Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
The curse of knowledge and traits of agreeableness is that people come to you, expecting you to do their work for them...

And when you offer to teach them how to fish instead of getting the fish for them, they get upset; and this is why, even as an extroverted being, I choose orient my life to closely resemble that of a Hermit; and this is why, while everyone was eager for quarantine to end, I thrived in it and prayed it last an eternity; for I thrived like a flower which blooms in the circumstances which seem most adverse to others - alone, delving into the darkness, unbothered by anyone, and most importantly, left to indulge in the Magnum Opus without the disturbance of mundane events...

Sometimes, I resent myself for being so helpful, because as much it seems as an attempt to show the light to others - it seems as if it is also an attempt to be seen, heard, appreciated and understood by others; though, automatically an unsuccessful one, since my true intrinsic value is hidden under the mask of being a "helpful person", something about which I do not care about being - yet something that many of my peers will ingrain into the 2D image they have of me, not knowing that it is but a plea to be accepted, not for what I do or what I know, but for every single emotion that ran, runs and ever will run through my body, for every single state of being that I ever was in, am, and ever will be...

Though I know that it is not wise to expect this from a collective in which the the propagation of sickness is a normality and, sickness itself - a commodity, even a bliss, I still send what I know out there, no matter how many cognitive structures and emotional patterns will end up shattered in pieces. I only fear that my all too human warmth and strive for harmony will restrain me from creating the chaos and shattering the far too much and too many structures that are in desperate need of it....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Имав пишано погоре дека колку побрзо сфатиме дека не не бива толку побрзо ќе направиме промена. Дури се хејта дека платформата за онлајн настава не функционира, јас би предложил да се префрлат од 000webhost што го имаат купено за 0.99$, на AWS (amazon) кој поддржува милиони корисници. Од тие 14 милиони шо ги дигнаја, сепак 13 милиони ќе останат за во офшор банките, а и воедно Славица нема да масира во домаќинки на кафе муабет дека прочитала нешто датабаза дека пишувало на страната и дека тоа е во агендата за чипирање на господинот билл гатес.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Некни сонував како ме бркаат кучиња низ соба. Имаш еден вучјак, како тој во After Life со Рики, само доста погрд и пострашен. И го избркав некако од соба и ја затворив вратата. И почнува да ја подотвора тој вратата, јас одврати го со нога онака по глава со се врата. Тој пак лупни се да ја отвори вратата, јас пак лупни му ја вратата назад. И кизнај како, се протна некако низ врата и почна да ме закасува, и мавање јас клоца во сонов, ја погодив женскава на спиење в нога и ја прештрекав ваљда од болка. Инаку беше 5 сатот сабајле, убаво време, надвор пееја пиленца и врнеше по малку дожд.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Секогаш сум им завидувала на англичаните што ја имаат фразата: " I see...“
Достоинствен и вистински одговор во најразлични ситуации. Колега добивте отказ... мислам дека си тежок сељак... умирам по тебе... за сите предвидливи и непредвидливи ситуации. Вистински одговор.

Е сега има и дополнителна димензија кога тоа го кажува Ентони Хопкинс како батлер ама тоа е друга тема..
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
denes K.... imas edni luge sto ziveat i edni drugi luge sto mislat deka ziveat,za ova vtorive bi se reklo
E...ti zivotot bez k....pomosnicka i k...gradinar.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Поминати две години откако Зоран Заев заврши со политиката. Понекогаш толку многу ми фали што ми се појавува пред очи како пишува статуси на фејсбук, се појавува на пресови, оди во собрание, работи некоја квази-премиерска работа... It's like he's still among us...

I miss him every day :(

1601389374602.png
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Покрај веќе искритикуваните денешни деца, сега малку да ги искритикувам и родителите кои навистина не ја знаат границата помеѓу строгост и навлегување во приватниот живот на детето.

Она што е безобразно е што навистина не знаат кога е доста. Си земаат премногу за дозвола да ти влезат во личен простор. Па ако се спротиставиш се лути. Или ако речеш ,,не биди досаден/а", ааууу кај го научи ти тоа.
Имав еднаш една таква случка со мајка ми. Ми крева нерви до плафон кога ќе видам како некој ми чепка по работите без моја дозвола. Па уште се прави на тошо ,,не сум ти чепкала". Алоо жено знам како сум оставил и како сум нашол, освен тоа се познаваш кога лажеш. Обично гледам да избегнам расправии, но навистина ако не спискаш нема да чукне глава од ѕид. И пак ме прави будала демек така јас сум мислел дека сум оставил. Но не разбира дека прво, на пример, ластикот од тефтерот кој го пипкала секогаш кога го затварам го местам во рамна линија оти ми смета кога е поинаку. Кога дојдов дома таа линија беше накосена. И друго бидејќи имав приметено и претходно дека ми е чепкано по работите и фиоките почнав да сликам со телефон пред да излезам за тоа како се поставени работите на бирото. Откако не може повеќе да негира со доказот почнува со оправдувања зошто чепкала. Ка'о WOW што е тоа што пишуваш таму, бла бла бла бла бла. Абе што тебе ти е гајле што и зашто е пишувано. Ако требало да знаеш ќе си знаела. "За среќа" се е во шифри па к**ац што би прочитал некој што не треба да го прочита тоа.

Нешто што почна веќе долго време да излегува во јавноста, а навистина е претерано е кога нешто се става кај што не треба да биде. Зборувам за сериите и филмовите.
На пример кога ќе се прави филм според книга ќе се плесне некој женски лик во филмот како демек они да покажеле дека мислат и на жените. А всушност ликот оригинално го нема во книгата или пак оригинално ликот е машко, ама ете они мислеле на жените па ај сега Леголас ќе го направиме женска и пол. Или кога ќе е некој лик во книгата белец во филмот ќе го направат црнец, или хетеро карактер, во филмот ќе испадне дека е лгбт... Значи не судам по пол, раса итн. Не ми смета да има цела сцена каде што две лезбејки цели 5-6 мин. би се излижале како да лижат сладолед. Ама немојте ликови што оригинално не се создадени како такви од самиот автор на делото вие да ги правите дека се такви. Создадете нешто свое, оригинално. Нема ниту еден расист со тоа да натерате да сака црнци ако он ги мрази.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.820
drag samo sto ja zagleav shameless ja ukinaa i na telma i na nova tv nisto ke gi siminjam cela sezona radi frenk i fiona uff emma rousum...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Драга,

Се повеќе верувам дека хормоните се едни од најпотценетите работи кои влијаат на расположение, посебно кај жени, колку и да звучи тоа антифеминистички. Има буквално графикон, по кој горе долу, така и се понашаш во месецот, независно од други фактори нели. И порано ова малце ме нервираше, али со тек на време, по куп женски примери во мое опкружување со кои веќе не можам за ништо во животот да се согласам, а и по мое искуство, така си е.
Зезнато е кога во саат време ќе смениш од липање зашто си видела куче што било болно и нејќе да јаде, до тоа да гледаш морбидна сцена во SFU и насред нејзе, да станеш палачинки да си направиш зашто ти се пријадело баш тоа, без разлика на тоа сцената за која и баш те заболе. И после пак липање, па пак смирување, и едноставно немаш контрола врз тоа како да реагираш на ситуациите околу тебе. Добро е што кај мене ова поминува за пола ден, тоа дека сум мрчатор и малце кучка е од раѓање и нема врска со хормонален статус.
И да ти кажам, на моменти сум пишман дека ја почнав SFU. Да, добра е на квалитет, има супер дијалог, ќе ја догледам за догледување, али нема да ми е во топ серии, меланхолијата е ту мач за мене, не можам серии со никаков тон на хумор, па дури и во морбидни ситуации. Може и Мајдхантер да беше полајт од ова. Шејмлес е пример ете за супер складна серија, иако се е заебано, секоја сцена е истовремена и смешна, не ме тера да одам да се свирнам зашо животот не бил фер.
Неделава ко да не е доволно времево за главоболки, најдов и на очно да одам, па да ми менуваат диоптер, и сега и со дупки во под треба цела недела да се балансирам. Мада, поарно повеќе работи одеднаш неголи сите да си чекаат на ред. Чао.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043


Една од најубавите жени во историјата на човештвото денес слави 56 години. :love: Моника Белучи.

За мене дефинитивно италијанските жени се најубавите, затоа дури 3 од нив доминираат на мојата топ 5 листа најубави жени што стапнале на планетава Земја.

Нејќам да и го реметам роденденот на Белучи, ама кога спомнувам жени и Италија во иста реченица, тука почесно место има госпоѓата Клаудија Кардинале. :smirce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom