Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ах Климе додека те пофалив... па тресна :rolleyes:
Каков црн просек од -10,-15ц?! Скопје е ова,не Краснојарск! 2ц е просек во декември,1ц во јануар! Тоа што маглите ви сметаат на климите не е ничиј проблем.
Туку зошто вака не пишувате кога ви продаваат му** за... пардон нордик модели до -30 -20?! А?


Ти и пола форум треба да си видите за вашите ;)
Другата половина си знаат!
Jas koga rekov mislev na nivo na cela Mk ne na Skopje 90% e prosek na -10°C a drugi 10% prosek na - 15°C

Zatoa jas vikam Nordic modeli vo Mk za mene e smesna rabota
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=73350.
Дали некој знае што е разликата меѓу нив?
Ви благодарам
Очигледно поефтината е 5ка (DJ50XA0BG)
18000BTU
Капацитет на ладење 5.0KW
Капацитет на греење 5.6KW

Поскапата е 7ка (DJ70BB0CG)
24000BTU
Капацитет на ладење 7.0KW
Капацитет на греење 7.1KW
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Jas koga rekov mislev na nivo na cela Mk ne na Skopje 90% e prosek na -10°C a drugi 10% prosek na - 15°C

Zatoa jas vikam Nordic modeli vo Mk za mene e smesna rabota
Смешна или не... 100 страни ја отупевте со амберот и неговиот твин т.е.ту стејџ компресор,па енталпии расправавте,па како само он имал таква технологија тука...
Покрај задолжените продавачи,ти лично имаш одговорност за добар дел од маркетингот,пардон муабетот тука!
Човек што незнае и иде тука да се информира ќе помисли дека Светиот Грал сте го нашле!
А друга фирма се спомне...уште наредниот пост за 5мин имаш мислење во стилот:
-Пффф Грее од кога го има ова
-Пффф Грее е стопати подобар!
-Пффф ова не ти треба(а една страна назад истото го продаваат/фалат)!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Во име на вистината

Мојата Митсу СФ 25 недела дена ја пуштав на 31 Целзиуса за да го намали( сеуште по малку го чувствувам) мирисот на метал и па и на пластика.
Mojava nema opcija provetruvanje, ja šaltaš samo turbinata bez da vrti kompresorot, vidi dali ima tvojata mod ventilacija!
Prethodnite klimi što gi imav imaa vakva opcija i mnogu e zgodno ako nekoj puši vo prostorijata puštaš vaka i nema čad se odi na filterot.
Proverete site dali imate samo ventilacija mnogu e zgodno vo prelaznite periodi koga nema greenje/ladenje.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Смешна или не... 100 страни ја отупевте со амберот и неговиот твин т.е.ту стејџ компресор,па енталпии расправавте,па како само он имал таква технологија тука...
Покрај задолжените продавачи,ти лично имаш одговорност за добар дел од маркетингот,пардон муабетот тука!
Човек што незнае и иде тука да се информира ќе помисли дека Светиот Грал сте го нашле!
А друга фирма се спомне...уште наредниот пост за 5мин имаш мислење во стилот:
-Пффф Грее од кога го има ова
-Пффф Грее е стопати подобар!
-Пффф ова не ти треба(а една страна назад истото го продаваат/фалат)!
Pokraj Gree Lomo LC odlicni klimi se i Haier Tundra Green Vivax Aemi
LG S12EQ ( So dvocilindricen compressor ) Dual inverter taka da Ne samo Gree ima i drugi solidni inverter klimi jas od gorenavedenite koga bi biral bi go odbral LG-TO.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Mojava nema opcija provetruvanje, ja šaltaš samo turbinata bez da vrti kompresorot, vidi dali ima tvojata mod ventilacija!
Prethodnite klimi što gi imav imaa vakva opcija i mnogu e zgodno ako nekoj puši vo prostorijata puštaš vaka i nema čad se odi na filterot.
Proverete site dali imate samo ventilacija mnogu e zgodno vo prelaznite periodi koga nema greenje/ladenje.

Има, симбол- вентилатор. На тој го ставав летоска кога ја сушев внатрешната по ладење, пред гаснење. Овој модел нема опција на самосушење, или јас не сум ја открил. Вака ми е најсигурно, 15 минути и раат сум. Инаку мирис на застоена влага утредента одма се појавува.
Автоматски споено мислење:

За јапонските, знаеме и веруваме дека се одлични, меѓутоа 70% верувам дека и за кинеските се интересираат дали се повеќе од добри.


 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Има, симбол- вентилатор. На тој го ставав летоска кога ја сушев внатрешната по ладење, пред гаснење. Овој модел нема опција на самосушење, или јас не сум ја открил. Вака ми е најсигурно, 15 минути и раат сум. Инаку мирис на застоена влага утредента одма се појавува.
Автоматски споено мислење:

За јапонските, знаеме и веруваме дека се одлични, меѓутоа 70% верувам дека и за кинеските се интересираат дали се повеќе од добри.
За мирисот на влага да си пробаш (јас вака ја чистев)
0B7F5D17-4A16-47F0-997F-825F52971E3D.jpeg
по совет на Флегма прскав со екосал! (Јас оти темелно ја чистев морав прво со правосмукалка). Ем ќе си ја исчистиш,ем ќе тестираш дали одводот е добар;) оти како што викаш дека држи мирис на влага... нешто не ми штима(n)
Ја двете ги перев со оваа пумпа,и капка не падна на земја! Надвор намерно проѕирно шише ставив за да видам какви гадотии ќе испаднат. Ти види,може имаш проблем со нивелација,па ти држи вода во кадичката?!
Пажљиво само на расклопувањето!!! Кај мене оти стари клими па ич не му ја мислев,скроз ги отворив... нејќев само турбината да ја вадам,па ја перев наместена со леген под неа!
Ама колку за тест на одводот па и не мораш да ја расклопуваш,само филтрите извади и прскај вода на изменивачот ;)
П.С.кинеските се ТОП клими (y) мене само ми смета што тука некој ни продава му** за бубрези
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За мирисот на влага да си пробаш (јас вака ја чистев)
Прегледај го приврзокот 269889
по совет на Флегма прскав со екосал! (Јас оти темелно ја чистев морав прво со правосмукалка). Ем ќе си ја исчистиш,ем ќе тестираш дали одводот е добар;) оти како што викаш дека држи мирис на влага... нешто не ми штима(n)
Ја двете ги перев со оваа пумпа,и капка не падна на земја! Надвор намерно проѕирно шише ставив за да видам какви гадотии ќе испаднат. Ти види,може имаш проблем со нивелација,па ти држи вода во кадичката?!
Пажљиво само на расклопувањето!!! Кај мене оти стари клими па ич не му ја мислев,скроз ги отворив... нејќев само турбината да ја вадам,па ја перев наместена со леген под неа!
Ама колку за тест на одводот па и не мораш да ја расклопуваш,само филтрите извади и прскај вода на изменивачот ;)
П.С.кинеските се ТОП клими (y) мене само ми смета што тука некој ни продава му** за бубрези

Иста прскалка имаме.
Она за мирис на застоена влага, се појави на новата клима(3 дена стара), кога ја ставив на "автоматски" мод. Вечерта околу полноќ ја изгасив на " он-оф".
Утредента кога ја пуштив на " он-оф" , значи во автоматски мод, одма мирисаше.
Затоа по ладење, ја пуштам на вентилација барем 15 мин и нема мирис.
Стариот Панасоник исто така го употребувам. Вистина и он нема " самосушење " по ладење.
Треба да е добро нивелирана, бар " васервага-та" така покажуваше, а и цевките се укосени према ѕидот....
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Porano morase vnatresna edinica da se namesti ubavo za vodata pri Ladenje na klimata da ima pad pri istek da ne se zadrzuva

Sega na novive klimi bez razlika dali inverter ili obicni on-off pozadi vnatresnata edinica ima stiropor kaj kadickata za kondez vodata pri Ladenje i sega klimite imaat fabricki nivelirani kadicki zatoa e i ovozmozeno kondez crevoto od vnatresnata edinica da izleguva od leva ili od desna strana na vnatresnata edinica ( porano morase kondez crevoto od vnatresnata edinica da izleguva od desna strana ) porano nemozese od leva strana na vnatresnata edinica da izleguva crevoto

Znaci sega klimite moze da se namestat ramno pod vagres i pak ke si tece vodata pri Ladenje bez da se zadrzuva zatoa sto klimata ima fabricki nivelirana kadicka vo vnatresnata edinica.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
698
Дечки разлика измеѓу Gree Fairy LCLH и Vivax Aeri?
Се работит за стан од 40м2 (зна дека можно е ниедна од нив да не постигнит за цел стан, во план ми е понатака уште една)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Дечки разлика измеѓу Gree Fairy LCLH и Vivax Aeri?
Се работит за стан од 40м2 (зна дека можно е ниедна од нив да не постигнит за цел стан, во план ми е понатака уште една)
GREE Fairy e so EEV, Vivax Aeri e kapilara,. So samoto toa Gree Fairy e podobar model.
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Здраво друштво, одамна ја следам темава и изначитав безброј коментари и информации шо малку и се изгубив :)

Имам прашање до постручните.
Живеам во стан на последен спрат, каде што сите ѕидови кои се надворешни се обложени со внатрешна изолација (гипс, тервол), а под мене во станот не живее никој и не се грејат просториите. До мене имам само еден стан лепенка кои исто се на инвертер.
Во план ми е да го грејам салонот со кујна и трпезарија која површина изнесува околу 35м2, па дали ќе ми треба 3ка или 5ка инвертер и ако не ви е тешко да ми препорачате (може од клими.мк) некои без разлика на цена (може и поскапи и поефтини).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom