Парфеми

Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Мислење за dior sauvage? Знам дека многу е користен и дека не би можел да се издвоиш со него ама убаво ми мириса. Какви впечатоци имате вие?
И јас му се мислам да го купам... Али викаат има понови слични на него а овој демек бил веќе застарен...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Што има врска колку е стар парфемот?
Штом се произведува, си има публика.
Јас не сум го имал затоа што другари го користеле, или уште го користат, инаку мислам дека е супер.
Тоа што ви праи кеиф, терајте си го.

Има парфеми кои се 50-60 па и повеќе години во продажба. Тоа што последниве години почна тренд секоја година да излегуваат некои нови формули, што и не се баш нови е во духот на времево, маркетингот, конзумеризмот. Така настрада еден генијален парфем според мене - Attitude на Armani, кој го прекинаа, а задржаа некои супернаивни "култни" мириси кои ме потсеќаат на скапана лубеница.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Ја да го пофалам Armani Eau de Cedre.

armani.jpeg

го користам веќе некои 3-4 години и сум презадоволен од него.
Да не звучам како некој бабуш, али на овој досега имам добиено „највеќе пофалби“ од спротивниот пол :)

Искрено не ги разбирам многу што и какви се, не знам да објаснам на што ми влече мирисот, ама можам да потврдам само дека има многу јак машки scent кој од првин е стварно можда малце тежок (првите неколку минути) но откако ќе „ослабе“ останува многу пријатен мирис.

Ко за чудо, за човек што не троши големи количини парфем на едно прскање, мирисот од парфемот останува и по неколку дена на кошулите.
(Некад земам да шприцнам 1-2 пати во шкафот со облека чисто за да остане свеж и пријатно миризлив :) )
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Што има врска колку е стар парфемот?
Штом се произведува, си има публика.
Јас не сум го имал затоа што другари го користеле, или уште го користат, инаку мислам дека е супер.
Тоа што ви праи кеиф, терајте си го.

Има парфеми кои се 50-60 па и повеќе години во продажба. Тоа што последниве години почна тренд секоја година да излегуваат некои нови формули, што и не се баш нови е во духот на времево, маркетингот, конзумеризмот. Така настрада еден генијален парфем според мене - Attitude на Armani, кој го прекинаа, а задржаа некои супернаивни "култни" мириси кои ме потсеќаат на скапана лубеница.
Може и повеќе од 50, тоа што формулата е значајно различна во повеќето ситуации е проблемот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Може и повеќе од 50, тоа што формулата е значајно различна во повеќето ситуации е проблемот.
Мислиш? Немам таков податок, а и не следам толку долго време за да коментирам релевантно. Можно е....можеби ако одредена состојка е дефицитарна во даден момент. Во земјите во кои е развиена оваа култура (би ја нарекол), би имало соодветна реакција на производот. Овде кај нас сме навикнати на осцилациии на квалитетот на производите и рецептите, па си го земаме тоа здраво за готово...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Мислиш? Немам таков податок, а и не следам толку долго време за да коментирам релевантно. Можно е....можеби ако одредена состојка е дефицитарна во даден момент. Во земјите во кои е развиена оваа култура (би ја нарекол), би имало соодветна реакција на производот. Овде кај нас сме навикнати на осцилациии на квалитетот на производите и рецептите, па си го земаме тоа здраво за готово...
Тврдам, многу состојки се забранети за употреба, или прескапи па сменети се со други кои значајно го менуваат мирисот. Некогаш дури и на подобро, ама ретко.

Во просек 3 години по појавата на оригиналниот продукт се прави првата реформулација.
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Дали некој декантира JPG Ultramale или има останато мала количина?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
kolku go zede ako nee tajna?
33 euro.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
33 euro.
https://fragrances.bg/mercedes-benz-man-private-edp-100ml-for-men-without-package Denes na youtube go nacekav Jeremy Fragrance go prezetirase mi ostavi vpecatok
 
Член од
17 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
2
33 euro.
Od Bugarija go naraca so dostava do Makedonija? Ako da, kolku e shipping cena i dali imase problem so carina. Jas imav naracano 4 dekanti od fragrantworldshop.com pred 1-2 meseci i se bese super, ama tie bea 4x3ml sisenca. Ova tvoevo e >100ml eau de toilette.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Od Bugarija go naraca so dostava do Makedonija? Ako da, kolku e shipping cena i dali imase problem so carina. Jas imav naracano 4 dekanti od fragrantworldshop.com pred 1-2 meseci i se bese super, ama tie bea 4x3ml sisenca. Ova tvoevo e >100ml eau de toilette.
Не....jас таму живеам. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom