FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Sound of Metal

Солиден и квалитетен филм. Не ми беше нешто претерано интересен но има добра поента и те замислува малку на крај. Риз Ахмед одглуми океј.
Многу ми е драго што не се вртеше повеќе околу музика но сепак па и дешавките во кампусот не ме исполнија доволно.
Повеќето сме имале/ќе имаме вакви или барем слични ситуации во животот каде што ќе треба да носиме одлуки кои не знаеме каков исход ќе имаат и на кој начин ќе нè променат. Да правиме жртви и да се обидеме да сфатиме што всушност сакаме од животот.

8/10
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.831
Поени од реакции
24.231
Sound of Metal

Коректно филмче, доста добро. Малце чудно зашто не направи кај мене лично целовреме низ филмот да се сочуствувам со ликот во филмот. Имаше моменти кога стварно ми беше жал и си викав "језиво е низ што поминува човеков", а од друга страна па имаше сцена кога бев апла рамнодушен.
Риз одлично ги одглуми сите емоции низ кој поминува човек кога за прв пат ќе се соочи со таква вест.
Ептен ми се свиѓаше реакцијата кога прв пат дозна дека слухот нема повеќе да му се врати.
Колку е лошо од денес за утре да ти кажат дека повеќе не си во можност да го правиш тоа што највеќе го сакаш.

Исто така, со оглед на тоа што ова е деби филм на режисерот, последната секвенца од трите сцени беше одлично изведена.
Кога ја слушаше Лоу како пее и како звукот од нејзиното пеење он го слушаше - сфати дека ја изгуби музиката во животот.
Кога лежеа вечерта во креветот - сфати дека ја изгуби девојката која ја сакаше во животот.
Кога седеше на клупата пред црквата и го слушаше звукот на камбаните - сфати дека го изгуби слухот во животот.
И покрај сето ова, на крај успеа според мене да се помири со нештата и да ја доживее таа фаза на stillness што му ја збореше стариот.

Оценка: 8/10
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Filmot mi dojde kako kec na deset, go imav simnato uste pred da go predlozite i trebase da mi bide veke i izgledan bidejki imase kup pozitivni preporaki i go forsnaa na letter... No stom go predlozivte, odma chore mi stana i odolgovlekuvav do sam kraj. Idiot.

Ova klasika wot poteg kako demek sve jas za inaet, ama ne mi se dopadna be. So mojata veke sme sinhronizirani kako so ciklus i obicno isto ni se dopaga i isto hejtame samo so pogled... Taka da ista ocena imavme i tuka. Prvo, za mene nemase dovolno build up kako za drama. Site fazi bea direktno prikazani, premnogu brzo ne stavija gluvi za da socuvstvuvame, dur mu pomine nervozata veke pomagase na decata, taman se uklopi tam go gledam se operira ke begal i se taka do kraj. Vo stil eve vi scena, tuka treba da vi e tazno sve, a nemalo pred toa nabivanje emocii. Toa mnogu mi precese. Vtoro mi precese mnogute eftini stvari koi samo bea za da funkcionira prikaznata. Bogat tatko iz nigde negde mi bese pregolem movie sin za da go pregoltam, a isto gi imase mnogu. Riz nekade rasturase nekade kako da go osekav cuvstvoto deka pred nego ima 2 kamermani, sound guy, light guy... Ne znam kako da go opisam ova, ama mislev duri ponekogas ke im se obrati niv.

Editingot so zvuk go ispofalivte a ne primetivte deka istiot trik bese 30 pati iskoristen? Slusame suskanje, tapo, dlaboko demek od negovite usi i posle odma bam od strana slusame kako nam bi ni zvucelo, tiho, mrdaat samo, celosna tisina okolu niv... Overused mi bese, i zatoa krajot so prekinat na zvuk ne me raznese, tuku samo uste ednas isto, videno, oseteno.

Ne znam, overall mi bese d o s a d n o. Jas ne bi sakal ova da mi e prv film. Textbook apla, epten sigurno izigrano.

2.5 od 5 ili isto kako @123456 5 od 10.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047

When filming ‘Sound of Metal’ (2020), Riz Ahmed wore auditory blockers deep inside his ear canal that emitted white noise. He said: “I couldn’t hear anything, including the sound of my own voice.” After some time, he decided to forego the sound blockers and simply immerse himself in deaf culture by communicating with the director and deaf cast almost exclusively through ASL.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.366
Втора прозивка, на 4 и нешто малку денови до крајот за Sound of Metal: @ElNinho , @Leo Bonnie , @DaedaIus , @bobipp , @Shawn Spencer , @Corvus , @SK-92 , @џимеј , @dragonsky , @Хефест , @moongoses , @grande-juve , @Erich Zann , @ManUtdChampions - до кај сте?

Инаку: јас веќе го знам насловот за следниот филм, па еве пак, како минатиот пат, мал хинт за тоа што ќе гледаме следно:

 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.664
Втора прозивка, на 4 и нешто малку денови до крајот за Sound of Metal: @ElNinho , @Leo Bonnie , @DaedaIus , @bobipp , @Shawn Spencer , @Corvus , @SK-92 , @џимеј , @dragonsky , @Хефест , @moongoses , @grande-juve , @Erich Zann , @ManUtdChampions - до кај сте?

Инаку: јас веќе го знам насловот за следниот филм, па еве пак, како минатиот пат, мал хинт за тоа што ќе гледаме следно:

Најверојатно ќе ми остане за викенд мене пак. :))
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Втора прозивка, на 4 и нешто малку денови до крајот за Sound of Metal: @ElNinho , @Leo Bonnie , @DaedaIus , @bobipp , @Shawn Spencer , @Corvus , @SK-92 , @џимеј , @dragonsky , @Хефест , @moongoses , @grande-juve , @Erich Zann , @ManUtdChampions - до кај сте?

Инаку: јас веќе го знам насловот за следниот филм, па еве пак, како минатиот пат, мал хинт за тоа што ќе гледаме следно:

Вечерва ми е на репертоар, се зафатив со ракомет деновиве.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
(Пак ќе пишам на тазе гледано и без да ве прочитам сите што сте пишале)

Интересно доживување од филм, мислам дека ми помина релативно брзо гледањето.

Она по кое сакале овој филм да биде специфичен беше добро изведено, звучните ефекти, тишините, осцилациите, користење на технологијата на правилен начин.

Најдобриот дел од филмот беше глумата на Риз Ахмед, кој поштено искина и сам на грб го носеше филмот иако ме неривра понекогаш актеров со неговото зборување, ко да го глеам оној Гери Вајнерчук како ми продава лајф коучинг.

И со тоа се завршуваат јаките страни на филмот, бар според мене.

Начелната идеја за филмот како што реков е интересна, но нејзиното развивање до крајот ми беше... мех.

Првата замерка ми беше во сцената кога Рубен лумпуваше во караванот и девојка му почна да се дере, знаејќи дека е глув, место физички да го запре да не лумпува. WTF, што му се дереш кога знаеш дека не те слуша? Иди запри го со раце. Исто и моментот кога прелесно го напушти, као зеам такси, авион и чаочао остани ти тука кај овие чудациве. Значи не се ни обидуваме конвенцијално да го решиме твојот проблем со слух туку ќе пробаме алтернативно живеење во американска џунгла.

Океј, дојде вториот дел од филмот кој веројатно требаше да го натера Рубен да се соочи со „новата реалност“ за него и да се предомисли за ионака нерационалниот план да плати 40к долари без воопшто да знае дали тоа ќе му го врати звукот целосно. Не ми се допадна воопшто начинот на кој „главниот“ таму - Џо, пристапуваше кон решавањето на проблемот на Рубен. Некако ми беше како обид глувите таму да се изолираат од светот и да живеат во бабл, што беше спротивно на она што после му го кажа, дека тука кај него глувоста не сакал да ја смета за хендикеп. Но ајде, да речеме дека тоа е алтернативен пристап кој помогнал на многу луѓе со тој проблем.

Рубен останува таму, не знаеме колку долго, односно бар јас не сфатив? Колку време остана? Месец, два, година?

Не дека е пресудно ама сепак беше битно во тоа да знаеме колку време „потроши“ Рубен таму и колку време девојка му беше разделена од него.

Зошто пишав колку време потроши таму? Затоа што буквално само потроши таму време и ништо друго. Во моментот кога отиде да ја направи операцијата и да замине во Париз и да се врати на стариот начин на номадски живот, тој цел втор дел од филмов беше залудно потрошен. Буквално за џабе гледавме саат и кусур од филмот. Не знам, тогаш мене ми се изгуби поентата на целиот тој обид за „превоспитување“ на Рубен.

Дополнителен глуп момент ми беше моментот дека при заминувањето од кај Џо, му кажа дека таткото на девојка му бил богаташ, а пред тоа во ниту еден момент не се ни обидоа преку него да побараат помош (парична или друга) за проблемот со слухот...

Ко што реков, интересно доживување во поглед на идејата, но за остантото ова не беше мој тип на филм.

Ќе му дадам 5/10.

п.с.
цело време на почетокто на филмот ми одеше да му кажам: Секако дека ќе ти ослабне слухот бе Рубен, цело време идеш без маица и свириш УЖАСНА музика. Тоа не беше ни музика, тоа беа ужасно немелодични звуци, збир од трештења. Среќа што само на почетокот имаше такви „песни“, цел филм со нив ќе беше ужас.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Прифаќњето на новото нормално на Рубен. И покрај тоа што траеше 2 часа филмот некако премногу брзо ми помина и ми делуваше како недоскажан филмот, посебно во првите 2 третини. Се до последниот дел кога ќе замини од куќата не ни успеав да се поврзам со ликот. Пребрзо и Лу го остави и Рубен во куќата исто многу недефиниран беше, 2 минути прифаќа, 2 не, во 30 секунди носи одлука да подаде си и оди на операција.

Последниот дел во куќата на Лу го вади филмот, тука веќе сфаќа дека светот се врти и без него, животот на Лу си тече понатаму и дека никој нема да го чека него. До него е дали ќе прифати да живее како глув или ќе живее во илузии за минатото и комбето со Лу кое повеќе не се враќа.

Технички да не се повторувам супер е филмот, исто одлична глума и од Риз, се на се надпросечна драма, од мене 8/10.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Sound of Metal (2019)

Овој филм можеше да биде ремек-дело, но некаде дебело го погрешија патот. Имав впечаток како да гледам од овие пола документарни пола ријалити емисии и цело време очекував да го слушнам нараторот. Грешката ја гледам во многу лошо изградените ликови, ако воопшто и може да се каже дека се изградени.

Ненадејното оглувување е огромен хендикеп за секој човек, а посебно страшно за музичар кој е посветен на музиката и живее од тоа. Имаше некаков обид да се прикажат сите фази низ кои поминува човек соочен со огромна загуба, од одбивање, преку гнев, па сè до прифаќање на состојбата на самиот крај од филмот. Но потполно отсуствуваше емотивна реакција и општо емотивна поврзаност меѓу ликовите. А кога тие самите не го покажуваа тоа, како гледачите да се поврзат со нив?

Прво необјасниво отсуствуваше поддршката од неговата девојка кога дозна дека го изгуби слухот. Го испрати во комуната каде живеат само глуви луѓе. А таа комуната приказна за себе. Ај се собрале глуви луѓе во заедница, за меѓусебна поддршка, сето тоа разбирам. Ама одеднаш се појавува едно цело одделение глуви деца, сите на иста возраст!? Зошто некој би оставал деца во таа недојдија, со сомнителни фаци, само затоа што се глуви?
Комуната беше на ниво на типична религиозна секта.
Кога Рубен ги вгради имплантите и му кажа на водачот за тоа, фалеше само да го жртвуваат на богот на глувите. Тотално отсуство на емпатија од некој што води заедница за помош.

А со имплантите посебна приказна. Еден месец по направената операција -„Како слушаш? – никако. Ај да подесам. Сега како слушаш? Пак никако. Епа тоа ти е, не може да се врати слухот, само го лажеме мозокот. Аха, епа добро“. Чекајте бре, човекот ја продаде куќата, покуќнината, опремата, сништата, за да ја плати таа операција што требаше да му го врати слухот, за на крај да му кажат џабе ни ги даде парите, не бива и тој мртов ладен си го прифати тоа?!

Главниот актер беше одличен, даваше сè од себе и покрај ваквите несоодветни ситуации во кои беше поставен. Звучната кулиса за оглувувањето е веќе видена од порано, единствено што овде беше присутна многу подолго време, па со тоа беше забележителна. Но можеа уште подобро да ја изведат. А можеби беа ограничени од лошите реакции на ликовите.

Пак ќе кажам, чудни карактери, непостојани, сосема спротивно реагираат во однос на тоа како се претходно претставени или во однос на она што го претставуваат. За некои сцени потполно не ми беше јасно зошто беа ставени. Како на пример кога Рубен го поправаше кровот. Или кучето кое го претставија како ушите на водачот, а потоа тотално го заборавија.
Зошто во групата се претстави како зависник, а четири години бил чист? Зошто ниту еднаш не ѝ пиша на девојката од компјутерот од канцеларијата, кога веќе се искрадуваше да го користи?
Рубен остана кој знае колку долго во заедницата, а цело време имаше намера да оди на операција. Одеднаш продаде сѐ и собра пари за операцијата. Зошто не го направи тоа веднаш? Зошто девојка му не ни спомна да побара пари од татко ѝ, за кој пред крајот од филмот дознавме дека е пун ко брод и дека таа сума е ситница за него? Комплетно неуверливи ситуации и реакции.

6/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Кога Рубен ги вгради имплантите и му кажа на водачот за тоа, фалеше само да го жртвуваат на богот на глувите. Тотално отсуство на емпатија од некој што води заедница за помош.
Ваквото однесување од водачот беше сосема очекувано затоа што јасно му даде до знаење унапред дека ставот таму е таков - не го сметаат оглувувањето за хендикеп, не го сметаат за нешто што треба да се поправи туку учат да живеат со него. Таму не го поправаат слухот, туку ја поправаат главата.
И Рубен со потегот отиде контра целата идеологија на кампусот, и водачот беше сосема разочаран дека не успеал Рубен да „ја сфати поентата“ па затоа, јас го разбирам недостатокот на емпатија.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.831
Поени од реакции
24.231
Нема толку многу пропусти, колку што режисерот премногу слабо ги има објаснето поради неискуство претпоставувам.
Се гледа дека ова му е прв филм, а и фалеше малце поубаво да ги развие карактерите, поготово во ваква емотивна драма.

Во врска со девојка му, да чудно беше зашто така го остави, ама мислам дека не им беше тоа првичниот план.
Јас како што сфатив, овој да отиде кај сектата, а она да отиде да го сними албумот и да пробаат да соберат доволно пари за операцијата.
Првиот пат кога се уклучи на мејлот имаш порака со подршка од неа, е вториот пат кога се прикачи на нивната страна на бендот, виде како некој во коментари имаше ставено видео како ја снима дека пее во Франција.
Затоа он испопродаде се што имаше, во надеж дека ќе отиде и ќе ја врати.

За водачот, не мислам дека имаше недостаток на емпатија. Баш напротив, пробуваше да биде јак додека му соопштуваше на Рубен ЗАШТО нема поента да остане кај нив, за одкако стана Рубен и си отиде, човекот се распадна и почна да плаче.

Исто и со татко и, сите викаат зашто не им даде одма пари, ама првиот пат кога отиде Рубен во Франција и седнаа да ручаат со татко и додека неа ја немаше, он лично му кажа дека не го сакал, бидејќи се осеќал дека ја украл ќерка му од него.
Претпоставувам дека поради тоа не побарале помош од него, мислејќи дека ќе добијат категорично НЕ уште од старт.

Пак ќе кажам, ова е моја претпоставка. Затоа викам дека поради неискуство режисерот многу слабо ги има објаснето некои пропусти и дупки во сценариото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom