Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Здраво
Што викате за samsung инвертер клима уреди (посебно овие новите со wind free технологија). Каде го ставате samsung во споредба со toshiba или mitsubishi за клима уреди инвертер?
Јас го купив овој самсунг
али во март додека на беше на акција за 45 000 мкд...
Планирам со него цела зима да греам 37 квадрати дневна во нова зграда со 8цм изолација стиропор (3 надворешни ѕида) и ПВЦ дограма.
Ќе видиме како ќе се покаже...
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
За цената не знам.
Јас би те запрашал дали можеш малку подебел стиропор да ставиш, посебно ако живееш во поладните предели од Македонија. Додуше и зависи и од што ти се изградени сегашните ѕидови.Барем уште 2 -4 сантиметри. Знам дека оптималната изолација си вреди секој денар.
Јасно, фала на советот, ќе проверам колкава е разликата во цената за 8cm и 10 / 12cm стиропор.

Инаку, може мислење за следнава клима ?

Мене ми треба за 14-15 квадрати соба, со таванска изолација тервол 10cm и 8cm(?) надворешна изолација стиропор, ПВЦ дограма.
Цената ми изгледа одлична за тие перформанси што ги пишува, но не знам дали навистина климите од Tosot се навистина " исти " или блиску до тие од Gree ?
Знае некој нешто подетално за Tosot климите ?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Друже, само што ги разгледав податоците од Toshiba. Намалувањето на оптеретувањето влијае на COP ама во мала мера.
Еве на пример кај 16PKVPG-E со 16PAVPG-E на 0 степени
100% оптеретување: 3826W со 1180W = 3.24 COP
70% oптеретување: 2678W со 817W = 3.28 COP
50% оптеретување: 1913W со 575W = 3.33 COP
30% оптеретување: 1148W со 333W = 3.45 COP
Еве ги линкот ако сакаш да провериш: www.toshibaclim.com%2FPortals%2F0%2FDocumentation%2FManuels%2520produits%2FManuels%2520techniques%25202018%2FDB_TCTC-E18-RES007_MIRAI%2520Indoor%2520Unit%2520RAS-10_13_16PKVG-E%2520Outdoor%2520Unit%2520RAS-10_13_16PAVPG-E_EN.pdf&usg=AOvVaw1tg8JAKUt7aE-GjGoqRNTS


Па мислам дека е ок цена. Кога јас прашував пред извесно време, цената за м2 со 10цм стиропор и комплетни материјали од JUB беше (за да добиеш 15години гаранција) беше 25еур/м2. Иначе најмногу разлика прави завршниот малтер. Минералниот малтер е значително поевтин од овие што ги викаат пластични, па прашај точно за со каков малтер е цената.
Da ,taka e .Toa e tablicata od rabotata na nominalniot kapacitet.Ama podolu ima uste edna tablica kade sto tosibata ima i svoj maksimum i iznesuva na 0 c 4800 w od minimalen COP na2.99 ,znaci max.na 0 c COP 3,8. Znaci 27% raclika min max.COP pri 0 celzi.
No na povisoka temperatura razlikata pr,na 12c max .cop 4,93 a min kop e 3,48 ili razlika 1,45 COP. ILI 42% razlika
Od ova mozime da zaklucime deka i ne e malce razlikata na COP pri razlicno opteretuvanje na kompresorot od negovoto makcimalno i minimalno opteretuvanje.Zatoa ubavo protumacete gi tabelite.
Isto taka treba da se ima vo predvid deka tosiba se trudi co poveke da go izednaci COP zrtvuvaki duri i od cvojot kapacitet na kompresotor,sto znaci deka ne go frizria premnogu,ZATOA E I POZNATA PO SVOJATA DOLGOVECNOST.
E pa zamislete sega negoja klima sto e opteretena i so 100% znaci od nominalni primer 60hz odi 120 i do 150hz kolkav ke bide neiziniot zivoten vek,so cel da izvadi golemi performansi so mali kompresori.
Znaci kolku poke go frizirame kompresorot i razlikata vo COP e pogolema.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Јасно, фала на советот, ќе проверам колкава е разликата во цената за 8cm и 10 / 12cm стиропор.

Инаку, може мислење за следнава клима ?

Мене ми треба за 14-15 квадрати соба, со таванска изолација тервол 10cm и 8cm(?) надворешна изолација стиропор, ПВЦ дограма.
Цената ми изгледа одлична за тие перформанси што ги пишува, но не знам дали навистина климите од Tosot се навистина " исти " или блиску до тие од Gree ?
Знае некој нешто подетално за Tosot климите ?
Clenot tuka @najubav ja ima prasaj go nego ,i moj kolega ja ima vo 28m2, izolirana dnevna prezadovolen e...
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Малку off topic одам сега ама ќе прашам бидејќи чисто ме интересира. Дали Copper&Hunter се уште продаваат Gree клими под нив бренд или Gree ги откачи одамна? Оти немам видено некој да купил C&H клима последниве 2 години. Баш ме интересира што се случи со нив.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Јас го купив овој самсунг
али во март додека на беше на акција за 45 000 мкд...
Планирам со него цела зима да греам 37 квадрати дневна во нова зграда со 8цм изолација стиропор (3 надворешни ѕида) и ПВЦ дограма.
Ќе видиме како ќе се покаже...

Со радост да ја користиш. Само добар монтер најди. Обавезно прочитај на форумов за монтажа и види на " Ју туб ". Многу важно да научиш како да ја поставуваш да работи . Најбитно е да те грее- лади по твоја желба и да ја ОДРЖУВА температурата со варијации од 0,5 степени.
Автоматски споено мислење:

Малку off topic одам сега ама ќе прашам бидејќи чисто ме интересира. Дали Copper&Hunter се уште продаваат Gree клими под нив бренд или Gree ги откачи одамна? Оти немам видено некој да купил C&H клима последниве 2 години. Баш ме интересира што се случи со нив.
Овие ги продаваат.

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
За соба 4х4х2.4 што би препорачале за најдобра опција: калорифер, греалка, панел и препорака на бренд? Колку да очекувам да ми дигне на сметка за струја за 10тина часови работно време (веројатно нема да дува цело време, макс пола од времето).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Малку off topic одам сега ама ќе прашам бидејќи чисто ме интересира. Дали Copper&Hunter се уште продаваат Gree клими под нив бренд или Gree ги откачи одамна? Оти немам видено некој да купил C&H клима последниве 2 години. Баш ме интересира што се случи со нив.
C&H mislam deka seuste Gree gi pravi...
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За соба 4х4х2.4 што би препорачале за најдобра опција: калорифер, греалка, панел и препорака на бренд? Колку да очекувам да ми дигне на сметка за струја за 10тина часови работно време (веројатно нема да дува цело време, макс пола од времето).

Јас сум задоволен од греењето на панелки. Само земи квалитетни. За соба со добра изолација и внатрешни ѕидови мин. 1,5 кв, а за лошо изолирана и надворешни два и 2,5 кв. Треба да има слободен простор од 1-1,5 метри пред неа. Да се пази да не се изгори некое дете. Предност им е што се тивки и солидно ја одржуваат температурата без големи осцилации. Трошат отприлика 24 часа со пола од нивната јачина, зависи од изолацијата и навиките на греење. Кај мене поставена " ТЕСИ марка (1,5кв) да одржува 22,5-23,5 степени така троши, во добро изолирана соба од 16 м2.
Инаку АТЛАНТИК француски ,се од најдобрите, Сетек ги има.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Јасно, фала на советот, ќе проверам колкава е разликата во цената за 8cm и 10 / 12cm стиропор.

Инаку, може мислење за следнава клима ?

Мене ми треба за 14-15 квадрати соба, со таванска изолација тервол 10cm и 8cm(?) надворешна изолација стиропор, ПВЦ дограма.
Цената ми изгледа одлична за тие перформанси што ги пишува, но не знам дали навистина климите од Tosot се навистина " исти " или блиску до тие од Gree ?
Знае некој нешто подетално за Tosot климите ?
Tosot e brend na Gree LINK odlicni klimi gi proizveduva Gree bratmi go ima toj model na Tosot Muse Eco jas ima TST Lomo prezadovolen sum voopsto ne se misli cenata e Ekstra klimara e Fenomenalna

Vnimavaj na montazata minimum 3 metri bakarni ( klimata e polna so Freon za dolzina na cevki do 5 metri ) cevki vakumiranje so vakum pumpa

Bandaziranje na bakarnite cevki so bela bandaz traka 1603705946686.jpeg
I vnatresnata edinica 10 do 15 cm da e odalecena od plafon za dovolen protok na vozduh

Vaka e pravilna montaza na inverter klima
Автоматски споено мислење:

За соба 4х4х2.4 што би препорачале за најдобра опција: калорифер, греалка, панел и препорака на бренд? Колку да очекувам да ми дигне на сметка за струја за 10тина часови работно време (веројатно нема да дува цело време, макс пола од времето).
Za soba 4×4 najekonomicno ti e so inverter klima
Inaku ako sakas so panelni grealki ako ne ti e problem visokata potrosuvacka na panelkata moj sovet ti e Thermor ( francuski se i najdobri panelni grealki se ) NO GREENJE SO PANELKA NE E EKONOMICNO 5 PATI POSKAPO E GREENJETO SO PANELKA OD GREENJETO SO INVERTER KLIMA UREDI.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Јас сум задоволен од греењето на панелки. Само земи квалитетни. За соба со добра изолација и внатрешни ѕидови мин. 1,5 кв, а за лошо изолирана и надворешни два и 2,5 кв. Треба да има слободен простор од 1-1,5 метри пред неа. Да се пази да не се изгори некое дете. Предност им е што се тивки и солидно ја одржуваат температурата без големи осцилации. Трошат отприлика 24 часа со пола од нивната јачина, зависи од изолацијата и навиките на греење. Кај мене поставена " ТЕСИ марка (1,5кв) да одржува 22,5-23,5 степени така троши, во добро изолирана соба од 16 м2.
Инаку АТЛАНТИК француски ,се од најдобрите, Сетек ги има.
Значи му доаѓа 120-150 денари дневно? За колку саати го троши ова?
Автоматски споено мислење:

Tosot e brend na Gree LINK odlicni klimi gi proizveduva Gree bratmi go ima toj model na Tosot Muse Eco jas ima TST Lomo prezadovolen sum voopsto ne se misli cenata e Ekstra klimara e Fenomenalna

Vnimavaj na montazata minimum 3 metri bakarni ( klimata e polna so Freon za dolzina na cevki do 5 metri ) cevki vakumiranje so vakum pumpa

Bandaziranje na bakarnite cevki so bela bandaz traka Прегледај го приврзокот 271810
I vnatresnata edinica 10 do 15 cm da e odalecena od plafon za dovolen protok na vozduh

Vaka e pravilna montaza na inverter klima
Автоматски споено мислење:


Za soba 4×4 najekonomicno ti e so inverter klima
Inaku ako sakas so panelni grealki ako ne ti e problem visokata potrosuvacka na panelkata moj sovet ti e Thermor ( francuski se i najdobri panelni grealki se ) NO GREENJE SO PANELKA NE E EKONOMICNO 5 PATI POSKAPO E GREENJETO SO PANELKA OD GREENJETO SO INVERTER KLIMA UREDI.
Разбирам дека не е економично, но во просторијава имам закуп помалку од 1 година, да е мој објект немам проблем да ставам инвертер, вака нема есап да инвестирам 600 евра и после да ја вадам од таму.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Значи му доаѓа 120-150 денари дневно? За колку саати го троши ова?



Зависи, на која температура ќе ја одржува собата, зависи од изолацијата и навиките на домаќинот ( дали луфтира често, заборава врата отворена, дали ја намалува температурата ноќно време ). Сегашниве панелки, има и со електронски сензори, тајмери .... би ја одржувале температурата +- 1 степен, па и подобро. Во иделни услови би трошел барем 9 саати х моќноста на греачот. Во најнедомаќински дупло. Ако држи отворен прозор и 23 саата.


Убаво постоље за Н.Е.
 

Attachments

Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Работна просторија е (канцеларија), 10 часови работно време, температура околу 20 степени, врата не се отвора многу 6-7 пати во цел ден.
Пример ако ја земам оваа:
и ја работам на максимум со 2000w, дневно би имал 10 x 2000w * 0.005 заокружено за 1W (ниска/висока микс) околу 100 денари дневно?
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Работна просторија е (канцеларија), 10 часови работно време, температура околу 20 степени, врата не се отвора многу 6-7 пати во цел ден.
Пример ако ја земам оваа:
и ја работам на максимум со 2000w, дневно би имал 10 x 2000w * 0.005 заокружено за 1W (ниска/висока микс) околу 100 денари дневно?

Ако со тие 2000w ти загрее до 20-21 Целзиус, не знам колку на -5, -10 канцеларијата ќе губи топлина, панелката ќе гаси и пали. Колку често зависи од горе што пишав. Е сега кога ќе дојдеш наутро, ако има надворешни ѕидови и многу прозори, рачунај дека додека загрее до 21 ќе гори 2-3 саата непрекинато. Ти советувам земи 2500w, нема да ти троши повеќе, а ќе загрева побрзо. Не е разлика во цена голема. Пример оваа. Имаш и поскапи, поубави ...

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.976
Работна просторија е (канцеларија), 10 часови работно време, температура околу 20 степени, врата не се отвора многу 6-7 пати во цел ден.
Пример ако ја земам оваа:
и ја работам на максимум со 2000w, дневно би имал 10 x 2000w * 0.005 заокружено за 1W (ниска/висока микс) околу 100 денари дневно?
Loša ti e matematikata 2000W x10h =20Kwh. Tarifa za industriski objekti e 14den za Kwh, znači 20x14=280 den na den, a ne 100 den.....
So 2Kw grealka ako plafonot e visok 3 m, a sigurne e , možeš da greeš prostorija od 50 m3 so sredna izolacija, znači kvadratura otprilika 16m2. So grealka od 2.5 Kw će greeš 60 m3 ili 20- tina m2 na T ne mnogu poniski od minus 5-6 C i tuka očekuvaj da raboti non stop, znači će lapa najmalku 5 evra na den.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom