Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Жал ми е за туѓи потрошени пари исклучиво само кога ќе видам дека некој купувал од Сакам книги. Искрено, ама најискрено, не би зел ништо од каталогот и без пари да ми даваат. :coffee: Еден штанд прескокнат. Ѓурѓа по дифолт е вториот. Ќе видиме дали ќе има уште.

Бегемот имам впечаток ко да се за нијанса поскапи од вообичаено. Но од таму, освен можеби нешто плус од Борхес, не би зел ништо, зашто се што ми фаќа око, веќе го имам.

Идемо даље...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
....

Идемо даље...
Растеш, созреваш синко.
Годинава го скокам јас саемот. Некако се презаситив од купена литература со годините. Ќе ги зеам само книгите на Фросе и Петар дитектно од книжара деновиве.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Матица немало годинава да биде на саем? Сте слушнале нешто?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Матица немало годинава да биде на саем? Сте слушнале нешто?
Они и никад не се покажувале нешто по колективниве саеми (освен со простор на зафаќање) јер си праат свој самостоен.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Они и никад не се покажувале нешто по колективниве саеми (освен со простор на зафаќање) јер си праат свој самостоен.
Сега имаат некој попуст на Вулкан и Лагуна изданија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Култура

 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
На кој принцип инаку идат издавачкиве куќи со преводиве?
Ги земаат најглупите, најскапаните, најевтини издание од непознати one hit wonder писатели и најмуваат недоделкан анлиско-македонски преведувач за да им масакрира превод?
Која им е таргет група?... Неизебани 45 год фрустрирани девојчици? Зошто побогу со години очаен избор на книги кој воопшто не ги одсликува модерните трендови на западот... Сакаме да претставиме некоја евтина и вештачка имитација на напредно културно општество со исфорсирана библиотека на македонски преводи кои 90% паѓаат во заборав.
Отварам laguna.rs / carobnaknjiga.rs / delfi.rs .. па просто ми се плаче кога ќе видам што се имаат преведено. Јас сваќам дека се 7 милиона држава ама па не е ни многу тоа па сепак се далеку понапредни.
Свесно осакатуваме генерации што пораснале и што допрва ќе пораснат со туѓи зборови и туѓ јазик.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Јас кога напишав пред две години дека на Сакам книги таргет група им се девојчиња, а на Матица (разведени) теткици, добив негативни реакции. Од Сакам книги имам 3 книги, од кои две ми се подарок. Онаа што ја купив од саем, беше нешто за желби во насловот, дефинитивно е најлошата книга што сум ја прочитал во животот. Како јас да сум ја пишувал.

Ќе ги чекам Три, сакам од кај нив да земам 3-4 книги, се надевам дека ќе имаат добар попуст.
И Арс Ламина, ама тие се доста скапи.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
ТРИ никогаш немале некој попуст на саем. Поевтино ќе земеш од кај нив ко имаат летен попуст од јуни до крај на август или кога слават роденден, мислам зимен период славеа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Си чекав обично Црн петок за Три. Лани Три слабо на саем. Може од оваа "мрачна серија" од Бегемот ќе земам нешто, две имам, сеуште нечепнати.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Си чекав обично Црн петок за Три. Лани Три слабо на саем. Може од оваа "мрачна серија" од Бегемот ќе земам нешто, две имам, сеуште нечепнати.
Е да, тој им беше настанот. Не беше роденден. За Црн петок знаат да намалат одредени наслови за 50%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom