Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ке биде не се секирајте,на сите ке ви потпишат.Се додека не почнат да бараат уверенија од психијатриски установи,тест за интелегенција и диплома за завршено минимум средно образование,сите сте на сигурно.Ако ги воведат ваквите критериуми ке биде лошо,95% ке бидат одбиени.Доволно е таблица множење да прашуваат на интервју толку ке биде
(Uraaaa + samo p0zitivaaa) x so GosPoT naPreT.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво дечки!

Дали во последно некој се сликал за документи во Конзулат Битола и како помина тој процес? Кои документи се потребни за таму, дали се резервира датум за сликање, колку се чека за лк/пасош итн...

Како алтернатива за Софија.

Благодарам!
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Денес ми се промени статусот С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи...Знам, проблемот е што му верував на посредникот а воедно и другар ми е, сега сум сигурен не ги однел дополнителните документи иако ми се колнеше. Изутринава му се јавив чисто информативно да го поздравам, да му соопштам статус отказ и као у неверување е, ќе проверел па ќе ми се јавел. Вотевер.
У осталом, најдов одма по препорака посредник кој ќе ми вади од наредна недела дупли произход па одново процедура ќе тераме. За сите оние кои што се у задолжителна би ви препорачал сами да ги носите документите, ретки се оние посредници кои се искрени. И да, бројче кога ви даваат посредниците има само дата на прием, не го пишува вашето име и презиме, така да и таа фора е за неверување.
Не сум разочаран баш напротив позитивен сум само што овој пат ќе ја тераме процедурата преку конзулат Битола. На сите ви посакувам секое добро, ќе се читаме почесто, тука сум.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Денес ми се промени статусот С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи...Знам, проблемот е што му верував на посредникот а воедно и другар ми е, сега сум сигурен не ги однел дополнителните документи иако ми се колнеше. Изутринава му се јавив чисто информативно да го поздравам, да му соопштам статус отказ и као у неверување е, ќе проверел па ќе ми се јавел. Вотевер.
У осталом, најдов одма по препорака посредник кој ќе ми вади од наредна недела дупли произход па одново процедура ќе тераме. За сите оние кои што се у задолжителна би ви препорачал сами да ги носите документите, ретки се оние посредници кои се искрени. И да, бројче кога ви даваат посредниците има само дата на прием, не го пишува вашето име и презиме, така да и таа фора е за неверување.
Не сум разочаран баш напротив позитивен сум само што овој пат ќе ја тераме процедурата преку конзулат Битола. На сите ви посакувам секое добро, ќе се читаме почесто, тука сум.
Zal mi e brat, sekoj moj post se obiduvam da naglasam za tia dopolnitelni dokumenti i verba vo nikoj za toa eve vtor pat podnesiv i licno vo Sofija gi odnesov dokumentite so moj oci so moj raci
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Денес ми се промени статусот С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи...Знам, проблемот е што му верував на посредникот а воедно и другар ми е, сега сум сигурен не ги однел дополнителните документи иако ми се колнеше. Изутринава му се јавив чисто информативно да го поздравам, да му соопштам статус отказ и као у неверување е, ќе проверел па ќе ми се јавел. Вотевер.
У осталом, најдов одма по препорака посредник кој ќе ми вади од наредна недела дупли произход па одново процедура ќе тераме. За сите оние кои што се у задолжителна би ви препорачал сами да ги носите документите, ретки се оние посредници кои се искрени. И да, бројче кога ви даваат посредниците има само дата на прием, не го пишува вашето име и презиме, така да и таа фора е за неверување.
Не сум разочаран баш напротив позитивен сум само што овој пат ќе ја тераме процедурата преку конзулат Битола. На сите ви посакувам секое добро, ќе се читаме почесто, тука сум.
Kreten neviden, koj ti bil posrednik kazi go so ime i prezime.
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
12
Поени од реакции
29
Јас подигнав указ на 26.11 и сега во вторниот ми излезе ЕГН ама со посредник пред тоа сто пати се јавив во општина и ми велеа дека нема ништо. Додека синот го подигна указот на 12.11 и ЕГН му излезе на 5.02 исто со писредник
 

Kajgana Shop

На врв Bottom