Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964




Ова се сериозни линкови.Кој има време нека си види. Oracle i Google хаха па кој друг.


Million dollars question. Who checks the fact checkers?


Why I Wear My Mask | Welcome to the Masquerade


Кој има време да види друга перспектива.Кој одбива тоа е.Сами донесете заклучок.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
75
Поени од реакции
106
Sekoja cest za isklucoci ,ali dobri 70 posto od medicinskive lica nemaat vrska so pandemijava i samo benifiraat od istata.Pa toa da procitas malce po forumi sto se pisuva bas citav na Femina, toa trtagdii umirale majki takovci braka ko vojna da e.Ejj so 0,2 posto smrtnost ni nadenaa maski,histerija.Neznam dali tie likovi imaat realen zivot ili samo internet realnost ,i tv namenski palsirani i formacii
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Moite postovi nemaat nikakva dopirna tocka so zloba. Pandemija e, opasno e, zdravstven problem e i logicno e zdravstvenite rabotnici da se onie koi treba da bidat na prvata borbena linija i toa bez nikoj da gi vikni. Pokraj niv i site sto imaat dopir so medicina. Tolku e prosto. Koj ocekuvas da vi ja raboti vasata rabota koja patem receno sami ja odbravte kako kariera vo zivotot. Aj komunalec da gi viknime i niskogradba da vi rabotat po bolnici posto vas strav vi bilo.
... ти во твоите постови мене ме вреѓаш директно со примери за кои претпоставуваш, разговараш како да сум ти бивша девојка од средно што сум ти раскинала, ако не се бунев јас што седеле дома и по рамковен и другиве за пандемијава со коронавирус....кој, ама кога ќе падеш така како падобранец на тема , прочитај малку наназад... знаеш што е наредба од соодветно министерство , од влада? како беше 2001, ако пукаат во тебе на пукт тогаш ќе одговориш, колку куршуми тој испукал толку и ти и на крај на смена ќе ти ги избројат куршумите.... ти се дава наредба, мора да послушаш или леташ, било војник, било здравствен работник, било приватник, било обичен граѓанин ...еве ќе донесат одлука за карантин поради влошување со коронавирус не биди послушен излегувај...или како газда не им давај К15 на работниците ако ти наредат одозгора ќе бидат сите послушни или ....
сите имаме по некое лошо искуство во здравството, ама не вака да дебатираш, а и имаш двоен аршин на коментирање, ама ти си знаеш...
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Мене ми е потполно јасно дека во Македонија сите ќе се заразиме, ама ме чуди дека уствари во З.Европа сите ќе го прележат. Како вака им букна вирусот на сериозни земји како Словенија не ми е јасно. Само браќата Срби се држат засега со по 1-2 починати, со старата и добра комунистичка доктрина: Не е важно колку умреле од корона, туку колку ние напишавме дека умреле. :D
Не се сериозни, затоа им букна. Не ми се пушува на долго и на широко што и како. Али еве примери. Средства за дезинфекција 10 евра шише кошта, како злато да купуваш, затоа и никој не купува на пример за дома. Во продавници само Господ знае дали средството за дезинфекција е тоа или не е, најчесто шишенцата се празни или тие автоматските малку прскаат. Еднаш на ракија ми мирисаа рацете. За време на првиот бран секаде имаше прописни средства за дезинфекција, каде и да одиш обезбедување не те пушташе без да си ги заплакниш рацете. Сеа ништо од тоа нема.
Во првиот бран обезбедување пред секоја продавница вардеше да не пушта многу народ внатре, сеа се гнетат по колку сакаат. Имаше ред сеа нема. На каса ти се пикаат, ни растојание ни ништо. Секој втор е со маската под носот. Исто ко да ја нема. Нарочито месарите и оние кои работат со леб и салами нив не можеш со маска да ги видиш. Капките си паѓаат фино на лебот. Од таа причина леб не купувам.
Кафаните после првиот бран работеа неколку месеци без проблеми, потоа им го намалија работното време. По кажувања на пријатели кафанџиите претежно надвор од главен град кај што не се гледа, само ги заклучувале вратите после работно време, демек затворено, а внатре журката продолжува.
Во црквите има слики се гнети народ без маски. Си правеле свадби, црковни работи, крштевки масовно августот и септември.
Границите за одмор према Хрватска бера отворени цело лето. Карантинот беше наменет за босна, србија и македонија. Јер треба да се иживљаваат врз 50 илјади сиромашни измачени работници кои одат дома децата да си ги видат еднаш годишно. А во меѓувреме преку милион народ си отиде Хрватска без проблем, по кафани журки.
НА работни места во фирми до сега скоро и никаде да не се носеа маски, последниве две недели по некоја фирма има маски, ама уште претежно не се носат.
Се отворија училиштрата и градинките и факултетите редовно. Еден куп искључоци од обавезни маски имаше.
Автобусите полни со народ. Лифтови по згради и институции полни, не дај боже некој по скали да оди, рак ке добие од напор.
Маските обични од тие плавите и тоа фалш некои фалсификат кинески коштаат 10 евра 10 маски. Нормално дека луѓе како очите ги вардат и ги носат по 6 месеци на такви цени. Маска наменета за 2 саата ради скапотија ја носат 6 месеци.
Политичарите кој од кој покорумпиран. Излегоа милиони афери за корупција. Самите политичари носат закон за маски они први го прекршуваат. Па кој друг ќе почитува, ако некого го правиш будала во здрав мозок. Здравството исто како да не постои. Или ќе си платиш приватно ако ја има таа услуга приватно или ќе умриш чекајки.
Еве сега треба да оперирам нога, на државно се чека 2 години, се си средувам приватно, 2500/3500 евра ќе ме фати, реков кој ги ебе на државно, си платам и средам работа. Уште пред короната не им чинеше и се чекаше, сеа само те одложуваат на државно. А истиве лекари на приватно без проблем те земаат, само плати.
Народот е многу револтиран поради корупција и де факто непостоечко здравство уште од пред короната, едноставно е уморен од глупости и многу револт се има насобрано. Затоа и никому повеќе не му е гајле. Ќе ја стави таа маската што ја носи 6 месеци и ништо не штити колку да не го казни полицаец и ќе се преправа дека почитува мерки. А после три попладне ќе си оди таму в село кај шо се собираат цел чопор со пивата ни маски ни ништо.
На пример за први мај кафаните не работеа, но официјално беше победен првиот бран. Не се опишува по ниви, бавчи, гаражи и слични места за собирање колку се собираа. Сите камен пијани разбира се.
За време на првиот бран при 50 заболени све затворија, пратеа контакти, праќаа луѓе во карантин, границите беа затворени, пишуваа казни, не се опишува што се направија. Сеа ништо. Воведоа полициски час од 9 навечер до 5 сабајле. Кога и онака нема никој надвор. А и да има некој некаде, кој ќе оди по селата да проверува кај што се случува најголемиот дел од дружења. Градовите кај што има надзор се и онака празни во 7 навечер.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964




Ова се сериозни линкови.Кој има време нека си види. Oracle i Google хаха па кој друг.


Million dollars question. Who checks the fact checkers?


Why I Wear My Mask | Welcome to the Masquerade


Кој има време да види друга перспектива.Кој одбива тоа е.Сами донесете заклучок.
Moncef Slaoui
 

Attachments

Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Мене ми е потполно јасно дека во Македонија сите ќе се заразиме, ама ме чуди дека уствари во З.Европа сите ќе го прележат. Како вака им букна вирусот на сериозни земји како Словенија не ми е јасно. Само браќата Срби се држат засега со по 1-2 починати, со старата и добра комунистичка доктрина: Не е важно колку умреле од корона, туку колку ние напишавме дека умреле. :D
Западна Европа десет пати повеќе страда во моменти на намалена општествена и економска динамика. Ништо чудно тука.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964

Леле ама ми се погоди вечерва хаха.

„И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19“, напиша на социјалната мрежа Фејсбук, Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

И сеа шо испаѓа и да почитуваш строго фаќаш вирус? Или тој шо не тепа ако не почитуваме не почитуел. Ај ај ова пука од сите страни бегаме од нешо шо не го глеаме каков циркузззз.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Мис

Леле ама ми се погоди вечерва хаха.

И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19“, напиша на социјалната мрежа Фејсбук, Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

И сеа шо испаѓа и да почитуваш строго фаќаш вирус? Или тој шо не тепа ако не почитуваме не почитуел. Ај ај ова пука од сите страни бегаме од нешо шо не го глеаме каков циркузззз.

Реално насекаде на тв искачаше со тие скапите маски N95 од по 200ден :D Ако овој со цела таа опрема и демек чување и пак го фатил тогаш ние нормалните што работиме со илјадници луѓе и носиме платнени маски што ги переме секој ден сме го прележале минимум трипати :)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Мис



Реално насекаде на тв искачаше со тие скапите маски N95 од по 200ден :D Ако овој со цела таа опрема и демек чување и пак го фатил тогаш ние нормалните што работиме со илјадници луѓе и носиме платнени маски што ги переме секој ден сме го прележале минимум трипати :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125

Леле ама ми се погоди вечерва хаха.

„И покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19“, напиша на социјалната мрежа Фејсбук, Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

И сеа шо испаѓа и да почитуваш строго фаќаш вирус? Или тој шо не тепа ако не почитуваме не почитуел. Ај ај ова пука од сите страни бегаме од нешо шо не го глеаме каков циркузззз.
прва партија во европа ( најверојатно и пошироко ) која има стекнато колективен имунитет ( имунитет на стадо )
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Рама: Во Албанија од четврток задолжително носење маска и на отворено, казните во сметките за струја

Сите граѓани се обврзани да носат маска насекаде, на улица, на секој јавен простор, освен дома и угостителски објект каде што ќе седат на маса за да го потрошат тој дел од времето таму, рече Рама.

Навистина треба цел народ да се крене на Бунт, на светски рамки....

значи вирусот не ги напаѓал кафанските типови, пушокурачите....
Толку ако се битни кафаните за Економијата, па нека забранат да се готви и нека разнесуваат келнерите јадење по дома !!!
Автоматски споено мислење:

прва партија во европа ( најверојатно и пошироко ) која има стекнато колективен имунитет ( имунитет на стадо )
воа ќе испадне ОНЛИНЕ Конгресен Кластер !!
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.893
Поени од реакции
16.204
Dosta polnite gakji
15-20 umrele , 15-20 primile
Nema da explodira sistemot , sekogas ke ima free krevetce
Ама ти не беше тој шо вршеше пренос од Италија како вирусот е многу опасен и да сме се пазеле, и дека ако продолжиме со нашето лежерно понашање ќе не снајди црно сценарио како кај вас, или те помешав со некој ??? Чао бела
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
... ти во твоите постови мене ме вреѓаш директно со примери за кои претпоставуваш, разговараш како да сум ти бивша девојка од средно што сум ти раскинала, ако не се бунев јас што седеле дома и по рамковен и другиве за пандемијава со коронавирус....кој, ама кога ќе падеш така како падобранец на тема , прочитај малку наназад... знаеш што е наредба од соодветно министерство , од влада? како беше 2001, ако пукаат во тебе на пукт тогаш ќе одговориш, колку куршуми тој испукал толку и ти и на крај на смена ќе ти ги избројат куршумите.... ти се дава наредба, мора да послушаш или леташ, било војник, било здравствен работник, било приватник, било обичен граѓанин ...еве ќе донесат одлука за карантин поради влошување со коронавирус не биди послушен излегувај...или како газда не им давај К15 на работниците ако ти наредат одозгора ќе бидат сите послушни или ....
сите имаме по некое лошо искуство во здравството, ама не вака да дебатираш, а и имаш двоен аршин на коментирање, ама ти си знаеш...
Па затоа ја изгубивме војната бе снајке чукни си ја главата.Знам дека лесно е да си го измамиш мозокот дека си во право ако има наредба што стои позади тоа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На приватно каде најбрзо се добиваат резултати?


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom