Работа во Германија

Член од
18 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Imat li na nekoi izlezeno dogovorite za studentska rabota vo Germanija?
 
Член од
18 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
На едно 5,6 луѓе што ги знам им имаат излезено. Кога имаш поднесено?
Имам јас поднесено во нормалните термини кога беа, февруари тука негде, оно ќе излезат али мене ми е да не ми го даде договоро 3 дена пред да одам...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Имам јас поднесено во нормалните термини кога беа, февруари тука негде, оно ќе излезат али мене ми е да не ми го даде договоро 3 дена пред да одам...
Знам исто случај каде сеуште не им е дадена дозволата ама поднесоа многу покасно. Полека иде времето за одење, не ја знам точно процедурата до крај ама би требало да немаш проблем.
 
Член од
18 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Знам исто случај каде сеуште не им е дадена дозволата ама поднесоа многу покасно. Полека иде времето за одење, не ја знам точно процедурата до крај ама би требало да немаш проблем.
Дајбоже да е како шо викаш, фала ти
 
Член од
12 февруари 2021
Мислења
47
Поени од реакции
113
Zdravo, Kolku vreme se čeka termin od prilika dali znae nekoj?
 
Член од
29 октомври 2019
Мислења
41
Поени од реакции
51
Zdravo dobri lugje, imam prasanje vo vrska so (spoj na semejstvo) vo Germanija.. Imam dvajca roditeli ziveat i rabotat vo Ger so bugarski pasos, dali jas so MK pasos imam sansi da dobijam rabota i prestoj vo Ger??
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
Zdravo dobri lugje, imam prasanje vo vrska so (spoj na semejstvo) vo Germanija.. Imam dvajca roditeli ziveat i rabotat vo Ger so bugarski pasos, dali jas so MK pasos imam sansi da dobijam rabota i prestoj vo Ger??
Колку години имаш? Мислам под 16 не е проблем за над не сум сигурен, потешко.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Здраво. Правел некој anerkennung на диплома за високо образование, посебно за BW и NRW?
 
Член од
11 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
43
За виза поднесено во Септември 2019год и никаква информација уште,само тогаш стигна мејл дека е регистрирано и треба да чекаме
Документи од работодавец од Германија имаме,дали некој има поупатен што понатаму ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.147
За виза поднесено во Септември 2019год и никаква информација уште,само тогаш стигна мејл дека е регистрирано и треба да чекаме
Документи од работодавец од Германија имаме,дали некој има поупатен што понатаму ?
Читај на страната од амбасада.
Одамна објавија дека тие термини не важат.

Засега одат само студенти (незз до кое годиште-информирај се, па да земиш потврда од факс и потоа да можеш така да заминиш на некој месец ако ти е итно), исто одат тие со признато образование и за склучување на брак со ЕУ државјанин - работните визи имаше најава дека ќе бидат од септември повторно на сила (иако мислам дека и порано од тоа ќе пуштат).

Разликата е што овојпат најавија дека сам ќе треба да се пријавиш, односно нешто слично на тоа како функционира "мој термин" платформата - тие ќе ослободат термини за цел месец, а ти онлајн си зафаќаш термин и потоа на терминот се појавуваш со комплет документи (и така ќе оди месец за месец).

Тоа се најавите, но најрелевантен и најточен извор ти е нивниот сајт, редовно следи ги промените таму.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.147
Здраво. Правел некој anerkennung на диплома за високо образование, посебно за BW и NRW?
Тешко тоа некој да ти одговори, долг процес.
Најчесто посредуваат агенции за враб на медицинари па исконтактирај некоја (ко печурки ги има по фб) за да прашаш дали би ти направиле во твојата област и колку ќе те кошта.

Прашај го и потенцијалниот работодавец пошто дел од нив помагаат во тој процес (финансиски или административно).

Барај видеа на YouTube (има еден хрват Ловра му се вика каналот) но и тие не објаснуваат детално.

На крај земи започни допис со официјални институции или започни ја процедурата онлајн, не верувам дека нешто ќе изгубиш. Ти треба само добро познавање германски и живци пошто трае 4-8 месеци.

Со среќа и пиши што направи.
 
Член од
11 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
43
@Генерал фала ти многу на исцрпниот одговор
Не сум баш упатена во овие работи и не ми е јасно
На нивната страна пишува дека кога ке може слободно да се поминуваат границите дека ке почнат со визи па баш и не ми е јасно тоа
Дали може да аплицирам сега пак или неможе
Да се јавам Понеделник дали би објасниле дали моментално може да се аплицира за виза ?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.147
@Генерал фала ти многу на исцрпниот одговор
Не сум баш упатена во овие работи и не ми е јасно
На нивната страна пишува дека кога ке може слободно да се поминуваат границите дека ке почнат со визи па баш и не ми е јасно тоа
Дали може да аплицирам сега пак или неможе
Да се јавам Понеделник дали би објасниле дали моментално може да се аплицира за виза ?
Можеш туристички да одиш кога сакаш.
Со студентска виза исто можеш.
Ако склучиш брак со ЕУ граѓанин можеш.
Доколку имаш признато образование во ДЕ и направена нострификација, можеш како стручен кадар.
НЕ можеш засега едиствено со работна виза за неквалификуван кадар.

Тоа имаше најава од септември, а се надевам и мое мислење е дека и порано ќе почнат.

Така да, тој термин не ти важи што го имаш, занемари го.
Читај редовно на страната од амбасадата и ќе видиш штом има објава од кога ќе почнат со издавање на раб виза за неквалификуван кадар па ќе можеш да аплицираш.
Аплицирањето е најавено дека ќе биде онлајн (еднаш месечно ќе објавувале термини за тој месец и кој фати термин супер за него, останатите следниот месец), со аплицирањето имаш до датумот кој ќе го зафатиш време да однесиш комплет документација (раб договор, опис на раб место, пасош со рок на истекување не постар од 3 месеци, пријава и не се сеќавам дали имаше др документи исто провери на страната од амбасада).

 

Kajgana Shop

На врв Bottom