Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
А зошто па треба да се правдаат пред некој? Ја имаат моќта, глобални брендови се, ги имаат банките позади себе, ги имаат парите, ги имаат играчите. Вас секако не ви се свиѓа и нема да гледате, што е проблемот тогаш не знам?

Сите вие што глумите некакви фудбалски гандиевци и толкувачи на што е праведно, а што не, колку пати сте се нашле во ситуација да поделите плата некому или да вложите во нешто од свој џеб, па макар и да е локална семкарница? Геријатријава само се прилагодува на ситуацијата, не е крив тој за новите snowflake/тикток генерации.

Истата геријатрија го има спасено Реал од финансиски крах и направи највреден фудбалски бренд од клубот на 21 век без да го продава на разноразни олигарси. Не знам колку си запознаен, но во самиот статут на Реал Мадрид стои дека доколку клубот не оставрува профит автоматски се отповикува управата и се свикуваат нови избори. Заради тоа Реал Мадрид во вакви услови прикажува некој минимален профит, пошто работат крајно рационално, но сигурно не може да го купи Мбапе кога имаш шеик во Париз кој во вид на спонзорства преку разноразни фирми истура милиони во ПСЖ и плус ги поткупува УЕФА/ФИФА. И се наевам дека нема ни да го повикаат во новата лига и ќе му го искупат цел тим да види како е на своја кожа, па нека се заканува после дека Реал Мадрид ќе ги претворел во такси компанија.

И да, очигледно е дека човеков е предолго во фудбалот и не ги гледа работите само од аспект на тв гледач или просечен кладионичар. Располагаат со податоци клубовите и увиделе дека интересот на младите не е фудбал и само размислува гласно (не значи дека ќе се оствари) како да им го врати фокусот на фудбалот. Тоа е јасно дека за вас фудбалските фанатици е ерес и ќе наиде на осуда, ама и без вас се живее.
Се што е погрешно во фудбалот во денешно време напишано во еден пост. :aplauz:

Кур ме боли за вложувања, плати, тикток генерации и каков бренд направил он.

Фудбалот е направен од сиромашните. Не е за брендови и за пари, туку за забава. Најдобрата споредна работа на светот. Доволно е погрешна ситуацијава како што е сега, со ова отцепување и глумење елита, толку од фудбалот. Во фудбалот требаше да се носат мерки и некои регулативи за колку толку да бидат сите изедначени, а не уште повеќе да се зголемува таа разлика. Ме боли кур дали Барса - Реал ќе донесе 50 милиони приходи. Секогаш е подобра опција коа рандом екипа од небитна лига ќе си игра курташак со овие екипи. Тоа е убавината на фудбалот.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.603
Поени од реакции
5.571
Сте на ставот дека Перез ќе го уништел фудбалот, а се праите слепи дека УЕФА веќе со години системски го уништува. Чим успеаа УЕФА и ФИФА да ви се претстават како светци буквално се можат да ви продадат. А тоа дека федерациите се позади нив не е некој добар показател пошто истите тие федерации се ултра корумпирани. Уште муабети немало да има проблем ако овие екипи се избацат од лигите и европски натпреварувања ќе немало проблем. Секако сите со душа чекаат да гледаат Вест Хем-Гетафе финале ЛШ. Сакале нејкеле ова ќе се случи со Супер Лигата. Сега останува да се подсреди тој формат да има испаѓање и промоција а не 15 екипи константно да си играат и УЕФА да седне да се договори и они да си земат дел од колачот и да работат заедно со овие клубови.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Чим успеаа УЕФА и ФИФА да ви се претстават како светци буквално се можат да ви продадат.
Зошто мора УЕФА или ФИФА „да ни продаваат“ нешто? Ние не знаеме да размислуваме со свои глави?
Се читаш што пишуваш???
Ало бе, не мора ФИФА или УЕФА да ни продаваат нешто. Не сме слепи, за разлика од тебе, очигледно.

Од 5 години гледам фудбал, фудбалски тим ми е нешто најсвето (така да се изразам) во слободно време после личен живот (фамилија, пријатели, девојка, хобија) и ти тука нам ни викаш дека УЕФА мене ми продала нешто?
Сум изгубил роднини, сум се оддалечил од одредени пријатели, сум сменил девојки, сум имал скршено срце од истите - Баерн и се околу Баерн останало тука за мене. Во добри или лоши времиња. Сум ги гледал и во финале ЛШ и во прво коло од куп против германска екипа од петта лига. Сум кршел километри по патишта, сум одвојувал време и финансиски средства за да отидам да ги гледам на стадион.

И сега ти тука доаѓаш и не правиш неписмени и слепи, демек ние не знаеме што е фудбал и како треба да биде.
Постов твој треба да се испечати на хартија и секој фудбалски фан да си го избрише ГАЗОТ со него во тоалет.
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Мене ептен ми е конфузна ситуацијата моментално.

Од една страна ич не ми се свиѓа тоа најсилните клубови уште повеќе да се полнат со пари и да играат во лига во која немаат ризик од испаѓање, да се зголеми уште повеќе разликата помеѓу нив и останатите клубови и некој послаб клуб да нема шанси да го достигне нивното ниво. Сите се заебаваат со начинот на кој Челзи, ПСЖ, Сити станаа компетитивни, ама со ова дури и тој пат се блокира. За да влезе некој и да направи послаб клуб компетитивен ќе мора да инвестира многу повеќе од тоа што ќе можат да го инвестираат основачиве на СЛ, со цел после некое време да се избори за учество во нивната лига, а не гледам како некој до толку би се нафатил да инвестира. Ако добро го сфатив Перез, спасот на помалите клубови го гледа во тоа што јакиве ќе можат повеќе пари да им плаќаат за најдобрите играчи. Ок, ама што после со тие пари. И да ги инвестираат на ептен добри таленти кои ќе се докажат, пак во првата прилика ќе им ја земат. Уствари на некој начин клубовите на ниво под овие од СЛ ќе мора да станат како Дортмунд. Клуб чија цел ќе биде само да собира таленти, да ги развива и да ги продава на основачите на СЛ, без никаква амбиција за градење компетитивен тим кој ќе остане подолго време заедно и ќе може да освојува трофеи.

Е од другата страна е УЕФА, па и ФИФА. Редно време беше некој да се побуни против нивниот монопол и да бара промени. Ако некој мисли дека нив им се важни навивачите, дека им се важни слабите тимови и дека не прават се за пари (кои ги лапаат баш поради овие јаки клубови), ептен се лаже. И они не гледаат за општото добро на фудбалот, туку само како да ги наполнат своите џебови. Друго, разгледајте го баш новиот формат за ЛШ кој го изгласаа вчера. Мене не ми звучи нешто баш поразлично од СЛ. Големи групи кои ќе се играат во лигашки формат, загарантирани места за елитни клубови, и така натаму. Ама така они ќе го собираат најголемиот дел од парите, наместо клубовите кои ќе им го носат.

Затоа гневот на навивачите не смее да биде насочен само кон СЛ, а да се поддржува УЕФА, туку треба да се протестира против двете организации. Дали тоа ќе смени нешто? Искрено, не верувам. Еве и да има огромен бунт од навивачи и некако да успеат да ги убедат клубовиве да се повлечат од СЛ идејата. Ако тоа значи само враќање под крило на УЕФА под нивни правила, пак сме се заебале.

Фудбалот веќе е ептен отиден во бизнис правец и нема шанси тоа да се смени. Единствено решение на сето ова е ако седнат заедно и најдат нешто што ќе им одговара на сите. Пак нема да биде идеално, ама ваљда ќе биде на некоја средина, прифатливо. СЛ и во првичната објава, а и Перез во интервјуто нагласија јасно дека они сакаат сега да седнат со УЕФА и да преговараат за како точно ќе се реализира се. За да ги прилагоди УЕФА и своите натпреварувања, па во 5те слободни позиции секоја сезона да влагаат најдобрите тимови од УЕФА натпреварувањата. Тоа им е идејата колку што разбрав.

Што ќе испадне од сето ова, не знам. Веќе сите се длабоко навлезени и тешко дека ќе има мирен излез и добра соработка. Промени треба и ќе има во секој случај.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
125
Поени од реакции
261
Се утепал од жалење за немање пари а на крај почнува збори за Мбапе и Халанд у Реал. Наместо да гледа да намали трошоци он гледа да зема што може повеќе пари. Е тоа е разликата од германциве како баерн без денар долг и вакви цигански земји ко Шпанија со милјарда долгови.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.603
Поени од реакции
5.571
Зошто мора УЕФА или ФИФА „да ни продаваат“ нешто?
Се читаш што пишуваш???
Ало бе, не мора ФИФА или УЕФА да ни продаваат нешто. Не сме слепи, за разлика од тебе, очигледно.

Од 5 години гледам фудбал, фудбалски тим ми е нешто најсвето (така да се изразам) во слободно време после личен живот (фамилија, пријатели, девојка, хобија) и ти тука нам ни викаш дека УЕФА мене ми продала нешто?
Сум изгубил роднини, сум се оддалечил од одредени пријатели, сум сменил девојки, сум имал скршено срце од истите - Баерн и се околу Баерн останало тука за мене. Во добри или лоши времиња. Сум ги гледал и во финале ЛШ и во прво коло од куп против германска екипа од петта лига. Сум кршел километри по патишта, сум одвојувал време и финансиски средства за да отидам да ги гледам на стадион.

И сега ти тука доаѓаш и не правиш неписмени и слепи, демек ние не знаеме што е фудбал и како треба да биде.
Постов твој треба да се испечати на хартија и секој фудбалски фан да си го избрише ГАЗОТ со него во тоалет.
Немој ме расплаче со постов. Душа ти колку си напатен.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Немој ме расплаче со постов. Душа ти колку си напатен.
Не бе друже. Не ме жали мене.

Тебе треба да те жалиме со какви размислувања се моташ во подфорум Фудбал.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.603
Поени од реакции
5.571
Не бе друже. Не ме жали мене.

Тебе треба да те жалиме со какви размислувања се моташ во подфорум Фудбал.
Изгледа воопшто не си читал какви се глупости ти имаш пишувано во овој подфорум фудбал. И дека тебе веќе со години те жалат за размислувањата кои ги имаш во овој подфорум. Ајде сеа уште еден срцепарателен пост фали од типот дека Баерн ти го спасил животот и те спречил да идеш по некој сомнителен пат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе не си правете бајрам со умот. Чеферин ,,цвеќето" појма немал дека нешто се спрема, па Ањели го преебал, не му кревал на телефон. Приказни за мали деца. Ова што изигруваат мајмуни по медиуми, демек револтирани, разочарани е само мачкање на очи.
Истово го мислам. Ни најнаивниот човек на светот нема шанси да не примети дека се готви вакво нешто во позадина. Ги сретнал Ањели и Вудвард и му рекле уживај, нема супер лига и после 2 недели одеднаш, еве има, ме излажаа, ауу, бау (y)

Ми делува дека УЕФА знаеше за ова, Чеферин нема што да направи и сега ја прави селската по телевизии, со закани, со се, да не испадне пред обичниот гледач дека му се врзани рацете.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Сте на ставот дека Перез ќе го уништел фудбалот, а се праите слепи дека УЕФА веќе со години системски го уништува. Чим успеаа УЕФА и ФИФА да ви се претстават како светци буквално се можат да ви продадат. А тоа дека федерациите се позади нив не е некој добар показател пошто истите тие федерации се ултра корумпирани. Уште муабети немало да има проблем ако овие екипи се избацат од лигите и европски натпреварувања ќе немало проблем. Секако сите со душа чекаат да гледаат Вест Хем-Гетафе финале ЛШ. Сакале нејкеле ова ќе се случи со Супер Лигата. Сега останува да се подсреди тој формат да има испаѓање и промоција а не 15 екипи константно да си играат и УЕФА да седне да се договори и они да си земат дел од колачот и да работат заедно со овие клубови.
Ne se svetci od UEFA, normalno. Rabotata e deka UEFA kako organizacija ne moze samo da gi gleda prvite 10-15 ekipi tuku mora da ima oko za site. Drzavi, ligi, timovi. Fakt e, deka od promenite vo LS vo poslednite godini najmnogu koristea golemite. Im se garantira mesto vo LS (=garantirani pari) i plus zemaat povekje pari nego predhodno. I uste ne se zadovolni. Od kade dolgovite na poedinecni timovi koi se milijarda Evra? MILIJARDA! Uefa e kriva ili losoto rakovodenje na klubot? A od druga strana gi imas Baern i Dortmund so 0€ dolg duri pari nastrana. Baern gubi 150m € godinava Dortmund 100€ i bez pogolemi problemi ke go pominat. Kako toa klubovi so pogolem obvrt posle edna godina kriza se na rab na egzistencija? Uefa e kriva? Znaci Evropa e zasiten pazar, ne mozat ni povekje fanovi ni povekje obvrt da generiraat iako prihodite od fanovi, sponzori, liga, Uefa, TV se ogromni. Sega ke odat vo Azija i Amerika od fudbalot ke napravat event, show, kako NFL, ke promenat vreme koga ke igraat, nekoj den mozebi nekomu ke mu tekne deka vo Manchester im 2 golemi klubovi pa ajde vo Shanghai da go premestime. A od druga strana Perez samo gleda povekje pari da generira a da prodolzi kako dosega da trosat pari koi gi nemaat. Se sekavam vo vremeto pred Bosman koga i posle istecen dogovor se plakase za transfer na igrac, normalni sumi. Problemot so UEFA e kako prasanjeto dali jajceto ili kokoskata bila prva prisutna. Ucenite so pravenje posebna liga pocnaa uste pred mnogu godini i sekojpat UEFA im dade uste povekje na golemite. E sega dali UEFA e kriva za razvojot ili klubovite (golemite) sekoj sam neka si proceni.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Btw, не може од една страна да се бркаат милостиње а од друга страна фан клубовиве да делуваат како социопатски секти со Мбапе/Халанд желби. Не мора СЛ во ваков формат ама промени мора да има.


Изјава на сопственикот на Кристал Палас вчера:

Even next year in the Champions League, I don’t think people realise, but 30 per cent of the money will be awarded to teams based on their history of being in the league over the last few years.

Како ова ги протежира Динамо, Бриж, Стеауа?

Steve Parish: Well I don’t think that’s true Jamie, we have helped the EFL clubs. In terms of ongoing support I think you’ll find the Premier League filter more money down into the lower leagues than any of the other major leagues in Europe. We certainly give far more money down to the lower leagues in solidarity (payments).

Подоле има дека е строго против клубовиве да излезат од ПЛ (не дека тоа ќе биднеше ама ипак го прашаа) бидејќи им требаат на помалите клубови :toe:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Многу ствари се разјаснија после интервјуто,еве ги сите quote од Перез.
Ова е далеку отидена работа и од ова нема враќање назад,ниту фанови ниту Гери Невил може да ги спречи овие.
Хахаха. Значи почнува со "Super League will help us recover lost income" и "Super League will save clubs financially" за на крај да заврши со „Ова го правиме за фановите“ :LOL:

Перез ме потсеќа на оние ЦЕО-а од Вол Стрит. Прво го креираат проблемот со нереални трошења на пари па после излегуваат да кукаат како биле во лоша финансиска ситуација и фудбалот требало да биде спасен.

Он е еден од директните виновници за овој money race што се случува во фудбалот со неговите Галактикоси на времето.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Неможам да се сетам на ништо подегенеративно од подржувачите на СЛ, кои истото го оправдуваат како во нивниот клуб ке влезе голем кеш... демек тој кеш ке заврши и во нивниот џеб, а при тоа имаат начин да се информираат од луѓе кои потенцијално може дел од колачот да влезе во нивниот џеб, но истите не се согласуваат со тоа.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Значи луѓе, револтот произлегува од начинот на кој сакаат да си ги покријат гомнениците и дополнително да се збогатат, а сето тоа на штета на фудбалот. Кажано е и претходно на темава, ете ќе имаат тродупло повеќе пари, ама и цените автоматски ќе пораснат, што го спречува Дортмунд сега да бара 350 милиони за Халанд?! И што ќе го спречи Раиола да бара 150 милиони плата за Халанд? Како ќе го издржи тоа Перез? Значи пак ќе се дојде на истото што е сега, со ненормално нереални цени и шо ќе бара после Перез? 3 клуба да се одвојат и да напраат екстра супер лига? Значи го избраа најлошиот начин да цел фудбалски свет застане позади Уефа.
Факт е дека мора да се напраат промени, ама тоа треба со договор меѓу сите чинители, а не два тројца газди да изиграваат монопол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom