Форумџиите за внуците на Анчо

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Здраво на сите,

Не знам дали приметивте, но на @Anco му треба малку помош и добрина за пребродување на една препрека.
Објавата е напишана во една од темите, па ви ја пренесувам во целост:
1603280944234.png

Од @Anco се' уште чекам порака за да добијам телефонски контакт како и повеќе информации околу тоа за што конкретно е потребна помош (покривот, мајсторски работи, апарати за домаќинство, друг тип на средства) и штом ги добиеме ќе се организираме за начинот на донирање. За сега, нека служи темава како информација за акцијата што следува - откако ќе ги добиеме сите информации ќе почнеме со реализација.

Едит:
Име: Ангел Јаневски
Банка: Комерцијална Банка
Сметка: 300007032055388

Адреса: Жан Жорес 129/4 - Скопје

Целта е собирање на барем 16.000 денари за да обезбедиме топол дом сом вистински покрив. Ако се соберат повеќе средства, ќе се среди и купатилото!

Да помогнеме!
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ставете нешто на Go Fund Me, да може да се донира од странство.
Нема како да се извадат и искористат во МК така (џабе ќе се собираат, ќе ги рефундираат на крај), а ти од странство можеш да донираш на девизна кај нас :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Нема како да се извадат и искористат во МК така (џабе ќе се собираат, ќе ги рефундираат на крај), а ти од странство можеш да донираш на девизна кај нас :)
Не знаев за ова. Добро, ќе ја следам темава па ќе најдеме начин.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Дечки, сигурно има причина зошто неговите не можат да живеат во станот и не е имотниот проблем. секој со судбините што го задесиле, можеби има причина зошто стан во зграда не е добар за фамилијата и мораат да бидат некаде на приземје во некое распаднато куќаре. А не можат да го продадат па да парите ги реинвестираат во тоа каде живеат.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ќе донирам сигурно само нели членов нудеше бесплатно стан на луѓе само да го одржаваат ? Некако ми се косат овие работи едно со друго
Ke vi dadam adresa na site da ja vidite tamosnata sostojba (inaku sto ste se fatile za nekoj stan,ne izlagav go dadov na nas clen po tie uslovi,a ne mozam da go dadam na vnucite nesto sto ne e moe a i toa tamu a izlezes nema vrakanje poradi losi semejni sostojbi i raspravii so Ne luge koj ne im davaa priklucok na struja 10 godini i na voda,decata se rodiva vo temnica odnosno na sveki) .17 g. nemaat kupatilo nemat ni sega,mozebi edinstven slucaj takov tuka.Ne se banjaat.Zetot pocna da pravi i go donekade napravi tuka e pod najlonot ama e prazno nema nisto vnatre ni voda ni plocka.Dosta li vi e ova ili da vi kazam deka i 17 g. ne bile ni eden den na odmor(poradi BEDA) osven so mene do Markova reka.Ili dovolno e da im gi vidite zabite i sve ke bide jasno kako ziveele vo tie uslovi.Malata od tie uslovi dogo vreme ne moze da se opravi so pampers odi vo skolo i nema kilaza za tie god.A pak golemiot dodeka bese mal jas go cuvav vo stan vo centar,zatoa sto togas nemaa ni supa.
Inaku pred nekoj den bideiki bea iskluceni,plativ tri smetki za net i za struja,morase za decata da ucat.Do togas gi plakase zetot koj prv pat se zaposli vo zivotot ovaa god.ama po nekolku meseci pocina i deka e bez staz na decata ne sleduvalo nisto...sakate uste nesto da znaete ,prasajte odgovaram bez lagi.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ke vi dadam adresa na site da ja vidite tamosnata sostojba (inaku sto ste se fatile za nekoj stan,ne izlagav go dadov na nas clen po tie uslovi,a ne mozam da go dadam na vnucite nesto sto ne e moe a i toa tamu a izlezes nema vrakanje poradi losi semejni sostojbi i raspravii so Ne luge koj ne im davaa priklucok na struja 10 godini i na voda,decata se rodiva vo temnica odnosno na sveki) .17 g. nemaat kupatilo nemat ni sega,mozebi edinstven slucaj takov tuka.Ne se banjaat.Zetot pocna da pravi i go donekade napravi tuka e pod najlonot ama e prazno nema nisto vnatre ni voda ni plocka.Dosta li vi e ova ili da vi kazam deka i 17 g. ne bile ni eden den na odmor(poradi BEDA) osven so mene do Markova reka.Ili dovolno e da im gi vidite zabite i sve ke bide jasno kako ziveele vo tie uslovi.Malata od tie uslovi dogo vreme ne moze da se opravi so pampers odi vo skolo i nema kilaza za tie god.A pak golemiot dodeka bese mal jas go cuvav vo stan vo centar,zatoa sto togas nemaa ni supa.
Inaku pred nekoj den bideiki bea iskluceni,plativ tri smetki za net i za struja,morase za decata da ucat.Do togas gi plakase zetot koj prv pat se zaposli vo zivotot ovaa god.ama po nekolku meseci pocina i deka e bez staz na decata ne sleduvalo nisto...sakate uste nesto da znaete ,prasajte odgovaram bez lagi.
Не мора да објаснуваш.. Тука сме да помогнеме колку можеме..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Ke vi dadam adresa na site da ja vidite tamosnata sostojba (inaku sto ste se fatile za nekoj stan,ne izlagav go dadov na nas clen po tie uslovi,a ne mozam da go dadam na vnucite nesto sto ne e moe a i toa tamu a izlezes nema vrakanje poradi losi semejni sostojbi i raspravii so Ne luge koj ne im davaa priklucok na struja 10 godini i na voda,decata se rodiva vo temnica odnosno na sveki) .17 g. nemaat kupatilo nemat ni sega,mozebi edinstven slucaj takov tuka.Ne se banjaat.Zetot pocna da pravi i go donekade napravi tuka e pod najlonot ama e prazno nema nisto vnatre ni voda ni plocka.Dosta li vi e ova ili da vi kazam deka i 17 g. ne bile ni eden den na odmor(poradi BEDA) osven so mene do Markova reka.Ili dovolno e da im gi vidite zabite i sve ke bide jasno kako ziveele vo tie uslovi.Malata od tie uslovi dogo vreme ne moze da se opravi so pampers odi vo skolo i nema kilaza za tie god.A pak golemiot dodeka bese mal jas go cuvav vo stan vo centar,zatoa sto togas nemaa ni supa.
Inaku pred nekoj den bideiki bea iskluceni,plativ tri smetki za net i za struja,morase za decata da ucat.Do togas gi plakase zetot koj prv pat se zaposli vo zivotot ovaa god.ama po nekolku meseci pocina i deka e bez staz na decata ne sleduvalo nisto...sakate uste nesto da znaete ,prasajte odgovaram bez lagi.
Анчо, ќе помогнеме, ама ова е за викање телевизија, треба цела држава да види во какви услови живеат луѓе во 21 век.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Acid ќе ти звонам ко ќе стигнам Скопје и ќе се договориме кај можам да поминам да донирам нешо...
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Ова мора да добие медиумска покриеност, тешко дека со донациите на 100тина луѓе од форумов ќе успееме да покриеме трошоци за основни услови на куќарчето. @Anco пензионер си, сигурно имаш сметка така да пиши трансакциска тука да пратиме некој денар. Или отвори нова ако не сакаш да даваш лични податоци.

За струја купатило и греење да се обезбеди мораш да се обратиш по телевизиите, али за некои основни намирници колку да ја поминат зимата мислам дека ќе обезбедиме. Напрај список шо е потребно и пиши го овде во темата, може и адреса да објавиш ако сакаш, па да ти пратиме до дома преку карго за тие што не се од Скопје.

Стајте ја темата во Општи муабети повеќе луѓе ќе ја видат, означете ја со "важно" нека биде нонстоп на врвот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Еве ја сметката на @Anco.

Ви ја испраќам јас, затоа што он ми ги имаше пишано информациите во неколку посебни пораки и преку малку дефокусирани фотки, па вака ќе биде попрегледно :)

Име: Ангел Јаневски
Банка: Комерцијална Банка
Сметка: 300007032055388

Адреса: Жан Жорес 129/4 - Скопје

Целта е собирање на барем 16.000 денари за да обезбедиме топол дом сом вистински покрив. Ако се соберат повеќе средства, ќе се среди и купатилото!

Да помогнеме!
Автоматски споено мислење:

Доста е муабети, само пишете каде да се пратат парите.
@Acid ќе ти звонам ко ќе стигнам Скопје и ќе се договориме кај можам да поминам да донирам нешо...
Пинг :)
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Донирано...

Нема да е лошо секој што ќе ја види темата да тагне 5-10 луѓе да добие темава повеќе внимание и експонираност. Јас на пример сосема случајно ја видов.

Името на темата @Acid е малце дискутабилно, да не беше стаено у хуманитарни акции подфорум, немаше ни да ја видам. Може малце да се рефакторира да се даде до знаење. Може и ја сум проблемот, не викам не... но може да се подобри и од тој аспект, според мене :) .

Стајте референци по други доста посетувани теми на форумот за акцијава...

@Anon @џимеј @Red John @RedBlack @reddevil4ever @Tutor @acereal @Клипче @Castiel @Hm_Hm @Stefan-kobe @Джонтра Вохохолта

До тагираните - ако веќе сте ја виделе темава или ако сте донирале, извинете на тагот, ама каузата е добра, ќе разберете. Муабетот е да се почне со ланчан маркетинг за темата на форумот.Вие ми текнавте у моментот, некои видов дека се активни...

Сепак идејата е битна.

Мислам дека имаме доволно активни членови за да ја постигнеме иницијалната цифра.

@Anco друже камарад, ти посакувам добро здравје и побрзо да го пребродиш овој проблем, прашање на време е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom