш ти си одвратен и гнасен човек. Ти свесно поддржаваш и ќе поддржуваш убијци и криминалци се додека се ш. Ќе релативизираш, ќе правиш ватабаутизам, ќе ја искористиш секоја можна опција за да изгледаат во убаво светло. Тоа е основната компонента на ш. идеологија, види го 9 гег колку од петни жили се труди. И жити педофилите мухамед и амети немој да ми кажуваш дека ти никогаш не си правел вакви работи.

Втората опција е дека ти не си свесен за ова. Твојата ш. матрица те ограничува да ги погледнеш работите од страна. Исто како и во оригиналниот филм Матрикс. Се додека не му го извадат тоа цревото од глава, он не знае што се дешава. Е сега, во нашиов свет нема такво црево што можам да ти го извадам од глава. Има метафоричко, фиктивно црево што само ти можеш да го извадиш. Значи ти си навлезен длабоко во ш. матрица која те има отупено и заглупавено. Ти покажува мал дел од патот и ти вика-до тука можеш. Се повеќе од тоа ќе биде above your level of comprehension. Ако оваа е точната опција тогаш ти си туп, наивен и глуп човек. Ако не го гледаш слонот во продавницата, а не си слеп, тогаш тоа е објаснувањето.

Јас сум подвоен како никогаш по двете варијанти.

Мозокот ми вика дека е првата опција. Образложението што мозокот ми го дава дека се работи за првата опција е фактот што си излегол од педофилската исламска матрица. А многу пати имам кажано на форумов дека верата е МНОГУ појака врзна нишка од националноста. Ш. немаат проблем да се мажат/женат со торбеши, босанци и чак и санџаклии и покрај тоа што они технички нели се Срби, смртниот непријател. Како е можно од пострашниот ментален затвор да излезеш, а од ова не? Знаеш, ова е исто како да разговарам со некој талентиран математичар, да ми објаснува некои комплексни равенки, а кога ќе го прашам колку е 3х5 да ми каже дека не знае. Нема ли да си помислиш дека те заебава?

Срцето ми вика дека е втората опција. Со оваа верзија полесно заспивам навечер. Толку ме имаш смеано, такви постови имаш пишувано од кој сум се држел за глава и плус толку си против ислам што срцето сака да верува дека ти пре си ограничен и наивен, отколку расипан и одвратен. Замисли пример избие скандал дека твојот омилен актер е сериски силувач на жени. Срцето ќе се буни против тоа, ќе каже дека е намештаљка, дека нема шанси таков човек да прави такви нешта. Во спротивно треба да ти се сруши цела една убава и пријатна перцепција, перцепција што си ја градел со години, перцепција која ти овозможила да уживаш максимално во киното и филмовите.

Но во едно сум сигурен која год и да е од двете опции. Ти нема никогаш да излезеш од ш. матрица. Ако е првата опција тогаш ти си како оние најстраствени пушачи. Се му е јасно, сите здравствени импликации ги знае, свесен е за се и на крај ќе умре со цигара во рака. Ако е втората тогаш жал ми е, ама твоите капацитети се тие. Со првата опција барем разбираш дека си ш. Со втората нема никогаш да сфатиш зошто си ш. Ќе си мислиш дека тоа е затоа што Сусаро и каурите те мразат па заради тоа така ти викаат. А она што не сакаш да го сфатиш или да го прифатиш е дека ве мразат во Швицарска и во Немачка и секаде каде што сте во поголем број. Дека сте апсолутното цивилизациско дно на Европа и дека припаѓате таму некаде Ирак, Пакистан, Северна Африка. Вистината е болна, лагата е Милка чоколадо. Кој сака да го боли?

Ако сакаш ќе ти дадам насоки како да станеш Албанец, како оние од Корча, или католиците од Скопје што ги знам од дете затоа што и фамилијарно моите се знаат со нив.

1. Не ставај еднаквост меѓу Македонци и ш. затоа што не е реална. Објаснето тука:


2. Сфати дека културолошки, цивилизациски сте на дното во Европа. Јас не викам дека сите од прв до последен се такви. Дека нема воспитани, културни и цивилизирани кај вас. Или дека орки нема во другите држави во Европа. Јас викам дека пер капита најмногу орки има меѓу ш.

3. Прекини со ватабаутизмот. Ти можеш да најдеш случај каде некој Тошо претепал некој Љуљзим ама на тој еден случај има безброј обратни. Тоа не ја прави иста ситуацијата.

4. Престани да бараш вина секаде освен во ш. Србите ве колеле, бла, бла. Ок, ајде, ве колеле. Зашто нема ни 1% ш. на факултет во Швицарска? Зашто сте криминогени, нападни и простаци во секоја дијаспора? Таму кој ве тепа?

5. Не релативизирај како ти одговара. Кога е ш. крив тогаш он не знаел, бил во подрум, неправедно било судењето, чеши ми куро. Кога е каурот крив тогаш 100% е крив нема промашај тука.

6. Шесто и најбитно. Не мора да се идентификуваш со нив. Замисли. Замисли го ова Африм ако можеш. Твоето раѓање како ш. е случајност, не мора да бидеш дел од нив. Ш. си имаат свои правила, обичаи, работи на кои се палат, зборам мнозинскиот колектив, како вандализација, правење штета кај каурите, играње со огнено оружје, одбивање или немање ментален капацитет за едукација, исламисување но пред се гнасно бранење на своите по секоја цена. Не мора да си ш. Одбери ги убавите работи, на пример ако ти се јаде флија, јади флија, научи да свириш кемане, оди во Албанија и проштеај се, да ги запознаеш оние со кои се идентификуваш. Не мора да го земеш цел пакет. Не е ова понуда на Телеком каде што ти викаат имаш понуди 1, 2, 3, 4. Со понуда 1 добиваш а, б, в, со понуда 2 добиваш икс, ипсилон, итн... ама не можеш да комбинираш ти како сакаш, ако ти се допаѓаат 2 работи од 1, една работа од 2, 2 работи од 3, не може така. Е тука може. Ш. е самостоен избор, стејт оф мајнд, со сила ли го тера некоја Бљерим да вози 240 во спортивна лента? Бљерим ужива во тоа, Бљерум сака да биде ш.

А ако сакаш да бидеш ш. тоа е друго. Признај си пред себе дека си ш. и дека тоа е тоа. Јас на 14 се правев рокер, електраш итн. И отидов во биртија. Беше феноменално. После живеев во негирање. Сум се напил па се ми било убаво оти пијан, имало згодни женски и кренале расположение, сум боцкал скари и убави работи па тоа ми влијаело. Отидов, втор, трет пат. Пак истото чувство. И на крај си се помирив со судбината им признав на другарите дека сакам турбофолк и биртии, ми пукаа долго време сеир затоа што бев антитурбофолкер ама барем излегов од клозетот и отворено почнав да го следам тој пат. Така и ти. Кажи си бе-Шиптaр сум и горд сум на тоа. Сакам кога ќе видам 70 метарски орел, сакам кога на каурите им ги крашат гробовите, сакам кога моите ебат каурки, душата ми беше полна кога шачири и мачири им збрцаа голови на Србите и летаа орли, а оргазам доживеав кога летаа шиперија етнике сред Белград. 5 пати повеќе ќе те ценам ако од душа си признаеш дека си шиптaр. Вака си само ш. во динајл.

За крај, сево ова го кажувам затоа што можеби пристрасно и скроз неосновано имам некој милиграм надеж дека ќе ме побиеш. Дека еден ден ќе се појавиш тука како Албанец, господин човек. Верувај ми многу посреќен човек ќе бидам да дојдам тука, да си ги изедам зборовите и да кажам дека скроз сум промашил се отколку некаков си потенцијален его трип што би го добил ако на крај излезам во право и кажам-Хахахаха ви реков! Ако мислиш дека уживам во тоа да си ш. се лажеш. Ништо не би ме радувало повеќе од тоа да отидам во Тетово и да се осетам како да сум во Цирих. Wait, what? Не се вреѓај, се ова ти го кажувам со најдобра намера. Гледаш со 9 гег не комуницирам вака затоа што 9 гег има интелектуален капацитет колку сомалиска камила на пораѓај.
Пристрастен си, и ти како сите членови тука секогаш одите со страмен напади, јас не сум ш., вие ме гледате како ш., а цело време гледате ватабаутизам и релативизирање каде нема, сум имал сомневања за одредени случаеви и сум ги пишувал тука во форумов, такви ставови имаа и некои македонци форумџии додека не беа крстосувани тука. Исто поминуваа и тие кои викаат дека треба да се намалат генерализациите и предрасудите што се прават константно тука. Не гледам разлика во ставови меѓу мене и тие.

Сето ова ми наликува со случајот twelve years a slave, ме гледате како црнец, нема врска што мислам јас или чувствувам, јас пишувам нешто, вие читате трето. Вие мислите дека треба да бидам ш. Така било секогаш, уште нема концепт за непостоење робови.

Не се палам на орел, било каква да е големината на знамето, ниту чувствувам гордост за делата на другите, дали некој дал гол против Србија. Но ниту се срамам ако некој ш. си ја ебе жената на братот кој е на гурбет.
Ниту мислам дека треба да чувствувам поголема одговорност од тебе кога некој ш. вози 200 км на час на партизанска. Ти самиот иницираш дека треба јас да си ги средам своите редови како да сме тимови, дури спротиставени тимови, а ти уствари се правиш дека си надвор од сево ова, а не си, според пишувањата тѕка не си неутрален, за мене е очигледно е дека завземаш страна.
1. За каква еднаквост, не те разбирам, интелектуална? Па се сложувам, најмалце пола век пред албанците сте имале пристап на образование и воопшто живеење во град.
2. Сфати дека културолошки, цивилизациски сте на дното во Европа. Јас не викам дека сите од прв до последен се такви. Дека нема воспитани, културни и цивилизирани кај вас. Или дека орки нема во другите држави во Европа. Јас викам дека пер капита најмногу орки има меѓу ш.
Тоа е затоа што албанците се муслимани, и самиот викаш дека тешко е да се излезе од таа матрица, а има и други параметри ама друга тема и прилика.
3. Прекини со ватабаутизмот. Ти можеш да најдеш случај каде некој Тошо претепал некој Љуљзим ама на тој еден случај има безброј обратни. Тоа не ја прави иста ситуацијата.
Ама има обратни случаеви, зошто никогаш во темата Насилства во Македонија ниту еднаш некој член не постирал таков обратен случај?
Има и такви кога Лулзим се степал Агим дури највеќе, ама за овие случаеви не те интересира.
Ниско образование, ислам, до доцна живеење по села е по логично објаснување отколку твоето дека одлучиле да останат ш.
6. Шесто и најбитно. Не мора да се идентификуваш со нив. Замисли. Замисли го ова Африм ако можеш. Твоето раѓање како ш. е случајност, не мора да бидеш дел од нив. Ш. си имаат свои правила, обичаи, работи на кои се палат, зборам мнозинскиот колектив, како вандализација, правење штета кај каурите, играње со огнено оружје, одбивање или немање ментален капацитет за едукација, исламисување но пред се гнасно бранење на своите по секоја цена. Не мора да си ш. Одбери ги убавите работи, на пример ако ти се јаде флија, јади флија, научи да свириш кемане, оди во Албанија и проштеај се, да ги запознаеш оние со кои се идентификуваш. Не мора да го земеш цел пакет. Не е ова понуда на Телеком каде што ти викаат имаш понуди 1, 2, 3, 4. Со понуда 1 добиваш а, б, в, со понуда 2 добиваш икс, ипсилон, итн... ама не можеш да комбинираш ти како сакаш, ако ти се допаѓаат 2 работи од 1, една работа од 2, 2 работи од 3, не може така. Е тука може. Ш. е самостоен избор, стејт оф мајнд, со сила ли го тера некоја Бљерим да вози 240 во спортивна лента? Бљерим ужива во тоа, Бљерум сака да биде ш.
Па не се идентификувам, ама дали тоа ќе е важно ако на Берик кој продава нива му се јавувам со совршен македонски и му викам колку пари ГО продава нивата? Што ќе одговара? И му покажувам дури документ дека сум слободен човек, дали ќе го признае документот или тоа што сум црн е доволен доказ?

Знаеш што е разликата меѓу нас? Ти кај албанците гледаш само тој што прави орел со рацете и пука со калаш, тој што е насилник, тој што вози 200 на партизанска, мафијашите како шенки версаче...
А јас кај албанците осве овие погоре ги гледам и постарите, и жените, и што е поважно и децата кои се буквално жалозници на оваа ситуација.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.666
За да се види начин како да се ,,реши,, албанското прашање најпрво треба да фрлиме поглед на тоа како дојдовме во ситуација да треба да се ,решава албанското прашање. Имено, немаште што многу да се решава кога се осамостоивме, немаше тогаш орли, тепачки по автобуси, оружје, возење 200 ... и ред други работи кои сега еве ги има и треба да се решаваат.
Однесувањето на луѓето, дали се тоа албанци, македонци или било што друго, зависи од тоа кои се нивните водачи, како се однесуваат нивните водачи и какви политики пласираат. Види го врвот на ДУИ и можеш веднаш да препознаеш како ке се однесуаат мнозинството од албанците, види го врвот на вмро и веднаш го гледаш профилот на нивните подржувачи, види го врвот на сдсм одма ги препознаваш нивните подржувачи.... Народот на овие простори нема сопствено мислење било која и да е националност, секогаш слепо подржуваат ставови, мислења и однесување на нивните водачи. Ако сакаш вмровци да јадат гомна нема друг начин освен да го натераш Грујо од Пешта да пиши на фб статус дека јадењето гомна е највисок патриотски чин па уште утре да имаш протест а ако треба и контрапротест да се дозволи да има паковани гомна. Исто и за сдсмовци, тоа што ке им каже Заев тоа е алфа и омега. Кај Албанците ако Али даде изим за дивеење се дивее а ако он забрани забрането е, може некој да не го послуша ама после ке го папа....
Првите години од осамостојувањето Албанците имаа солидни водачи. Беа претставени од ПДП во која имаше луѓе од калибарот на Насер Зибери, Абдурахман Алити, Исмет Рамадани, Абдулменаф Беџети, Абдулади Вејсели, Мерсел Биљали. Луѓе од висок калибар, на ниво, писмен свет, демократски ориентирани. Во тие години немаше дивеење кај албанците, нивните водачи ја држеа состојбата под контрола и беа конструктивен фактор. За жал тие луѓе и нивната работа не беа препознаени од т.н. македонски фактор па најмногу што им се дозволи беше ебено министерство за екологија и социјала.... Беа тотално исклучени од процесот на приватизација (грабежот). За ебана педагошка паралелка на албански се направија невидени протести. Тие сепак беа одговорни политичари и беа конструктивен фактор се додека беа на сцена. Но бидејќи ништо не испорачаа на албанското малцинство кое ги гласаше, односно не им беше дозволено да испорачаат, дури ни во економска смисла, тие ја изгубија довербата и влијанието кај албанците и затоа беа заменети. Албанците се свртеа и дадоа подршка на ДПА (Џафери и Тачи) кои беа порадикални и далеку понеписмени од ПДП, но бидејќи ПДП ништо не испорача видоа и добија простор на картата на национализмот но потоа во пракса се покажаа како добри бизнисмени кои ги интересираат добри парички. Бидејќи имаше бизнис и парички за раководството тие беа конструктивни и не ги интересираа тие што ги гласале. Бидејќи Албанците не видоа фајде ниту од ДПА, се свртија на наредните во кои видоа водачи а тоа е баграта од ДУИ. Апсолутни неписмен, мафијашки, корумпиран, дно од свет. Но, ДУИ им испорачува на нивните гласачи и 20 години се неприкосновени во Албанскиот политички блок, иако тоа испорачување во голем дел е и измама и манипулација. ДУИ нема причина да превземе било што за еманципација на народот, им одговара мнозинство од такви љочки кои ке ги гласаат и тие секогаш ке бидат на власт.... Во случај Албанците повеке да не ги гласаат ДУИ, на сцена го добиваме Села или нему сличен....
Е сега, како да се реши албанското прашање?
Има само едно решение. Да им се дозволи и помогне на писмениот и способен свет од Албанците (како горенаведените од ПДП) да дојдат до израз, да го превземат водството од шалабајзерите и албанците во нив да ги видат своите водачи и урнеци за однесување, тоа ке биде добро за сите а најмногу и за самите албанци. Со такви луѓе ке нема простор за багра, националисти, криминалци и верски фанатици....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796

ете Арачиново ќе има брз интернет, зборено е со луѓето на Маск

уште само канализација ќе им фали
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Знаеш што е разликата меѓу нас? Ти кај албанците гледаш само тој што прави орел со рацете и пука со калаш, тој што е насилник, тој што вози 200 на партизанска, мафијашите како шенки версаче...
Значи гледа што прави мнозинството Албанци и го прави и он тоа. И гледам некои слепци тука кажуваат како Албанците во Албанија биле подруги... Нека видат што се правеше во 1997 кога ги отворија магацините со оружје во Албанија, па ќе им стане јасно дека генерализацијата важи општо за сите Албанци. Кај нас сте немале пристап до образование до пред 20 години, ако тоа може да се нарече изговор, но каков ви е изговорот за Албанија?
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Значи гледа што прави мнозинството Албанци и го прави и он тоа. И гледам некои слепци тука кажуваат како Албанците во Албанија биле подруги... Нека видат што се правеше во 1997 кога ги отворија магацините со оружје во Албанија, па ќе им стане јасно дека генерализацијата важи општо за сите Албанци. Кај нас сте немале пристап до образование до пред 20 години, ако тоа може да се нарече изговор, но каков ви е изговорот за Албанија?
Dali generalizacijata vazi opsto I za srbite? imajki go vo predvid faktot deka kako glavni protagonisti na site vojni I krvoprolevanja I so toa unistuvanje na JNA kako federalna armija se poveke od zasluzni za generalizacija?
Magacinite se otvorija za edna mnogu dobra pricina I celata operacija trebase da izgleda na revolucija pred svetskata javnost no oruzjeto zavrsi vo racete na uck Kosovo ako ne si znael sega znaes, zasluzen za ova e Sali Berisha, togasnata vlada imase pritisok od nato i sad da ne naoruza uck javno I oficijalno no deka mora da se izdejstvuva preku narod i sto pobrzo. Ima I drugi detali I licnosti koi go kontrolirale "xaosot"
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.890
Magacinite se otvorija za edna mnogu dobra pricina I celata operacija trebase da izgleda na revolucija pred svetskata javnost no oruzjeto zavrsi vo racete na uck Kosovo ako ne si znael sega znaes, zasluzen za ova e Sali Berisha, togasnata vlada imase pritisok od nato i sad da ne naoruza uck javno I oficijalno no deka mora da se izdejstvuva preku narod i sto pobrzo. Ima I drugi detali I licnosti koi go kontrolirale "xaosot"
Ова е прикаска за мали деца, само да се покрие срамот што ги снајде со 97ма. Некои кои сакаат де веруват, уште веруват во тоа. Тој истиот Бериша продаваше нафта со 100-ци цистерни за србиве, па подоцна почна да се оправда демек нафтата била за црногорците и албанците (која логика?!?!), оти србиве добиле преку Русија.

Тие други детали и личности да не беа фамилијата Хаклај, кои беа гнездо на УЧК, а Сало ги испотепа до еден??!
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
291
Поени од реакции
414
Повеке прашања поделени на Косовското и останатите три кои се однесуваат кај нас у државава а тоа се химна,знаме и двојазичност на валутата/албански јазик на банкнотите.
Најверојатно следниве 20 години без разлика кој ке доага и си оди од власт сдсм/вмро-дпмне ке се работи на некаков епилог за овие три прашања,мислам дека Али А сака да ги реши овие три ствари у негово време за ова се свесни и двете мк партии,за Косово најверојатно ке треба други генерации политичари да дојдат до некаков договор.
Kako sto kazav ali imase i baranje za promena na grbot go zaboraviv toa,ke se dogovara najverojatno na slednite parlamentarni,za zname i himna treba vreme da se podnavikne narodot naednas da ne mu dojde i zname i himna i grb.

Ахмети: Прашање на време е кога ќе се промени државната химна, се разговараше и за грбот и знамето


 

madrock

Bogey
Член од
23 април 2014
Мислења
590
Поени од реакции
1.926
Грб, знаме, химна ... екологија што да ти расправам... зелена партија жими мајка, нема веќе етнички теми мајке ми миле...:pos: ако лажем ту ме сеци, нисам кресо 6 месеци... :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom