Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
da mislam... mislam deka vo vreme na pandemija nema sto da gi zamaras doktorite so gluposti od tipot kako mu e na pacientot broj 737474829 denes. mislam deka treba da se ostavat da si ja brkaat rabotata i da go izlecat pacientot a ne tebe da ti reportiraat.

potpolno te sfakam inace i vo normalni uslovi bi rekol deka si apsolutno vo pravo ama sega ne se normalni uslovi...
Суштински не се разбираме..Таман работа доктор или медицински песонал ова да го прави... Постои администрација. Како што може во 10 вечер да ти се јават од Жан Митрев и да ти кажат да се јавиш на дежурен телефон во банка дека со картичка ги резервирале средствата ама сеуште не се префрлени, можат да најдат слично човече за информации. Така да џабе збориш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.576
Суштински не се разбираме..Таман работа доктор или медицински песонал ова да го прави... Постои администрација. Како што може во 10 вечер да ти се јават од Жан Митрев и да ти кажат да се јавиш на дежурен телефон во банка дека со картичка ги резервирале средствата ама сеуште не се префрлени, можат да најдат слично човече за информации. Така да џабе збориш.
a kako zamisluvas administracijata tebe da ti reportira za sostojbata na pacientot? nesto u smisla, dobar e, gajle nema, ne se sekiraj... ili mislis treba skafander da stavi i da ide da go prasa pacientot? da cita beleski od krevet? ili treba oni da go brkaat doktorot i da go isprasuvaat za pacient 373727372 u tvoe ime?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
01.jpg
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
Прегледај го приврзокот 292843
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
Antitela će ti još rasti, naročito posle druge doze, a već sad imaš fantastičan broj. Odlično!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.054
Поени од реакции
12.517
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
Прегледај го приврзокот 292843
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
Све е ова убаво ама чипот што ти го ставија не го спомнуваш.
Валда дека гратис ти е? :cautious:
 
Член од
16 декември 2011
Мислења
86
Поени од реакции
175
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
Прегледај го приврзокот 292843
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
Господ нека ви е на помош............
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
Antitela će ti još rasti, naročito posle druge doze, a već sad imaš fantastičan broj. Odlično!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Vauuuu....fantasticen broj!?:facepalm:
Dali bi sakal da mi objasnis koj broj na antitela e fantasticen, kolku treba da imas za da bide NEfantasticen...I Dali znaes posle kolku vreme ke prestanat da rastat antitelata t.s.koga ke pocnat da opagaat?
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Vauuuu....fantasticen broj!?:facepalm:
Dali bi sakal da mi objasnis koj broj na antitela e fantasticen, kolku treba da imas za da bide NEfantasticen...I Dali znaes posle kolku vreme ke prestanat da rastat antitelata t.s.koga ke pocnat da opagaat?
Na ovom tipu testa koji je TrendS uradio, >50 skor je rezultat kada ne bi trebalo da ispoljiš bilo kakav simptom u slučaju da uneseš virus u sebe. Skor 10 puta veći od referentne granice, u njegovom slučaju 500 se smatra i smatram fantastičnim (on je imao oko 800). Vrhunac antitela može da očekuje neka 2 do 3 meseca nakon što primi drugu dozu, a to će biti negde početkom jeseni. Antitela ne bi trebalo da krenu u postepeno opadanje sigurno ne pre prvog kvartala 2022, a gotovo sigurno ni tad. Dokazano je da su antitela trajna i delotvorna najmanje 6 meseci nakon druge doze. Jednom i kada bi teoretski pala antitela ispod nivoa zaštite, ona će u slučaju novog zaražavanja brzo porasti i vratiti se na odgovarajući nivo zbog ćelijske memorije. Naravno, sve ovo važi u slučaju da se ne pojavi novi soj koji će biti otporan na vakcine.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:

borso

Робсо
Член од
7 ноември 2020
Мислења
66
Поени од реакции
113
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
Прегледај го приврзокот 292843
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
Тестојве............ ги лапаш.............. ко шејкерчина............
Напрај една споредба........................... антитела пред и после серење со прва доза АЗ................... и антитела пред и после серење со втора доза АЗ.....................
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
24-ти ден по примена вакцина АЗ......направив тест на антитела....фала богу, позитивен!
Прегледај го приврзокот 292843
****еден ден пред да се вакцинирам....исто имав направено тест на IgG+IgM....потполно негативен....тоест вредностите беа НУЛА

Ваксајнот......РАБОТИ!!!! :)
... извини вака, морам да те „разочарам“ не работи „ваксајн“ туку работа твојот имунолошки систем кој нормално е да реагира на тој С- спајк што го пикна со вакцината, ти сега во моментот онака алегорично кажано „си заразен“ од ваксајнот спајк што телото твојот имун систем го препознава како непознато тело и рагира со титар на горенаведената антителата, всушност ти си на вештачки начин заразен, а телото реагира, ќе речеме имаш добар имунитет! интересно ќе беше да си направел тест и за IgM , а не само IgG, исто како си направил пред вакцинирање , па да биде споредбено!
Vauuuu....fantasticen broj!?:facepalm:
Dali bi sakal da mi objasnis koj broj na antitela e fantasticen, kolku treba da imas za da bide NEfantasticen...I Dali znaes posle kolku vreme ke prestanat da rastat antitelata t.s.koga ke pocnat da opagaat?
... не знам како ја сфаќате антителата „како фантастичен број“ имаше случај на титар на антитела 3200 мислам беше, вакцинирана со Фајзер, жена во позрела возраст, после неполни три месеци пак се инфицирала со некој си нов сој од коронавирус и интернирана во болница! антитела е доказ дека имуниот систем во моментот е испровоциран да создаде антитела, кој повеќе кој помалку, но тоа нема врска си „подобро“ или „полошо“, секој си индивидуа посебна за себе!
...според искуствата на терен, со антитела во просек за постари од два до три месеци после втората доза од вакцинирање, а нешто помлади може пет до шест месеци највише од втора доза за вакцинирање, после тоа време антитела веќе нема во телото!
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
... извини вака, морам да те „разочарам“ не работи „ваксајн“ туку работа твојот имунолошки систем кој нормално е да реагира на тој С- спајк што го пикна со вакцината, ти сега во моментот онака алегорично кажано „си заразен“ од ваксајнот спајк што телото твојот имун систем го препознава како страно тело и рагира со титар на горенаведената антителата, всушност ти си на вештачки начин заразен, а телото реагира, ќе речеме имаш добар имунитет! интересно ќе беше да си направел тест и за IgM , а не само IgG, исто како си направил пред вакцинирање , па да биде споредбено!

... не знам како ја сфаќате антителата „како фантастичен број“ имаше случај на титар на антитела 3200 мислам беше, вакцинирана со Фајзер, жена во позрела возраст, после неполни три месеци пак се инфицирала со некој си нов сој од коронавирус и интернирана во болница! антитела е доказ дека имуниот систем во моментот е испровоциран да создаде антитела, кој повеќе кој помалку, но тоа нема врска си „подобро“ или „полошо“, секој си индивидуа посебна за себе!
...според искуствата на терен, со антитела во просек за постари од два до три месеци после втората доза од вакцинирање, а нешто помлади може пет до шест месеци највише од втора доза за вакцинирање, после тоа време антитела веќе нема во телото!
Upravo zato i treba da se vakcinišemo svi ili većina što pre da bismo potisnuli virus i sprečili razvijanje novih slojeva!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
Upravo zato i treba da se vakcinišemo svi ili većina što pre da bismo potisnuli virus i sprečili razvijanje novih slojeva!
... не би рекла дека може „све“ да се вакцинира, како што не може да се вакцинира све со вакцина против сезонски грип и кај него не може да се спречи ниту мутација, ниту да се појавува во секоја нова годишна зимска сезона и ова е слично, но коронавирусот е повирулетен и застапеност во текот на цела година!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.745
Поени од реакции
9.557
Upravo zato i treba da se vakcinišemo svi ili većina što pre da bismo potisnuli virus i sprečili razvijanje novih slojeva!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Во ред е душо, но ти не ме разбра очигледно што сакав да те прашам, но Бјонс ми одговори.
Не постои фантастична бројка на антитела, посебно кога се добиени со вакцинирање.
Јас мислам дека природниот имунитет и бројот на антитела кои ги добив после прележувањето на вирусов ковид19 е подобар и подолготраен и дека не ми треба вакцина.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Upravo zato i treba da se vakcinišemo svi ili većina što pre da bismo potisnuli virus i sprečili razvijanje novih slojeva!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Што според денешната "рамноправна" распределба на вакцините на светско ниво е mission impossible . Преголем број на земји сеуште се на сам почеток со набавка на вакцини.. а само мал број држави се во напредна фаза .. Тешко дека ќе се уедначи паралелно имунизација на глобално ниво, а со тоа и траењето на ова срање ќе се пролонгира веројатно..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.762
Во ред е душо, но ти не ме разбра очигледно што сакав да те прашам, но Бјонс ми одговори.
Не постои фантастична бројка на антитела, посебно кога се добиени со вакцинирање.
Јас мислам дека природниот имунитет и бројот на антитела кои ги добив после прележувањето на вирусов ковид19 е подобар и подолготраен и дека не ми треба вакцина.
...па точно е така, ти додека имаш антитела во тебе - се смета како да си вакцинирана, всушност таа атитела ти е одговор на имуниот систем од „природно“ инфицирање со коронавирус, за разлика од трендс што ај да речеме „вештачко“ со внес на вакцина имунитетот создаде антитела ... и двајцата при повторна инфекција со коронавирус имате почетна антитела, но ако твојата е помала не значи дека не ќе ја достигне веднаш со титарот после 3,4 дена со антителата на трендс кој можеби ќе реагира пребурно имунитетот пошто има висока антитела или тој воопшто нема да осети дека се инфицирал антителата ќе ги спречи симптомите, но не значи дека нема вирусот да го пренесе, така да индивидуално различно ситуации ќе има и ќе има разни комбинации,
....всушност сега се тие „клинички студии“ на сегашните вакцини што ги прима светската популација, кај нас тешко да пријавуваат било што околу вакцината, тоа само од светски искуства ќе научиме!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom