Саем на книгата

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Е да, тој им беше настанот. Не беше роденден. За Црн петок знаат да намалат одредени наслови за 50%.
Јас имам картица со 10% попуст, што ќе биде онолку колку што ќе имаат попуст на повеќето нивни изданија, што пак можам да ги купат во текот на целата година. Ама имаат и неколку нови книги, ако тие им бидат на посолиден попуст, што тешко за нови книги, нив ќе ги земам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Лани од Лем 2те беа за 500, гледам преведена е уште една. Не сум ги читал, а сакам да ги земам, под услов цените горе-доле да се исти.
Bird box е исто преведена, филмот беше добар, ама немаа нешто голем попуст на книгата на минатиот саем во книжарата, па земав нешто друго.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.734
Поени од реакции
13.358
Баш сега гледам дека Амос Оз е преведен од хебрејски, а не од некој друг јазик (како во Србија од англиски и германски), што е за пофалба.

Неколку пати се мислев да ги земам, често налетував на некои текстови за нив, а и ради Израел, но се откажував затоа што ги купуваат и оние што претежно читаат безвезни книги какви што издаваат Матица, Сакам книги и слични, па мислев дека нема да ми легнат.

Сега можно е да земам една од двете, баш да видам каков писател е.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Лани од Лем 2те беа за 500, гледам преведена е уште една. Не сум ги читал, а сакам да ги земам, под услов цените горе-доле да се исти.
Bird box е исто преведена, филмот беше добар, ама немаа нешто голем попуст на книгата на минатиот саем во книжарата, па земав нешто друго.
И сега ќе е таа цена. Барем на сајтот гледам Соларис им е 200, Киберијада намалена на 300.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Корицата на Остров е врв. :love:
Селимович го немам читано на македонски, ако некој го има го молам да сподели каков е преводот.
На српски "Острво" е една од подобрите книги кои ги имам читано, многу го поштувам Селимович :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Во Полица има многу интересни наслови, од класици до современа литература. Но и кај нив како и кај Бегемот имам впечаток дека се многу поскапи од што беа. Сонуваат ли андроидите електрични овци лани ја купив на Саем за 180. Сега е 300, и тоа со попуст. Не знам, ако ептен одлучам да потрошам повеќе од планираното, би зел нешто. Ако не, здравје, до година.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Селимович го немам читано на македонски, ако некој го има го молам да сподели каков е преводот.
На српски "Острво" е една од подобрите книги кои ги имам читано, многу го поштувам Селимович :)
Не може никој да сподели зашто не е излезена уште од печат.

Е сега, кој има клупска картичка со 20% попуст, после Саем може да си ги земе голем дел од книгиве со поголем попуст од овој што го имаат на Саем.
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
112
Поени од реакции
170
А гледам има и плус два нови трилери, Свекрва (https://www.goodreads.com/book/show/46251368-the-mother-in-law) и Срце од цимет (https://www.goodreads.com/book/show/36315374-jar-of-hearts), кои ги немаше горе на постерот со 10 новитети. Интересно ми изгледаат... И да, кој има картичка со попуст од 20 или 25% може да си ги земе за пониска цена од саемскава што е по 12%...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Не може никој да сподели зашто не е излезена уште од печат.

Е сега, кој има клупска картичка со 20% попуст, после Саем може да си ги земе голем дел од книгиве со поголем попуст од овој што го имаат на Саем.
Како до картичка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom