Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Loša ti e matematikata 2000W x10h =20Kwh. Tarifa za industriski objekti e 14den za Kwh, znači 20x14=280 den na den, a ne 100 den.....
So 2Kw grealka ako plafonot e visok 3 m, a sigurne e , možeš da greeš prostorija od 50 m3 so sredna izolacija, znači kvadratura otprilika 16m2. So grealka od 2.5 Kw će greeš 60 m3 ili 20- tina m2 na T ne mnogu poniski od minus 5-6 C i tuka očekuvaj da raboti non stop, znači će lapa najmalku 5 evra na den.

Тарифата е сега 9,25, кај мене во Скопје
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Loša ti e matematikata 2000W x10h =20Kwh. Tarifa za industriski objekti e 14den za Kwh, znači 20x14=280 den na den, a ne 100 den.....
So 2Kw grealka ako plafonot e visok 3 m, a sigurne e , možeš da greeš prostorija od 50 m3 so sredna izolacija, znači kvadratura otprilika 16m2. So grealka od 2.5 Kw će greeš 60 m3 ili 20- tina m2 na T ne mnogu poniski od minus 5-6 C i tuka očekuvaj da raboti non stop, znači će lapa najmalku 5 evra na den.
Не е посебно броилото за индустриска струја на овој објект, така да не е индустриска ;)
Измерена е и висината 2.4 метри, пониска е просторијата.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не е посебно броилото за индустриска струја на овој објект, така да не е индустриска ;)
Измерена е и висината 2.4 метри, пониска е просторијата.

Кај мене никогаш не работат нон-стоп, добро е изолирано, внатрешни ѕидови, меѓутоа соседите не се греат, работат по 10 часа, највеќе потрошувчка е пола од времето.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Здраво
Размислувам за топлинска пумпа , посто веќе имам парно со котел на дрва , дали некој прочитал некое искуство за Грее Версати 3 моноблок , или друг бренд во сличен ценовен ранг !
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Здраво
Размислувам за топлинска пумпа , посто веќе имам парно со котел на дрва , дали некој прочитал некое искуство за Грее Версати 3 моноблок , или друг бренд во сличен ценовен ранг !
Која цена е? , јас истражував доста во врска со топлотна пумпа, имаме котел на дрва дома исто со парно, јас би одел со митсу зубадан моделот или даикин алтерма 3ка.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Gree Versati III R32 16kw e 3790 evra. Ispolnuva uslovi za GEF.
Nema podobra ponuda vo momentov.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Која цена е? , јас истражував доста во врска со топлотна пумпа, имаме котел на дрва дома исто со парно, јас би одел со митсу зубадан моделот или даикин алтерма 3ка.
Probaj i Toshiba Estia najdi korisnici za iskustvo. Pogotovo kaj toplinska.pumpa najmnogu informiraj se, mnogu e bitno i masinata i sistemot i izvedbata i garancijata i firmata. Ne eksperimentiraj naokolu
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Здраво
Размислувам за топлинска пумпа , посто веќе имам парно со котел на дрва , дали некој прочитал некое искуство за Грее Версати 3 моноблок , или друг бренд во сличен ценовен ранг !

Klimite kako corapi gi menjavas , a sto ke i pravis na lanskite sto gi kupi ?
eve Sv B dade odgovor ama ne konkretno na tebe si pisal covekot da znaeme site deka kosta 3790 evra Gree Versati III R32 16kw toplinska pompa.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Работна просторија е (канцеларија), 10 часови работно време, температура околу 20 степени, врата не се отвора многу 6-7 пати во цел ден.
Пример ако ја земам оваа:
и ја работам на максимум со 2000w, дневно би имал 10 x 2000w * 0.005 заокружено за 1W (ниска/висока микс) околу 100 денари дневно?
Јас до пред 4-5 год се греев со конвектор панел Thermor соба од 18m2 на приземје (ладен под)... не е премногу економичен поточно не е воопшто економичен за греење стамбен простор 24 часа, но ако се грее канцеларија 8-10 часа е добро решение особено ако не се плаќа индустриска струја! Брзо загрева тоа му е предност за канцеларии, значи за 10 мин ја добиваш саканата температура... И математиката баш не е ти е точна! Тој навистина троши 2kW на час, но има термостат и кога ја достигнува саканата топлина се исклучува (не троши воопшто), така да 2kW X 10h = 20kW ili 500кW месечно нема шанси да потрошиш.
Некогаш од досада некогаш од несоница наместо да бројам овци, броев минути ... телефонот во рака и као штоперица... па кога е вака на почеток на грејната сезона ке се уклучи термостатот ОN (се слуша) ќе топли 5-6 минути, па OFF се гаси и мирува 15-16 минути (додека собата ја има зададената температура) значи во полусезона на греење условно да кажеме 1/3 е активен а 2/3 исклучен, па како заладува така овие циклуси на ON и ОFF се доближуваат па во најстудениот период во годината дојде некаде (колку се сеќавам) пата-пата - пола време исклучен од термостатот пола активен, кај мене од прилика 6 мин грее/6мин е исклучен ...
Е сега ова е ептен паушално и индивидуално, зависи од многу фактори: каква изолација имаш (ја немам никаква), какви прозори, кој град си, колку е студено, колкав минус ќе фати зимово ... и на крајот на краиштата потребите од топлина јас сум греел на 22-23* на термометар, на најодалечена точка од него...и обично она вклучи-исклучи сум мерел околу или по полноќ, кога надворешната паѓа под нула... Во работното време кога ќе го користиш се разбира ќе биде повисока надворешната темп.... така да тоа е тоа! И дефинитивно мој предлог е Thermor (Francuski) панел конвектор за користење 10 часа греење во 4Х4...би требало да е добар и Atlantic (мислам дека и тие се француски конвектори)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Probaj i Toshiba Estia najdi korisnici za iskustvo. Pogotovo kaj toplinska.pumpa najmnogu informiraj se, mnogu e bitno i masinata i sistemot i izvedbata i garancijata i firmata. Ne eksperimentiraj naokolu
Најбитно на купувачите е колку пумпата дава на -7Ц или -15 а не изведбата и гаранцијата...на погрешна врата чукаш.
На фалениот Еуровент просечен купувач за Естиа има податок само на +7 колку дава и толку (истите информации се за сите останати Топлински пумпи воздух-вода на +7)
Versati III има одговор на овие прашања, дали има такви податоци и за Тошиба Estia i каде може да се прочитат тие податоци ако на Eurovent немаат податок ни за на +2 ?
Колу електрични грејачи се вградени во Естиа....6kw, 9kw ? ;)
Ни Енергетска класа нема за ЕСтиа брука жива
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Која клима е подобра од овие петиполки
Хаиер TUNDRA GREEN AS50TD
Вивакс ACP-18CH50AERI R32
Гри LOMO LC GWH18QD-K6DNB4B
Благодарам
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Која клима е подобра од овие петиполки
Хаиер TUNDRA GREEN AS50TD
Вивакс ACP-18CH50AERI R32
Гри LOMO LC GWH18QD-K6DNB4B
Благодарам
Ovaa ти е најдобра за цената, самочистење вграденo и вградено Wifi а не "можност за Wi-Fi управување"
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Ovaa ти е најдобра за цената, самочистење вграденo и вградено Wifi а не "можност за Wi-Fi управување"
Ги наведов трите, бидејќи гледам дека имаат пониска минимална температура на работење
 
Член од
25 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
Ovaa ти е најдобра за цената, самочистење вграденo и вградено Wifi а не "можност за Wi-Fi управување"
Na Gree Amber na kolku vreme treba da se pusta vo mod na samocistenje i na kolku stepeni i vreme?
Toj e mod za vnatresna edinica pretpostavuvam.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Klimite kako corapi gi menjavas , a sto ke i pravis na lanskite sto gi kupi ?
eve Sv B dade odgovor ama ne konkretno na tebe si pisal covekot da znaeme site deka kosta 3790 evra Gree Versati III R32 16kw toplinska pompa.
Daikinot si vrsi rabota ama za edna prostorija 45m2, a ostanatiot del od kukjata nemam alternativa a od drva mi e dosta vekje , sega so ovaa kornata mi se smeni situacija site sme doma zatoa razmisluvam za toplotna pumpa , verstai mnoblok nekako so cenata mi ide , za drugite nema info za cena a i sigurno se 2x poskapi.

Inaku senseirata FTXF50A na nadvoresna +8 zadadena 23 vo prostorijata od 45m2 temperatura 24-25 modulira so saati okolu 240-260w na fan quiet
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom