Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 октомври 2017
Мислења
62
Поени од реакции
83
Na vase mesto da sum, da mi e potpisan ukazo, sega odma palam kolata, pravam test, odam Sofija u MP, zimam go ukazo ako go dadat, ako ne go dadat, jadam kebapi, setam malku, pijam kafe, gledam jaki tetki :цицки:i se vrakam nazad.... i pisam so sum napravil...e**go e*es... 100 godini cekas ukaz i sega koga ima sansa da go zemes nabrzina, nikoj ne saka da dade use 100 evra... ako ne drugo barem da se proseta do Stolicata :sneaky: zaebi posredniko so ke kaze
Автоматски споено мислење:


Ne mu piseme :sneaky:
Указот ми е земен преку конзулат,прашањето е дали можи да се земи дупликат итн.итн до сликање

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Указот ми е земен преку конзулат,прашањето е дали можи да се земи дупликат итн.итн до сликање

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
ne se zima duplikat postoeckiot ukaz im go pokazuvas u min za pravda i ti davaat udomno pismo...i go nosis vo sredec
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Na vase mesto da sum, da mi e potpisan ukazo, sega odma palam kolata, pravam test, odam Sofija u MP, zimam go ukazo ako go dadat, ako ne go dadat, jadam kebapi, setam malku, pijam kafe, gledam jaki tetki :цицки:i se vrakam nazad.... i pisam so sum napravil...e**go e*es... 100 godini cekas ukaz i sega koga ima sansa da go zemes nabrzina, nikoj ne saka da dade use 100 evra... ako ne drugo barem da se proseta do Stolicata :sneaky: zaebi posredniko so ke kaze
Автоматски споено мислење:


Ne mu piseme :sneaky:
Pa ima I sto Da Se vidi vo Stolicata :) potpolno Se slozuvam, barem kje prosetate malce Da si ja vidite rodnata drzava.... P. S AJ KAKO KJE KAZES NE mu pisuvame :)
 
Член од
28 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
10
Здраво, пред некој ден излезе нов закон, ако ти има излезено бугарското државјанство можеш да одеш директно да го земеш, чекаш ред и го земаш. Ќе го известеш твојот посредник тој ќе ти закаже и ќе отидеш да го земеш. На мене ми излезе државјанството пред 1 недела, веднаш закажавме за вчера да го земам. Вчера го земав и денес ќе одам да се сликам за пасош. Мора да се преноќева откако го зимаш државјанството за да можеш да се сликаш за пасош и лична карта, таква била процедурата.
https://www.justice.government.bg/home/index/229986ca-68b3-49d2-b804-33cb39ed6886
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
157
Поени од реакции
72
ZZdravo mi treba posrednik od istocna makedonija, nekoj da mi dade kontakt
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
7
Kolku ke trae ova finalnava da se smeni vo polozitelno ima li nekoj odgovor?.15.04.2019 intervju a se smeni 2020 juli.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Ekipo vcera se slikav za 5 minuti zavrsiv rabota i vo sreda ke mi go pratat pasost i licnata karta ...... Za vozacki prasav posto jas gi imam B,C,E ke moze posle 6 meseci da se preflat do togas so MK ke se sluzime... Pozdrav i imajte ubav den
Ti cestitam od srce zasto znam od forumov deka si se namacil da dojdes do ova. Zasluzeno i uzivaj!!!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Zdravo drustvo 15.04.2019 finalna status cekam za polozitelno a pred dve nedeli odgovorivte deka se do sredinata na April a nema nisto smeneto ?Ako moze nekoj odgovor
Edno prasanje finalnava se zaglavi 15.04.2019 od juli mesec cekam ako ima nekoj odgovor neka pise.Neli trae 6meseci?.A sega polozitelno 8meseci i 4god do pasos neznam kako e redov ama mislam deka nema red kako ke te fati srekata
Mene mi se smeni avgust 2020 a intervju 15.04.2019 i uste stoi kako tvojot status.Prasuvam sto e rabotata ne odgovara nikoj a sekoj den proveruvam pozz.
Kolku ke trae ova finalnava da se smeni vo polozitelno ima li nekoj odgovor?.15.04.2019 intervju a se smeni 2020 juli.
Добро ти очекуваш сеа ние да ти кажеме на кој ден и во колку саат ќе имаш промена? Четири дена по ред истото прашање го поставуваш. По трети и последен пат ти објаснувам: Од крај на април застанаа со промени од финална кон положително и никој не знае кога ќе продолжат и што се случува со советот. Затоа никој не може да ти каже кога ќе имаш промена, може во понеделник да бидне, може уште неколку недели да чекаш, сите сме во неизвесност и сите чекаме.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
Jas vcera mu se javiv posrednikot . Mi rece za nas sto zedovme preku konzulat ukaz, nemoze da zememe duplikat vo MP vo Sofija. No, ocekuva vo Juni da zavrse procedurata so pismata od Fevr.

Vcera zvonev nekolku pati vo Sredec, ne krenaa telefon.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Jas vcera mu se javiv posrednikot . Mi rece za nas sto zedovme preku konzulat ukaz, nemoze da zememe duplikat vo MP vo Sofija. No, ocekuva vo Juni da zavrse procedurata so pismata od Fevr.

Vcera zvonev nekolku pati vo Sredec, ne krenaa telefon.
Не бе човек не вреди д се објаснуваме.
Ај малку мозок уклучете, писредникот така ти вика пошто сака да те остави како муштерија за во иднина т.е. да ти доземи пари.

Е сега, наместо да чекаш X месеци за тоа, дали ти е проблем ИСТИТЕ пари (ако не и помалку) да ги дадеш за пат до Софија?
Указ ИМАШ, дуплокат не ти треба туку од МП ти тиреба удомително писмо кое не гледам ЗОШТО да не ти го дадат?

Нив капацитетот им е 150 денавно, ако одиш и нема тој ден 150 исполнета квота што ќе ти речат, врати се назад?

Крај краева сите кукаат како ова сето е закочено и ништо не мрднува, а гледаш колку укази НАЕДНАШ се потпишаа во меѓувреме.

Зошто тогаш носеа измени кои важат до формирање на нова влада?

За да си ОЛЕСНАТ. Пошто има мн натрупани предмети од дополнителна од 2018 (за кои предмети ГОЛЕМ ДЕЛ од посредниците дознаа од форумот) и по кои предмети сега голем бр луѓе чекаат, а имаше и такви кои веруваа тогаш на неинформираност и инает од посредници па не поднесоа док и завршија со отказ.

Довербата е заебана работа во денешно време, особено довербата на слепо дадена.

Доколку ве кошта 100еур за пат до Софија тогаш пеки.
Ако е математика во прашање рачунај колку е просек ЕУ плата и колку би заработил во ЕУ вс во МКД за тие неколку месеци кои ќе го чекаш писмото од Средец.

Сфати го ова како солење памет, како добронамерен совет или како ти душа сака... тоа си е твое.

Моето го кажав два пати на темата, а пон-среда ќе има доволно Македонци кои ќе одат Софија по својот бг пасош, доколку им го дадат (а не гледам зошто не) тогаш вратете се тука и не мора фала да кажете на неколку членови кои се обидуваме да ви помогнеме туку напишете дека заради намалена проактивност од ваша страна и слепа доверба кон посредникот ќе потрошевте дополнително време и живци во МКД и во исчекување.

Толку од мене, тебе со среќа.
Истото што беше прашано од твоја страна погоре го дискутираа веќе и ставот е тој.

Мрднете го газот, за ваше добро.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Jas vcera mu se javiv posrednikot . Mi rece za nas sto zedovme preku konzulat ukaz, nemoze da zememe duplikat vo MP vo Sofija. No, ocekuva vo Juni da zavrse procedurata so pismata od Fevr.

Vcera zvonev nekolku pati vo Sredec, ne krenaa telefon.
Da se zavrshi so pisma od fevruari ?? Dekemvri neka go iscistat prvin
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
119
Dechki eve i jas da pisham, dosta sekoj post kukam malku i pozitiva :)
Vo chetvrtokot sabajle pristignav vo sofija nakaj 9 ipol bev veke vo redica za chekanje za da go podignam drzavjanstvoto, imashe okolu 30tina dushi. Za max 2 saata zavrshiv rabota. Posle toa vo opshtinata sredec podnesov dokumenti i mi rekoa deka utredenta (petokot) nakaj 3 ke mi bidat gotovi. Vo petokot otidov si go zemav matichniot broj i pravec na slikanje vo policija. Tuka zavrshiv za max 45 min. Bidejki bev so posrednik ostaviv naredna nedela vo sreda so polnomoshno da mi gi donese pasoshot i lichnata karta.
Se nadevam deka malku ke bide od pomosh ova
Imajte ubav vikend
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Dechki eve i jas da pisham, dosta sekoj post kukam malku i pozitiva :)
Vo chetvrtokot sabajle pristignav vo sofija nakaj 9 ipol bev veke vo redica za chekanje za da go podignam drzavjanstvoto, imashe okolu 30tina dushi. Za max 2 saata zavrshiv rabota. Posle toa vo opshtinata sredec podnesov dokumenti i mi rekoa deka utredenta (petokot) nakaj 3 ke mi bidat gotovi. Vo petokot otidov si go zemav matichniot broj i pravec na slikanje vo policija. Tuka zavrshiv za max 45 min. Bidejki bev so posrednik ostaviv naredna nedela vo sreda so polnomoshno da mi gi donese pasoshot i lichnata karta.
Se nadevam deka malku ke bide od pomosh ova
Imajte ubav vikend
So Zdravje da go Sluzhish Drugar a dali Podnese Molba za da ti stigne vo Ambasada ili Konzulat ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom