Прашања за Исламот III

Член од
28 април 2020
Мислења
161
Поени од реакции
238
Zosto nosite kece
Автоматски споено мислење:

Kushkon
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Прашање до муслиманите:

Зашто повеќето од другарите кои се нарекуваат муслимани
што ги знам.
Седнуваат на маса за
јадење со каури
(јас сум каур).
Иако строго е забрането според законот?

А освен тоа си каснуваат свинско
(со нивно знаење)

и си пивнуваат алкохол
(дури и црвено вино)?

Дали тие особи може да се класифицираат како муслимани?
Сам се навредуваш со тоа каур,порасни,престани да се самопонижуваш и не биди ваква ШУШУМИГА
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Тебе и мене...
Никој од тука не отишол да се тепа за тие што ги кажуваш. Ја не знам ни кои се.
За ИСИС има отидено над стотина Муслимани да се борат. Таму тие си ги остваруваат своите оништа: колат и убиваат Христијани и други луѓе кои не се сунити, силуваат и прават ѕверства, во име на Алах.
Во тукашните цркви не се проповеда геноцид над Муслиманите, додека во неколку џамии се проповеда салафизам/вахабизам. Тие, за чудо, се токму местата од каде серегрутираат борците за Исламот, идните сечачи на каурски глави и силувачи на девојчиња, по Сирија.
Колку цркви годишно во Македонија се осквернавени во муслимански доминантни средини, а колку џамии во обратни средини?
Низ Македонија има еден куп салафисти од КСА, Катар и сл., кои го проповедаат и шират салафизмот. Дали низ Македонија шетаат мисионери христијански кои истото го прават и промовираат геноцид?
...
Има еден куп разлики. Затоа немој така да се залетуваш со тоа - мене и тебе.
Мене и тебе уопште не се исти, а прашањето беше реторичко. Не очекувам од вехабија никаква објективност.
Во модерното христијанство може на прсти да се избројат екстремистите додека во муслиманскиот табор ги има неколку милиони,тоа е нивната "мирољубива" религија
Автоматски споено мислење:

Вистински христијани се оние кои веруваат само во Еден Бог и веруваат дека Исус(Иса) е негов пратеник и ништо повеќе, впрочем тоа е и верувањето на раните христијани кои исправно верувале во Бога и Исус како негов пратеник :)
Вистински муслимани се тие што веруваат исто така во Еден Бог, кој ги пратил како негови пратеници и Адам(Адем) и Ное(Нух) и Давид(Давуд) и Мојсеј(Муса) и Исус(Иса) и ги потврдуваат сите Божји чуда кои се случиле а се врзуваат со раѓањето на Исус и потоа во неговите способности кои му биле дадени од Бога, и на крај веруваат во Последниот Божји Пратеник, Мухаммед. Нека е мир над сите Божји пратеници.
И осудуваме се друго и други креации како исис, ал каида и слични креации кои сакаат да им ги подметнат на муслиманите со исламски предзнак, а најповеќе штета од нив доживеале самите муслимани.
Ги осудуваме убиствата на сите невини луѓе, без разлика на верска припадност од сите будали кои се дигнале во воздух, влетале со камион или пукале по луѓе на улица без повод и причина, нив ги осудуваме без разлика на нивната верска или неверска припадност. :)
Во ред ли е? :)
Зошто веќе со векови го тролате МУхамед како последен Божји пророк на Земјата? Отогаш се случија еднакупа војни,еднакупа ѕверства на луѓето едни врз други,поминаа многу векови,што ви е штосов со Мухамед не ми е јасно? Бил пророк,ок,ама има и негативни страни ликот-го обвинуваат за педофилија,за масакри врз непријателите и заробениците,за насилно форсирање на Исламот како нова вера на Блискиот Исток....Поентата ми е го ставате над сите други пророци врз која основа?!? Не сакам никого да навредам,само логички размислувам
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
4
Во модерното христијанство може на прсти да се избројат екстремистите додека во муслиманскиот табор ги има неколку милиони,тоа е нивната "мирољубива" религија
Автоматски споено мислење:


Зошто веќе со векови го тролате МУхамед како последен Божји пророк на Земјата? Отогаш се случија еднакупа војни,еднакупа ѕверства на луѓето едни врз други,поминаа многу векови,што ви е штосов со Мухамед не ми е јасно? Бил пророк,ок,ама има и негативни страни ликот-го обвинуваат за педофилија,за масакри врз непријателите и заробениците,за насилно форсирање на Исламот како нова вера на Блискиот Исток....Поентата ми е го ставате над сите други пророци врз која основа?!? Не сакам никого да навредам,само логички размислувам
Ти ако си некаков верник нема да боцкаш со носето во смрзната зелка...

Тролате? Истролан си ти бато.
Мухамед а.с. е последниот пратеник.Крај на муабетот.
На земјава се случувале и се случуваат и ќе се случуваат војни и ред други работи..
Кој го обвинува на педофилија и ред други работи?
Што е папата? Поповите?
ШТО изјавува папата? што се збори за поповите ширум светот со докази?
(Така прљавите сатанистички умови се покриваат себе а покажуваат кон друг а еден тоа нема да им биде од помош )ти ги читаш и гледаш работите така како тебе ти одговара,да има секаде секакви секти али тоа не е Ислам..
Како кај христијаните има правила така има и кај муслиманите..правиш лошо,убиваш невин,крадеш дрн дрн дрн се ќе си платиш и така натака.
Ти си никој да го омаловажуваш и да нешто кажеш за Пратеникот Мухамед а.с. ниту па јас можам да зборам или омаловажувам за Исус или ти по муслимански Иса а.с. и немаш ни ти ни никој потреба да темата се води во негативен правец.Ако јас имам во главата и имам разбирање,друг го нема и сл.
Исламот не е нова вера и не е измислена и исламот е многу брзо растечка вера и е вера каква треба да биде а тоа што има расипани умови и празноглави + напумпани медии не значи дека Исламот е тероризам и ред др работи.
Тој или тие што ја прават грешката а се нарекуваат муслимани тие се далеку од исламот а блиску до злото и на овој и на тој ДРУГИОТ свет..


( Во модерното Христијанство како тргнало и од ист пол ќе е е дозволено брак? Така? И ред други работи,крадење по цркви икони и останато и тоа е по нова мода?да не бројам имаш и гугл имаш и испод гугл можности да читаш и гледаш... само кој како ќе сФати)

Се ќе си дојде онака како мора и како е судено,Исламот е чист и прав но поединците или тие некои групи не се и со тоа прават раква слика која медиумите и празноглавите ја зголемуваат повеќе...е сега да не зборам за Индија,Иран шехбаба овој оној игли,мачети касапење е тоа не и ни И од ислам тоа е работа на шејтанот или ти ѓаволот.

На крај ако ме почитуваш и јас ќе те почитувам,нит си ти достоен да збориш за Пратениците нит пак јас.Дај боже да ги поминеме кризниве времиња корониусот и останатово па да не јадеме само кашкавал по форум..
 
Член од
10 декември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
4
Како на пример деловите за колење на неверниците и одредување на мажите како владетели на жените?
Од каде го ископа тоа а некоја твоја сатанистичка книга кога дедо ти бил во одредите на сатанистите?
Па папата е*е мали бебиња и тоа е христијанството тоа сакаш да кажеш?
Молам дистанца друже
Немам потреба да се пеглам со некој кој малиот мозок му е испран а големиот го нема.
Автоматски споено мислење:

Само можеш ти и таквите празни муабети да пишувате,ама сите ќе идеме од овој свет и ќе одговараме за делата лоши и добри,ако си верник некаков ќе поштуваш ако не ништо од тебе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Па папата е*е мали бебиња и тоа е христијанството тоа сакаш да кажеш?
Смела изјава.
Некој би рекол сосема невистинита.

Можеби некој католик од форумов би се навредил.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Од каде го ископа тоа а некоја твоја сатанистичка книга кога дедо ти бил во одредите на сатанистите?
Па папата е*е мали бебиња и тоа е христијанството тоа сакаш да кажеш?
Молам дистанца друже
Немам потреба да се пеглам со некој кој малиот мозок му е испран а големиот го нема.
Автоматски споено мислење:

Само можеш ти и таквите празни муабети да пишувате,ама сите ќе идеме од овој свет и ќе одговараме за делата лоши и добри,ако си верник некаков ќе поштуваш ако не ништо од тебе
[9:5] But when the forbidden 4 months are past, then fight and slay the Pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war); but if they repent, and establish regular prayers and practise regular charity, then open the way for them: for Allah is Oft-forgiving, Most Merciful

Ова не го пишува во куранот?


Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in [the husband's] absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; [then if they persist], forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand

Ова не го пишува во куранот?
 
Член од
10 декември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
4
Смела изјава.
Некој би рекол сосема невистинита.

Можеби некој католик од форумов би се навредил.
Кој што сака кој како сака,реалноста е таа каква е католик,христијан да не копам по нет кој што правел со докази што не им е чист газот не им е и тоа е.
Папата бизнис и поповите бизнис
Под иста капа се само друг формат.
Автоматски споено мислење:

[9:5] But when the forbidden 4 months are past, then fight and slay the Pagans wherever ye find them, and seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war); but if they repent, and establish regular prayers and practise regular charity, then open the way for them: for Allah is Oft-forgiving, Most Merciful

Ова не го пишува во куранот?


Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in [the husband's] absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; [then if they persist], forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand

Ова не го пишува во куранот?
Не читам нешто што ти си го нашол некаде,донеси Куран и дај најди ми што каде пишува за да ти преведам и разјаснам.Вака на форум ќе се тапкаш и пак коцка ќе останеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Кој што сака кој како сака,реалноста е таа каква е католик,христијан да не копам по нет кој што правел со докази што не им е чист газот не им е и тоа е.
Папата бизнис и поповите бизнис
Под иста капа се само друг формат.
Не, не. Не за бизниси.
Тука зборам конкретно за изјавата дека папата е*ел бебиња.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Од каде го ископа тоа
9 глава:
5. Кога ќе поминат светите месеци, тогаш убивајте ги многубошците каде и да ги најдете, заробувајте ги, опсадете ги и на секој премин дочекувајте ги! Па ако се покајат и почнат намазот (молитвата) да го извршуваат и зекат да даваат, оставете ги на мира, бидејќи Аллах навистина простува и Милостив е.


4 глава:
34. Мажите се надредени над жените затоа што Аллах ги одликувал едните над другите и затоа што тие ги трошат имотите свои. Поради тоа честитите жени се послушни и за време на отсуството на сопругот го чуваат тоа што Аллах одредил да се чува. Тие за чијашто непослушност се плашите, посоветувајте ги, а потоа напуштете ги постелите нивни, па и удрете ги! Ако ви станат послушни, против нив ништо не правете! Аллах е навистина Возвишен и Голем!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Кој што сака кој како сака,реалноста е таа каква е католик,христијан да не копам по нет кој што правел со докази што не им е чист газот не им е и тоа е.
Папата бизнис и поповите бизнис
Под иста капа се само друг формат.
Автоматски споено мислење:


Не читам нешто што ти си го нашол некаде,донеси Куран и дај најди ми што каде пишува за да ти преведам и разјаснам.Вака на форум ќе се тапкаш и пак коцка ќе останеш.
Повели куран:

Или овој не се важи дека на интернет, само тој од твојот оџа се важи?
 
Член од
10 декември 2020
Мислења
16
Поени од реакции
4
Не, не. Не за бизниси.
Тука зборам конкретно за изјавата дека папата е*ел бебиња.
Да ај кажи ми што прави папата или поповите или ти по твоето оџата?
Нема чисти луѓе на светот и за сега нема ни да има,такво е времето и нема да се оправи не готово со некој кој контра прави да има омраза и боцкање.кога устата лапа и ушите ќе слушат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.801
Да ај кажи ми што прави папата или поповите или ти по твоето оџата?
Нема чисти луѓе на светот и за сега нема ни да има,такво е времето и нема да се оправи не готово со некој кој контра прави да има омраза и боцкање.куха устата лапа и ушите ќе слушат.
Нема чисти луѓе е една работа, а јавно изјавување дека папата е*ел бебиња е нешто сосема друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom