Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Абе... да чекаме. Ама реално не верувам да има некое драстично порамнување кај цените на пазарот. Ако добро се сеќавате и 20ките пред кризата имаа слични цени. Тешко до карта по msrp. :cool:
А од друга страна најавено е и поскапување кај останатите компоненти, така да...
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
Прегледај го приврзокот 293219

ако продолжи со ова темпо и да падне пак до кај 10к ќе имаш џабалук графички на секој ќош :D

Многу е битно како ќе изиграат американците, а хиперинфлација им се заканува од сите страни, па многу веројатно е да им го ебам мамичето на крипто берзите. Веќе се под истрага најголемите. Кинезите исто им се влетаа на нивните.
Мислам дека почнаа да го лимитираат хаштредингот со драјвери бар таква најава имаше од Нвидиа, Амд изјави дека нема да лимитира ништо.
Автоматски споено мислење:

Абе... да чекаме. Ама реално не верувам да има некое драстично порамнување кај цените на пазарот. Ако добро се сеќавате и 20ките пред кризата имаа слични цени. Тешко до карта по msrp. :cool:
А од друга страна најавено е и поскапување кај останатите компоненти, така да...
Земи си Апу од амд со повеќе рам и чекај.
Или влези во официјалните сајтови на гигабит асус или МСИ сите имаат квота за чекање исто и Линус исто најави преку него може да се добие со чекање.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Мислам дека почнаа да го лимитираат хаштредингот со драјвери бар таква најава имаше од Нвидиа, Амд изјави дека нема да лимитира ништо.
Не сум во тек со копањето, повеќе ги следам случувањата на берзата.
Последниве денови почнаа доста голема хајка, ги тресат за перење пари и слични активности што не е на арно, повеќе од јасно е дека најголем дел од матните пари се перат преку крипто во земјите каде тоа е дозволено и тоа е јавна тајна. Е сега или ќе попуштат и ќе им вметнат некакви правила на игра со кои банките ќе бидат заштитени + ќе се полни буџетот, или ќе ги затворат останува да видеме.
Против држава на крај не излегол никој и нема ни да излезе, особено не со гиганти како САД на кои во буџетот им смрди на расипано, а воедно и на банките (кога Бафет ги тргна најголем дел од акциите од банкарски сектор рачунај дека таму ќе има тектонски движења, него отсекогаш му биле главен дел во портфолиото банки + недвижности).
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Мислам дека почнаа да го лимитираат хаштредингот со драјвери бар таква најава имаше од Нвидиа, Амд изјави дека нема да лимитира ништо.
Абе ретардирани се!
Вадат 3080 Ti, а луѓето не можат да стават раце ни на претходната серија.
Очобол ситуација.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, imam problem so laptopot mnogu mi koci i e baven vo posledno vreme, koristam go 2 god konfiguracite se intel i7 8550U 8th gen cpu 1.80 1.90 GHZ 8giga ram asus vivabook X510U nvidia geforce, pc mi e za rabota i sakam da bide ultra brz, sto e vasiot sovet sto da mu dodadam da mu smenam itn ps: probuvam 2 pa ti so formatirane vo poslednite 3 meseci dzabe e
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
Zdravo, imam problem so laptopot mnogu mi koci i e baven vo posledno vreme, koristam go 2 god konfiguracite se intel i7 8550U 8th gen cpu 1.80 1.90 GHZ 8giga ram asus vivabook X510U nvidia geforce, pc mi e za rabota i sakam da bide ultra brz, sto e vasiot sovet sto da mu dodadam da mu smenam itn ps: probuvam 2 pa ti so formatirane vo poslednite 3 meseci dzabe e
Зависи за која работа ти го треба да биде ултра брз?
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво, имам потреба од предлози за кулер за процесор. Планирам да го купам овој процесор, со оваа матична од анхоч или истиот процесор од сетек со оваа матична. Не планирам да го оверклокувам, така да мислам нема потреба од поскапи од 1000 денари.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
Здраво, имам потреба од предлози за кулер за процесор. Планирам да го купам овој процесор, со оваа матична од анхоч или истиот процесор од сетек со оваа матична. Не планирам да го оверклокувам, така да мислам нема потреба од поскапи од 1000 денари.
А да ставиш малку подобра плича и ако одиш со 1000 дн кулер ништо не правиш боље остани си со сток кулерот па кога ќе можеш смени го исто какво куќиште планираш ќе треба добар проток на воздух за таков процесор исто планираше ли кулери за куќиште?
Автоматски споено мислење:

Не загледав дека нема порцесорот сток кулер така да моја препорака ти е Cooler Master Hyper 212 Black Edition ќе ти заврши работа ако не го оверклокаш.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
А да ставиш малку подобра плича и ако одиш со 1000 дн кулер ништо не правиш боље остани си со сток кулерот па кога ќе можеш смени го исто какво куќиште планираш ќе треба добар проток на воздух за таков процесор исто планираше ли кулери за куќиште?
Ќе купувам целосно нов пц, без графичка но ми треба кулер/вентилатор за процесорот пошто се продава без тоа, инаку тие 1000 денари ги извадив од ракав, сметав дека до таму отприлика идат цените на бејсик/сток кулер. Ми кажаа дека таков кулер е доволен, сега исто така и прајс рејнџ ми кажа ооколу 300-500 денари.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
Планирај и кулери за куќиште и гледај кукштето да има добар проток на воздух да не е затвотен.
Ќе си имаш проблеми со температурите подобро оди со И5 и направи го како што треба отколку да одиш со И7 и да ти прегрева.
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Мислење за конфигурацијава:







Да кажеме плус кулерот што го препорача, а билдот од анхоч рам, проц, ссд, се исти, матичнатс од погоре и напајаање и кејс од шаркун


 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
Мислење за конфигурацијава:







Да кажеме плус кулерот што го препорача, а билдот од анхоч рам, проц, ссд, се исти, матичнатс од погоре и напајаање и кејс од шаркун


многу е битно да имаш дојни плочки многу побрза ти е конфигурацијата.
Има вграден 20 мм фан за внес и 12 за излез за почеток добро ќе тие е.
За ссд немам што да ти кажам освен да ставиш поскоро кога можеш М.2 ссд и самсунг е подобар избор за иста цена.
За напојувањето и за графичка ќе ми треба повеќе имформации која ќе ја планираш или веќе имаш се зависи од графичката и за која потреба ти е комплутерот И7 не би ти препорачал ако ти е за гејминг имаш од АМД Р5 процесори што достигнуваат 3.8 гх а се многу побуџетни од И7.
[/QUOTE]
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
многу е битно да имаш дојни плочки многу побрза ти е конфигурацијата.
Има вграден 20 мм фан за внес и 12 за излез за почеток добро ќе тие е.
За ссд немам што да ти кажам освен да ставиш поскоро кога можеш М.2 ссд и самсунг е подобар избор за иста цена.

За напојувањето и за графичка ќе ми треба повеќе имформации која ќе ја планираш или веќе имаш се зависи од графичката и за која потреба ти е комплутерот И7 не би ти препорачал ако ти е за гејминг само затоа што тој процесор нема интергрирана графичка.
До есен ќе користам стара графичка, пошо не планирам да плаќам цени поголеми за 150%, се надевам до тогаш ќе се нормализират цените. Инаку не сум некој гејмер, гејмам спорадично и не барам вау перформанси како 4к и слично, поише ми треба нов пц пошо моменталната конфигурација е прилично застарена и последниве неколку месеци имав проблеми со хардверот.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.618
Поени од реакции
7.187
До есен ќе користам стара графичка, пошо не планирам да плаќам цени поголеми за 150%, се надевам до тогаш ќе се нормализират цените. Инаку не сум некој гејмер, гејмам спорадично и не барам вау перформанси како 4к и слично, поише ми треба нов пц пошо моменталната конфигурација е прилично застарена и последниве неколку месеци имав проблеми со хардверот.
Цените бе се знае кога ќе се срабилизираат може година може 6 месеци пиши која графичка имаш и во што би инвестирал новите влечат многу струја и ќе мора да менуваш напојување после секако тоа напојување нема да ти врши работа ако гледаш да заштедиш оди со Bronze 80+ ќе ти врши работа но препорачливо е gold 90+ .
И шаркоун не земај seesinic corsair. Coolermaster не би препорачал пријател имаше проблеми не дека е лоша марка али не изненади.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Цените бе се знае кога ќе се срабилизираат може година може 6 месеци пиши која графичка имаш и во што би инвестирал новите влечат многу струја и ќе мора да менуваш напојување после секако тоа напојување нема да ти врши работа ако гледаш да заштедиш оди со Bronze 80+ ќе ти врши работа но препорачливо е gold 90+ .
И шаркоун не земај seesinic corsair. Coolermaster не би препорачал пријател имаше проблеми не дека е лоша марка али не изненади.
GeForce gts 250
 

Kajgana Shop

На врв Bottom