Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
И СЕА СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО ПА НЕЛИ МОЖЕ ИСТИОТ ПРОСТОР ОД 40М ДА СЕ ГРЕЕ СО ТЕРМО 3 KW СЕКАКО ДЕКА МОЖЕ
Za žal ova bi moželo vo Kalifornija ili pak ovde ama prostorijata da e visoka samo 1m.
Za normalno greenje na normalna, prosečno izolirana prostorija i 6kw-tna TP e premalku.
Aman poštedine od tvoite stručni sekojdnevni komentari, ja razbravme tvojata poenta ili što saka da kaže avtorot, a ti i ponatamu teraš li teraš, meleš li meleš, so taa razlika što sega nema kurtoni, magarinja i na toa sl.
Ako sakaš za sekogaš da go napuštam ovoj forum i sigurno ušte mnogu kako mene, ti samo prodolži.
Da te stavam na ignore e nekako glupavo....
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Za žal ova bi moželo vo Kalifornija ili pak ovde ama prostorijata da e visoka samo 1m.
Za normalno greenje na normalna, prosečno izolirana prostorija i 6kw-tna TP e premalku.
Aman poštedine od tvoite stručni sekojdnevni komentari, ja razbravme tvojata poenta ili što saka da kaže avtorot, a ti i ponatamu teraš li teraš, meleš li meleš, so taa razlika što sega nema kurtoni, magarinja i na toa sl.
Ako sakaš za sekogaš da go napuštam ovoj forum i sigurno ušte mnogu kako mene, ti samo prodolži.
Da te stavam na ignore e nekako glupavo....
Јас ги повикав сите кој сака да дојде и да се увери и Стрелец рече ќе дојде да мери ни се јави ни дојде
Автоматски споено мислење:

Za žal ova bi moželo vo Kalifornija ili pak ovde ama prostorijata da e visoka samo 1m.
Za normalno greenje na normalna, prosečno izolirana prostorija i 6kw-tna TP e premalku.
Aman poštedine od tvoite stručni sekojdnevni komentari, ja razbravme tvojata poenta ili što saka da kaže avtorot, a ti i ponatamu teraš li teraš, meleš li meleš, so taa razlika što sega nema kurtoni, magarinja i na toa sl.
Ako sakaš za sekogaš da go napuštam ovoj forum i sigurno ušte mnogu kako mene, ti samo prodolži.
Da te stavam na ignore e nekako glupavo....
Да таа прво моду
ПОВТОРУВАЊЕТО Е МАЈКА НА ЗНАЕЊЕТО
И СИТЕ НИЕ СО 8 ОДЕЛЕНИЕ МОРА ДА ПОВТОРУВАМЕ
ПОТРОШУВАЧКА GREE AMBER 3,5KW е дадена подолу во линкот каде се пушта амберот во состојба на зголемување на температурата во просторијата во која е 23 степени и оди на потрошувачка од ФАНТАСТИЧНИ 2700 вати за во просторија од 40м како термапечка
-И СЕА СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО ПА НЕЛИ МОЖЕ ИСТИОТ ПРОСТОР ОД 40М ДА СЕ ГРЕЕ СО ТЕРМО 3 KW СЕКАКО ДЕКА МОЖЕ И ТОГАШ ЗОШТО ДА КУПУВАМ КЛИМА ОД 50000 ДЕНАРИ КОГА МОШЕ ТЕРМО ОД 150 ЕВРА
-А FIJUTSU 18000 ИЛИ 6300 НА ГРЕЊЕ ТРОШИ САМО 1400ВАТИ
-вториот линк е Модулација или потрошувачка на GREE AMBER 3,5m vo 40m Каде поточувачката оди од 650 до 1200 вати на еден час за само 40м инаку значи просечно по 890 вати па и нека не е 970 и нека е 750 вати за 40м е катастрфа и сеа прашањето е како мојот FIJUTSU 6300вати троши само 580 вати при модулација бо простор од 70м
-Е ОВАА Е ВИСТИНАТА ЗА ГРЕЕ АМБЕР
-Инаку ги лажат и лугето се бунат со тие нивни 50степени издув заборавајки оти кога имате 50степени издув за пример за 4киловати имате помало количество на топлина со 50степени а кога имате издув од 40степини количеството на топлина за 4 киловати ке биде поголемо за 30% и ситуацијата е иста
Е и сега што е попаметно да си купи човек термо од 100е или Gee amber 50000 денари па кога ке ја врати разликата од 46000 денари кога термото полни во ефтина е.енергија а преку ден дува
Автоматски споено мислење:

ГО ЧЕКАМЕ СИТЕ ОВОЈ ДОКТОРОВ НЕДОСТИЖЕН ДА КАЖЕ ЗА COP ОД АМЕРИЧКИ ВО ЕВРОПСКИ СТАНДАРД А ТОА КЕ БИДЕ КОГА КЕ СИ ГО ВИДАМ ТИЛОТ
-ОТИ КОПОТ Е СОДНОС НА ВЛЕЗНАТА ЕНЕРГИЈА ВО КОМПРЕСОРОТ СО ДОБИЕНАТА ТОПЛИНА ПА ТАА НЕКА БИДЕ КОЛКУ САКА И ВО КОИ САКА СИМБОЛИЧКИ ПОКАЗАТЕЛИ НЕ ВО АМЕРИЧКИ,ФРАНЦУСКИ ИЛИ ОД МАРС СООДНОСОТ КЕ БИДЕ ИСТ АКО 3,5 СЕКОГАШ КЕ БИДЕ ИСТ
ПА ЗАРЕМ НЕ СИ И КАЈ НАС ВО BTU DADENI KLIMITE
A ZA SEEER TOA E DRUGA PRIKASKA
Оти киловати се киловати и во Америка и во Европа и да имавме таму друга вредност наместо киловати ке беше ок .
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Za žal ova bi moželo vo Kalifornija ili pak ovde ama prostorijata da e visoka samo 1m.
Za normalno greenje na normalna, prosečno izolirana prostorija i 6kw-tna TP e premalku.
Aman poštedine od tvoite stručni sekojdnevni komentari, ja razbravme tvojata poenta ili što saka da kaže avtorot, a ti i ponatamu teraš li teraš, meleš li meleš, so taa razlika što sega nema kurtoni, magarinja i na toa sl.
Ako sakaš za sekogaš da go napuštam ovoj forum i sigurno ušte mnogu kako mene, ti samo prodolži.
Da te stavam na ignore e nekako glupavo....
Batali go, ne se nerviraj so nego.
Jasna e rabotata.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Za žal ova bi moželo vo Kalifornija ili pak ovde ama prostorijata da e visoka samo 1m.
Za normalno greenje na normalna, prosečno izolirana prostorija i 6kw-tna TP e premalku.
Aman poštedine od tvoite stručni sekojdnevni komentari, ja razbravme tvojata poenta ili što saka da kaže avtorot, a ti i ponatamu teraš li teraš, meleš li meleš, so taa razlika što sega nema kurtoni, magarinja i na toa sl.
Ako sakaš za sekogaš da go napuštam ovoj forum i sigurno ušte mnogu kako mene, ti samo prodolži.
Da te stavam na ignore e nekako glupavo....
Ако имаш 600вати влез во компресорот по коп 4 ке добиеш 2400вати топлина и со добра изолација зарем нема да ја одржува температурата во 70м со 2400 вати топлина
Автоматски споено мислење:

Batali go, ne se nerviraj so nego.
Jasna e rabotata.
А вашата не е јасна кога напаѓате и ги ИЗВРТУВАТЕ работите и тоа ве има на сите форуми и сеа јавно ве поканив вас ботовите на грее да дојдете и да мерите и да го објавиме епа кај сте само се палите еден завршува друг доаѓа ама сте го згрешиле човекот
Автоматски споено мислење:

Инаку од вчера ја намалува климата од 27.5 на 24 степени и модулацијата е 580 вати а температурата внатре 25 степени
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ако имаш 600вати влез во компресорот по коп 4 ке добиеш 2400вати топлина и со добра изолација зарем нема да ја одржува температурата во 70м со 2400 вати топлина
Da, vo Grcija i Kalifornija.
Ova za kompresorot, nagradno prašanje za tebe. Pročačkaj sega za kompresori i će vidiš deka retko koj ima COP pogolem od 3. Kako sega se dobiva COP 4 ili poveće?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Da, vo Grcija i Kalifornija.
Ova za kompresorot, nagradno prašanje za tebe. Pročačkaj sega za kompresori i će vidiš deka retko koj ima COP pogolem od 3. Kako sega se dobiva COP 4 ili poveće?
Епа како сеа Тошиба има 5 а мене по документација ми е 4.04 и тоа е најдобар коп за 18000 и сеа како јас кога ке ја пишам мојата модулација на климава не важи а вашите постови за потрошувачка се ок и не заборавај оти јас јавно ги повикав сите на чај.кафе,да дојдат и меримае и тие јавно рекоа да ке се јавиме и крушки Е тоа е Спин
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Епа како сеа Тошиба има 5 а мене по документација ми е 4.04 и тоа е најдобар коп за 18000 и сеа како јас кога ке ја пишам мојата модулација на климава не важи а вашите постови за потрошувачка се ок и не заборавај оти јас јавно ги повикав сите на чај.кафе,да дојдат и меримае и тие јавно рекоа да ке се јавиме и крушки Е тоа е Спин
e pa ti... na caj kafe gi vikas... povikaj gi na vino, rakija :D
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дечки здраво,
можеби сте прочитале наназад пишував за голгота низ која што поминував со Горење и со нивниот сервис и после месеци убедување ми одобрија замена на клима уред од Сетек.

Сега се мислам помеѓу:
1. Пак HiSense со тоа што ми е страв поради тоа што е ист модел како моменталнава што ја имам само што сега имам 3.5 а оваа е 5ка и пак да не поминувам низ истата голгота :(
2. Haier Tundra 3.5ka

Инаку се работи за стан од 46м2 со генерално добра изолација.
Секоја препорака/совет ќе биде од корист :)
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Дечки здраво,
можеби сте прочитале наназад пишував за голгота низ која што поминував со Горење и со нивниот сервис и после месеци убедување ми одобрија замена на клима уред од Сетек.

Сега се мислам помеѓу:
1. Пак HiSense со тоа што ми е страв поради тоа што е ист модел како моменталнава што ја имам само што сега имам 3.5 а оваа е 5ка и пак да не поминувам низ истата голгота :(
2. Haier Tundra 3.5ka

Инаку се работи за стан од 46м2 со генерално добра изолација.
Секоја препорака/совет ќе биде од корист :)
Втората ти е проверена и ја имаат задоволни членови тука на форумов,прашање е за колкав простор ја планираш?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Мое мислење оти горење е одличен сервис и имаат резервни делови а не си имал искуство со други за да ја видиш разликата и двете ти се добри и мислам оти енергија ги продаваше Haier и се ок
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
1
Втората ти е проверена и ја имаат задоволни членови тука на форумов,прашање е за колкав простор ја планираш?
Па станот е 46м2 со тоа што се оделени собите, а дневна/кујна/терпезарија се споени. Греењето е само на инвертерот. До сеа со HiSense-ов 3.5 морам да кажам дека у соба беше доста поладно за разлика од дневнава и затоа се мислам за 5ка сега ама ми се бега од HiSense/Gorenje...
Автоматски споено мислење:

Мое мислење оти горење е одличен сервис и имаат резервни делови а не си имал искуство со други за да ја видиш разликата и двете ти се добри и мислам оти енергија ги продаваше Haier и се ок
Точно, сум немал искуство со другите ама сум имал искуство со Горење и не би сакал пак да ми се повтори :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Дечки здраво,
можеби сте прочитале наназад пишував за голгота низ која што поминував со Горење и со нивниот сервис и после месеци убедување ми одобрија замена на клима уред од Сетек.

Сега се мислам помеѓу:
1. Пак HiSense со тоа што ми е страв поради тоа што е ист модел како моменталнава што ја имам само што сега имам 3.5 а оваа е 5ка и пак да не поминувам низ истата голгота :(
2. Haier Tundra 3.5ka

Инаку се работи за стан од 46м2 со генерално добра изолација.
Секоја препорака/совет ќе биде од корист :)
Za 46m2 i stan dae so odlicna izolacija 12ka e spored mene slaba...pred se na prsti se brojat 12ki so pogolem izduv od 550m3 /preracunaj sam kolku imas kubikaza na prostorot i pomnozi po 550m3,ama racunaj tie 550 se na turbo mod ..nema da se sedi od bucava....baraj si 18ka,koja ima od 650 do 800m3 izduv ako sakas da se podzatoplis....
 
D

Deleted member 95595

Гостин
КЛИМАТА

Денот се роди, минусите дојдоа,
времињата на ниски сметки си пројдоа.
300 вати, кај ли се сега,
киловат на сат, бега ли бега.

Да снимам или не, прашање е сега,
нема да ми вервит, Стрелец ќе ме вреѓа,
како да покажам СОР 3 на минус 6,
ќе ми се навртат од сегде, ќе ги фатит бес.

Сенсира или Амбер, WN или Хајер,
на клими.мк ќе си отворам флаер,
клима да земам, на Кајгана да пишам,
ОП! пак дефрост, морам да се стишам.

На штоперица да мерам, да видам дал сум згрешил,
Митсубиши место Грее, да купам шо сум решил.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Па станот е 46м2 со тоа што се оделени собите, а дневна/кујна/терпезарија се споени. Греењето е само на инвертерот. До сеа со HiSense-ов 3.5 морам да кажам дека у соба беше доста поладно за разлика од дневнава и затоа се мислам за 5ка сега ама ми се бега од HiSense/Gorenje...
Автоматски споено мислење:


Точно, сум немал искуство со другите ама сум имал искуство со Горење и не би сакал пак да ми се повтори :)
Значи претпоставувам имаш 20-25 кв дневна/трепезарија/ кујна(од вкипни 46кв) и тука Тундрата ќе си заврши работа од двата модели предложени.За спалнa од 10кв ако имаш добра изолација ТА печка од 2-2,5 kw пасивна само на полнење да работи. Или пак опцијата од членот погоре со 5,5ка ама Hisense TQ50 мислам дека е подобра ама нема искуства.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Па станот е 46м2 со тоа што се оделени собите, а дневна/кујна/терпезарија се споени. Греењето е само на инвертерот. До сеа со HiSense-ов 3.5 морам да кажам дека у соба беше доста поладно за разлика од дневнава и затоа се мислам за 5ка сега ама ми се бега од HiSense/Gorenje...
Автоматски споено мислење:


Точно, сум немал искуство со другите ама сум имал искуство со Горење и не би сакал пак да ми се повтори :)
So Haier Tundra 3,5, ako dnevnata spoena so kujna i trpezarija se 25 do 30m2 nema da pogresis. No so Taa klima ne ocekuvaj da gi grees site 46 kvadrati, te cel stan, osobeno ne na vaka niski temperaturi... Za 5,5 ki lektira e posledniot post na Petna, procitaj I za Tundra 5,5ka, no informiraj se I okolu izduvot koj e posilen kaj nea...nekomu smeta ,nekomu ne. No toa e top klima. Dokazana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom