Тука коментираме книги

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јули и август ме фати некоја мрза, книга не ми се фаќаше, па ај викам нешто полесно ќе земам, да се повратам на читањето.

Ја прочитав „Шепнувачот“ од Донато Каризи. Пријатно ме изненади трилеров и досега ми е најдоброто нешто што сум го прочитал од тој жанр. Ју Несбе може вода да му носи. До крајот не се знаеше кој е злосторникот, одлично напишано, браво за авторот.

Замерка имам за преводот на Матица. Ја имаат преведено од англиски, а не од италијански. На места се губеше смислата, а преведувачкава користеше зборови како плоштатка од чакал (претпоставувам за патека од чакал, зашто пред хотелски соби не може да има плоштад, збориме за оние соби од американските филмови што се една до друга и имаат секоја посебен надворешен влез), парка (за некој џемпер или палто; зборов барем во дигиталниот речник не постои со такво значење), конзерва пиво (претпоставувам не знаела дека can of beer значи лименка)...

Името на преведувачката е Горица Попова, јас веќе го запамтив, а препорачувам да го запамтите и вие и да бегате од нејзини преводи што подалеку. Ги има осакатено книгиве на Стиг Ларсон во издание на Три, „Девојката што го спаси кралот на Шведска“ во издание на Литература.мк, кои што се наведени дека се преведени од шведски, а „смрдат“ на превод од англиски и се препознаваат англиските конструкции на речениците, а богами и се губи смисла од време на време.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Наидов на "900 денови опсада на Ленинград" на саемот, од Арс Либрис, па ме интересира дали некој ја читал и да каже мислење за преводот?
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Еден млад збунет човек-Марко Петрушевски
Книгата ја купив во Табернакул,тазе излезена 2001 година.Во моето Куманово во тоа време имавме полициски час после 7 ...Оваа мала книга поезија ми го и ни го разубави тоа лето на мене,сестра ми,братучед ми,колегите на работа.Кој како земе да прочита некоја песна следува обавезно-Еја слушај гу овуј и хахаха.Дивота !!!
Марко , поздрав каде и да си !
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Имам започнато минимум едно 4 книги моментално и прередувајќи ги полиците понеделникот ја здогледав "Се мислам да ставам крај" од Ијан Рид (издание на Или Или).
Мала по обем, ај викам и петта ќе почнам. Само што ја завршив.

Предобро четиво. Напнато и мистериозно со хичкоковски елементи (ко што викаат критиките на задната корица). Одличен психолошки трилер-драма спакуван во само 190 страници.

Одлично возење ми пружи, ко да гледам некој трилер филм во кој до последните 5 минути не знаеш што се случува.
Тамам сега можам и филмот на Нетфликс да го изгледам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
@џимеј - знам дека ме прашуваше некаде, ама не можам да најдам каде (може на Goodreads било): 4 и 5 дел од Хари Потер на Арс Ламина се во печат, до крајот на октомври или почетокот на ноември излегуваат во продажба. Последните 2 дела планираат да излезат пред Нова година.
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
@џимеј - знам дека ме прашуваше некаде, ама не можам да најдам каде (може на Goodreads било): 4 и 5 дел од Хари Потер на Арс Ламина се во печат, до крајот на октомври или почетокот на ноември излегуваат во продажба. Последните 2 дела планираат да излезат пред Нова година.
Да, те прашував за ова на гудридс. Алал да ти е за информацијава, многу ме израдува. Турбо печатат овие ама се надевам дека ќе се ок книгите. Еве го читав вториот дел и е за нијанса покабожен од првиот (гледам дека и различни преведувачи имаат, на првиот е еден, а на вториот и третиот дел друг). Супер вест во секој случај, ќе ја комплетирам едицијата затоа што повторно сум нурнат во светот на Хари Потер периодов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
може не е најпогодна тема, али уатева

Надвор од ова, од одењата во Нови Сад, некако највеќе во меморијата ми останала приказната за Јован Јовановиќ Змај. Мислам дека и порано сум го зборувал. Човекот кој бил основоположник на детското списание Змај, писател на поезија за деца, творец на некои детски песнички кои и ние сме ги пееле во некаква верзија, веројатно не би бил великан да не му се случела таква семејна катастрофа. Четири деца му умираат за кратко време, од тага му умира сопругата, по две години и петтото дете. Посвојува уште две деца и нив ги надживува. Неговиот случај е доказ дека човекот најубаво твори кога "овците не му се на број". Интересна е и средбата меѓу Тесла и Змај. На своето единствено патешествие во Југославија, Змај го почестил Тесла со песна која го трогнала и во иднина го натерала да му ги преведе дел од неговите творби. Небитни факти, си ги пишувам за да ги памтам кога некогаш ќе ги читам постовиве :D
3-ти мај се викало списанието. Некој го прочитал како змај и му останало како прекар.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
За само еден саат ја прочитав "Малцински извештај" од Филип К. Дик. Книжево е мало по обем, некои си 80 страници во издание на Темплум.

По неа Спилберг го сними и истоимениот филм од 2002 година. Пошто го имав гледано филмот два пати претходно, очекував да ми биде позната приказната, ама испадна дека Спилберг само ја презел идејата за филмот, а книжево е со поинаков тек на настаните. И супер што го сторил тоа, ми се допадна и книжево, а претходно и филмот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Ја завршив Dune со читање денес. Ме интересира што мислење имате за останатите делови, доколку ги имате читано? Гледам различни мислења на интернет дали да се продолжува со читање :D.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
11
Пред две години за поклон ја добив книгата ,,The Silmarillion" од J.R.R. Tolkien.
Претпоставувам дека голем дел веќе ги имаат прочитано ,,Lord of the Rings" книгите или барем знаат што се случува од филмовите на Peter Jackson. ,,The Silmarillion" е за првата доба на светот каде боговите сеуште биле заинтересирани да одржат ред во светот. Книгата е полна со стотици имиња и приказните што се во страниците се разделени меѓу илјадници години. Мене многу ми се допадна нивото на грижа што Tolkien го посветил да секое прашање што би можело читателот да го замисли, е негде одговорено. Настаните во ,,Lord of the Rings" се директно поврзани со античките моќи што владееле во тој период и како настаните од првата доба влијаеле во втората и третата. За да се разбере третата доба во LotR задолжително мора оваа книга да се прочита. Тешка е и комплицирана во аспект памтење на сите имиња, но епски се напишани војните со милиони во број.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Само Замоци на гневот - требало. Тоа му е прв роман, ама според мене, негов најдобар, и на таа некоја иста линија со Океан море.
Mi izleze na fb zamoci na gnevot i mladata sopruga za po 100ce. Gi naracav i niv, zaedno 2001 odiseja. :D

Во врска со Соларис, ми спомнаа дека уредништвото на тоа издание било лошо, јас го имам дома ама не сум го отворил. Антолог понекогаш се препичени или не ги плаќаат толку преведувачите/лекторите, не знам.
Ne znam sto da ti kazam tuka, jas primekam samo los prevod i pecatni greski. Vo Solaris uzivav, premnogu. Imase konfuzni prevodi koga opisuvase planetata, moreto i celiot biom, malku kako povrsno i bukvalno prevedeno, no nikogas ne dojde do stepen da mi zasmeta nesto vo cel experience.

Knigata sama po sebe e fantasticna, me vnese maksimalno, pocnuva tipicno so primesi na horor, the thing/alien vibe imav koga se pojavi Hari, btw najdobriot chapter mi bese toj, fantasticno se otvori knigata pa se do samiot kraj do filosofijata i muabetite za baby god :icon_lol: Momentot so love transcends all mene mi imase tezina ama sfakam ako nekomu mu e cringe (interstellar isto go napravi pa kakov hejt samo izede). Mislam deka e originalna knigata bidejki go izbegna contactot da bide so covekoliki aliens i postavuvajki prasanja sto ako ne se zainteresirani za komunkacija, momentot so mravka vrz grbot na slon. I celo vreme biduvajki epten psiholoska i vadejki go najzakopanoto od lugjeto. Epten good read e. Znam deka pisa ne si po sci fi ama mnogu paraleli vlecev so poslednata scifi procitena, nosecki temi biduvajki first contact i redemption - three body problem, isto odlicna.

--

Momentalno citam Zivotinska Farma. Knigice koe denes ke go zavrsam. Idejata i site muabeti mi se premnogu poznati za zal i moze da ja stavam komotno do spisanijata i knigite u wc. Lesno listliva. Vo meguvreme baram nesto pogolemo za da se vpustam, da ubijam cel mesec.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Mi izleze na fb zamoci na gnevot i mladata sopruga za po 100ce. Gi naracav i niv, zaedno 2001 odiseja. :D



Ne znam sto da ti kazam tuka, jas primekam samo los prevod i pecatni greski. Vo Solaris uzivav, premnogu. Imase konfuzni prevodi koga opisuvase planetata, moreto i celiot biom, malku kako povrsno i bukvalno prevedeno, no nikogas ne dojde do stepen da mi zasmeta nesto vo cel experience.

Knigata sama po sebe e fantasticna, me vnese maksimalno, pocnuva tipicno so primesi na horor, the thing/alien vibe imav koga se pojavi Hari, btw najdobriot chapter mi bese toj, fantasticno se otvori knigata pa se do samiot kraj do filosofijata i muabetite za baby god :icon_lol: Momentot so love transcends all mene mi imase tezina ama sfakam ako nekomu mu e cringe (interstellar isto go napravi pa kakov hejt samo izede). Mislam deka e originalna knigata bidejki go izbegna contactot da bide so covekoliki aliens i postavuvajki prasanja sto ako ne se zainteresirani za komunkacija, momentot so mravka vrz grbot na slon. I celo vreme biduvajki epten psiholoska i vadejki go najzakopanoto od lugjeto. Epten good read e. Znam deka pisa ne si po sci fi ama mnogu paraleli vlecev so poslednata scifi procitena, nosecki temi biduvajki first contact i redemption - three body problem, isto odlicna.

--

Momentalno citam Zivotinska Farma. Knigice koe denes ke go zavrsam. Idejata i site muabeti mi se premnogu poznati za zal i moze da ja stavam komotno do spisanijata i knigite u wc. Lesno listliva. Vo meguvreme baram nesto pogolemo za da se vpustam, da ubijam cel mesec.
Фармата намерно е напишана сатирична и очигледна да може секој да ја долови поентата.
Јас моментално ја читам Архипелагот Гулаг. 3 тома се, пишувана по вистински настани и би ја препорачал на секој затоа што слични работи се случуваат и кај нас само во друга форма. Искерно уште сум на почеток и сеуште ме држи ентузијазмот па ке видиме како ќе биде.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Мислење за “доживувањата на добриот војник Швејк”?
Ако сакаш да дознаеш како излгеда чешкиот хумор, менталитет и култура тогаш сигурно прочитај ја. Хашек добро си го познавал народот, а ни денес чесите не се нешто поразлични. Инаку на моменти ми беше малку развлечена бавна, ама во секој случај мислам дека вреди да се прочита. А и филмот не е лош. :)
 
Член од
12 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
12
Здраво дечки,

"Почни со Зошто" - Сајмон Синек

Сум прочитал доста книги поврзани со бизнис итн. Книгчево е различно од сите и пристапот е доста оригинален. Ти дава интересно и поинакво гледиште, дефинитивно вреди да се прочита. А и ликот е легенда, после видеото на Ted Talk видов дека има интересно мозоче. Ретко интригантна книга што ќе ти задржи внимание.

Till next time...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom