Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Зошто не возиш Матиз,Лада,туку Рено,Инаку Рено е како Мерцедес во Франција и долго беа први и во формула оти тука се гледа дострелот на една фирма инаку ти птици не знаеш и не си свесен каков бренд е Рено
А за да ме пибиеш тешко оти немаш ни искуство ни сервисерско знаење јас 20 години сум бил секојдневно во контакт и брендови и со но нејм производи
Еве ти и уште нешто
Земаш Шур микрофон за пеење кој чини 500 евра и кинески за300е сличен е како Шурот од 500евра но не е Шур и не се споредува,и како второ на Шурот батеријата од 9волти трае со часови а на кинескиот батеријата од 9волти трае 5-6часа а батеријата е иста иста батерија купуваме и ставаме од каде е разликата ???
Пирот е Германски бренд кој се произведува во Кина и е како кока кола во светот на професионалните микрофони заедно со Зенхајзер
А другиот е чисто кинески бренд непознат ...но секако сериозен микрофон..
По твое нели треба поефтиното да биде исто со поскапито брендот...
Автоматски споено мислење:

Епа не е 200 ден

Да не спомнуваме на моите 70м2 не е 200 денари во сметка разликата туку 1000 со он-оф клими или инвертори со Cop 2.8 или 3 со Cop 4 сеа сметај а да не зборуваме и ако бараш повисока температура како јас од 27 степени кој не го намалува и навечер туку работи на 27 тогаш колкава ке биде разликата
За Рено во Ф1 навивам уште од времето на Жак Вилнев и Вилијамс... па сега види колку сум стар :ROFLMAO:
Второ, кога ми требаше појачало за гитарата си земав Роланд Кјуб ич не се мислев... Ама па и тоа меретно во Кина направено :rolleyes:
Нејсе, екологија е и самото тоа што еден производ ќе го употребуваш долго време! Без разлика за што се работи.
Климите како опција за целосно греење станаа пред 10-на години кога почнаа на р410 да ги прават. Претходно тешко некој да се греел на клима без да припали греалка или ако живее во завиткано станче. Ама види чудо, сеуште има народ на кој климите не му се примарно греење!? Впрочем кој има можност за централно парно(Ск,Бт) тоа е и најкомфорно и најеколошко!
Само тука на темава се крева прашина за класи,плувчиња и марки.Океј е тоа ако на некој му е за примарно греење, ама еден тон народ е како мене и користи клима за греење само во меѓусезона! Како оправдувате 60 бона или А+++ за тоа мене не ми е јасно?!? Или што е тогаш битно дали е јапанац или кинез?! Битно да се погоди и да тера со години...
Расправава во основа почна оти некој се заинтересира да дознае кој ги правел Фонко!?
Јас го подржав и стојам на тоа дека тие "кинески" фирми од тоа време ги шиеја јапанците во квалитет. И стојам на тоа! Сум видел како луѓе фрлаат панасоници,лџ-а и слични јапанци оти умреле. Им дошло времето. Јас уште ги чекам моиве да умрат и како што ми стои уште со години ќе ги чекам. А да ги фрлам исправни(кога перфектно си ја вршат работата) немам намера ни најмалку.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Јас не реков дека старо треба да се купува! Реков дека нема потреба старо да се менува ако работи и си ја врши работата! Многу битна дистинкција.
Што мислиш овие новиве клими со А и некој плус, колку се поефикасни од он-офф на 5ц,10ц?!? Еве јас ќе ти кажам. Ни 0.5 поголем коп немаат! 100-200ден месечно на сметка разлика. За ладење исто.
И не заборавај дека ЕУ бирократијата е лицемерна и со голем биас!
Тебе како физичко лице ќе те шиканираат да плаќаш плувчиња како демек ти си крив за озонската дупка, а големите корпорации и дата-центри уште ќе можат да користат чилери со р22, р123 и остало ѓубре!
Ова само за клими ако зборуваме! А се однесува на секој аспект од животот! Нека не ме тераат мене да купувам фрижидер или усисивач со инвертер мотор(бог да чува и од двете). Прво нека ги натераат нивните авто-индустрии да употребуваат р32 фреон во колите, нивните авиони и бродови кои допринесуваат 40% од вкупното загадување со фосилни горива, или прехрамбената индустрија која исфрла 300мил тони пластика секоја година(а може барем 1/3 да намали ако сака или биде притисната со закон!).
Да не ме сфатиш погрешно, јас сум екологист и сакам да живеам во чиста и здрава околина. Ама нејќам некој будала да ме прави или да ми префрла вина.
Живееме во корпоративизам како општествено-економско уредување. Тоа што неможат/не сакаат да ги натераат големите корпорации можат да ни го закачат нас на врат како индивидуи...
Mnogu si vo pravo so korporaciive i totalno se slozuvam , no ne se slozuvam za prviot del so klimite. Jas i ti tesko korporaciive da gi promenime nekako ili da vlijaeme, no mozeme lokalno da deluvame i zborime. Koga ke vidis na globalno nivo sto znaci stari freoni kaj klima uredi ili uste postrasno vo avtomobilska industrija, se sobira golem impact. Mnogu golema i kontroverzna i bitna tema e, ama ne e za ovoj forum.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97

Не мислам дека би сакал да купам Haier клима после гледање на ова видео. Премотајте го видеото до 2:23 и слушнете го звукот кој излегува од надворешната единица. Мене тоа ми звучи повеќе како расипана ON/OFF клима од колку на инвертер клима. Мислам дека не треба така да бучи.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153

Не мислам дека би сакал да купам Haier клима после гледање на ова видео. Премотајте го видеото до 2:23 и слушнете го звукот кој излегува од надворешната единица. Мене тоа ми звучи повеќе како расипана ON/OFF клима од колку на инвертер клима. Мислам дека не треба така да бучи.
Ајде да ти одговорам, под услов да не си тука за антиреклама на Хаиер.

Буквално истата ја имам дома и не бучи вака.
Тоа прво, а второ бучавоста на надворешната зависи од надворешната температура т.е. колку е оптеретена и најповеќе ОД МОНТЕРИТЕ.
Колку подолга бакар цевка и подобра монтажа со буфери и на место каде нема да треси климата толку подобро за бучавоста.

За ова истото и за различни модели на клими имаш кориснички искуства на темата колку што сакаш, буквално еден куп. Луѓе решавале бучавост со преместување на клима, со местење на држачи како дополнително зацврстување на постоечките, со местење на поголеми буфери и слично.

И да, СЕКОЈА надворешна ќе има некаква бучавост.
ДУРИ и оваа што е на видеото НЕМА да ја слушнеш ако си дома и преку ѕид нема да иди звукот па да ти ремети раат.

п.с. Штета кај нас нема продавачи како ова куклето од видеото :P
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835

Не мислам дека би сакал да купам Haier клима после гледање на ова видео. Премотајте го видеото до 2:23 и слушнете го звукот кој излегува од надворешната единица. Мене тоа ми звучи повеќе како расипана ON/OFF клима од колку на инвертер клима. Мислам дека не треба така да бучи.
Само млатење на празна слама и празна демагогија,се пациент до пациент,се чудам и неможам да се изначудам, До кај стигнавме...
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Ајде да ти одговорам, под услов да не си тука за антиреклама на Хаиер.

Буквално истата ја имам дома и не бучи вака.
Тоа прво, а второ бучавоста на надворешната зависи од надворешната температура т.е. колку е оптеретена и најповеќе ОД МОНТЕРИТЕ.
Колку подолга бакар цевка и подобра монтажа со буфери и на место каде нема да треси климата толку подобро за бучавоста.

За ова истото и за различни модели на клими имаш кориснички искуства на темата колку што сакаш, буквално еден куп. Луѓе решавале бучавост со преместување на клима, со местење на држачи како дополнително зацврстување на постоечките, со местење на поголеми буфери и слично.

И да, СЕКОЈА надворешна ќе има некаква бучавост.
ДУРИ и оваа што е на видеото НЕМА да ја слушнеш ако си дома и преку ѕид нема да иди звукот па да ти ремети раат.

п.с. Штета кај нас нема продавачи како ова куклето од видеото :P
Епа јас незнаев мислев дека така бучи стварно, не правам антиреклама на Haier
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Епа јас незнаев мислев дека така бучи стварно, не правам антиреклама на Haier
Имам 5,5 хаиер и 3,5 LG.
Хаиер иако има поголем капацитет и поголема надворешна е ПОТИВКА од три и полката.
Зошто?
Монтажа на посоодветно место + повеќе бакарна цевка.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Имам 5,5 хаиер и 3,5 LG.
Хаиер иако има поголем капацитет и поголема надворешна е ПОТИВКА од три и полката.
Зошто?
Монтажа на посоодветно место + повеќе бакарна цевка.
Биди спремен да ти го пуштат ова Haier Vs LG :P https://www.youtube.com/watch?v=Zsx54jXXQiU со кое отекуваа од вртење во хистеријата против Haier ... очигледно се работи за надворешна единица во квар или пред квар или нечиста или со нешто што и пречи, као да сите Haier надворешни работат вака!? И ништо не е вечно и имуно на расипување! Дури и најскапите...
А Тундрите ќе си ги тераме задоволни, тоа се мн добри инвертери во однос цената и квалитетот. Како што рече, многу позитивни кориснички искуства, задоволни корисници... И не така лошо, туку би рекол солиднo стои и на Eurovent! ... Тигарче направи убава табела на која може да се види дека Тундрата (3,5) многу добро стои барабар со поскапи клими ( верувам дека е исто така и со 5,5ка)...
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Биди спремен да ти го пуштат ова Haier Vs LG :P https://www.youtube.com/watch?v=Zsx54jXXQiU со кое отекуваа од вртење во хистеријата против Haier ... очигледно се работи за надворешна единица во квар или пред квар или нечиста или со нешто што и пречи, као да сите Haier надворешни работат вака!? И ништо не е вечно и имуно на расипување! Дури и најскапите...
А Тундрите ќе си ги тераме задоволни, тоа се мн добри инвертери во однос цената и квалитетот. Како што рече, многу позитивни кориснички искуства, задоволни корисници... И не така лошо, туку би рекол солиднo стои и на Eurovent! ... Тигарче направи убава табела на која може да се види дека Тундрата (3,5) многу добро стои барабар со поскапи клими ( верувам дека е исто така и со 5,5ка)...
Овде е повеќе од очевидно дека перката зафаќа на дел од надворешната единица, дали долу или пак на самата заштитна пластика треба да се види.
Решението е монтер да си погледне и тоа е тоа.

Инаку, не дека секој својот коњ го фали, но треба да сме реални во очекувањата. Не може Тундра од 40 да е иста со некое мицу од 70 или Даикин од 90 илјади, НО (едно ГОЛЕМО но) исто така треба да бидиме чесни и да признаеме дека СЕКОЈ производител може да се појави со серија или пак со одредени единици во серијата кои ќе имаат проблеми.

Светот одамна е тргнат кон капитализам и масовно производство, така да квалитет свесни сме дека има ДО рокот на гаранција, а после тоа ако ни се „посреќи“ да откажи некој дел тогаш или сервисираме или купуваме ново. Ова е така за цела техника, а кај климатизацијата свесни сме дека и таму има по некои модели кои не се погодиле.
Еве впрочем овај можеби на видеото се погодил фалш, а кај мене е обратно... LG-то е побучно, Тундрата е потивка.
Како што реков и порано, во многу зависи и од начинот на монтажа и местоположбата на уредот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977

Не мислам дека би сакал да купам Haier клима после гледање на ова видео. Премотајте го видеото до 2:23 и слушнете го звукот кој излегува од надворешната единица. Мене тоа ми звучи повеќе како расипана ON/OFF клима од колку на инвертер клима. Мислам дека не треба така да бучи.
Baš super nešto interesno se gleda na ova video. Koga devojkata gi vadi filtrite ubavo se gleda deka senzorot za merenje na T na ambientot ili vleznata T na vozduhot e izvlečen za 40-45 mm od ivicata na kućišteto. Se raboti za potpolno ista klima kako i mojata i koga ja kupiv senzorot beše izvlečen edvaj 10mm i vo on/ off režim praveše ogromni pauzi do slednoto vklučuvanje pa T vo prostorot pađaše i do 2 C .So probuvanje ustanoviv deka ako e izvlečen za 45mm si raboti najdobro i nema poveće šetanje na T gore dolu poveće od 0.2 C. Interesno e ako go izvlečete malce poveće će se pali na 3 min kolku što e i zaštitata na kompresorot od pregrevanje što sekako ne e dobro. Inače probuvav i da go izvadam nadvor od kućišteto i podolu za 10- tina cm, no pri toa se dobiva samo gluposti. Zošto? Od ednostavna pričina što senzorot MORA da e vo vleznata struja na vozduhot.....
Zošto ovaa klima od videovo i mojatata nemaat ista pozicija na senzorot e prašanje za sebe.
Inače vakov zvuk kako prikažanovo nemam zabeležano, obično prede tivko kako mačka.
Da se razbereme instalacija so dolgi cevki, jas imam 5 m instalacija e dobra da se ne čue klokotenje na freonot, koe će se slučuva nadvor i nema ama nikakva vrska so zvukot, brčenjeto i rezonancija na nadv. edinica.
Moj sovet držačite da se štrafat isklučivo vo betonski nosači, a nikako vo cigla ili sl. materijali poradi koi se javuvaat razni rezonancii koi se prenesuvaat vnatre.Ako ne može poinaku neka bide vo zid koj ne e del od prostorijata.
So klimata odat gumeni amortizeri i ako se pricvrsti na beton kako kaj mene ne ni znaete deka kompresorot raboti.....
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150

Не мислам дека би сакал да купам Haier клима после гледање на ова видео. Премотајте го видеото до 2:23 и слушнете го звукот кој излегува од надворешната единица. Мене тоа ми звучи повеќе како расипана ON/OFF клима од колку на инвертер клима. Мислам дека не треба така да бучи.
И јас сум со Тундра 5.5 и одговорно тврдам дека три години откако е купена сеуште ја немам слушнато надворешната единица а не пак да вади звук нешто како на клипов. Притоа од монтажа само има 5 метри цевки и држачите се на столб/носач, како што препорачува @tzlatko, без никакви гумени амортизери. Ваква антиреклама е смешна, мизерна.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Samo da javim rasplet sa klimama u Kumanovu.
Stan je tacno 77,5m2. Novogradnja, izolacija full kako treba.
Tri prostorije, 30+16+12, hodnik 10, kupatilo 9,5 m2.
Skinute 2 x Gree Muse.
Postavljene 3 kom Fujitsu, 1 x 12LM, 2 x 07LM. Franko instalirano, sve ukupno oko 1.100e. Ovi iz Hidroseta stvarno preterase sa brendom Fujitsu :)

E sad, ... posto se zet i cerka vratise sa juga Azije pre izvesnog vremena, te iscitase sve moje staracke @muke@ ovde :), malo se ismejase, te zet predlozi da ove 2 kom Muse licno odnese i pokloni clanu @Sv B , jer je uvideo kolika je njegova opsednutost brendom Gree :), jer je detaljno iscitao sve njegove odgovore za problem koji sam izneo. Ukoliko on ne stigne zbog obaveza, organizovace poklanjanje preko drugara u bilo kom delu Makedonije.
@Sv B , daj brate neki kontakt, znaci usluga je franko stan, kuca, besplatna.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Samo da javim rasplet sa klimama u Kumanovu.
Stan je tacno 77,5m2. Novogradnja, izolacija full kako treba.
Tri prostorije, 30+16+12, hodnik 10, kupatilo 9,5 m2.
Skinute 2 x Gree Muse.
Postavljene 3 kom Fujitsu, 1 x 12LM, 2 x 07LM. Franko instalirano, sve ukupno oko 1.100e. Ovi iz Hidroseta stvarno preterase sa brendom Fujitsu :)

E sad, ... posto se zet i cerka vratise sa juga Azije pre izvesnog vremena, te iscitase sve moje staracke @muke@ ovde :), malo se ismejase, te zet predlozi da ove 2 kom Muse licno odnese i pokloni clanu @Sv B , jer je uvideo kolika je njegova opsednutost brendom Gree :), jer je detaljno iscitao sve njegove odgovore za problem koji sam izneo. Ukoliko on ne stigne zbog obaveza, organizovace poklanjanje preko drugara u bilo kom delu Makedonije.
@Sv B , daj brate neki kontakt, znaci usluga je franko stan, kuca, besplatna.
Jeli vama prodaja Fujitsu toliko opala da moras da pišeš ovakve dječije postove ... Odrasti dedice i shvati vremena se mijenjaju ...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Незнам што толку врева не постои уред на кој нема да најдете мана или на сто парчиња да нема некој дефект и се тоа е во граница на нормалата ,крај краевс човек кој живее 80. и е совршено создаден се разболува а не некој уред,Само барате влакно во јајце
И гледам монтажата,монтажата,немало монтери па да не е монтирањето ракетна технологија (монтажа на некој вселенски брод) да не сакате монтерите да бидат доктори по термо динамика, за работа: Проста како грав
Пак ќе речам монтажата е проста како грав и работа за мали деца оти пак ќе кажам само празни демагогии, а ако некој мисли оти има логика во ставање на дипли во цид ,подвиткување на бакарот со перлаа,и вакумирање што да Коментирам понатака, тогаш ви предложувм на секој монтер да му барате диплома за докторат по термо динамика па тогаш монтажа
Автоматски споено мислење:

Инаку додека вие овде се расправате и браните одредени брендови со пот и крв тие си кешираат а вие се глупирате и останувате со прстот во рака и пак ќе речам не бранам ниеден бренд оти имам фујитсу оти овие во хидро сет се за никаде ни сервис ни бакрачи жива багра како и сите други,а затоа е тука и инспекцијата и ако сте незадоволни ви ги враќаат парите Али вие за тоа врска немате
 

Kajgana Shop

На врв Bottom