Сакам да знам!

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Брат, ами тоа е, како сакаш наречи го: совет, одговор... Он си праша дали има казнени поени, и му одговорив, и одма следува следно прашање и ќе стигниме до момент кога ќе праша „Ај те молам, другар мој има еден проблем...“. И треба само бесплатно да одговарам. Оти прашањата немаат крај, секој труд си има своја цена. Нема лутење тука. Некои колеги дури и одговорот што го дадив си го наплаќаат! Така стојат работите.
А и сам гледаш одговарам на прашањата и никому не сум наплатил, ама некогаш тие едноставно немаат крај! По секое прашање, следува друго прашање, и друго прашање, и друго прашање, до бескрај, така што....

Без навреда другарче ама мислам дека си ја утнал поентата на форумското дружење.
Ако си тука да си правиш реклама па рандом одговараш на прашања тогаш барем плати си банер кај администрацијава на форумот.

Спротивно на тоа или одговори јавно на некој и дај совет/помош/услуга пробоно или НЕ го навлекувај во старт т.е. реплицирај му: "адвокат сум, можам да ти помогнам, ќе те кошта" и чиста работа.

Вака... малку безвеза работа.

Со почит.
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Сеуште има казнени поени? Знам имаше нешто дека ги укинале, не сум баш упатен а добредојдена информација е.
Нема, последниот рок за упишување на казнени поени за прекршок возење преку дозволена брзина беше 5.11.2019, после таа дата повеќе не важи впишувањето на негативни поени.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Нема, последниот рок за упишување на казнени поени за прекршок возење преку дозволена брзина беше 5.11.2019, после таа дата повеќе не важи впишувањето на негативни поени.
И јас така прочитав затоа и прашав. Еве друго ми одговорија.

Иначе на кратко

На 2-3 пати дур возев 60-70 приметив радар. Не ме застана е сеа не знам дали по пошта праќаат. Или мора да ме застане да ми пише. Колку пати не сум ги видел е друг муабет. Ова зборам за булевар со 3 ленти празен. :)
Затоа и прашав. :)
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
И јас така прочитав затоа и прашав. Еве друго ми одговорија.

Иначе на кратко

На 2-3 пати дур возев 60-70 приметив радар. Не ме застана е сеа не знам дали по пошта праќаат. Или мора да ме застане да ми пише. Колку пати не сум ги видел е друг муабет. Ова зборам за булевар со 3 ленти празен. :)
Затоа и прашав. :)
доколку не те застанале е во ред, внимавај следниот пат како возиш и нема да се двоумиш во иднина дали ќе ти пристигне покана/налог за плаќање.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
доколку не те застанале е во ред, внимавај следниот пат како возиш и нема да се двоумиш во иднина дали ќе ти пристигне покана/налог за плаќање.
Никогаш не возам диво или брзо. Ама на 3 ленти булевар празен без семафор 60 и нешо не ги осеќаш. :)
Као и да е, фала ти :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
И јас така прочитав затоа и прашав. Еве друго ми одговорија.

Иначе на кратко

На 2-3 пати дур возев 60-70 приметив радар. Не ме застана е сеа не знам дали по пошта праќаат. Или мора да ме застане да ми пише. Колку пати не сум ги видел е друг муабет. Ова зборам за булевар со 3 ленти празен. :)
Затоа и прашав. :)
Абе каква пошта. Не се замарај воопшто. Штом не те сопрел, и на лице место да ти пише.....ништо!
Не сме ние ЕУ па камери со радар на секое ќоше по патиштата, па на адреса две фотки и честитка.
Сликата што ја има во нашиве радари е само за кога ќе те застане да ти покаже "ете колку возеше".
Уживај!
 
G

Gjoksi

Гостин
Каде сте прочитале дека негативните поени веќе не важат?
Тоа што вие сте прочитале тука на Форумот во една тема и во Слободен печат, е само дека се во изготвување измени и/или дополнување на Законот, ама тие не се усвоени или пак не биле воопшто разгледувани како такви, важно не се донесени од Собранието, ниту пак се објавени во Службен весник на Р(С)М!!!
Член 23 став (4) од Законот за прекршоците („Сл. весник на РМ“ бр. 96/2019) гласи: „Негативните поени се изрекуваат како замена на глобата.“.
Плус, во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Сл. весник на Р(С)М“ бр. 169/2015, 226/2015, 55/2016, 11/2018, 83/2018 и 98/2019; Уредби со законска сила - „Сл. весник на РСМ“ бр. 71/2020, 123/2020, 126/2020 и 131/2020; Одлуки на Уставниот Суд на РМ - „Сл. весник на Р(С)М“ бр. 191/2018 и 70/2019) (ЗБСП), има една глава 4 со наслов „Брзина“, од член 33 до член 38.
Ќе ви цитирам само еден член од нив:
„Член 35
(1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
(2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии
сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да
се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема
од 70 km/h.
(3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со
брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на
одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба,
на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на
моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
(4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со
брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува
спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот
износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на
управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени
со закон.
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот
кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над
дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2)
на овој член.
(6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот
кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на
возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над
дозволената брзина.“.
Ова е само дел, и во сите други членови се предвидени негативни бода, кога веќе зборуваме за брзината.
Тоа се до сега официјалните законски текстови, а се' друго е неофицијално!
Толку од мене како помош и во овој пост и во сите следни постови околу правни прашања тука или на било кој друг подфорум!
P.S. Многу често во форумов се даваат грешни совети, одговори и сл., коишто можат само да ви наштетат, отколку што ќе ви помогнат!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Каде сте прочитале дека негативните поени веќе не важат?
Тоа што вие сте прочитале тука на Форумот во една тема и во Слободен печат, е само дека се во изготвување измени и/или дополнување на Законот, ама тие не се усвоени или пак не биле воопшто разгледувани како такви, важно не се донесени од Собранието, ниту пак се објавени во Службен весник на Р(С)М!!!
Член 23 став (4) од Законот за прекршоците („Сл. весник на РМ“ бр. 96/2019) гласи: „Негативните поени се изрекуваат како замена на глобата.“.
Плус, во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Сл. весник на Р(С)М“ бр. 169/2015, 226/2015, 55/2016, 11/2018, 83/2018 и 98/2019; Уредби со законска сила - „Сл. весник на РСМ“ бр. 71/2020, 123/2020, 126/2020 и 131/2020; Одлуки на Уставниот Суд на РМ - „Сл. весник на Р(С)М“ бр. 191/2018 и 70/2019) (ЗБСП), има една глава 4 со наслов „Брзина“, од член 33 до член 38.
Ќе ви цитирам само еден член од нив:
„Член 35
(1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
(2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии
сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да
се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема
од 70 km/h.
(3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со
брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на
одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба,
на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на
моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
(4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со
брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува
спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот
износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на
управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени
со закон.
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот
кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над
дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2)
на овој член.
(6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска
противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се
регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот
кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на
возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над
дозволената брзина.“.
Ова е само дел, и во сите други членови се предвидени негативни бода, кога веќе зборуваме за брзината.
Тоа се до сега официјалните законски текстови, а се' друго е неофицијално!
Толку од мене како помош и во овој пост и во сите следни постови околу правни прашања тука или на било кој друг подфорум!
P.S. Многу често во форумов се даваат грешни совети, одговори и сл., коишто можат само да ви наштетат, отколку што ќе ви помогнат!
Прашањето беше дали има негативни бодови како замена за глобата. И одговорот на тоа е точен, нема. Има негативни бодови, како адиција на казната. Што значи дека ако ја повторуваш често, дури и да ја плаќаш, ако собереш доволно ќе ти ја одземат возачката. Ама не можеш да користиш запишување на бодови како замена на глобата. Никој не даде погрешен совет. За ваква работа не можеш да му земеш пари на никој, тоа ќе пробаш со друга генерација на луѓе.
 
G

Gjoksi

Гостин
Прашањето беше дали има негативни бодови како замена за глобата. И одговорот на тоа е точен, нема. Има негативни бодови, како адиција на казната. Што значи дека ако ја повторуваш често, дури и да ја плаќаш, ако собереш доволно ќе ти ја одземат возачката. Ама не можеш да користиш запишување на бодови како замена на глобата. Никој не даде погрешен совет. За ваква работа не можеш да му земеш пари на никој, тоа ќе пробаш со друга генерација на луѓе.
Остави тоа дали ќе наплатам или не! И дали се шегував или не! Ирелевантно е тоа. :D
Член 23 став (4) од Законот за прекршоците („Сл. весник на РМ“ бр. 96/2019) гласи: „Негативните поени се изрекуваат како замена на глобата.“.
Читаш убаво или не читаш? И каков ти е тој збор „адиција“? Што е тоа, првпат слушам за таков правен институт! Мислиш на додаток, дополнување или...?
Инаку, симни си го „Службен весник на РМ“ бр. 96/2019 и на стр. 31 прочитај си убаво.
И како квантитет во правото не постои зборот „доволно“, туку се точно 100 (сто) негативни бодови и следува престанок на важењето на возачката дозвола.
Изгледа различно ги читаме законите, ама тоа е. :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Остави тоа дали ќе наплатам или не! И дали се шегував или не! Ирелевантно е тоа. :D
Член 23 став (4) од Законот за прекршоците („Сл. весник на РМ“ бр. 96/2019) гласи: „Негативните поени се изрекуваат како замена на глобата.“.
Читаш убаво или не читаш? И каков ти е тој збор „адиција“? Што е тоа, првпат слушам за таков правен институт! Мислиш на додаток, дополнување или...?
Инаку, симни си го „Службен весник на РМ“ бр. 96/2019 и на стр. 31 прочитај си убаво.
И како квантитет во правото не постои зборот „доволно“, туку се точно 100 (сто) негативни бодови и следува престанок на важењето на возачката дозвола.
Изгледа различно ги читаме законите, ама тоа е. :)
Не се разбирам јас од термини, со средно сум. Сакаш да кажеш дека ако возам во населено место со 60 и ме фатат 4 пати, ако 4 пати платам по 45 евра нема да ми одземат возачка?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Не се разбирам јас од термини, со средно сум. Сакаш да кажеш дека ако возам во населено место со 60 и ме фатат 4 пати, ако 4 пати платам по 45 евра нема да ми одземат возачка?
Ќе ти гу одземат. На таа казна ем плаќаш парично ем ти се пишуват негативни поени. Исто и ако возеш пијан и на таа казна е парично и негативни. И за паркинг мислам дека се пишуват негативни само не сам сигуран.
 
G

Gjoksi

Гостин
Не се разбирам јас од термини, со средно сум. Сакаш да кажеш дека ако возам во населено место со 60 и ме фатат 4 пати, ако 4 пати платам по 45 евра нема да ми одземат возачка?
Не е битно тоа дали си со средно или не, не менува ствар, сите сме луѓе, без потценување на степенот на образование!
Битно е тоа што доаѓаш од ИТ сектор со добри, претпоставувам и одлични познавања во аутсорсинг, инхаус итн., а делиш правни совети како (искусен) правник/адвокат!
Плус, доаѓаш од моментално, а верувам и во иднина најплатената професија, а мене ми велиш: „За ваква работа не можеш да му земеш пари на никој, тоа ќе пробаш со друга генерација на луѓе.“. Ма, немој да ме јебеш бре! :D Ама, да не навлевеме во тоа колку се плаќа за некоја професија.
Колку да си знаеш, има разлика меѓу „забрана за управување со моторно возило“ (народски кажано: одземање, земање на возачката) и „престанок на важење на возачката дозвола“ (ќе треба повторно да полагаш за возачка дозвола). Сосема две различни правни работи!
Инаку, за пијанство задолжително следува и „забрана за управување со моторно возило“ од 3 до 12 месеци, во зависност од содржината на алкохол во крвта.
Најдобро е тука да завршиме со дебатата, да не го спамуваме форумот.
Леле, полноќ дошло, морам да направам реприотизирање на еден роудмап, штотуку добив фидбек од еден клиент! Ова да се насмееме, без лутење! :D
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Моја грешка околу казната за пијанство, не пишуват негативни него забрана се дава, како шо пишал члено погоре.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Не е битно тоа дали си со средно или не, не менува ствар, сите сме луѓе, без потценување на степенот на образование!
Битно е тоа што доаѓаш од ИТ сектор со добри, претпоставувам и одлични познавања во аутсорсинг, инхаус итн., а делиш правни совети како (искусен) правник/адвокат!
Плус, доаѓаш од моментално, а верувам и во иднина најплатената професија, а мене ми велиш: „За ваква работа не можеш да му земеш пари на никој, тоа ќе пробаш со друга генерација на луѓе.“. Ма, немој да ме јебеш бре! :D Ама, да не навлевеме во тоа колку се плаќа за некоја професија.
Колку да си знаеш, има разлика меѓу „забрана за управување со моторно возило“ (народски кажано: одземање, земање на возачката) и „престанок на важење на возачката дозвола“ (ќе треба повторно да полагаш за возачка дозвола). Сосема две различни правни работи!
Инаку, за пијанство задолжително следува и „забрана за управување со моторно возило“ од 3 до 12 месеци, во зависност од содржината на алкохол во крвта.
Најдобро е тука да завршиме со дебатата, да не го спамуваме форумот.
Леле, полноќ дошло, морам да направам реприотизирање на еден роудмап, штотуку добив фидбек од еден клиент! Ова да се насмееме, без лутење! :D
Сите во ИТ сме со средно, почнувајќи од Гејтс и Зукенберг, па надоле. Правни совети не делам, само поставив прашање. И да, од ИТ искуство ти зборам, тие што избегаваа open source, пропаднаа. Дури и Мајкрософт смени трака. Не е битно колку, битно е од кој наплаќаш.

Ок, значи плаќање на глоба не го намалува бројот на поени за престанок на важење на возачка дозвола (ете, ако милуваш прецизно)?

Жената не се вика клиент, ќе наебеш така. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom