Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Ако ставаш пари во банка мора да ги прочиташ финансиски извештаи на банката. Јас никад не би ставил пари во банка без да прочитам како работи. Знам дека најголем дел од Македонците се финансиски целосно неписмени. Но треба барем малку да се потрудат... потребна е барем трошка труд и одговорност. Целата клима е затуцана. Се сеќавам на еднаш кога работев, седевме и си правевме муабет, кафе ова она и некако падна муабет за кредити и јас малку почнав да зборувам како се формираат каматите кај банките и веднаш почнаа некој да се љутат и да просераваат...смени тема, збори друго, кажи нешто друго. Така да, климата и менталитетот е катастрофа.
Писменоста на народот во голема мера се подига и со пренесување на тие што се писмени, на тие што се помалку или неписмени.
Наместо да напишеш 10 реда како се дудуци, можеше да напишеш да ги напишеш по градација кои се најдобри и по 1-2 реченици за секоја зошто е најдобра.

Сега откако ја затворија Еуростандард Банка, каде што имав мбанк ебанк смс ке може ли некој да ми предложи друга банка каде што не им се цените за овие услуги плафон и за интерен клиринг не наплаќаат ништо?
едит: И дали некоја друга банка има опција за вадење на сите банкомати без провизија како што имаше ЕуростандардБанка
Види со НЛБ, стандардно се плаќа 30 денари месечно за трансакциската, ако имаш кредитна картица 1200 годишно, ако сакаш да имаш подобри услуги (поместување на лимити преку апликација, плаќање на обрасци онлајн и тн ќе си земеш МТОКЕН (првата година мене ми го имаа дадено гратис поради депозит, втората го платив 10 или 20 евра годишно не се сеќавам, а сега немам потреба од него и не го користам). Мислам дека оваа година ми наплатија и за девизната сметка, порано не се плаќаше, ама сега имаат некоја симболична месечна/годишна претплата.
Автоматски споено мислење:

Овие останаа со повисока каматна стапка на денарски депозити, за други работи ми се апла затуцана банка (малку банкомати, катастрофа веб апликација, секоја услуга што сум ја правел ме шифтаат на по 2 шалтери и тн).
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кој директор смениле?
(Освен Коста?)
Kreditiranje npr...nema logika sigurno da se menuvaat nekolku glavni likovi koi se vo tek. Se odi na pomali direktori i rakovoditeli tie se amali. Sdpak ova e od lani mozebi se smenile rabotite...
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
Сега откако ја затворија Еуростандард Банка, каде што имав мбанк ебанк смс ке може ли некој да ми предложи друга банка каде што не им се цените за овие услуги плафон и за интерен клиринг не наплаќаат ништо?
едит: И дали некоја друга банка има опција за вадење на сите банкомати без провизија како што имаше ЕуростандардБанка
Ovde imas link so analiza na bankite sto se odnesuva do transakciskite smetki objaven na 6-ti avgust.


Дали е можно да се отвори сметка во некоја од банките во Македонија без мое пристуство?
Kolku sto znam, ne moze, duri i so polnomosno nema da moze bez licno prisustvo.

Sto se odnesuva do online aplikacijata na bankite, naj user friendly e od Komercijalna Banka, besplatno e, mozes od samata aplikacija da smenis limiti za povlekuvanje od bankomat i za online plakanja (vazi i za POS terminali), štom aktiviras za transakcii ne ti treba tokeni, samata aplikacija se otvara so PIN, fingerprint ili Face ID i možeš da rabotiš bez problem. Ima mapa za bankomati preku koja mozes da lociras najbliskiot bankomat preku GPS na mobilniot. Održuvanje smetka mesečno e 30 mkd i toa ako imas transferi, ako nemaš, nema da ti naplatuva.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Сите повеќе помалце се слични со услугите. Битно е да има што повеќе банкомати, ако некој користи и електронско банкарство...и слични услуги што ви требаат. И при пружање услуги да имаат ок евиденција и однос. А поголемите тоа го имаат. За друго, за 100 денари годишно нема некоја разлика. Ако сте деловен субјект, друга работа е.

Е да, и да имате врски у банката, т.н. инсајдерски информации кога ќе им текне да ја рикнат :)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
107
Поени од реакции
260
Сите повеќе помалце се слични со услугите. Битно е да има што повеќе банкомати, ако некој користи и електронско банкарство...и слични услуги што ви требаат. И при пружање услуги да имаат ок евиденција и однос. А поголемите тоа го имаат. За друго, за 100 денари годишно нема некоја разлика. Ако сте деловен субјект, друга работа е.

Е да, и да имате врски у банката, т.н. инсајдерски информации кога ќе им текне да ја рикнат :)
За стотче месечно во унибанка ги имаш достапни сите банкомати во земјава без провизија.

Незнам зошто ова не е стандард услуга по сите банки.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Po site analizi najverojatno ke bide unibanka, toa za 100ce e top ponuda, a najbitno e site bankomati ti se na raspolaganje.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сега откако ја затворија Еуростандард Банка, каде што имав мбанк ебанк смс ке може ли некој да ми предложи друга банка каде што не им се цените за овие услуги плафон и за интерен клиринг не наплаќаат ништо?
едит: И дали некоја друга банка има опција за вадење на сите банкомати без провизија како што имаше ЕуростандардБанка



Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
1597397101672.png
Некој предлог закон на Аспасиев. Нема да помине...
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Прегледај го приврзокот 262417
Некој предлог закон на Аспасиев. Нема да помине...
Како може да помине кога вицето е еден од лихварите. Инаку и јас сум д се затворат тие лихварски iutecredit mcash и сличните како нив


Инаку нлб во последно време многу пати имам проблем со мклик апликацијата. Така да некако комерцијална според мене мислам е една од подобрите опции во моментов.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Eдно прашање имам:

Дали банката може да го наплати долгот од потрошувачки кредит од 1.000 - 2.000 евра на 24 месеци на лице што живее под кирија, првата рата ја плаќа во периодот кога е осигуран, а потоа си оди на работа ама си работи како неосигуран/непријавен??? И останатите 23 рати апсолутно ич не планира да ги плаќа...

И што може да му одземе извршителот кога се знае човек што живее под кирија нормално нема ништо на негово име???

Може ли некој да ми го објасни ова доколку знае???
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Eдно прашање имам:

Дали банката може да го наплати долгот од потрошувачки кредит од 1.000 - 2.000 евра на 24 месеци на лице што живее под кирија, првата рата ја плаќа во периодот кога е осигуран, а потоа си оди на работа ама си работи како неосигуран/непријавен??? И останатите 23 рати апсолутно ич не планира да ги плаќа...

И што може да му одземе извршителот кога се знае човек што живее под кирија нормално нема ништо на негово име???

Може ли некој да ми го објасни ова доколку знае???
Во пракса нема да може никој да му префли пари на сметка. Ќе мора само со кеш да работи.
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Здраво дечки,
ми треба помош за бирање на банка за трансакциска сметка односно прв пат се соочувам со ова и треба да изберам некоја банка бидејќи таму кај што одам на пракса ми побараа. Ако може да ми помогне некој за што е разликата помеѓу банките?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Здраво дечки,
ми треба помош за бирање на банка за трансакциска сметка односно прв пат се соочувам со ова и треба да изберам некоја банка бидејќи таму кај што одам на пракса ми побараа. Ако може да ми помогне некој за што е разликата помеѓу банките?
ако е само за трансакциска, разликата е кога ќе отвориш на нивните сајтови (Тутунска, Стопанска или Комерцијална), да видиш колкави провизии имаат за најординарни операции кои ги наплаќаат. За водење трансакциска, за издавање дебитна картичка, евентуално мрежа на банкомати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom