НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140

Ги тепаа ОКЦ 152-95
ОКЦ длабоко во танкинг мод.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992

Ги тепаа ОКЦ 152-95
ОКЦ длабоко во танкинг мод.
Брат пишав анализа на почетокот на сезоната, дека секој кој ке заврши позади нив треба да се самоубие. Ама ми се допаѓа приказната плус имаат многу пикови, така да стеј изи.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Далас изгуби од Сакраменто.
Лошо судење, уште полош шут за 3 поени и на крај на се 2 технички за Рик Карлајл и за Лука.
НБА отишла поѓаволите.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Торонто играа без Ван Влит и ОГ Аненуби :facepalm:

de920f82f1522b9227189d87d9756923.jpg
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506
Ќе биде интересно на Западот за 5-то и 6-то место, дали па Лејкерс намерно сакаат да бидат 7-ми за да ги избегнат Нагетс или Клиперс во прва рунда. Ама па од друга страна ризикот е голем ако се заврши 7-ми, една утакмица и се може да се случи. Иако за седмиот и осмиот има и втора шанса, голема глупост е ова што го направија да доигруваат за место во Playoff. Цела сезона си бил во топ 8 и на крај една/две утакмици може да заебат се, а некој со процент на победи од 40% да игра во Playoff.

Инаку се нервирам за Далас, дечките реално можеа да имаат барем 5-6 победи повеќе, мислам дека три пати изгубија од факинг Сакраменто. Не ми е јасно и што се случува со Дончиќ/Порзингис, ќе испадне дека беа во прво навивачите на Њујорк кога го свиреа на драфтот. Едноставно треба да се помири со фактот дека некој друг е прва ѕвезда во тимот и треба максимално да го искористи тоа што Дончиќ е постојано удвојуван и утројуван.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Ќе биде интересно на Западот за 5-то и 6-то место, дали па Лејкерс намерно сакаат да бидат 7-ми за да ги избегнат Нагетс или Клиперс во прва рунда. Ама па од друга страна ризикот е голем ако се заврши 7-ми, една утакмица и се може да се случи. Иако за седмиот и осмиот има и втора шанса, голема глупост е ова што го направија да доигруваат за место во Playoff. Цела сезона си бил во топ 8 и на крај една/две утакмици може да заебат се, а некој со процент на победи од 40% да игра во Playoff.

Инаку се нервирам за Далас, дечките реално можеа да имаат барем 5-6 победи повеќе, мислам дека три пати изгубија од факинг Сакраменто. Не ми е јасно и што се случува со Дончиќ/Порзингис, ќе испадне дека беа во прво навивачите на Њујорк кога го свиреа на драфтот. Едноставно треба да се помири со фактот дека некој друг е прва ѕвезда во тимот и треба максимално да го искористи тоа што Дончиќ е постојано удвојуван и утројуван.
Го измислија playin за да може повеќе тимови да имаат шанси за playoff а не да танкаат.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Плејин турнирот е направен заради пократниот регуларен дел со 72 натпревари. Тешко дека ќе остане и следната сезона со оглед на тоа што доста играчи и ескперти се буниле, и реално не треба 10. seed да има шанси за плејоф.. За "tanking" нека си најдат друго решение.

Далас во последните 9 натпревари имаат скор 6-3 и сите три порази се од Сакраменто. Сакраменто сезонава ги тепаа и Денвер и Далас 3-0 во меѓусебните дуели.. :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Плејин турнирот е направен заради пократниот регуларен дел со 72 натпревари. Тешко дека ќе остане и следната сезона со оглед на тоа што доста играчи и ескперти се буниле, и реално не треба 10. seed да има шанси за плејоф.. За "tanking" нека си најдат друго решение.

Далас во последните 9 натпревари имаат скор 6-3 и сите три порази се од Сакраменто. Сакраменто сезонава ги тепаа и Денвер и Далас 3-0 во меѓусебните дуели.. :D
Сакраменто и Лејкерс два пати ги тепаа од три.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Ќе биде интересно на Западот за 5-то и 6-то место, дали па Лејкерс намерно сакаат да бидат 7-ми за да ги избегнат Нагетс или Клиперс во прва рунда. Ама па од друга страна ризикот е голем ако се заврши 7-ми, една утакмица и се може да се случи. Иако за седмиот и осмиот има и втора шанса, голема глупост е ова што го направија да доигруваат за место во Playoff. Цела сезона си бил во топ 8 и на крај една/две утакмици може да заебат се, а некој со процент на победи од 40% да игра во Playoff.
У реду си е плеј ин концептот, дава неизвесност и интересно е... Проблемот е што алчните НБА направија прегуст распоред со премногу утакмици во премалку денови, и тоа во историска ситуација со прекратка пауза меѓу сезони. Миљон повреди се исподесија, и сега уште плеј-ин следува за 8 тимови.

Неразумно, си ги оштетуваат највредните асети - играчите. Што ако краткорочно направат малку повеќе пари, ако неколкумина ѕвезди си ја уништат кариерата? Каде е профитот тогаш?


И со ковид протоколите НБА ја заебаа работата. Или требаше пак бабл да направат, или да форсираат вакцинирање, а не да ги оставаат глупиве гето црнци (кои не можат да се воздржат од малолетничко однесување) да имаат по 14+ денови отсуство заради сомнителен контакт со кој можеби и само пола минута биле заедно (скоро 0% шанса за заразување). Мислам колку би било глупо Леброн, Лука, Јокиќ, Антето, итн, да отсуствуваат од плејоф заради глупиот „ковид протокол“?
Едноставно трабало да им кажат на играчите или да се вакцинираат или ако не сакаат да си идат дома да гледаат баскет на телевизор (минус плата). Или тоа или бабл во Флорида. Пошто толку се глупи некои од играчиве.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom