Сакам да знам!

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Не би рекол драстично. Тогаш повторно, можда тапа купив.
Единстевната разлика е кога пробав тоа што беше пиво од ѓубир е дека газозата ги нема тие земјести и чадести тонови, и по слаб, по...регулиран фкус има...
Не купувај....направи си сам. Лесно е, многу е здраво и вкусно е (прашање на вкус сепак).
рецепт 1 рецепт 2 ....по вториот рецепт ми беше повкусно
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Не купувај....направи си сам. Лесно е, многу е здраво и вкусно е.
рецепт 1 рецепт 2 ....по вториот рецепт ми беше повкусно
Искрено кажано....ако немаш референт да споредиш ....веројатно не знаеш што правиш..
А да, и други рецепти имам видено. Без квасец, вез сол.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Глупо прашање ама сакам да знам зошто луѓето кога одат по улица/тротоар или било каде мора да ги клатат рацете? Тоа приметувам ми се случува и мене но некој луѓе го прават тоа премногу.
walking.gif giphy.gif

... секој што чекори, а не ги мрда рацете би рекле дека не „иде нормално“ а и не изгледа природно, а и не е природно, затоа што самото движење на нозете иде во склад со рацете за да може торзото (телото) да има сигурна рамнотежа,

ActualPleasantAuklet-size_restricted.gif walk.gif

колку се поситни чекорите телото е посигурно и движењето на рацето е помало, колку чекорењето е поголемо толку и движењето на рацете е поголемо, колку чекорењето и трчањето е побрзо толку и движењето на рацете е побрзо и иде во склад со нозете и тоа секогаш лева рака иде напред со спротивна десна нога напред, а кога десна рака иде назад и лева нога иде назад, и телото е балансирано целосно во рамнотежа (нема случај да може и лева рака и лева нога да бидат во ист правец на движење или барем не може да се одржи природно),

а тезата со распределување или губење на калории при заемно движење на рацете и нозете некако ми нема логика, затоа што не ќе беше спротивноста во ист правец лева рака - десна нога, а торзото фиксно во рамнотежа на средина, туку ќе мавкаме со раце независно и од страна и од брзина наспрем нозете!
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Дали важат или ги укинаа возачките книшки? Вчера пријател се сликаше за возачка, му ја провериле возачката книшка и била истечена. Му рекле 2 слики и да уплати нова да му извадат.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Дали важат или ги укинаа возачките книшки? Вчера пријател се сликаше за возачка, му ја провериле возачката книшка и била истечена. Му рекле 2 слики и да уплати нова да му извадат.
Укинати се, како и казнените поени, и мислам дека нема никакви промени во врска со тоа.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Дечки, кој знае што значи "свилен гајтан", не сум запознаен со фразава, ако може да пообјасни некој

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Дечки, кој знае што значи "свилен гајтан", не сум запознаен со фразава, ако може да пообјасни некој

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Во Османлиската Империја (нај)угледните, т.е. највисоките претставници на власта, меѓу кои се вбројувале и везирите, а посебно големиот везир, често, поради една или друга причина, паѓале во немилост. Но бидејќи не било културно такви величини да се заколат како свињи, или да се расчеречат, односно јавно да се обесат и слично, било изнајдено поелегантно, подискретно решение: ги давеле со гајтан од свила, која, нели, била скап материјал, таман за везирот, кој не залужил ништо помалку (секако, можеле да му ја пресечат главата со златна секира, да го набијат на сребрен кол, ама изгледа не се сетиле). Поради одредени причини, не е познат ставот на везирите и другите великодостојници во однос на ова искуство.

Денес, оваа фраза има побенигно значење (освен, можеби, во некои малку потурски и слични краишта) и се однесува на мерка или мерки преземени да се симне некој од одредена позиција (политика, бизнис, итн.), без ептен очигледни потреси и превирања, на еден попрефинет начин.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Во Османлиската Империја (нај)угледните, т.е. највисоките претставници на власта, меѓу кои се вбројувале и везирите, а посебно големиот везир, често, поради една или друга причина, паѓале во немилост. Но бидејќи не било културно такви величини да се заколат како свињи, или да се расчеречат, односно јавно да се обесат и слично, било изнајдено поелегантно, подискретно решение: ги давеле со гајтан од свила, која, нели, била скап материјал, таман за везирот, кој не залужил ништо помалку (секако, можеле да му ја пресечат главата со златна секира, да го набијат на сребрен кол, ама изгледа не се сетиле). Поради одредени причини, не е познат ставот на везирите и другите великодостојници во однос на ова искуство.

Денес, оваа фраза има побенигно значење (освен, можеби, во некои малку потурски и слични краишта) и се однесува на мерка или мерки преземени да се симне некој од одредена позиција (политика, бизнис, итн.), без ептен очигледни потреси и превирања, на еден попрефинет начин.
Аха разбирам, баш и има смисла пошто читав од политичкиве статии и ми падна во око тој израз

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Ми полнеа фреон на домашната клима и ми земаа 1500ден.
Дали е многу?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626



Што магнет има извадено олку добра слика?
Магнет со 3t јачина може да извади ваква слика?

Го опитав @Myers у приватна ама дечкото изгледа се вклучува on (негов) demand, така да одговор од него може којзнае кога да добијам.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523



Што магнет има извадено олку добра слика?
Магнет со 3t јачина може да извади ваква слика?

Го опитав @Myers у приватна ама дечкото изгледа се вклучува on (негов) demand, така да одговор од него може којзнае кога да добијам.
Ova mene ne mi lici na snimka od magnet, tuku od rtg. Ako dijagnosticarot znae kako pravilno da go podesi aparatot moze da izvadi vakva slika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom