Dark Souls

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Не, за мислење те прашав, пошо имам читано дека босот е претежок а не сум глеал клипчиња, не сакам спојлери, ќе се чувам без разлика уште колку долго.
Автоматски споено мислење:

Не сакам спојлери а те прашувам за мишлење, идиотски можда ќе ти звучи :tapp: но ме интересира дали има потежок бос од овој Ишин педеров... ме откости, дефинитивно најтежок бос за мене.
Vo cel from soft univerzum jas na ishin zaglaviv najmnogu, problemot bese sto ne mozev da mu sednam so saati ili cel den, tuku onaka po saat vreme koga ke mi se pruzese sansa.

Ako me prasase pred da go ubijam, kade so denovi se macev ke kazev nema nisto priblizno tesko izlezeno od from soft, no koga ke go pomines, gledas deka imas uste za lecenje gourds, mozebi i ressurrection i tuka imas izmesani cuvstva, edno golemo olesnuvanje i srekja no i malku razocaran kako si dozvolil da te mlati koga eve oicgledno bilo mnogu lesno.

Bloodborne mozebi e brza, mnogu vo sporedba so DS ama ima momenti kade mash-ash buttons da pribegnes na nekoja strana i lesno se nosev, vo sekiro brzinata e razlicna bidejki mora da deflektiras vo konkreten moment, moras mnogu podobro da gi naucis neprijatelite za da gi projdes i da si brz vo prstite.

A jas so gane vo race... Idi mini gi. :D

Ishin e gwyn, ishin e soul of cinder, ishin e father gehrman the first hunter... Posleden boss, so ubava okolina, so cela prikazna okolu nego, finale. Delumno teski no stavaat na test sve sto si trebal da naucis do sega. Proverena fora im e.

Osven 2kata ds, nashandra li bese? Ona ne e vo timot na pobednici za zal. :D
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
59
Поени од реакции
81
Vo cel from soft univerzum jas na ishin zaglaviv najmnogu, problemot bese sto ne mozev da mu sednam so saati ili cel den, tuku onaka po saat vreme koga ke mi se pruzese sansa.

Ako me prasase pred da go ubijam, kade so denovi se macev ke kazev nema nisto priblizno tesko izlezeno od from soft, no koga ke go pomines, gledas deka imas uste za lecenje gourds, mozebi i ressurrection i tuka imas izmesani cuvstva, edno golemo olesnuvanje i srekja no i malku razocaran kako si dozvolil da te mlati koga eve oicgledno bilo mnogu lesno.

Bloodborne mozebi e brza, mnogu vo sporedba so DS ama ima momenti kade mash-ash buttons da pribegnes na nekoja strana i lesno se nosev, vo sekiro brzinata e razlicna bidejki mora da deflektiras vo konkreten moment, moras mnogu podobro da gi naucis neprijatelite za da gi projdes i da si brz vo prstite.

A jas so gane vo race... Idi mini gi. :D

Ishin e gwyn, ishin e soul of cinder, ishin e father gehrman the first hunter... Posleden boss, so ubava okolina, so cela prikazna okolu nego, finale. Delumno teski no stavaat na test sve sto si trebal da naucis do sega. Proverena fora im e.

Osven 2kata ds, nashandra li bese? Ona ne e vo timot na pobednici za zal. :D
И уше еден момент е што во блодборне и дс моеш да отидеш да исфармаш по некој скил поинт нешто. Тука, у секиро, нема бегање дур не ја заслужиш победата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Osven 2kata ds, nashandra li bese? Ona ne e vo timot na pobednici za zal
Кај Нашандра Curse-от беше проблем. Првиот плејтру ја убив супер изи, од прва со лајтнинг, но во наредните неколку плејтруа ме гњавеше малку.
Но затоа тука е Darklurker, па и Smelter за во мид-гејм беше доста незгоден.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Прикаската по име "како је Весна Пусич примила Курцу" конечно е завршена.
Почивај во мир, Ишине Куропушоски, ми беше драго... па и не така многу ако бидам искрен.

А сеа како што ветив, "неколку" ( :rolleyes: ) реченици за играва.

Дефинитивно подобра отколку што очекував, кажав и погоре.
Очекував тие јапански срања - приказна, анимации, армори, оружја и ред други елементи тесно поврзани со јапонската култура да ми бидат константно трн во око и да не можам да ја играм играва, но сум грешел, многу сум грешел. Не велам дека после Секиро ги засакав, но гејмплејот е толку добар што како продлабочуваа дејствијата така почнував и да не ги приметувам сите тие ствари, или со други зборови почнуваа да не ми пречат.
Фактички гејмплејот те вози. Толку е добар и флуиден што стварно не можеш да останеш рамнодушен и целиот фокус ти е насочен во него. Како што кажа и wot, тоа чувство на reward кое ти го нуди играта е најбитно и тоа те драјва напред.

Е сеа дали Секиро ми беше најтешка Соулс-лајк игра? Прво, мислам дека и не е толку блиска до ДС и покрај сѐ, но RPG елементите се тука, дизајнот на комбатот и прогресијата во играта во основа е како во ДС и затоа смееме да се осмелиме на таа компарација. With that being said - Да, Секиро потешка од било која друга соулс игра досега. А што е најинтересно, разликта во тежината ја дадоа само неколку босови - Ишин и Ејпот. Пеперутката исто така, но таа не ја рачунам бидеќи заскитав и ја тепав во време кога не требаше. Overall босовите во ДС ми правеa поголем број на просечни убиства отколку во Секиро. А тежината кај регулар непријателите беше тука некаде и во двете игри, али можда во Секиро имаше малку повеќе непријатности во тој дел.

Лорот далеку попрецизно обработен отколку во ДС, но нема да кажам дали тоа ми се допадна повеќе, пошо и јас не можам да се одлучам.
Загодичноста во ДС е пласирана на еден посебно симпатичен начин и затоа мислам дека нa тоа прашање не треба да земам страна.

Комбинацијата со стелтот според мене беше одлична, одлично се вклопуваше во акцијата.
Во голем дел од играта стелтот беше апла пласиран и наметнат што дури беше и гејм-чејнџер кога станува збор за експлорингот и прогресијата во играта, што љубителите на константна акција би можеле да замерат. Но ок, добар е миксот.

Кога станува збор за брзината на гејмплејот - јас како фанатик на ДС кој бев во најидеална позиција да го остетам тоа, можам слободно да кажам дека имаше огромна разлика. Секиро двапати побрза од ДС. А кога сме кај брзината...
Долго време читав, тука во темава а и на интернет за тоа како Секиро и ББ се "подобри" од ДС бидеќи имаат побрз гејмплеј. Јас не би се сложил, или не би се изразил во тој стил.
Точно, уживав во работите кои ми ги овозможи брзината на Секиро (а не ги можев во ДС), но еве и после Секиро можам да кажам дека уживам подеднакво и во инертностна на ДС. Уживам и таму бидеќи не гледам дека недостигот на брзина ме скратува од нешто, туку ме тера да се адаптирам на таквите околности и врз нив да го изградам триумфот.
Играв и Lords of the Fallen и The Surge кои и двете се побавни од ДС и воопшто не ми пречеше ништо. Едноставно брзината ми изгледаше реалистична, за разлика од Секиро во која е апла надреалистична и напумпана само да им овозможи на играчите други нови авантури. Но пак ќе кажам... не ругам, уживав и јас, но сметам дека разликата во брзината не смее да прави таква дистинкција.

Секиро имаше и многу други нови кул механики поради кои морам да признаам дека е супериорна во однос на ДС.
Подобрена латенција/респонзивност, no delay, скоро воопшто и да немаше багови и такви ствари, сѐ изгледаше исполирано и перфектно, едноставно уживав во секој момент.
Далеку подобар комбат систем и левел дизајн.

Е сеа имаше и ствари кои ми пречеа.
Пр. апла голема рипетитивност на непријатели (а најстрашното - босови), рипетитивност во области исто така. Зошто?!! Ова ептен фрустрирачки.
Ај со тоа катаната - во ред, можам да разберам, сакале да не оттргнат од дополнителните дефокусирања кои ги имаше ДС со големата варијабилност на оружја и време поминато во пасивност и калкулации со оружја. Сакале да иновираат нов систем на апгрејдување на карактерот и ок е донекаде. А разбирам, варијабилноста кај оружјата ќе резултирала со компликација во голем дел од веќе воспоставениот комбат систем (кој како што кажав изгледаше одличен), но и покрај тоа сметам дека малку поширока лепеза на оружја ќе било подобро, барем за мене.

А имам и замерки кај апгрејд "гранката" од карактерот. Добро им е осмислена но мислам дека 80 % од техниките и скиловите беа јузлес. Како бе... факинг 6 поени оставам на ултимативна техника и прави помалку штета од регулар хитинг ?! Are you fucking serious? :mad: А не добивам нити предност во posture статусот, апсолутно ништо.
Ќе беше покул ако техниките имаа позначителен импакт во играта - мој став.
Ми пречеше и јапанизмот како што кажав и на почетокот, но тоа беа ствари кои би го ставил во група "работи кои ги занемарив" и воопшто не влијаеа на впечатокот.

За крај -
Дефинитивно во топ 5 игри! Без дилема и колебање. :)
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Значи кога тука на темата ти предлагаме некоја игра, нема промашај. Друг пат да ни веруваш повеќе ;)
Драго ми е што ја изигра и барем до некаде ти сменивме мислење за играта, секако сместена е во Јапонија сетинг кој тебе не ти се допаѓа но сепак беше игра што не бодеше очи така да се изразам со одредени кич и клише елементи за Јапонскате култура.

Јас лично имам да ти препорачам една, верувам и другите членови уште неколку, но сепак мојата нема да ја спомнам бидејќи више стопати ја пишав на темата и ми е срам да ја спомнувам повеќе :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Значи кога тука на темата ти предлагаме некоја игра, нема промашај. Друг пат да ни веруваш повеќе ;)
Драго ми е што ја изигра и барем до некаде ти сменивме мислење за играта, секако сместена е во Јапонија сетинг кој тебе не ти се допаѓа но сепак беше игра што не бодеше очи така да се изразам со одредени кич и клише елементи за Јапонскате култура.

Јас лично имам да ти препорачам една, верувам и другите членови уште неколку, но сепак мојата нема да ја спомнам бидејќи више стопати ја пишав на темата и ми е срам да ја спомнувам повеќе :)
Nioh? :)
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Да :)
И заборавив да прашам, како ти се чини кога прв пат се префрли од Секиро на ДС, во смисол дали ти се чинеше преспора?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
Да :)
И заборавив да прашам, како ти се чини кога прв пат се префрли од Секиро на ДС, во смисол дали ти се чинеше преспора?
Не сум уште. Имам во план уште еден плејтру во НГ+ во тројката, но имам голем број на наслови кој беа на чекање, морам прво нив.

Одиме прво со пуцачина, хорор. :cool:
Автоматски споено мислење:

@iceiceice а можеби и ќе и дадам шанса на Nioh. Само би сакал да е двојката :)
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
59
Поени од реакции
81
Не сум уште. Имам во план уште еден плејтру во НГ+ во тројката, но имам голем број на наслови кој беа на чекање, морам прво нив.

Одиме прво со пуцачина, хорор. :cool:
Автоматски споено мислење:

@iceiceice а можеби и ќе и дадам шанса на Nioh. Само би сакал да е двојката :)
А нг+ на секиро ќе идеш? Имаш уше два боса што не си ги видел. Плус змијата. Хедлесот...
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.477
Поени од реакции
4.283
А нг+ на секиро ќе идеш? Имаш уше два боса што не си ги видел. Плус змијата. Хедлесот...
Змијата ја најдов. А мислам дека и обезглавените сите ги убив. Последниот го убив во пештерата после базенот во кој што треба да нурнеш.
Обавезно ќе играм нг, мора Ишин стариот да го плеснам :)
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
59
Поени од реакции
81
Змијата ја најдов. А мислам дека и обезглавените сите ги убив. Последниот го убив во пештерата после базенот во кој што треба да нурнеш.
Обавезно ќе играм нг, мора Ишин стариот да го плеснам :)
Повеќе младиот був него стариот ишин...
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
355
Не сум уште. Имам во план уште еден плејтру во НГ+ во тројката, но имам голем број на наслови кој беа на чекање, морам прво нив.

Одиме прво со пуцачина, хорор. :cool:
Автоматски споено мислење:

@iceiceice а можеби и ќе и дадам шанса на Nioh. Само би сакал да е двојката :)
Ќе ти биде забавна и интересна ти гарантирам :)
Двојката ја немам ни јас играно, но ќе ја изиграм дефинитивно кога ќе се створат услови за тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom