Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
15 февруари 2019
Мислења
930
Поени од реакции
3.658
Воена опција би била можна само при сериозна промена на геополитичката карта. Политиката е курва и се менува така да албанците на денот кога САД ќе престане да ги поддржува ќе имаат најмалку четири непријателски држави околу нив.

Чудно е што САД, прокламирани борци против светскиот тероризам воено се ангажираа да уништуваат земја со доминантно христијанско население (СР Југославија) и да помагаат на муслимански борци меѓу кои значаен дел џихадисти. Тоа се покажа на дело посебно после почетокот на војната во Сирија каде Косово има најмногу исламски фанатици пер капита во светот кои се бореа на страна на ИД.
Не верувам дека САД со нивните милиони тинк-тенкови, дипломатија, бирократија, институти и што све не, не знаеле дека ќе направат гнојна рана на Балканот?
Автоматски споено мислење:



Повеќе зависи од САД отколку од ЕУ.
Друже веќе геополитиката е променета, не сме веќе 1999, 2001, 2008 а ни 2015.

А тоа што викаш зашто одат против Христијани е едноставно поради тоа што Милошевиќ го навлече гневот на Американците, он изигра многу грубо, наивно и неразумно и отиде сам да се инаети против Америка што во 90тите беше убедливо најсилна земја без никаква конкуренција, не беше мудро и дипломатски исправно од негова страна.
А ние како негови поддржувачи и довчерашни сојузници исто така не бевме баш симпатични за Американците. Во исто време тоа беше пред 9/11 и сѐуште не беа запознаени каков шлајм се шипците и муслиманите...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не постои сила во универзумот која вас ќе ве цивилизира.
Imam prijatel albanec koj odi na zurki, pushi dzokac, prajme muabet za univerzumot so vino, zena mu e makedonka, ima dve deca, ne gi nosi u dzamija niti u crkva, negovite ne bea srekjni ali prifatija so tek na vreme.

Imam drug albanec kolega mnogu talentiran decko koj sega si cepa onlajn za stranstvo i k ne go boli za albanci makedonci ... mohamed alah tuku da zaraboti za noviot plejstejshn dodeka e sam a poleka misli kako stan da si kupi za da ne plakja kirija poshto zivee sam vo Skopje... za razlika od povekjeto od vas koi sedat kaj mama i tate, gledaat gejm of trouns i lord of d rings, pushka da im dadesh kje im padne kolku e teshka i si praat simulacii u glavata kako kje go reshat albanskoto prashanje u pauza megju levelite u igrata i mislat deka albancite se orki.

Vreme, emancipacija... dve tri generacii... a za toa vreme srekja nasha sho od nadvor ni kazuvaat shto kako da pravime, shto da potpisheme poshto videa kolku e saat so nas.

Lj.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Oна шо е Израел за исламот и арапските народи на Блиски Исток, тоа треба да биде шќиперија етнике за пансловенизмот и православните народи на Балканот.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Imam prijatel albanec koj odi na zurki, pushi dzokac, prajme muabet za univerzumot so vino, zena mu e makedonka, ima dve deca, ne gi nosi u dzamija niti u crkva, negovite ne bea srekjni ali prifatija so tek na vreme.

Imam drug albanec kolega mnogu talentiran decko koj sega si cepa onlajn za stranstvo i k ne go boli za albanci makedonci ... mohamed alah tuku da zaraboti za noviot plejstejshn dodeka e sam a poleka misli kako stan da si kupi za da ne plakja kirija poshto zivee sam vo Skopje... za razlika od povekjeto od vas koi sedat kaj mama i tate, gledaat gejm of trouns i lord of d rings, pushka da im dadesh kje im padne kolku e teshka i si praat simulacii u glavata kako kje go reshat albanskoto prashanje u pauza megju levelite u igrata i mislat deka albancite se orki.

Vreme, emancipacija... dve tri generacii... a za toa vreme srekja nasha sho od nadvor ni kazuvaat shto kako da pravime, shto da potpisheme poshto videa kolku e saat so nas.

Lj.
Па тоа е суштина на тоа што погоре коментиравме..Ако имаш нормална држава и образован етнос нема да се замара со примитивни идеологии...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Imam prijatel albanec koj odi na zurki, pushi dzokac, prajme muabet za univerzumot so vino, zena mu e makedonka, ima dve deca, ne gi nosi u dzamija niti u crkva, negovite ne bea srekjni ali prifatija so tek na vreme.

Imam drug albanec kolega mnogu talentiran decko koj sega si cepa onlajn za stranstvo i k ne go boli za albanci makedonci ... mohamed alah tuku da zaraboti za noviot plejstejshn dodeka e sam a poleka misli kako stan da si kupi za da ne plakja kirija poshto zivee sam vo Skopje... za razlika od povekjeto od vas koi sedat kaj mama i tate, gledaat gejm of trouns i lord of d rings, pushka da im dadesh kje im padne kolku e teshka i si praat simulacii u glavata kako kje go reshat albanskoto prashanje u pauza megju levelite u igrata i mislat deka albancite se orki.

Vreme, emancipacija... dve tri generacii... a za toa vreme srekja nasha sho od nadvor ni kazuvaat shto kako da pravime, shto da potpisheme poshto videa kolku e saat so nas.

Lj.
Инселиве се многу јаки зад тастатура.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Imam prijatel albanec koj odi na zurki, pushi dzokac, prajme muabet za univerzumot so vino, zena mu e makedonka, ima dve deca, ne gi nosi u dzamija niti u crkva, negovite ne bea srekjni ali prifatija so tek na vreme.

Imam drug albanec kolega mnogu talentiran decko koj sega si cepa onlajn za stranstvo i k ne go boli za albanci makedonci ... mohamed alah tuku da zaraboti za noviot plejstejshn dodeka e sam a poleka misli kako stan da si kupi za da ne plakja kirija poshto zivee sam vo Skopje... za razlika od povekjeto od vas koi sedat kaj mama i tate, gledaat gejm of trouns i lord of d rings, pushka da im dadesh kje im padne kolku e teshka i si praat simulacii u glavata kako kje go reshat albanskoto prashanje u pauza megju levelite u igrata i mislat deka albancite se orki.

Vreme, emancipacija... dve tri generacii... a za toa vreme srekja nasha sho od nadvor ni kazuvaat shto kako da pravime, shto da potpisheme poshto videa kolku e saat so nas.

Lj.
На еден таков твој другар јас ќе ти најдам 1000 на кои авторитет им е оџата и Али Ахмети, сметаат дека жената треба да му биде покорна на мажот ако треба може да ја шлапнеш, имаат омраза кон се што не е муслиман и сметаат дека Ердоган и Турција се пример за тоа како треба да изгледа еден лидер и една држава. И кој е сега репрезентот на мнозинскиот шиптaр во Македонија, другарите твои или овие другиве?

Па тоа е суштина на тоа што погоре коментиравме..Ако имаш нормална држава и образован етнос нема да се замара со примитивни идеологии...
Џабе е. Нема понормална држава од Швајцарија па еве како стојат работите таму.


Таму малце повеќе припазуваат затоа што има асални закони каде што не можат како дива орда да влегуваат во болници или во судови, ама кога ќе дојдат во Македонија им го гледаш вистинското лице. Двеста на саат возат во БМВ-иња на автопатот Тетово-Гостивар, малолетни деца до половината излезени надвор од прозор веат орли, едно нагло кочење на таа брзина нема да можат екстремитетите да им ги најдат. Фрлаат ѓубре насекаде, пукаат со калашникови по свадби со забулени невести кои им се таксани пошто татковците на младоженците така се договориле дури биле овие деца. Ќе го испуцаат тоа шиптaрското дур се тука и после со булите се враќаат во Швицарска на скеле. Факултет е секако мисловна именка. Само златен Енвер Хоџа успеал да излезе на крај.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Џабе е. Нема понормална држава од Швајцарија па еве како стојат работите таму.
Таму е отидена багра неписмена. Мислев да може да се цивилизираат и образуваат пред се.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Џудна работа е со брачата.. кога ќе си дојдам во 'родно' Скопје ги анализирам. Сакат да живеат во општ хаос, коли паркирани сегде, забутани куќи една у друга да немаш двор ѕид да кренеш до колку што ти е висока тарасата, коњак им е куќа со рамен кров обавезно на улица главна да е да има дуќани доле да се врти бизнис ако треба ќе се плати х3 од цената ако ја зима од каур само да е на главна. Тешко се асимилираат сегде..

Да седиш во ресторан на 10.000 км од дома и да ги гледаш камерите во родно Слупчане или пак Теарце е врвот на емиграцијата која сум ја видел и да се фалиш што имаш изградено...

И џабе се труби на форумот ова да се асимилираат вака така , се додека нема јака правна држава доле кај нас да ги суди сите подеднакво нема никад да се смират
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
На еден таков твој другар јас ќе ти најдам 1000 на кои авторитет им е оџата и Али Ахмети, сметаат дека жената треба да му биде покорна на мажот ако треба може да ја шлапнеш, имаат омраза кон се што не е муслиман и сметаат дека Ердоган и Турција се пример за тоа како треба да изгледа еден лидер и една држава. И кој е сега репрезентот на мнозинскиот шиптaр во Македонија, другарите твои или овие другиве?



Џабе е. Нема понормална држава од Швајцарија па еве како стојат работите таму.


Таму малце повеќе припазуваат затоа што има асални закони каде што не можат како дива орда да влегуваат во болници или во судови, ама кога ќе дојдат во Македонија им го гледаш вистинското лице. Двеста на саат возат во БМВ-иња на автопатот Тетово-Гостивар, малолетни деца до половината излезени надвор од прозор веат орли, едно нагло кочење на таа брзина нема да можат екстремитетите да им ги најдат. Фрлаат ѓубре насекаде, пукаат со калашникови по свадби со забулени невести кои им се таксани пошто татковците на младоженците така се договориле дури биле овие деца. Ќе го испуцаат тоа шиптaрското дур се тука и после со булите се враќаат во Швицарска на скеле. Факултет е секако мисловна именка. Само златен Енвер Хоџа успеал да излезе на крај.
S... taka e... 1 na 1000, ama vie bi i nego da go istrebite od planetava u paket so ostali " kozojebachi", a ja razmisluvam kako u idnina decata na kozojebachite da gi emancipirame... pa da stanat 5 na 1000... pa 100...

I dodeka Berik i Darling igraat igrici i zborat kako se shto e islam e otideno u K vklucitelno i ti i povekjeto ovde, musliman od Iran im gi pravi igricite....


I u tvoeto izlaganea tamu za Mohamed zaboravi da dadesh malku kontekst, deka on imal karavan so kamili a negovata zena imala ushte pogolem karavan so kamili, i otkako lapnal pecurkite u peshterata hisa shto on skontal...zashto stanale voinstveni... i moral zakoni na bagra so koja zivee...shlapanjeto na zenata doagja pokasno..... ami bagra bile i ovie na koj Isus im zborel... sve je to isti K... i dedo ti ja shlapal baba ti....samo nekoj se emancipiral pobrzo od drug.... a bagra kauri mislish nemame i denes?

I jas sega se prashuvam dali vie pomagate u taa emancipacija?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.276
Поени од реакции
78.926
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Сите што глумат пацифисти се немаат клоцано по автобуси со брачата на коце или асуц и ги немаат напаѓано цела орда.. Ќе се погоди некој од нив програмер и ќе го величате како он бил мирен просперитетен или што ја знам пушел џокац..
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Сите што глумат пацифисти се немаат клоцано по автобуси со брачата на коце или асуц и ги немаат напаѓано цела орда.. Ќе се погоди некој од нив програмер и ќе го величате како он бил мирен просперитетен или што ја знам пушел џокац..
Ja razmisluvam decata na taa orda sho te mavala u avtobus kako da gi napraime programeri... poshto evidentno e vozmozno koga bi imale uslovi.... ti na sho razmisluvash?

Gasni komori ili da gi iselime?
Ili da se tepame?
Od Aion igricata ti nauci da se tepash?
Ili nekoj drug mislish da se tepa?
Ili vaka so tastaturava kje se tepate?

Lj.

И
Што со ова?
(да речеме дека е вистина, а не е)
Samo sakav da znaesh deka muslimani rabotat na igrici, rabotele i na gejm of trouns... pa sledniot pat koga kje gejmash ili kje pravish rivoch na sezonite da ti se zgadi... pa da izlezesh da proshetash na sonceto i da proizvedesh malku vitamin D.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Таму е отидена багра неписмена. Мислев да може да се цивилизирана и образуваат пред се.
Нема да се образуваат или цивилизираат. Дали е во прашање генеза, пречки во развој, одбивање или нешто друго не знам. Имаат држава во Косово, Швајцарија им нуди брзброј поволности за тоа, во Македонија имаат во секое село факултет од Скопје до Струга. Ги купуваат дипломите и толку. И самите се свесни за тоа, па кога ќе им затреба стручна помош одат кај каурот, затоа што се свесни дека неговите за кур не ги бива. Он преку ден ќе вика алаху екбер и чивша каури ама кога ќе го стегне срце е друга приказна. Пола Косово е во Филип Втори, Систина, Ремедика... Кога ќе оди да се пука таму со ривалската орда, адвокат Македонец вика да го брани на суд. Македонци им проектираат градежни објектти, Македонци им се на челни позиции во нивните фирми, Македонци им водат сметководства и завршни сметки, Македонци им вршат компјутерски и ајташки работи. И не прашуваат за пари. Колку ќе му побараш толку ти дава не се ценка. Кога му е потребен аргат го вика неговиот, за интелектуални услуги не е скроз умрен у мозокот да не знае кај треба да стави стент или да вади слепо црево.

И се тоа е ок. Некој треба и плочки да лепи и туљумби да прави. Проблемот е агресијата, криминалот и дивјаштвото, а главна улога во тоа има исламот. Ако видиш ти и во Албанија не се многу бистри, ама барем не се џингисканови монголци, утепај, ограби и силувај се. Енвер Хоџа буквално убио Бога у њих. Јас би бил презадоволен барем на ниво на пуно да се. Затоа што колку и да е гнасен кога ги брани по секоја цена и за случајот Смилковско и на други места, барем не е муслиман (ваљда) и не би излегол он самиот да пали автобуси и да се изживљава со каури, да крши надгробни плочи или да тепа некое дете во автобус 50 на 1 (пак ваљда). Од двете зла, поддржувач на криминалци или фактички криминалец првото е помало. Проблемот е што пуно е во горните 5% и е максималната форма на ментална еволуција кај шиптaрите. За орките он е тоа што за нормалните луѓе се оние што пресметуваат квадратен корен од 12 цифрен број на памет за 5 секунди. Обичните луѓе не можат тоа да го пресметаат, обичните шиптaри не може да бидат пуно.

Мислам, нема подобар пример од Дуа Липа. Ѕвезда во шоу бизнисот, нафатирана купишта пари, остварена на секаков начин, јадена во елитни ресторани, шетана на најелитни монденски места, ја видела цивилизацијата од прв ред, се сретнала со најуспешни професионалци од секоја бранша, настапувала во цел свет, имала допир со светскиот крем. Не, летање орли со раце, карти од шќиприја етнике, шиптaросување на Твитер како да не излегла од подрумот во Гњилане. Нема бегање од шиптaрската матрица. Ни Харвард, ни Оксофорд, ни свети Харвард. Само Енвер Хоџа.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Ja razmisluvam decata na taa orda sho te mavala u avtobus kako da gi napraime programeri... poshto evidentno e vozmozno koga bi imale uslovi.... ti na sho razmisluvash?

Gasni komori ili da gi iselime?
Ili da se tepame?
Od Aion igricata ti nauci da se tepash?
Ili nekoj drug mislish da se tepa?
Ili vaka so tastaturava kje se tepate?

Lj.


Samo sakav da znaesh deka muslimani rabotat na igrici, rabotele i na gejm of trouns... pa sledniot pat koga kje gejmash ili kje pravish rivoch na sezonite da ti se zgadi... pa da izlezesh da proshetash na sonceto i da proizvedesh malku vitamin D.
Гледам си ми ги излистал профилот. Од тие ќутеци како поука се запишав на BJJ на пат сум до црн појас во школото на Jean Jacques Machado. Секогаш сум бил против насилство кога може да се избегне. Сум бил дете кое се плашело да се тепа и бегало од тоа ама мука на се ќе те научи и сеа нејќам да се тепам и гледам да дескалирам али ако дојде до момент знам да се одбранам и да нападнам без да сум уплашен и срцето да ми излета од гради..

Ако некој те тепа и ти му ќутиш вечито ќе го јадеш стапот, тоа мислам дека ти е јасно, веројатно си и повозрасен од мене. Не треба да се одгледуваат цвет деца да станат дете-дебил. Што порано се свесни дека треба да се претпазливи и да внимаваат каде се движат и сл ќе им биде од старт полесно.


За решение не коментирам бидејќи сметам дека нема а и не живеам таму. Ќе си тера животот вака поделено секоја на своја страна и тоа е тоа. Нашиве гз ќе даваат за гласови и ќе продаваат куќи по населби со дворови на брача по x3 цена за да може да живеат во станови во Аеродром, Карпош и да глумат 'градцки деца' додека овие истиве што им ги купиле куќите ќе им ги шлапаат децата низ центар а родителиве ќе мрчат по фб и низ фамилија како македонец си ја продал државата. Ова тие е реалноста во МК.

Држава дадена гратис лесно се продава запамти го ова.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема да се образуваат или цивилизираат. Дали е во прашање генеза, пречки во развој, одбивање или нешто друго не знам. Имаат држава во Косово, Швајцарија им нуди брзброј поволности за тоа, во Македонија имаат во секое село факултет од Скопје до Струга. Ги купуваат дипломите и толку. И самите се свесни за тоа, па кога ќе им затреба стручна помош одат кај каурот, затоа што се свесни дека неговите за кур не ги бива. Он преку ден ќе вика алаху екбер и чивша каури ама кога ќе го стегне срце е друга приказна. Пола Косово е во Филип Втори, Систина, Ремедика... Кога ќе оди да се пука таму со ривалската орда, адвокат Македонец вика да го брани на суд. Македонци им проектираат градежни објектти, Македонци им се на челни позиции во нивните фирми, Македонци им водат сметководства и завршни сметки, Македонци им вршат компјутерски и ајташки работи. И не прашуваат за пари. Колку ќе му побараш толку ти дава не се ценка. Кога му е потребен аргат го вика неговиот, за интелектуални услуги не е скроз умрен у мозокот да не знае кај треба да стави стент или да вади слепо црево.
Баш затоа што државата го дозволува тоа, секој идиот да купи диплома. Ако имаш нормални институции и фунцкионален систем на образование логиката ќе биде инаква. За дипломи не е во прашање само малцинството имаме куп примери на јавни функционери со купени дипломи. Тоа треба да се исече во корен. Образовано население е добра основа за напредок пред се цивилизациски. Дуа Липа ти е типичен примерок на некој без сиви ќелии со пари кој нема квалитет да се издвои од масата со личен печат па мора да сервира приказни за проста маса. Публицитетот е своевиден циркуз... Ама такви креатури баш и не вредат за трошење на време и пишување за нив.
Идејата за некаква голема Албанија ми е на ниво на приказни за чипирање и Иван исцелитет... (Иван има поголема тежина).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom