Првут (Перут) и Себореа

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
A kade rekov deka probuvam samo ednas i deka ocekuvam od ednas da pomine? Gi probuvam na mesec i gledam dali ima podobruvanje ili pak e poloso. Ako e poloso go menjam.
Mene srekja ne me cesa, ali me nervira koa mi se glea u kosa ili na alista.
Па си пишал немаш место у купатило, помислив ги трупаш онака. :pos:
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Фала на членот што го препорача Ds hair , го купив петокот од city mall ( 380 денари ) , истиот ден се измив и драстично ми се намали првутот, пред тоа се мијам со други шампони и после саат два поминувам со раце низ косата и паѓа снег , еве сега после 2 дена откако измив глава, поминувам со раце многу малце снег има Голема разлика а само еднаш го употребив.
Да спомнам Blue cap не ми делуваше, две шишиња му дадов шанса без ефект.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Со белобаза (бугарски крем) има некој позитивни искуства за на скалп? Без кортикостероиди е.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Па си пишал немаш место у купатило, помислив ги трупаш онака. :pos:
Ti duzam pivo. Inace sea imam mesto u kupatilo, frliv se i samo ovaj go koristam:pos:.
Go koristam vekje nekoe vreme i mi pomogna mnogu. Duri i na odmor si go zemav so mene lol. Pred ova bukvalno imav luspi na skalp ali samo napred na glava i se iscisti toa skroz. Sea ne me ni cesa vekje, da ne podrecam :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Немојте да ја миете косата со доста топла вода. И тоа мислам доведува до правење првут.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Веројатно многу фактори се во прашање, но се повеќе мислам дека треба да се пази на исхрана-нешто на што не сум обраќал некое посебно внимание, доколку може да се открие кој вид на храна тригнува појава на црвенило, и секако добар и квалитетен сон. Последно што бев на преглед, докторот ми препиша нормално Кетоконазол, и тоа 3 дена едно по друго миење на цело тело и по можност да се остави 10 минути да делува, потоа лосион Аксвам, најмалку еднаш дневно, навечер, бидејќи остава жолти траги, на база на прополис е, и Блукап шампон. Вели дека и он го имал истиот проблем, и ми звучеше дека знае што збори. Да се исфрли алкохол, сем пиво и розе и бело вино доколку веќе мора, пазење на храна, кисело, луто, зачини е биг но но, одмор, без нервози, класика муабети веќе. Бев и до кај еден стар бербер во Чаршија, лекува косопаст и слично, и многу го фалат, он вели само исхрана да се пази. И имал некој лек од Турција, така мистериозно звучеше, и ми извади Декорт, односно дексаметазон, за кој ми бараше 300 денари, а во аптека е 70 денари за 20 таблети, и тоа на Крка. Па, ќе пробам на себе, и ќе видам, зш овој пат ептен интензивно ми се појави, дури мислев одмор да земам и од дома да не излезам. И да, косата си ја скратив на двојка, и брадата ја избричив. Дури и под брадата имав лушпички, и тоа баеги. Налет од ова, упм нека оди.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Лек против првут „Tинктура капсаицин“ (tincture casaicin)

Веројатно многу фактори се во прашање, но се повеќе мислам дека треба да се пази на исхрана-нешто на што не сум обраќал некое посебно внимание, доколку може да се открие кој вид на храна тригнува појава на црвенило, и секако добар и квалитетен сон. Последно што бев на преглед, докторот ми препиша нормално Кетоконазол, и тоа 3 дена едно по друго миење на цело тело и по можност да се остави 10 минути да делува, потоа лосион Аксвам, најмалку еднаш дневно, навечер, бидејќи остава жолти траги, на база на прополис е, и Блукап шампон. Вели дека и он го имал истиот проблем, и ми звучеше дека знае што збори. Да се исфрли алкохол, сем пиво и розе и бело вино доколку веќе мора, пазење на храна, кисело, луто, зачини е биг но но, одмор, без нервози, класика муабети веќе. Бев и до кај еден стар бербер во Чаршија, лекува косопаст и слично, и многу го фалат, он вели само исхрана да се пази. И имал некој лек од Турција, така мистериозно звучеше, и ми извади Декорт, односно дексаметазон, за кој ми бараше 300 денари, а во аптека е 70 денари за 20 таблети, и тоа на Крка. Па, ќе пробам на себе, и ќе видам, зш овој пат ептен интензивно ми се појави, дури мислев одмор да земам и од дома да не излезам. И да, косата си ја скратив на двојка, и брадата ја избричив. Дури и под брадата имав лушпички, и тоа баеги. Налет од ова, упм нека оди.
...и на глава да дубиш пак ќе имаш првут, и ништо да не јадеш да си скратиш од задоволство дали воопшто вреди за неколку лушпи на коса?

flaky-scalp.jpg

...секоја втора недела миј ја косата со шампонот Clear, да ги острани тие лушпи и тоа е тоа, сезона за првут ти е сега (како птиците со пердувите), па ќе се стабилизира, немој да се глупираш да пиеш кортикостероид (dexamethason, prednison),

index.jpg c047fc6c-dandruff.jpg

ако веќе сакаш нешто од аптека да примениш побарај тинктура капсаицин со состав (резорцин, салицил, капсикум лута пиперка во алкохолен раствор) не знам дали воопшто кај нас го има или некој го приготвува!

ice_screenshot_20211114-165435.jpeg ice_screenshot_20211114-165407.jpeg

се зема малку од тинктурата на парче вата кај скалпот каде ти е зафатен со лушпи, се трие лево десно малку и се остава 5-10 минути да делува, па се мие местото зошто знае да гори и иритира од капсаицин- лута пиперка), ако не се тргнати лушите намачкај и повтори пак следиот ден, па потоа следна недела во месец дена, па паузирај, ќе имаш бенефит не само против првут, туку и за подобра циркулација на скалпот и хранење на влакното со што дури и костата ќе расте на тоа место побујна!
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Не е проблем првутот, мање више се живее со првут, туку црвенилото е страшно, и тоа што фрустрира.

2021-11-14-17-19-29-297.jpg

Ништо подобро не е ни околу носот. Дури и не е доволно потенцирано на сликава за колку интензивно црвенило се работи. Нема нешто што повеќе ме фрустрира, уште кога ќе ми каже некој дека ми е црвено лицето, ај навистина, не знаев. Волку лошо не ми било никогаш. Буквално преку ноќ ми стана ваква кожата. Со примена на Кетоконазол и Асквам сега е малку потсмирено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Не е проблем првутот, мање више се живее со првут, туку црвенилото е страшно, и тоа што фрустрира.

Прегледај го приврзокот 313422

Ништо подобро не е ни околу носот. Дури и не е доволно потенцирано на сликава за колку интензивно црвенило се работи. Нема нешто што повеќе ме фрустрира, уште кога ќе ми каже некој дека ми е црвено лицето, ај навистина, не знаев. Волку лошо не ми било никогаш. Буквално преку ноќ ми стана ваква кожата. Со примена на Кетоконазол и Асквам сега е малку потсмирено.

iStock-1165036567-min.jpg

...Asquam и Кетоконазол е исто, предозираш во мачкање, ако е локално, не би требало да претераш, веќе тука Seborrheic dermatitis може да бидне (psoriasis & atopic dermatitis -eczema), пробај со fluocinolone (Synalar) или betamethason (Beloderm) во сосема тенок слој, малку сосема малку, еднаш на ден, би требало да се смири!

seborrheic_dermatitis_face.jpg
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
На мене Blue Cap стварно ми помага, ми го чисти лицето но тоа е само прикривање на симптомите а не лечење, црвенилото секако ќе се врати. Не е препорачливо да се користи на подолг рок па се мачкам само кога ќе ми се влоши многу ситуацијата. Па ако ви треба брзо привремено решение пробајте Blue Cap.

Моментално се немам намачкано подолго време и сум релативно добар но и бев изложен повеќе на сонце, мислам дека сонцето помага кај мене но треба поголема изложеност на сонце само 20 минути не е доволно, треба повеќе. За жал квалитетно сонце во пролет/есен го нема цело време, а летно сонце е штетно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Има некој користено Биодерма Ноде ДС+ шампон? На бесплатен преглед во еурофарм аптека докторка ми го препорача шампонов и друг гел за миење лице и крем за после миење. Ама кога видов дека цената на трите е 3.000мкд реков да прашам пред да ги купам.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.041
@Solaire of Astora зошто ставаш кетокеназол на цело тело бе? И не се мие 3 дена по ред со тоа туку на секои 3 дена во рок од 2 недели. Пишува на тоа листот со упатства.

И јас лани ова време негде се замарав со истиов проблем. Вееше снег од мене и околу носот и веѓите а и под брковите имав некои лушпички ситни и апла сува кожа горе на носот.

Кетокеназол користев колку што пишуваше во упатството, заедно со Ultrex шампон, поранешен Clear. Јас боље шампон против првут у живот не сум користел. Али ова лани нагло ми се појави со чешање на главата со ненормален првут, сеа баш си ги читав мислењата 2-3 страни поназад, претпоставувам дека сум имал некоја почетна фаза на себореа.

Го средив првутот со кетокеназолот, 2 недели како што пишува во упатството а после тоа чат пат еднаш месечно рецимо знаев да се измијам со него, доека да го потрошам.

Тоа со лицето, мене ми помогна оваа помада, Емка ми ја кажа, и ми помага ги снемува тие педерски лушпички. Ова ми е од времево гарант, сува кожа.

За ова со хранава не знам што да искоментирам, спортувам цел живот, јадам не баш све и свашта ама па и не пазам нешто особено, нормално се хранам да кажам. Не претерувам со џанк фуд, тоа рака на срце и скроз ми е занемарено последниве 1-2 години. Леб не многу, овошје и зеленчук скоро секој ден, цигари пушам у просек 1 кутија на два дена. Алкохол пијам кога се пие, не секој ден али онака, сфаќаш. Во границите на нормалата сум што се однесува на храна, алкохол и цигари.
Мада ја не верувам многу многу у овие класика совети откажи алкохол и цигари и мисли си дека све ќе ти иде као подмачкано.

Мој совет за првутот е да не избрзуваш и да не мешаш лекарства од кој што ќе ти каже. Ако си почнал со кетокенозолот терај го бар 3 месеци, до пролет, после може и од самото време ќе ти се опраи главата и лицето.
Не држи многу топла вода на главата, косата фактички измивај ја од шампон побрзо и од лице што миеш на сабајле, не ја кисни главата.
И ова ми е од Анон совет, мислев дека треска глупости ама бев очаен да пробам све и свашта па така и ова ми остана у навика, дали помага или не поима неам али еве и ден денес така ја одмивам главата.
Наведни се скроз надоле да тече водата, да не ти се слева од глава низ тело.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
@Джонтра Вохохолта
Абе не пишуе во упатство дека така се користи, ама така ми предложи дерматологот, веројатно како ударна доза, од кај да знам, веројатно како кога пиеш два парацетамола кога прв пат ќе измериш висока температура.

Иначе, се повтара циклично, на некои си 10 дена. Првутот не ми е проблем толку, но лицето ми се праи црвено, како што видовте на сликата, а дополнителен проблем е што почна и накај брада да ми се шири, црвенило заедно со се тие ружни лушпички. И Кетоконазол користам, и Асквам, и крема за хидратација, ама ај ќе ја пробам твојата Нивеа. Е сеа, у разговор со колешка, маж и прележа ковид, вика иста му е кожата како на тебе. Даниловски им кажал дека е постковид. Можно е, зашто веќе се сомневам дека моето е само себореа, ама од кај да знам. Толку ме замара, што више и не можам да се замарам, одам таков целиот ужарен и грд, па валда времето ќе излечи.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Толку ме замара, што више и не можам да се замарам, одам таков целиот ужарен и грд, па валда времето ќе излечи.
Па не знам времето дали ќе излечи. На мене ми се појави агресивно 2020 на почетокот, сега сме скоро 2022 и сеуште патам од оваа состојба. Но Blue Cap ме чисти. Се мачкам еднаш неделно и сум во ред. На почеток повеќе се мачкав додека не се намали црвенилото значително, сега само се одржавам да нема јаки симптоми со користење еднаш неделно. Не е убаво многу да се користи кремава од тоа што имам слушнато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom