Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Второ околу тие Бафери или гумички чиста( глупост )кои ви ги наплаќаат по 600 денари а ги земаат за 100 денари и сеа видете кој е шутото тука
Па требало вака да се постават па онака,па да не се навалел компресорот абе се празни демагогии,да ви земат пари,па требало 5метри бакарни цевки за да се намали бучавост,абе ајде кај го пишува тоа ве работат како млада невеста
-тоа ти е како на Матиз некој да ти рече стави нови гуми и ке добиеш Мерцедес,
Автоматски споено мислење:

СРАМОТА е ова што го напиша другар.

Не сум педерче да ти пријавувам мислења, но некогаш ќе налеташ на погрешен човек кој нема толку разбирање + нема да си зад тастатура па може да зашалиш што не си знаел да го контролираш јазикот.

Едно е да се препуцавате за клими, друго е да некому замешаш фамилија.
Глупаво и детски е.

Извини што ти потенцирам, не е моја работа, но ми пречи кога ќе прочитам вакво нешто на форумот.
Тие тебе веднаш ке те пријават а нив не ги банираат ,инаку самите себе се навредуваат и понижуваат
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Второ околу тие Бафери или гумички чиста( глупост )кои ви ги наплаќаат по 600 денари а ги земаат за 100 денари и сеа видете кој е шутото тука
Па требало вака да се постават па онака,па да не се навалел компресорот абе се празни демагогии,да ви земат пари,па требало 5метри бакарни цевки за да се намали бучавост,абе ајде кај го пишува тоа ве работат како млада невеста
-тоа ти е како на Матиз некој да ти рече стави нови гуми и ке добиеш Мерцедес,
Автоматски споено мислење:


Тие тебе веднаш ке те пријават а нив не ги банираат ,инаку самите себе се навредуваат и понижуваат
tuka si golema greska vo EU sekoja instalacija po default ide so buferi znaci nema sakam nejkam toa e standardot a kaj nas od taa pusta nemastija voopsto ne ni gi spominjaat, jas staviv i vredat sekoj denar 600 denari gi plativ i ne se od tie za koli sto se montiraat a gore dole tolku se i vo eu a moze nekoe evro poskapo se tamu na ebay gi gledav.
Razlika nebo zemja a toa 5metra nema dopirni tocki sto zboris za instalacija, kaj mene direktno na ploca e zastrafena klimata i prenesuva preku stafovite vibracii niski i toa e samo koga ubrzuva kompresorot baska sto nosacite mi se na 12ka anker straf vo ploca direktno staveni, i vo dva kjosha od sobata znaese da se slusa buka od koga gi staviv buferite podpolno se izgubi bilo kakov zvuk.

 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Второ околу тие Бафери или гумички чиста( глупост )кои ви ги наплаќаат по 600 денари а ги земаат за 100 денари и сеа видете кој е шутото тука
Па требало вака да се постават па онака,па да не се навалел компресорот абе се празни демагогии,да ви земат пари,па требало 5метри бакарни цевки за да се намали бучавост...
Земи рандом јузер мењуал за X клима и прочитај во делот кај што од фабрика напишале дека треба 5 метра цевки за оптимална работа, па бујрум ти стави три метра или помалку. Твоја работа.

Исто и за баферите... кој ти вели дека треба да ги платиш 600? Плати ги поевтино ако најдеш, битно е да ги имаш. Секако дека ако е глупост за тебе ете немај ги - да не ставам слики од клими (заради нивна антиреклама) кај што се монтирани БЕЗ бафери и со цевките назад КЛОПЧЕ направени извиткани и испреплетени.

Си има зошто се продаваат, инаку не би одело ни едното ни другото со климите.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ако мешање фамилија спаѓа во твојот светоглед за пристојно, тогаш извини.
Очигледно делиме различни вредности за нештата.

И да, убаво кажав, а сега шетај.



Земи рандом јузер мењуал за X клима и прочитај во делот кај што од фабрика напишале дека треба 5 метра цевки за оптимална работа, па бујрум ти стави три метра или помалку. Твоја работа.

Исто и за баферите... кој ти вели дека треба да ги платиш 600? Плати ги поевтино ако најдеш, битно е да ги имаш. Секако дека ако е глупост за тебе ете немај ги - да не ставам слики од клими (заради нивна антиреклама) кај што се монтирани БЕЗ бафери и со цевките назад КЛОПЧЕ направени извиткани и испреплетени.

Си има зошто се продаваат, инаку не би одело ни едното ни другото со климите.
Се сложувам сакав да потенцирам оти јас немам Бафери и оти може и без нив и оти не е нешто од што треба да се прави како незнам што инаку за цел таа се сложувам оти е толку а и поскапа во ЕУ но колку е набавната оти по толку долго во трговија на такви ситни работи маржата е 400%
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Ваква антиреклама е смешна, мизерна.
Како што можам да видам, повеќето од вас погрешно ме сваќате. Значи, јас реков дека нема да купам Haier ако така бучи надворешната единица, а не дека Haier се лоши и дека никогаш не треба да се купуваат нивните клими. (y)
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Дечки здраво,

Ме интересира мислење од познавачи, а уште подобро од лични искуства.
Која од двете клими е подобра за греење на простор од 22 квадрати ( опционално може и да се отвори врата и да се додадат 6 квадрати од салон)

https://klimi.mk/sporedba?id1=118&id2=357&id3=

Ако имате и друг предлог во таа ценова категорија, исто би го зел предвид.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Дечки здраво,

Ме интересира мислење од познавачи, а уште подобро од лични искуства.
Која од двете клими е подобра за греење на простор од 22 квадрати ( опционално може и да се отвори врата и да се додадат 6 квадрати од салон)

https://klimi.mk/sporedba?id1=118&id2=357&id3=

Ако имате и друг предлог во таа ценова категорија, исто би го зел предвид.
Ako ti e izoliran prostorot, i dvete ke ti zavsat rabota.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
147
Поени од реакции
192
Дечки здраво,

Ме интересира мислење од познавачи, а уште подобро од лични искуства.
Која од двете клими е подобра за греење на простор од 22 квадрати ( опционално може и да се отвори врата и да се додадат 6 квадрати од салон)

https://klimi.mk/sporedba?id1=118&id2=357&id3=

Ако имате и друг предлог во таа ценова категорија, исто би го зел предвид.
Mislam deka Haier Tundra e podobra, jas vo Vivax ne veruvam
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Aj mi pomognite jos nesto.
Pricao sam telefonom sa prijateljem koji se isto greje sa inverterom.
U pitanju je Mitsubisi valjda fh35 koju je on poodavno platio mnogo.
Kad mu kazem da moje klime rade na ispod 300w, on mi ne veruje.
Kaze da ta njegova za grejanje ne spusta ispod 500w, greje veliki dnevni boravak i kuhinju. Ima i etazno grejanje.
Prosto mi je to neverovatno ?? Ipak je to valjda bio premijum model tada
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Aj mi pomognite jos nesto.
Pricao sam telefonom sa prijateljem koji se isto greje sa inverterom.
U pitanju je Mitsubisi valjda fh35 koju je on poodavno platio mnogo.
Kad mu kazem da moje klime rade na ispod 300w, on mi ne veruje.
Kaze da ta njegova za grejanje ne spusta ispod 500w, greje veliki dnevni boravak i kuhinju. Ima i etazno grejanje.
Prosto mi je to neverovatno ?? Ipak je to valjda bio premijum model tada

I sega so treba da praveme da kubeme kosi oti ne spusta ispod 500w pa kazuvas deka gree golem prostor ako bila preminum dali treba so 150w da gree folem prostor ti sigurno grees soba 3x4 pa i ke spusta normalno.
Mojava ne spusta.ispod 1000w inventor Nemesis Pro 7kw a grejam 80 mk ama stoplen sum i toa ne e golema potrosuvacka za taa kvadratura non stop vklucena klima
Ne ti bilo verovatno epa cudi si se
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Da u pravu si.
On ima dnevni oko 45m2 sigurno sa kuhinjom. Mozda i malo vise.
Logicno da radi tako. Kaze mi da je koristi samo do -5, posle radijatore pusta i u tom ogromnom dnevnom. U ostalim sobama samo radijatore koristi za grejanje. Navodno mu smeta klima u spavacim sobama.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Претпоставувам и FH како и LN сериите на Мицу многу добро одржуваат прецизна температура во просторот (со некој половина степен разлика од подесеното).
Еве кај мене LN35 и на овие топли дневни температури сеуште по малку си грее (преку ден поставена на 22С и ауто-фан) со модулирање и со само неколку кратки исклучувања кога сонцето директно грее во прозорите од просторијата (29м2).
LN35-low_modulation.png

Нема подолги исклучувања како кај мнозинството од кинеските модели, кои на пример при барани 22С ја греат просторијата до 24С па гасат додека просторијата не се излади на 20С.... и тие исклучувања во овие потопли преодни периоди кога нема големи топлински загуби и нема потреба од многу греење, но не се може без греење.... претежно траат по 30+ минути и кој сака нека рече дека не му сметаат, ите како се осеќа варирањето на температурата горе-доле 4 степена ако седиш во просторијата.

btw. Мислам дека тој 3D i-See сензорот кај Мицубиши брка голема улога за постигнувањето на таа прецизност.... па зависно од поставената барана температура и големината на просторот... можно е иако е топло надвор сеуште да нема услов за ниска модулација.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Претпоставувам и FH како и LN сериите на Мицу многу добро одржуваат прецизна температура во просторот (со некој половина степен разлика од подесеното).
Еве кај мене LN35 и на овие топли дневни температури сеуште по малку си грее (преку ден поставена на 22С и ауто-фан) со модулирање и со само неколку кратки исклучувања кога сонцето директно грее во прозорите од просторијата (29м2).
Прегледај го приврзокот 293641

Нема подолги исклучувања како кај мнозинството од кинеските модели, кои на пример при барани 22С ја греат просторијата до 24С па гасат додека просторијата не се излади на 20С.... и тие исклучувања во овие потопли преодни периоди кога нема големи топлински загуби и нема потреба од многу греење, но не се може без греење.... претежно траат по 30+ минути и кој сака нека рече дека не му сметаат, ите како се осеќа варирањето на температурата горе-доле 4 степена ако седиш во просторијата.

btw. Мислам дека тој 3D i-See сензорот кај Мицубиши брка голема улога за постигнувањето на таа прецизност.... па зависно од поставената барана температура и големината на просторот... можно е иако е топло надвор сеуште да нема услов за ниска модулација.

Lol , pa tebi na onom videu što si snimao precizno drzi zadatu samo oko klime , sve ostalo stepen,dva,tri manje ..
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Lol , pa tebi na onom videu što si snimao precizno drzi zadatu samo oko klime , sve ostalo stepen,dva,tri manje ..
5,6,7 ,8 степена мање на квадрат .Уколико има 30 квадрата у углу ќошу има минус 42 степена.Јел ти јасно сад?
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Претпоставувам и FH како и LN сериите на Мицу многу добро одржуваат прецизна температура во просторот (со некој половина степен разлика од подесеното).
Мислам дека тој 3D i-See сензорот кај Мицубиши брка голема улога за постигнувањето на таа прецизност.... па зависно од поставената барана температура и големината на просторот... можно е иако е топло надвор сеуште да нема услов за ниска модулација.
Da, nesto slicno mi je i on pricao. Da je ta klima neverovatno precizna oko temperature. A ne gleda on to toliko detaljno oko potrosnje. Koliko sam razumeo on je pricao za tu potrosnju kad je hladnije. Verovatno mu je sada iskljucena kao i moje dve.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom