Политиките на Бугарија кон Македонија

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Битно ти знаеш сега кои ти се браќа, за бугарите ич не се замарај, ако е до мене лично ја ви пожелувам уште 100 години културна и духовна асимилација и на крај и српски да прозборите.
Нема што ја да знам. Маката доаѓа , братот помага, многу е просто. Другиот брат решил да помага на другите браќа. Во превод, ти или твоите ако не си тука во државава, ќе се пелцовате со српска вакцина, додека твојата братска Бугарија ќе им помага на Албанците.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Битно ти знаеш сега кои ти се браќа, за бугарите ич не се замарај, ако е до мене лично ја ви пожелувам уште 100 години културна и духовна асимилација и на крај и српски да прозборите.
Татар никогаш брат неможе да ни биде.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Битно ти знаеш сега кои ти се браќа, за бугарите ич не се замарај, ако е до мене лично ја ви пожелувам уште 100 години културна и духовна асимилација и на крај и српски да прозборите.
Србите се многу пофини од Бугарите генерално се однесуваат со почит и се коректни. Нема некое значајно влијани на Србија културилошки во Македонија. Појако е влијанието на Запад. Повеќе има англиски зборови од српски во Македонскиот сленг сега. Инаку отворено е асимилаторска и негаторска политиката на Бугарскиот Национализам кон Македонија. Тие се како Србија од почеток на 20ти век.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Ма то се подразумева, чокалија никогаш не бил и нема да биде ВМРО.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
не сум ја горд на ништо. Премиерот наш го направи тоа што секој нормален го очекуваше од некој како него.
Дека ќе стигнат од Србија, тоа биди сигурен, бидејќи Србија за разлика од Бугарија знае кои се г-точките на Македонецот.
Мене ми е само интересно како оној најавен и договорен братски гест што едвај чекавте да го вадите низ нос како фаличните тенкови, одеднаш се претвори во кур по чело, а помошта стаса од крвниот душман и ваш и негов.

Еве мене ако ми следува чокајлиска вакцина, одма би ја дал на некој Канзуров или Колев. Бугарија нека даде помош на Албанија или на Ким Мехмети. Сепак, во маката се познаваат пријателите и браќата, а вашите во Македонија веќе се оцртува полека кои се.
Проблемот е што воопшто не познавате Бугарската д'ржава,политика,и манталитетот на бугаринот и си вадите заклучоци от тоа што сте слушнали за време на југославија или ви кажат денес на тв(што е далеко од реалност).Не сме живели во иста држава повеке од 50 години и немавме комуникација мегу себе и како бугаринот не го познава македонецот така и македонецот не го познава бугаринот.
Многу грешиш ако мислиш дека бугаринот ке сака да те купи со пари , ваксини и слично , на нас фалшиви пријатели не ни требат.
До сега Б'лгарија секогаш ви е помагала без да сака нешто назад, барем едно благодарам да бевме слушнали од вас! Но Б'лгарија не ви е должна со ништо,незнам зашто мислите дека е, се што сме направили е било гест на добра волија.
Незнам зашто сте избрали да глумите некоја сакана мома за која сите се тепат,а реално немате нешто интересно да понудите барем на нас(мал народ пополација,слаба икономика,немате ресурси или излас на море),имавме интерс од коридорот 8 ама како што гледам правите се можно тоа да не се случи,ваша работа независна држава сте и одлуките си ги носите сами.
Навистина незнам зашто не сме ви дали од нашите ваксини,не мислам дека има врска со паленето на бугарското знаме и списоците со бугари што требало да се тепат и бркат од работа.
Еве денес требаше да добием 35000 а дојдоа само 18720,дали од нив ке ви пратим незнам ,кога можем ке ви дадем,за албанија ништо не сум слушнал .
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Проблемот е што воопшто не познавате Бугарската д'ржава,политика,и манталитетот на бугаринот и си вадите заклучоци от тоа што сте слушнали за време на југославија или ви кажат денес на тв(што е далеко од реалност).Не сме живели во иста држава повеке од 50 години и немавме комуникација мегу себе и како бугаринот не го познава македонецот така и македонецот не го познава бугаринот.
Многу грешиш ако мислиш дека бугаринот ке сака да те купи со пари , ваксини и слично , на нас фалшиви пријатели не ни требат.
До сега Б'лгарија секогаш ви е помагала без да сака нешто назад, барем едно благодарам да бевме слушнали од вас! Но Б'лгарија не ви е должна со ништо,незнам зашто мислите дека е, се што сме направили е било гест на добра волија.
Незнам зашто сте избрали да глумите некоја сакана мома за која сите се тепат,а реално немате нешто интересно да понудите барем на нас(мал народ пополација,слаба икономика,немате ресурси или излас на море),имавме интерс од коридорот 8 ама како што гледам правите се можно тоа да не се случи,ваша работа независна држава сте и одлуките си ги носите сами.
Навистина незнам зашто не сме ви дали од нашите ваксини,не мислам дека има врска со паленето на бугарското знаме и списоците со бугари што требало да се тепат и бркат од работа.
Еве денес требаше да добием 35000 а дојдоа само 18720,дали од нив ке ви пратим незнам ,кога можем ке ви дадем,за албанија ништо не сум слушнал .
Србија ни даде 8000. За жалење сте и вие Бугарите.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Проблемот е што воопшто не познавате Бугарската д'ржава,политика,и манталитетот на бугаринот и си вадите заклучоци от тоа што сте слушнали за време на југославија или ви кажат денес на тв(што е далеко од реалност).Не сме живели во иста држава повеке од 50 години и немавме комуникација мегу себе и како бугаринот не го познава македонецот така и македонецот не го познава бугаринот.
Многу грешиш ако мислиш дека бугаринот ке сака да те купи со пари , ваксини и слично , на нас фалшиви пријатели не ни требат.
До сега Б'лгарија секогаш ви е помагала без да сака нешто назад, барем едно благодарам да бевме слушнали од вас! Но Б'лгарија не ви е должна со ништо,незнам зашто мислите дека е, се што сме направили е било гест на добра волија.
Незнам зашто сте избрали да глумите некоја сакана мома за која сите се тепат,а реално немате нешто интересно да понудите барем на нас(мал народ пополација,слаба икономика,немате ресурси или излас на море),имавме интерс од коридорот 8 ама како што гледам правите се можно тоа да не се случи,ваша работа независна држава сте и одлуките си ги носите сами.
Навистина незнам зашто не сме ви дали од нашите ваксини,не мислам дека има врска со паленето на бугарското знаме и списоците со бугари што требало да се тепат и бркат од работа.
Еве денес требаше да добием 35000 а дојдоа само 18720,дали од нив ке ви пратим незнам ,кога можем ке ви дадем,за албанија ништо не сум слушнал .
Не те спомнав тебе што ти е професија овие семинарски да ми ги куцаш овде. Кур не ме боли што мислиш ти, Блгарин од Сливен некој , пичке си мајчине таму.

Јас само дадов претпоставка за моменталната душевна состојба на македонските блгари, тие паталци цел живот ишкани од србоманската околина тука, што цел живот и мењаат пелени на Софија, за сега, таа Софија да ги вакцинира шипците наместо нив, а за нив единствена надеж за вакцинација да е српската милостиња, едвај исколеничена од нај блгарски ориентираниот премиер.

Претполагам че е трудно.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Не те спомнав тебе што ти е професија овие семинарски да ми ги куцаш овде. Кур не ме боли што мислиш ти, Блгарин од Сливен некој , пичке си мајчине таму.

Јас само дадов претпоставка за моменталната душевна состојба на македонските блгари, тие паталци цел живот ишкани од србоманската околина тука, што цел живот и мењаат пелени на Софија, за сега, таа Софија да ги вакцинира шипците наместо нив, а за нив единствена надеж за вакцинација да е српската милостиња, едвај исколеничена од нај блгарски ориентираниот премиер.

Претполагам че е трудно.
Бреј... откога се зак'харихте за македонските Б'лгари...Б'лгарија за разлика од вас си ги чува своите.
Демагогијата ти е пре многу транспарентна
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Бреј... откога се зак'харихте за македонските Б'лгари...Б'лгарија за разлика од вас си чува своите.
Демагогијата ти е пре многу транспарентна
Некој мора, сепак согрѓани ми се. Какви-такви, јас ја делам нивната судбината и сочувствувам со нив. Нивните семејства тука се без вакцина , додека вие ја вакцинирате Тирана, они се препуштени на српска милост и немилост.

Бугари нек кажу хвала, а шипурките нека кажат мерси.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Некој мора, сепак согрѓани ми се. Какви-такви, јас ја делам нивната судбината и сочувствувам со нив. Нивните семејства тука се без вакцина , додека вие ја вакцинирате Тирана, они се препуштени на српска милост и немилост.

Бугари нек кажу хвала, а шипурките нека кажат мерси.
ха ха кого лажеш от тиа 8000 ваксини (ако додат)македонските бугари ништо нема да видат ,сите знаеме кој ке ги добие да не се лажеме.
Од каде ти е информацијата дека ке даваме ваксина на Албанија пред Македонија? Смрди на некоја шпекулација
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Бреј... откога се зак'харихте за македонските Б'лгари...Б'лгарија за разлика од вас си ги чува своите.
Демагогијата ти е пре многу транспарентна
Една држава че сме след некое време.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Една држава че сме след некое време.
Тешко пак да си најдете другарчиња фашисти, па да бидеме една држава.А и Русија,ви даде држава на поклон ,и сега како ќе свири така ќе играте.И лечете си ги комплексите за Србија и Грција на нивни форуми.Не сме криви ние што ве направиле партали во секоја војна.И како не ви е срам ,војници што гинеле за Германија,после тоа се бореле против истата Германија.За 24 часа од сојузници,непријатели.Тоа само малоумни ,татарско-монголски ум може да го направи.Тоа е таа одлика што самите си ја носите во духот.Заостанати во 18 век кога се формирале нациите и не сте мрднале .Вас ако Русија ве крстила Бугари,и ако ја терате таа филозофија ,терајте си слободно.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Целава тема е неверојатна комедија.
80% од коментарите се на Бугари, кои се обидуваат да докажат колку не им е гајле за Македонија и Македонците, на тема на која изречно се бара мислење од Македонци, отворена на форум на македонски јазик.
Не ми е јасно како може да постои волку упорен народ. Толку опседнати да го убедат соседот дека не е тоа што верува дека е. :pos:
Ме потсеќаат на оние манијакално-загорени ропаци, што се фиксирани на некоја комплетно потпросечна и благо ружна женска, на која и самата не и е јасно зошто е предмет на таква фиксација. Цело време и пишуваат дека е курва, дека е ружна, предобри се за неа и кога ќе раскине со дечкото, ете ти ги први со коментар „џабе плачеш сега, со мене немаше никогаш да плачеш“
Како да не можат да процесираат дека скоро никој тука, ни се идентификува како Бугарин, ни познава некој што се идентификува како Бугарин. И причината за тоа, не е тајната mind-warping машина, што Тито ја употребил на овие простори пред 75 години.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Проблемот е што воопшто не познавате Бугарската д'ржава,политика,и манталитетот на бугаринот и си вадите заклучоци от тоа што сте слушнали за време на југославија или ви кажат денес на тв(што е далеко од реалност).Не сме живели во иста држава повеке од 50 години и немавме комуникација мегу себе и како бугаринот не го познава македонецот така и македонецот не го познава бугаринот.
Многу грешиш ако мислиш дека бугаринот ке сака да те купи со пари , ваксини и слично , на нас фалшиви пријатели не ни требат.
До сега Б'лгарија секогаш ви е помагала без да сака нешто назад, барем едно благодарам да бевме слушнали од вас! Но Б'лгарија не ви е должна со ништо,незнам зашто мислите дека е, се што сме направили е било гест на добра волија.
Незнам зашто сте избрали да глумите некоја сакана мома за која сите се тепат,а реално немате нешто интересно да понудите барем на нас(мал народ пополација,слаба икономика,немате ресурси или излас на море),имавме интерс од коридорот 8 ама како што гледам правите се можно тоа да не се случи,ваша работа независна држава сте и одлуките си ги носите сами.
Навистина незнам зашто не сме ви дали од нашите ваксини,не мислам дека има врска со паленето на бугарското знаме и списоците со бугари што требало да се тепат и бркат од работа.
Еве денес требаше да добием 35000 а дојдоа само 18720,дали од нив ке ви пратим незнам ,кога можем ке ви дадем,за албанија ништо не сум слушнал .
Знамето се палеше како и сите останати маски. После завршетокот на карневалот се палат сите маски, тоа е традиција која трае уште од претхристијанскиот период. Така било и во социјализмот, така е и сега, а верувај се палеле и крстови и месечини и сечиви знамиња, меѓу кои и југословенското. Ама јасно е дека и вашите тоа многу добро го знаат, ама симулираат некаква непостоечка антибугарска кампања.
А инаку никој не посакал да вие се тркате со Србите за да ни удоволите. Народот би сакал да не' оставите на мира и вие и Српските попови. И околу тркањето, да имавте мек пристап досега ќе можеше да се објасни Српското ропство, кое беше полошо и од Турското, а и од краткото Бугарско. Ама вие ги терате сите на ќошот од Србоманите. Нормално и логично е кога некој не те признава за човеково битие и ти гази све живо и диво да се приклониш кон тој, кој тоа не ти го негира. Еве јас лично сум пишувал за Српските масакри тука, не ми се воопшто омилени Српските прикаски за невините Срби на Косово и посебно во БиХ, ниту пак нивното наводно херојство во војните, кога уствари од ВСВ па навака имаат серија 3 порази по ред. Тоа курчење, галамење и фалење ме живцира и пре би ги одбрал Бугарите за славјански браќа при иста понуда отколку нив. Ама поентата е што ден денес Српската Влада и Српскиот народ се милион пати попријателски настроени од Бугарите. Мене ми е жал за тоа и јасно ми е дека има некој си процент Бугари, кои за разлика од вас партиските ботови, ја знаат ситуацијата тука и историјата и не се пречкаат за нашиот идентитет и јазик, но факт е дека 90% од вас сте неофашисти и неошовинисти и верувај никој Македонец(кој нема финансиска корист), не би садел тикви со вас. Вие едноставно не давате избор и не давате понуда за трајно пријателство. Ви се дозволи од нашиве бараби да чачкате по учебници и пак ништо не ви чини. Златна прилика ви беше оваа лимбо ситуација кога САД имаше избори, а Србија се замараше со БиХ, Косово и ЦГ да влезете на перфиден начин тука, ама повторно се вративте на фашизмот. Сега откако дадовте вето и откако ќе се седне со посредник на маса јасно е дека ,,договорот,, ќе биде оценет како диктат, а можеше лека полека да освојувате благонаклоност. Бојко добро почна пред 2-3 години, пораките беа човечки, со свртување кон иднината наместо кон историјата, поклонување пред споменикот на Евреите, кои Бугарите ги убиваа или екстрадираа исл. ама се посра на велико во овие 3-4 месеци и тотално ја уништи политиката на зближување, која како така успеа да ја изгради претходно.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom