Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво,

Денес подигнав државјанство од Битола и пријавив адреса во Средец.
Сега чекам за 2-3 месеци да стигни таму за да изработат ЕГН - дали кога ќе се јавам во Средец да им напоменам дека сакам да се сликам во Битола и да го пратат таму ЕГН, или тоа ќе си оди автоматски и ќе не морам воопшто да одам за Бугарија?
Не, не.

ЕГН-то го земаш ти лично или преку посредник. ЕГН-то (и адресата) немаат никаква врска натаму со конзулат/амбасади.

Едино, ако некој сакал преку амбасада/конзулат тоа да го заврши, али тие чекори јас не ги знам (би требало претходно некој чекор да направиш). Овој дел не го знам, може некој друг да те упати.

Она што јас го направив - ми стигна во Софија писмото, преку посредник извадив ЕГН (и адреса), кој што ми ги донесе тука и продолжив со сликање и вадење пасош/лк преку Битола. Чекав месец дена за негова изработка. Утре ќе одам да си го земам.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Не, не.

ЕГН-то го земаш ти лично или преку посредник. ЕГН-то (и адресата) немаат никаква врска натаму со конзулат/амбасади.

Едино, ако некој сакал преку амбасада/конзулат тоа да го заврши, али тие чекори јас не ги знам (би требало претходно некој чекор да направиш). Овој дел не го знам, може некој друг да те упати.

Она што јас го направив - ми стигна во Софија писмото, преку посредник извадив ЕГН (и адреса), кој што ми ги донесе тука и продолжив со сликање и вадење пасош/лк преку Битола. Чекав месец дена за негова изработка. Утре ќе одам да си го земам.
Дали посредникот треба да има полномошно од мене? И ако сакаш препорачај преку кого прати пиши ми во приватна порака ако си задоволен :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
26 мај 2020
Мислења
12
Поени од реакции
8
Не, не.

ЕГН-то го земаш ти лично или преку посредник. ЕГН-то (и адресата) немаат никаква врска натаму со конзулат/амбасади.

Едино, ако некој сакал преку амбасада/конзулат тоа да го заврши, али тие чекори јас не ги знам (би требало претходно некој чекор да направиш). Овој дел не го знам, може некој друг да те упати.

Она што јас го направив - ми стигна во Софија писмото, преку посредник извадив ЕГН (и адреса), кој што ми ги донесе тука и продолжив со сликање и вадење пасош/лк преку Битола. Чекав месец дена за негова изработка. Утре ќе одам да си го земам.
Ако може исто да споделиш за посредникот во порака би ти бил благодарен! :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo @kulica @Leonidas1234 @Macko_Cacko . Treba i kaj vas da ima promena od finalna vo polozitelno, spored datite na intervju sto ste pravele. Proverete i ako sakate napisete ovde na forumot da znaeme do kaj sme i @Bibo da ve apdejtira vo spisokot. Tode Grankata (od spisokot) e nekade posle vas i ima promena vo polozitelno. Pozdrav.
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
17
Zdravo
Dali ke saka nekoj vo inbox da mi ja pise procedurata za vadenje licna karta za postojan prestoj i D-viza.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Zdravo @kulica @Leonidas1234 @Macko_Cacko . Treba i kaj vas da ima promena od finalna vo polozitelno, spored datite na intervju sto ste pravele. Proverete i ako sakate napisete ovde na forumot da znaeme do kaj sme i @Bibo da ve apdejtira vo spisokot. Pozdrav.
Им пишав пораки прееска на сите тројца, би требало да се уклучат деновиве и да одговорат. Едино за Мацко не знам колку е уште активен, ако нема реакција од него следниве 3 дена привремено ќе го тргнам од листата и ќе го ставам во архива, оти последен пат бил уклучен на форумов пред 3 месеци. Но во право си, би требало и они тројца да имаат промена, па со тоа би се исчистил октомври и следни на ред ќе бидат тие со интервју од почеток април.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Им пишав пораки прееска на сите тројца, би требало да се уклучат деновиве и да одговорат. Едино за Мацко не знам колку е уште активен, ако нема реакција од него следниве 3 дена привремено ќе го тргнам од листата и ќе го ставам во архива, оти последен пат бил уклучен на форумов пред 3 месеци. Но во право си, би требало и они тројца да имаат промена, па со тоа би се исчистил октомври и следни на ред ќе бидат тие со интервју од почеток април.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Vidov i jas deka nekoj odamna ne bile aktivni, pa zatoa gi tagirav ako se vklucat da vidat.:) Sigurno ima promena i kaj niv, bidejki kako sto gledam, a i ti go napisa toa, promena od finalno vo polozitelno odi po data koga e praveno intervjuto, a ne koga si staven na finalna. :masa:. Pozdrav...
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Vidov i jas deka nekoj odamna ne bile aktivni, pa zatoa gi tagirav ako se vklucat da vidat.:) Sigurno ima promena i kaj niv, bidejki kako sto gledam, a i ti go napisa toa, promena od finalno vo polozitelno odi po data koga e praveno intervjuto, a ne koga si staven na finalna. :masa:. Pozdrav...
Ma sigurno im je promenjeno vec do sada, mnogi ulaze na forum jednom mesecno.
Mislim.da je oktobar sa finalnim zavrsen.
Автоматски споено мислење:

Hahah @Bibo svaka cast na brzini azuriranja statusa na linku zaa statuse, ako ti azuriras :D
 
Последно уредено:

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
@Bibo na taa blogspot strana imase mislam kategorija za procedura po etapi (stara). Ako ne ti e skroz izbrisana copy paste ovde ako moze za informativno
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Им пишав пораки прееска на сите тројца, би требало да се уклучат деновиве и да одговорат. Едино за Мацко не знам колку е уште активен, ако нема реакција од него следниве 3 дена привремено ќе го тргнам од листата и ќе го ставам во архива, оти последен пат бил уклучен на форумов пред 3 месеци. Но во право си, би требало и они тројца да имаат промена, па со тоа би се исчистил октомври и следни на ред ќе бидат тие со интервју од почеток април.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
@Bibo , najdlabok poklon za tebe


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Не, не.

ЕГН-то го земаш ти лично или преку посредник. ЕГН-то (и адресата) немаат никаква врска натаму со конзулат/амбасади.

Едино, ако некој сакал преку амбасада/конзулат тоа да го заврши, али тие чекори јас не ги знам (би требало претходно некој чекор да направиш). Овој дел не го знам, може некој друг да те упати.

Она што јас го направив - ми стигна во Софија писмото, преку посредник извадив ЕГН (и адреса), кој што ми ги донесе тука и продолжив со сликање и вадење пасош/лк преку Битола. Чекав месец дена за негова изработка. Утре ќе одам да си го земам.
Otkako ti se pojavi status deka ti e napraven pasosot dodeka ti stigna vo bitola kolku vreme pomina?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Zdravo @Vincere i site drugi koi bile na intervju mesec septemvri i oktomvri 2020 godina vo Konzulatot vo Bitola.
Od Konzulatot denes vaka mi kazaa:
Sega broj na prepiska dobivet imet informacija tie sto bile na intevju mesec septemvri 2020.
a koj bil na intervju vo oktomvri 2020 da se javet za 3, 4 sedmici najsigurno.
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom