Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кога се оди на цигла и над 10цм стиропор важно е и да се земат четворни прозорци, ролетни надворешни, венецијанер внатрешни и тенка завеса и дебели драпери.

 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
но и двајцата се согласуваме дека 5цм(25кг) за наш регион е одлична изолација.
Според последните измени ако не се лажам за нова градба изолацијата на ѕидот треба да биде најмалку 0,30W/m2/К или 0,40W/m2/К кај реновирање.
Ниту еден од овие стандари не е исполнет со 5цм стиропор. На обичен гитер блок треба најмалку 10цм а може и 12цм обичен стиропот за да задоволува минимум стандард.
Е сега вистина е дека маргиналната корисност од секој дополнителен цм на стиропор се значајно се намалува после 5-6цм, но за исполнување на нормата дека 10цм е некој основен минимум.
Нормално ако се користат специјални термоблокови нема потреба да дополнителна изолација. Пример Ytong има блокови кои не бараат дополнителна изолација за да го постигнат бараниот стандард.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Според последните измени ако не се лажам за нова градба изолацијата на ѕидот треба да биде најмалку 0,30W/m2/К или 0,40W/m2/К кај реновирање.
Ниту еден од овие стандари не е исполнет со 5цм стиропор. На обичен гитер блок треба најмалку 10цм а може и 12цм обичен стиропот за да задоволува минимум стандард.
Е сега вистина е дека маргиналната корисност од секој дополнителен цм на стиропор се значајно се намалува после 5-6цм, но за исполнување на нормата дека 10цм е некој основен минимум.
Нормално ако се користат специјални термоблокови нема потреба да дополнителна изолација. Пример Ytong има блокови кои не бараат дополнителна изолација за да го постигнат бараниот стандард.
Kaj mene e so Ytong zidana cela kujka,3 majstori konsultirav vikaat za fasada lepak+mreza+pvc abriht ,ne treba nikakov stiropol itn,kolku se vo pravo ne znam edniot od niv imal napraveno 3kujki direkt na Ytong.!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Kaj mene e so Ytong zidana cela kujka,3 majstori konsultirav vikaat za fasada lepak+mreza+pvc abriht ,ne treba nikakov stiropol itn,kolku se vo pravo ne znam edniot od niv imal napraveno 3kujki direkt na Ytong.!

Точно, родителите ми живеат во таква зграда, неочекувано перфектна топлотна изолација, сепак да се напомене дека " сипорекс-от " треба да е барем 30 центиметри дебел.
Автоматски споено мислење:

Kaj mene e so Ytong zidana cela kujka,3 majstori konsultirav vikaat za fasada lepak+mreza+pvc abriht ,ne treba nikakov stiropol itn,kolku se vo pravo ne znam edniot od niv imal napraveno 3kujki direkt na Ytong.!

Точно, родителите ми живеат во таква зграда, неочекувано перфектна топлотна изолација, сепак да се напомене дека " сипорекс-от " треба да е барем 30 центиметри дебел.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Шала на страна, човекот е добар, јас искрено би сакал да го видам како работи за Митсубиши или Тошиба. Му посакувам се најдобро во професијата.
Може и за Fujitsu, Daikin......
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Kaj mene e so Ytong zidana cela kujka,3 majstori konsultirav vikaat za fasada lepak+mreza+pvc abriht ,ne treba nikakov stiropol itn,kolku se vo pravo ne znam edniot od niv imal napraveno 3kujki direkt na Ytong.!

Точно, родителите ми живеат во таква зграда, неочекувано перфектна топлотна изолација, сепак да се напомене дека " сипорекс-от " треба да е барем 30 центиметри дебел.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Форумов некако си ја враќа смислата и намената за која и е отпочнат, а тоа е лични искуства за Најекономично греење :) Ме радува што веќе се намалени препукувањата, а се повеќе се советува и споделува. Сите имаме искуства тука, некој повеќе, некој помалку, некој е стручен, некој и не толку, но од секого можеш да го искористиш искуството било да е позитивно или негативно. Најбитно е да бидеме реални како би можеле и реално да помогнеме некому тука,а со тоа би си помогнале и себе си утре. Се повеќе нови форумџии има кои имаат сериозни познавања на тематикава што е од голема помош за сите тука.
Така да само би посакал да се продолжи со ова темпо секој со своето искуство (позитивно ,негативно) да придонесува.
Секое добро.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво,

Ми треба совет за греење на дел од куќа (гарсоњера) од 25 квадрати.
Изолација нема на ѕидовите, на таванот има тервол 10цм, на приземје е просторот.
Досега се греев на термо печка 6ка, меѓутоа сметките за ел.енергија се високи, па гледам да ги намалам со греење на инвертор.
Буџетот е негде околу 30илјади денари, па што би било најпаметно за таа цена и за мојата ситуација.


Фала
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Здраво,

Ми треба совет за греење на дел од куќа (гарсоњера) од 25 квадрати.
Изолација нема на ѕидовите, на таванот има тервол 10цм, на приземје е просторот.
Досега се греев на термо печка 6ка, меѓутоа сметките за ел.енергија се високи, па гледам да ги намалам со греење на инвертор.
Буџетот е негде околу 30илјади денари, па што би било најпаметно за таа цена и за мојата ситуација.


Фала
Za 25m2 garsonjera so izolacija od tervol na tavan i Budzet od 30.000 den moj sovet ti se slednive inverter klimi




Ovie klimi ti se ekstra za vo prostor od 25m2 koja i da ja zemes od ovie inverter klimi ke great bez nikakov problem.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Здраво,

Ми треба совет за греење на дел од куќа (гарсоњера) од 25 квадрати.
Изолација нема на ѕидовите, на таванот има тервол 10цм, на приземје е просторот.
Досега се греев на термо печка 6ка, меѓутоа сметките за ел.енергија се високи, па гледам да ги намалам со греење на инвертор.
Буџетот е негде околу 30илјади денари, па што би било најпаметно за таа цена и за мојата ситуација.


Фала
за да намалиш на сметки освен изолацијата на кров која е ставена за џабе,нема ефект,треба да ставиш и странична изолација на зидовите.
сме пишувале,за да климата работи како што треба ,објектот треба да има изолација.
без тоа климата никој неможе да ти каже како ќе грее и какви ќе ти бидат сметките.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Za 25m2 garsonjera so izolacija od tervol na tavan i Budzet od 30.000 den moj sovet ti se slednive inverter klimi




Ovie klimi ti se ekstra za vo prostor od 25m2 koja i da ja zemes od ovie inverter klimi ke great bez nikakov problem.
AERI so bordo vnatresna e 23.000 mozebi nekomu ne smeta bojata ... https://klimi.mk/product/377
so AERI imas desetina na forumot koi se zadovolni, znaes eden, ama samo eden so 35ka AUJI!?
Автоматски споено мислење:

https://klimi.mk/product/254
https://klimi.mk/product/195
https://klimi.mk/product/419
https://klimi.mk/product/300
https://klimi.mk/product/325
Ve molam za sovet,oti mi otekoa ocive od citanje ,:),ili nekoja druga klima do kaj 50000 iljadarki (2000-3000 den +/-,ne e problem),prostorot e 35 kvadrati,stanPVC dograma...Fala
Pozz...
Spored mene nitu edna! Pogledni ja tabelava koja mnogu pedantno ja izraboti Tigar4e ...i markiranite vo zolto tolku kW ke dobies na -7 (-10) pa sam oceni dali 35 kvadrati mozes da grees na -7(-10) so ovie klimi koi na taa nadvoresna temperatura davaat od 2.4-2.7kW (ne bi mozel) ....zatoa bi ti predlozil da razmisluvas na 5.5kW (18.000 BTU) ne na 3.5 (12KBTU).... ili mozes kompromis, bilo koja od ovie 3.5ki da receme Suzumi ili Panasonic Z-TKE, a 10-15 dena (a kako minatata i predminatata zimi voopsto) dodatno grejno telo panel-konvektor da receme....retki se polarni zimi vo MKD ama nikogas ne se znae... zatoa rekov 5.5ka so PdesignH +4!
1599651362974.png
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Член од
26 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Да не знае некој разлика меѓу Даикин Сенсира моделиве
FTXF50A/RXF50A и FTXF50A/RXF50B

Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom