Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
@wot - ја гледаше ли The Haunting of Bly Manor?

Итно!

It's PERFECTLY SPLENDID! :(
На пола сезона сум, за сега мислењето ми е дека е океј ама под ниво на Хил Хаус.

Бтв ги изгледав двете сезони од Kingdom и ми се допаѓа доста, (јужно)корејски хорор филм во Среден Век со зомби апокалипса и дворски интриги.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
На пола сезона сум, за сега мислењето ми е дека е океј ама под ниво на Хил Хаус
Многу поразлична е од Hill House, дури неспоредливо, ама дека е под нивото, не би рекол.

Инаку, адаптација е на еден од моите најомилени романи, The Turn of the Screw (Свртување на завртката) од Хенри Џејмс. Секако само сетингот и ликовите се исти, како и начинот на кој е раскажано дејството: како приказна во приказна (тука: приказна во приказна во приказна). Скоро целото дејство е сосема оригинално.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Многу поразлична е од Hill House, дури неспоредливо, ама дека е под нивото, не би рекол.

Инаку, адаптација е на еден од моите најомилени романи, The Turn of the Screw (Свртување на завртката) од Хенри Џејмс. Секако само сетингот и ликовите се исти, како и начинот на кој е раскажано дејството: како приказна во приказна (тука: приказна во приказна во приказна). Скоро целото дејство е сосема оригинално.
Ќе видиме, како што кажав на средина сум некаде (сега проверив само првите 3 епизоди ги имам изгледано) така да мислењето не ми е финално.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Многу поразлична е од Hill House, дури неспоредливо, ама дека е под нивото, не би рекол.

Инаку, адаптација е на еден од моите најомилени романи, The Turn of the Screw (Свртување на завртката) од Хенри Џејмс. Секако само сетингот и ликовите се исти, како и начинот на кој е раскажано дејството: како приказна во приказна (тука: приказна во приказна во приказна). Скоро целото дејство е сосема оригинално.
Jas nemam citano, voopsto li ne e povrzana so prvata sezona? Moze li da ja pustam novata sezona so mojata doma koja ja nema gledano uste prvata sezona?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Jas nemam citano, voopsto li ne e povrzana so prvata sezona? Moze li da ja pustam novata sezona so mojata doma koja ja nema gledano uste prvata sezona?
Уф, да, да, да. Пушти и ја, слободно! Никако не се поврзани, освен што дел од актерите се исти, по манирот на AHS.
 
  • Љубов
Reactions: wot

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Јас вчера ја пуштив Bly Manor, почнаа многу слики да ми искачаат на страната што сум ја лајкнал од Хил Хаус и немаше кај да бегам. Не дека ќе изедев спојлер ама сепак, плус Викторија Педрети главна актерка пак. :love: Оваа ја имаше и кај Тарантино у Холивуд.

Добра прва епизода, ова дечиштава се многу језиви, као оние у The Others, таа црнката некако не ми се уклапа, требало некоја баба да стаат, ама ај ќе видиме како ќе течат следните 8 епизоди. Да не замарам уште од почеток. :D
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538

petok treba da pocne Barbarians na Netflix.

treba da e nesto nalik na Vikings, so tematika za germanija.
dosta marketing i udrija, po trailerot izgleda dobro.
Најголемиот пораз на Октавијан Август во неговото владеење и крај на Римската експанзија во Германија. Имате на кратко и во ова видео
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Најголемиот пораз на Октавијан Август во неговото владеење и крај на Римската експанзија во Германија. Имате на кратко и во ова видео
da, pratam epten rimska voena istorija, posebno toj period od cezar i oktavijan.
ima i poznata izreka od oktavijan - vrati mi gi 3te legii, samo ne go pamtam imeto na generalot.
ima dobra podloga za serijata, kje ja gledam odma stom ja pustat :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ја изгледав деновиве Locke & Key на Нетфликс. Малку е детска и кринџи, ама ми се погоди некако, зашто одамна немав гледано такво нешто. Во стил на Spiderwick Chronicles е, кој сака некој таков тип на фантазија, препорачувам. Ама освен забава, не очекувајте премногу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom