Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Денес ми се промени статусот С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи...Знам, проблемот е што му верував на посредникот а воедно и другар ми е, сега сум сигурен не ги однел дополнителните документи иако ми се колнеше. Изутринава му се јавив чисто информативно да го поздравам, да му соопштам статус отказ и као у неверување е, ќе проверел па ќе ми се јавел. Вотевер.
У осталом, најдов одма по препорака посредник кој ќе ми вади од наредна недела дупли произход па одново процедура ќе тераме. За сите оние кои што се у задолжителна би ви препорачал сами да ги носите документите, ретки се оние посредници кои се искрени. И да, бројче кога ви даваат посредниците има само дата на прием, не го пишува вашето име и презиме, така да и таа фора е за неверување.
Не сум разочаран баш напротив позитивен сум само што овој пат ќе ја тераме процедурата преку конзулат Битола. На сите ви посакувам секое добро, ќе се читаме почесто, тука сум.
zemi go mojot posrednik siguren pasos imas...jas dobiv i cela grupa so mene 11 dusi,od 2003 raboti so pasosi bg...nema utka sega podnese molba za 2 dena mi se smeni...
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Denes se javiv za pismoto vo Sredec ..od 03. 11 od Bitola seuste ne e stignato.
Isto mi rekoa slednata nedela ako se vozdrzam do petok...
Автоматски споено мислење:

Јас подигнав указ на 26.11 и сега во вторниот ми излезе ЕГН ама со посредник пред тоа сто пати се јавив во општина и ми велеа дека нема ништо. Додека синот го подигна указот на 12.11 и ЕГН му излезе на 5.02 исто со писредник
Super so srekjaa na isti datum podignato 26.11 se uste nisto od kade vie go podignavme
Автоматски споено мислење:

Јас подигнав указ на 26.11 и сега во вторниот ми излезе ЕГН ама со посредник пред тоа сто пати се јавив во општина и ми велеа дека нема ништо. Додека синот го подигна указот на 12.11 и ЕГН му излезе на 5.02 исто со писредник
Dali posrednikot zvonese sekogas ni velat nema Kako I tebe...sekako I'mam posrednik blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
1
Lugje ve molam za pomos ,

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Видно от приложеното по преписката свидетелство за с'димост, издадено от Основен С'д Скопие I, Република Северна Македонија, лицето е ос'ждано.

Ovoj status go dobiv denes a jas nikogas vo zivotot ne sum bil osuduvan .
Imam edna tepacka vo koja ucestvuvav pred mnogu godini ali de sum bil vo zatvor nitu pak ima nekakva presuda.

Go kontaktirav posrednikot rece ke proveri no rece deka nisto ne moze da se napravi


Neznam zasto ova se desi sega
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Lugje ve molam za pomos ,

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Видно от приложеното по преписката свидетелство за с'димост, издадено от Основен С'д Скопие I, Република Северна Македонија, лицето е ос'ждано.

Ovoj status go dobiv denes a jas nikogas vo zivotot ne sum bil osuduvan .
Imam edna tepacka vo koja ucestvuvav pred mnogu godini ali de sum bil vo zatvor nitu pak ima nekakva presuda.

Go kontaktirav posrednikot rece ke proveri no rece deka nisto ne moze da se napravi


Neznam zasto ova se desi sega
koga vadis dokumenti za neosuduvanost,tuka ti pisuva moze imas kazna za kola pisuva vo dokumentot...
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Lugje ve molam za pomos ,

С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Видно от приложеното по преписката свидетелство за с'димост, издадено от Основен С'д Скопие I, Република Северна Македонија, лицето е ос'ждано.

Ovoj status go dobiv denes a jas nikogas vo zivotot ne sum bil osuduvan .
Imam edna tepacka vo koja ucestvuvav pred mnogu godini ali de sum bil vo zatvor nitu pak ima nekakva presuda.

Go kontaktirav posrednikot rece ke proveri no rece deka nisto ne moze da se napravi


Neznam zasto ova se desi sega
@Odiin dali procita sto pisuvase vo potvrdata od sud sto ja vadese za neosuduvanost? Verojatno ne pisuvalo deka ne si osuduvan?
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
1
Abe Lugje ,

Ako sum bil osuduvan i sum videl deka nekade stoi presuda ili sto bilo, ne bi go dal dokumentot a i samiot posrednik mi kaza deka toj isto pred da gi dade dokumentite gi proveruva i deka ako imalo takvo nesto toj sovetuva da se zeme advokat i da se koregira toa dokolku ima takva stavka .
Автоматски споено мислење:

Imav pred edno 10-15 godini tepacka kade sto bev na sud i plativ kazna 200evra no na dokumetot ne stoese nisto takvo
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Abe Lugje ,

Ako sum bil osuduvan i sum videl deka nekade stoi presuda ili sto bilo, ne bi go dal dokumentot a i samiot posrednik mi kaza deka toj isto pred da gi dade dokumentite gi proveruva i deka ako imalo takvo nesto toj sovetuva da se zeme advokat i da se koregira toa dokolku ima takva stavka .
Автоматски споено мислење:

Imav pred edno 10-15 godini tepacka kade sto bev na sud i plativ kazna 200evra no na dokumetot ne stoese nisto takvo
Ako si platil kazna toa znaci deka si bil osuden, toa znaci deka stoelo toa na dokumentot a ti ne si go procital vnimatelno, a posrednikot dali videl ili ne sega moze samo da se vadi, a bil neodgovoren, kako i mnogu drugi posrednici
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
I sega ima nekakvo Care da se oprai rabotava ili ne?
I vo izvestuvanjeto ti pisuva deka stoelo deka si bil osuden. Nema care, samo otpocetok nova postapka. A prasanje e kako moze advokat da izbrise vo sud podatok deka si bil osuden ???
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom