Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Види го @Zlatikevichius џубре, модератор станал а не кажува, да не го натераме да части нешто :pos:

Честито Злате, време беше.

@wot џубрето сигурно го прославува отказот некаде:

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Види го @Zlatikevichius џубре, модератор станал а не кажува, да не го натераме да части нешто :pos:

Честито Злате, време беше.

@wot џубрето сигурно го прославува отказот некаде:

Cel zivot sum ti vo stapki. :D

Zlate so lesno i da ne trpis ic takvi dzubrinja dezerterski ko mene i Lo Sono.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.389
Си возам сабајле со колата и ми се погодои Sharing the night together, ми текна на сцената од El Camino каде Тод безгрижно си возеше и си потпевнуваше додека позади у гепек имаше мртва жена и киднапиран роб, Џеси Пинкман.


Каква сцена е ова, тотално го доловува психопатскиот лик на копилето Тод.
Џеси Племонс многу јак карактерен актер, измислен за вакви психопати. Језива фаца.

Забележителна улога има и у Fargo серијата, немилосрдно копиле.
Има улоги и во филмови како The Irishman, The Master, Vice, Bridge of Spies, Black Mass.

За El Camino, глеам има доста критики на форумов. Не знам што сакате од филмот, да се донесе на ниво на Breaking Bad не може никогаш, тоа е јасно.
Океј беше филмот, се знаеше уште од старт дека се праи чисто за популарност водени по стара слава што според мене беше во ред. Сме гледале и многу полоши sequel-и. Чист носталгичен филм да се потсетиме на ликовите од ББ а и Џеси Пинкман да си добие заслужена одјава.
Сите ликови имаа крај освен Џеси. После се што помина во серијата заслужи да заврши ко што заврши.

 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
САРА КЛИМОСКА ИГРА ВО АВСТРАЛИСКИ ХОРОР ЧИЕ ДЕЈСТВО Е СМЕСТЕНО ВО МАКЕДОНИЈА ВО 19. ВЕК

Режисер и сценарист на „You Won’t Be Alone“ е австралиско-македонскиот филмаџија Горан Столевски, за кого ова е прв долгометражен игран филм. Тој пред две години освои награда за најдобар меѓународен краток филм на фестивалот Санденс за „Would You Look At Her“.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Го гледав Zodiac филмот, bunch of BS би рекол дека е, радо фикција него факт. На крај обвинуваат типче што носело зодијак саат лол, а ни днк ни отпечатоци ни ракопис немаат да го поткрепат тоа. Детектив што го истражувал случајот рекол дека превртил еден куп ствари напишани од него и никако не можел да го обвини, плус работник у фабрика, сигурно неговите криптирачки вештини се уникатни и на високо ниво. У кратки црти катастрофа и залудно трошење талент, со таква екипа таков просек филм да направиш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Го гледав Zodiac филмот, bunch of BS би рекол дека е, радо фикција него факт. На крај обвинуваат типче што носело зодијак саат лол, а ни днк ни отпечатоци ни ракопис немаат да го поткрепат тоа. Детектив што го истражувал случајот рекол дека превртил еден куп ствари напишани од него и никако не можел да го обвини, плус работник у фабрика, сигурно неговите криптирачки вештини се уникатни и на високо ниво. У кратки црти катастрофа и залудно трошење талент, со таква екипа таков просек филм да направиш.
Lele samo so go pustam :pos:

Preeska u temata za zodiac kaj so si pisal go izgledav desifriranjeto na pismoto

Mnogu sme simple znaci
Go pametam ko dobar, ke vidime
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
18
Поени од реакции
16
Го гледав Zodiac филмот, bunch of BS би рекол дека е, радо фикција него факт. На крај обвинуваат типче што носело зодијак саат лол, а ни днк ни отпечатоци ни ракопис немаат да го поткрепат тоа. Детектив што го истражувал случајот рекол дека превртил еден куп ствари напишани од него и никако не можел да го обвини, плус работник у фабрика, сигурно неговите криптирачки вештини се уникатни и на високо ниво. У кратки црти катастрофа и залудно трошење талент, со таква екипа таков просек филм да направиш.
За Дејвид Финчер лош збор не сакам да слушнам хахахах. Едини филм со булшит крај му е Fight Club. Толку. :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Знам дека одамна сум излапен за филмови. :coffee:
Јас пак вчера случајно изгледав 2 филма и се осетив ко којзнае што да сум направил. До толку сум загреота :(
И двата филма ми беа веќе гледани, ама којзнае кога последно. Првиот беше Zodiac, ми излезе на почетна на Нетфликс и си реков ај ќе го разгледам пак, последно кога го гледав беше кога излезе филмот. Не дека е премногу лош, ама не е ниту добар, и според мене, најслабо остварување на Финчер, како само камерата да е во негов препознатлив стил и ништо друго. Филмот цело време е misleading, не во однос на плотот, туку во однос на ликовите. Отпрвин се поставува Џејк Гиленхол како протагонист, па после приказната се префрла на Роберт Дауни, кој е тотално промашен кастинг и лошо напишан лик, па за да се префрли на Марк Рафало кој го носи филмот на грб извесно време и го префрла на Џејк кој во последните половина час се обидува да го спаси. Премногу долг, антиклиматичен, изгубив интерес на околу половина, што не беше случај кога го гледав за прв пат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
За Дејвид Финчер лош збор не сакам да слушнам хахахах. Едини филм со булшит крај му е Fight Club. Толку. :D
Не, едини булшит филм му е Зодијак. Сите други му се врвни, да не речам скоро и мастерпис.
Fight Club, Se7en, The Game, Panic Room, The Curious Case of Benjamin Button, Gone Girl, The Social Network... сите филмови се одлични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom