Проблем со пенисот

Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Здраво дечки. Вака ,јас веќе долго време имам еден проблем и незнам дали е соодветна темава а ниту местово за да го споделам и да прашам.Се надевам дека ќе имате разбирање пошто е сепак проблем колку смешно и да звучи. Имам 20ипол години се бавам активно со спорт и со дигање тегови.Значи водам здрав живот.Крвна слика на место ,тестостеронот ми е океј правев испитување итн итн.Е сега проблемот е што имам скоро 21 година а не гледам никакво развивање на пеносот.Кога е во ерекција е океј некои си 11цм.Но кога не е во ерекција пенисот како да се повлекува скроз за 90%. Исто и со тестисите некогаш скроз се повлечени а некогаш се сосема нормални . Незнам до што е проблемот искрено.Можеби има мастурбацијата улога,можеби циркулација ,стрес,хормони..Тестостеронот е океј дури и висок а естрогенот не сум го испитал. Искрено незнам дали има решение и во што е проблемот но знам дека и психички делува.Секој совет,мислење од ваша страна би ми помогнал многу и би ми значел. :):unsure:
Не си се замарај, доволна е големината .. Тестостеронот нема никаква врска со големината на пенисот...
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
6
Не си се замарај, доволна е големината .. Тестостеронот нема никаква врска со големината на пенисот...
Фала ти за одговорот пред се. Иначе јас сум задоволен од големината сум немал проблем и со девојките, но кога е во ерекција и само тогаш.Кога не е тоа е сосема друга приказна. 90% помалку од тоа што бил. Е сега ќе речете па битно да е добар кога треба ,ама многу е лошо кога сте по гаќи или кога немаш никаква сексуална активност и треба да се покажеш (пред девојка,преглед,соблекувална итн).Не се срамам да го споделам ова,ниту се срамам од машкоста едноставно неможам да го најдам проблемот за таа состојба или да најдам решение.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Браќа мој и сестри, од кога сум роден дури за прв пат ми се појавуваат тртки да ги наречам или брадавици сеедно, и тоа баш на п-е-н-и-с-о-т па није то могуче јебем ти живот, иначе многу ми е језиво, помагајте браќа и сестри да пробам со некој природни лекови оти на болница неми се иде, ќе треба да го вадам а над 20cm ми е... хе-хе
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
22
Поени од реакции
55
Браќа мој и сестри, од кога сум роден дури за прв пат ми се појавуваат тртки да ги наречам или брадавици сеедно, и тоа баш на п-е-н-и-с-о-т па није то могуче јебем ти живот, иначе многу ми е језиво, помагајте браќа и сестри да пробам со некој природни лекови оти на болница неми се иде, ќе треба да го вадам а над 20cm ми е... хе-хе
Во некој тртник да не си го ставал?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.410
Браќа мој и сестри, од кога сум роден дури за прв пат ми се појавуваат тртки да ги наречам или брадавици сеедно, и тоа баш на п-е-н-и-с-о-т па није то могуче јебем ти живот, иначе многу ми е језиво, помагајте браќа и сестри да пробам со некој природни лекови оти на болница неми се иде, ќе треба да го вадам а над 20cm ми е... хе-хе
Оди на кожни лекар, а има и приватни дерматолози..со ласерски безболен третман ке ти ги отстранат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Браќа мој и сестри, од кога сум роден дури за прв пат ми се појавуваат тртки да ги наречам или брадавици сеедно, и тоа баш на п-е-н-и-с-о-т па није то могуче јебем ти живот, иначе многу ми е језиво, помагајте браќа и сестри да пробам со некој природни лекови оти на болница неми се иде, ќе треба да го вадам а над 20cm ми е... хе-хе

... ако добро ги одреди дека се во вид на брадавица (најчесто тоа дава тип 6 и 11) од вирус „хуман папилома вирус HPV- Human papillomavirus “ со различна форма како „карфиол“ или буквално брадавици, вирусот HPV се пренесува со сексуален контакт (вагинален или анален), па сега некој ќе рече „имав кондом“... може имал кондом ама тоа не штити од околината на гениталиите зашто вирусот е застапен и таму, па со триење при сексуалниот однос (вагинален, анален) истиот може да се пренесе,
... овие генитални брадавици се појавуваат после неколку недели или месеци од сексуален контакт со заразена особа, но можат и воопшто да не се појават, а може да биде заразен со ХПВ а да нема брадавици (во смисол на коментар „јас немам генитални брадавици сигурно немам ХПВ и не е преносено од мене“),

...кај жените постојат тестови за детектирање на ХПВ вирусот (ПАП тест), ама кај мажите нема, тоа само визуелно се дијагностицира,



... инаку гениталните брадавици можат да изчезнат сами од себе, да останат непроменети или да се зголемат и прошират, па затоа ако нешто не пречи се остава извесен период сами да исчезнат, значи можеш да почекаш, а ако не сакаш тогаш преглед кај дерматовенеролог да ги отстрани (тоа не значи дека нема пак нема да се појават нови) лекување може со криотерапија, ласерски, хирушки, мачкање на маст-подофилин или Condylox и Aldara кои се вбројува во имуномодулирачките материи,
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Здраво, дали можеби некој знае каде низ Скопје прават ласерска циркумизација (обрежување)? Кој доктор би го препорачале и колку чини зафатот?

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Здраво, дали можеби некој знае каде низ Скопје прават ласерска циркумизација (обрежување)? Кој доктор би го препорачале и колку чини зафатот?

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
Laserski neznam kade pravat no moj sovet ti e da pojdes vo 8-mi Septemvri kaj Dr Jovan Ivcev odlicen doktor so znaenje i odma posle po operacijata na cirkumcizija ( obrezuvanje ) si doagas doma
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Laserski neznam kade pravat no moj sovet ti e da pojdes vo 8-mi Septemvri kaj Dr Jovan Ivcev odlicen doktor so znaenje i odma posle po operacijata na cirkumcizija ( obrezuvanje ) si doagas doma
Da, go imam procitano doktor Jovan niz forumov deka e dobar. Ajde da vidime dali niz Makedonijava postoi nekoj sto ja zavrsuva ovaa rabota so laser ako nema odime old-school

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Da, go imam procitano doktor Jovan niz forumov deka e dobar. Ajde da vidime dali niz Makedonijava postoi nekoj sto ja zavrsuva ovaa rabota so laser ako nema odime old-school

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
А зошто инсистираш ласерски? Има поента?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Cisto informativno prasuvam, mislev deka taka nema da ima nikakvi konci na toj nacin
Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
... предностите на ласерско отстранување на кожичката- нема крварење, минимални лузни, ретки компликации и брзо задравување, но зависи од обрежувањето, доколку постои целосно покривање на главичето (фимоза), мора да се засече повеќе и со тоа да се зашие со неколку конци!



Ремедика, Систина
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
Како што имаше блек фрајдеј попуст кај Жан Митрев, се прашуем дали ќе има попуст за сунет во Систина кога ќе дое Бајрам рамазан/курбан уатевер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom