Македонска берза

Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Нека продолжи администраторот да сечи, па ќе му се претвори форумот „Приказни за Пекабеско“ . . .
Ќе си купува СТБ на 950 денари и ќе се чуди зошто не му растат 3 години, а НАТО никако да помогне :D :D . . .

 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ќе си купува СТБ на 950 денари и ќе се чуди зошто не му растат 3 години, а НАТО никако да помогне :D :D . . .
СТБ е 1250+ моментално, над 30% раст, плус неколку дивиденди собрано попатно.
Проблемот е што тебе ти е криво што си продал на 900 денари и ги заглави парите по ЕУ авто загубари, па сега глумиш Калимеро.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Треба со резерва да се чита се што БуреВесник објавува, но ова може да биде точно: Screenshot_20210212-220137_Facebook.jpg
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Orko go zaeba sjo ne pa sitna boranija koja sto uceshe od nego taka da utakmicata narecena vonredno sobranie na vmro osekam deka ke ja tepa orko 925.8% :)
Sto se odnesuva do TNB i dividendata spored odlukata na sloveneckata banka TNB ima mnogu nad 15% taka da nrma problem od toj aspekt pogotovo sto i vo prviot ovartal od ovaa godina ke ima isti rezultati kako i sekoja godina posto raboti kako saat :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Отпис од 8 миљони евра у најава:


Дури и ако не го врати кредитот, можеби ќе најдат некој друг газда да му дадат нов кредит и да го преземе, па да не мора да отпишат. Ете, успеале да најдат некој поспособен бизнисмен од бившиот газда на Прототип, што го купил имотот и ќе го оживее бизнисот :pos:

Да постои чесна и способна КХВ у државава, па да им го истресе од гаќи тој брокерај и да се провери кој земал кредити за купување акции од банката! Веќе од пријавената имотна состојба на оној Колемишевски имаше сериозни индиции за тоа, а он е само ситна риба у целата таа шема.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Отпис од 8 миљони евра у најава:


Дури и ако не го врати кредитот, можеби ќе најдат некој друг газда да му дадат нов кредит и да го преземе, па да не мора да отпишат. Ете, успеале да најдат некој поспособен бизнисмен од бившиот газда на Прототип, што го купил имотот и ќе го оживее бизнисот :pos:

Да постои чесна и способна КХВ у државава, па да им го истресе од гаќи тој брокерај и да се провери кој земал кредити за купување акции од банката! Веќе од пријавената имотна состојба на оној Колемишевски имаше сериозни индиции за тоа, а он е само ситна риба у целата таа шема.
ФЗЦ мислам дека веќе имаше кредит во КМБ, околу 10М ЕУР беше мислам. Они откако знаат за себе работат со КМБ, секако дека и сега ќе ги финансира КМБ, тоа е комуњарско дувло :) а дали овој кредит е плус на оние 10М ЕУР или се само реструктуирање/продолжување на рамката, треба да се види.
Автоматски споено мислење:

Отпис од 8 миљони евра у најава:


Дури и ако не го врати кредитот, можеби ќе најдат некој друг газда да му дадат нов кредит и да го преземе, па да не мора да отпишат. Ете, успеале да најдат некој поспособен бизнисмен од бившиот газда на Прототип, што го купил имотот и ќе го оживее бизнисот :pos:

Да постои чесна и способна КХВ у државава, па да им го истресе од гаќи тој брокерај и да се провери кој земал кредити за купување акции од банката! Веќе од пријавената имотна состојба на оној Колемишевски имаше сериозни индиции за тоа, а он е само ситна риба у целата таа шема.
ФЗЦ мислам дека веќе имаше кредит во КМБ, околу 10М ЕУР беше мислам. Они откако знаат за себе работат со КМБ, секако дека и сега ќе ги финансира КМБ, тоа е комуњарско дувло :) а дали овој кредит е плус на оние 10М ЕУР или се само реструктуирање/продолжување на рамката, треба да се види.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Според годишната состојба за 2019. имале капитал од 520.000.000, а обврски од 1.190.000.000. Две години по ред правеле по околу 1,5 миљони евра загуба, а годинава ќе направат накај 2 миљони. Значи отприлика сега имаат околу 400.000.000 денари капитал, а 1.300.000.000 долгови.

КМБ им дава 8 миљони евра кредит. Не знам кој тоа го одобрил, ама јас моментално би го избркал од работа!

Колку знам, вакви работи само Бошко и јас сме прашувале на акционерски собранија, такашто еве ви што може да прашате кога ќе отидете на КМБ, а оваа година нема да ви дадат дивиденда...

Screen Shot 2021-02-13 at 15.59.06.png
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Според годишната состојба за 2019. имале капитал од 520.000.000, а обврски од 1.190.000.000. Две години по ред правеле по околу 1,5 миљони евра загуба, а годинава ќе направат накај 2 миљони. Значи отприлика сега имаат околу 400.000.000 денари капитал, а 1.300.000.000 долгови.

КМБ им дава 8 миљони евра кредит. Не знам кој тоа го одобрил, ама јас моментално би го избркал од работа!

Колку знам, вакви работи само Бошко и јас сме прашувале на акционерски собранија, такашто еве ви што може да прашате кога ќе отидете на КМБ, а оваа година нема да ви дадат дивиденда...

Прегледај го приврзокот 284013
Најди обврски по кредити ако има, колку се.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Најди обврски по кредити ако има, колку се.
Веројатно тие 10 миљони евра што се водат под позајмици, плус 2 миљони загубата од лани, плус уште нешто ако добавувачи им дале под камата. Веројатно накај 15 миљони евра, а сега ќе можат уште 8 да повлечат благодарејќи на Хари
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Не. Засега останува до крајот на 2021 година, ако не се промени нешто во меѓувреме.
Благодарам за одговорот, Тендо.
Тогаш не ми е јасно зошто ТНБ порасна до 20000 во петокот, иако годишната беше задоволителна, ама до толку да порасне некако не ми оди во глава, па некој ако има разумно решение нека подели, ама не од типот дека сите чекаат диводенда од 2500+ денари....
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
334
Поени од реакции
323
Благодарам за одговорот, Тендо.
Тогаш не ми е јасно зошто ТНБ порасна до 20000 во петокот, иако годишната беше задоволителна, ама до толку да порасне некако не ми оди во глава, па некој ако има разумно решение нека подели, ама не од типот дека сите чекаат диводенда од 2500+ денари....
Еден од одговорите зошто стигна до 20к е дека некој со намера откупувал акции по повисока цена неколку дена по ред, па другите следејќи го, се постигнал ефектот на стадо (не во корона смисла) :D Ако некоја акција расте, не мора да има причина за тоа. Ете, МТУР е на дното, нема туризам, нема движење, но некој си купил сметајќи дека во наредните 2 години ќе има стабилизирање и баш секторот туризам ќе доживее најголем подем.
П.С. ако цените се движеа според успешноста на нашиве лопужини од политичари, тогаш индексот би требало да биде 500, а не 5000.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
СТБ е 1250+ моментално, над 30% раст, плус неколку дивиденди собрано попатно.
Проблемот е што тебе ти е криво што си продал на 900 денари и ги заглави парите по ЕУ авто загубари, па сега глумиш Калимеро.
Некој таа СТБ ја изнакупувал по 200 денари во 2012. и до 2016. кога достигнала 950 за 4 години заработил 375%, а потоа некој ја купил на 950 и во следните 4 години заработил со дивиденди околу 60%.

Меѓутоа, дури ни ова не ја отсликува вистинската разлика затоа што во првиот случај МБИ10 (ќоравата кокошка) пораснал за 0%, а во вториот за 200%! Се надевам дека сега ви е појасно зошто јас и други толку многу се ку.назиме колку многу сме подобри од просекот, а некои што фатиле некој денар у задните 5 години и си мислат дека се генијалци - се всушност полоши од просекот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Hari i iljo bar od platata si kupijq akcii od svoja firma a kutrvski so platata garant kupil vo tnb posto znae nikad nema da deli so drugari burekot :)
Интересно што го спомна тоа, пошо мора да се каже дека Слободан пред 5-6 години го беше направил еден од најкоректните потези за малите акционери у Македонија кога за стотина илјади евра Пекабеско беше откупил 5-6% сопствени акции од чинам Фершпед брокер по цена од околу 5.000 денари, иако веројатно по џебови имал доволно кеш да си ги купи на свое име. Исто така, на задното собрание појаснија за акциите од ТНБ дека ги купиле многу одамна и по смешна цена, такашто досега се во огромна добивка на нив, иако јас моментално би ги распродал по овие цени.

Гледам многумина мислат дека директорите знаат нешто штом „стекнуваат“ (не купуваат!) сопствени акции. Они да разбирале нешто од инвестирање, акциите ќе ги купеле кога биле 5-10 пати поевтини, а не сега. Тоа стекнување по менаџерски договори е само мачкање очи на јавноста, затоа што, ако добро се сеќавам, во претходните ревидирани стоеше дека поврзаните лица имаат 85.000.000 ЕВРА :shok2::shok2::shok2: во депозити во КМБ. Да потсетам дека банката работеше во 2012. и 2013. на позитивна нула, ваљда у период кога се давале тие кредити „што не мора да се враќаат“, какошто ги опиша Хари во бомбите
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Некој таа СТБ ја изнакупувал по 200 денари во 2012. и до 2016. кога достигнала 950 за 4 години заработил 375%, а потоа некој ја купил на 950 и во следните 4 години заработил со дивиденди околу 60%.

Меѓутоа, дури ни ова не ја отсликува вистинската разлика затоа што во првиот случај МБИ10 (ќоравата кокошка) пораснал за 0%, а во вториот за 200%! Се надевам дека сега ви е појасно зошто јас и други толку многу се ку.назиме колку многу сме подобри од просекот, а некои што фатиле некој денар у задните 5 години и си мислат дека се генијалци - се всушност полоши од просекот.
Ah tvoive povrati shampionski, mozda nekoj od novive decki stvarno ke ti poveruva.
Ne ima nekoi odamna sto sme tuka,mozda i nekoj drug ke se seti.
Odamna beshe ama se sekjavam za STB deka iskoci na okulu 600 den.( pred kvantniot skok ,vo 2017 pocna da raste od okulu 600 na 900-950. do 2017 ne bila nikogas 950 den anyway)
Se sekjavam dobro poshto I togash imashe tantrum po forumive, smarashe dolgo vreme, vakvi bile ,takvi bile, ne trebala tolku da raste, menagmentot nesho ne ti se svidjal, subbordiran kredit imale sumnjiv nesho itn. Samo ne se sekjavam dali beshe tuka ili na moj novac.
posle toa si fati redot so pkb fala bogu se skrasi :lolzz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom