Увоз на половни возила

Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Едно прашање:

Каква е ситуацијата и процедурата доколку некој македонец со бугарски пасош купи кола во Бугарија и тука ја преведи на МК таблици? Има некоја разлика?
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,дали некој знае коклку би коштала царина за Голф 5 1.6 102кс 2008 г.Бензин со GT Line oprema
Фала!!!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Едно прашање:

Каква е ситуацијата и процедурата доколку некој македонец со бугарски пасош купи кола во Бугарија и тука ја преведи на МК таблици? Има некоја разлика?
Истата постапка како да купиш половна кола од странство па наваму да цариниш и други давачки , а со БГ пасош и во МК да прфрлиш во МК таблици треба да си тотален татар што си живеел над 10год во Блгарија па си решил да се преселиш во МК е за тоа треба друга постапка


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Nissan Qashqai 1.5d
2007год
Цена-3100€ со носење до Македонија.

Нема додатна опрема, колку би ме чинел внес неможам баш да се снајдам со ценовникот...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Да ја начниме малку темава.

Пред некое време си купив НОВА кола (збораме од салон). Увидов дека пазаров за стари возила е 99% кршови, 1% се зачувани возила кој овде се возат, можеби козметички по забаталени ама далеку подобри од италијанксите/германските (читај: бугарските).

Цените се пак вратени како пред 10-тина години, т.е за Голф од 1999 година, 21 година, некој да ми бара 2500 евра е сулудо.

Да не правиме муабет за овие со Хондите (да, се квалитетни ама не се од челик :) ) што за 1.8 бензинец од 2006 година ми бара 7000 евра или Акорд од 2004 - 7500 евра.

Гледам особено помлади дечки (30-тина години) сите возат нови возила, очигледно го увидоа истиов проблем.
 
Член од
15 септември 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Да ја начниме малку темава.

Пред некое време си купив НОВА кола (збораме од салон). Увидов дека пазаров за стари возила е 99% кршови, 1% се зачувани возила кој овде се возат, можеби козметички по забаталени ама далеку подобри од италијанксите/германските (читај: бугарските).

Цените се пак вратени како пред 10-тина години, т.е за Голф од 1999 година, 21 година, некој да ми бара 2500 евра е сулудо.

Да не правиме муабет за овие со Хондите (да, се квалитетни ама не се од челик :) ) што за 1.8 бензинец од 2006 година ми бара 7000 евра или Акорд од 2004 - 7500 евра.

Гледам особено помлади дечки (30-тина години) сите возат нови возила, очигледно го увидоа истиов проблем.
Кажи ми каква нова кола и колку ја плати? Па ќе ти објаснам некои работи ;)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Кажи ми каква нова кола и колку ја плати? Па ќе ти објаснам некои работи ;)
Шо би му објаснил? Дека за таа сума ќе земе половно али јака марка? Можеби, али ново си е ново.

Еве за таксист пример, нова КИА ЦЕЕД од салон за 13,500 со 7 години гаранција. Предходното возило исто ЦЕЕД од 2007, исто на ново. Пројдени 480,000 и колата со 100 евра е стакло. Башка на плин. Одржувај си ја константно и немаш проблеми. А сметките се мали и прифатливи.

За сопствени потреби до овде/онде можеби и ќе кажеш па боље ќе земеше Мерцедес/Ауди/БМВ 2012та. Али за еден квар, било каков, ќе дадеш колку за КИА-та за одржување за цела година. Кај мене на Мерцедес, ми трепка свелото (ксенон е). Е сеа не било светлото, трафото било позади светлото. Трафо има ебате колата. 100 евра треба да дадам за трафо. Па ако ми рикне сеа успат и светлото, уште 50 за фар.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Мој совет никако купување половна кола од Бугарија, колите таму им се крш бидејќи патиштата таму се бетер од нашите... Сеуште доста патишта ги има во Бугарија што се од калдрма...

Знам доста луѓе пред некоја година зедоа коли од Бугарија по цени од околу 600 евра произведени во периодот од 1995-1999 година, ама после тоа колку пари ги дадоа во поправки и во делови... На крај испадна работата сиромавиот не двојно туку тројно плаќа повеќе...

Абе од 365 дена во годината 65 дена во сервиси ти престојува колата...

Не само колите туку и скутерите и точкојте многу се ефтини во Бугарија, ама и тие исто се кршој...
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Мој совет никако купување половна кола од Бугарија, колите таму им се крш бидејќи патиштата таму се бетер од нашите... Сеуште доста патишта ги има во Бугарија што се од калдрма...

Знам доста луѓе пред некоја година зедоа коли од Бугарија по цени од околу 600 евра произведени во периодот од 1995-1999 година, ама после тоа колку пари ги дадоа во поправки и во делови... На крај испадна работата сиромавиот не двојно туку тројно плаќа повеќе...

Абе од 365 дена во годината 65 дена во сервиси ти престојува колата...

Не само колите туку и скутерите и точкојте многу се ефтини во Бугарија, ама и тие исто се кршој...
Па повишето коли шо се продават не са возени у Бугарија него увезени од Германија, Италија и други земји најчесто со голема километража и некои дефекти и ги зашминкат и ајде на продажба. И секако ако си скржав и бараш евтина кола а сакаш да не биде ептен стара ќе си платеш после со одржувањето. И нем да мислеш дека плацовите шо са кај нас са ногу подобри од тиа у Бугарија, и кај нас ти е иста приказна. Ја шо беше зимал кола пред неколку години од Бугарија ми се погоди и знам и ногу други шо имат земано и немале ногу главоболки со колите. Ако си претпазлив, отидеш со мајстор шо е искрен а не гледа да те искористе за после да живее од тебе, имаш шанси да најдеш добра кола.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Па повишето коли шо се продават не са возени у Бугарија него увезени од Германија, Италија и други земји најчесто со голема километража и некои дефекти и ги зашминкат и ајде на продажба. И секако ако си скржав и бараш евтина кола а сакаш да не биде ептен стара ќе си платеш после со одржувањето. И нем да мислеш дека плацовите шо са кај нас са ногу подобри од тиа у Бугарија, и кај нас ти е иста приказна. Ја шо беше зимал кола пред неколку години од Бугарија ми се погоди и знам и ногу други шо имат земано и немале ногу главоболки со колите. Ако си претпазлив, отидеш со мајстор шо е искрен а не гледа да те искористе за после да живее од тебе, имаш шанси да најдеш добра кола.
Е добро ако не е тајна шо марка кола зеде од Бугарија и која година производство???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom