Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Здраво на сите, имам субвенции 55.000 денариза земање на инвертер па ми треба инфо што и како бидејќи не се разбирам баш..
Сакам сега да земам 5.5кв, се работи за 60 квадрати,па имам на понуда даикин, грее, тошиба, хаиер, вивакс.. Во нареден период ќе си земам и една 3.5 чисто колку да одржува температура во друга собата од спротивната страна...

Е сега даикинот комплет излага околу 74.000 денари, грее-то 55.000 денари, тошибата 63.000, хаиерот и виваксот 34.000..

Ме интересира дали вреди доплатата од 20.000 денари за даикин ??? или па 30.000 денари спрема хаиер ? (можи треба да се стави во предвид што поскапите немаат скоро никакви опции и идат со најобични далечински)...
Од све што си набројал си го утнал Fujitsu18...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Здраво на сите, имам субвенции 55.000 денариза земање на инвертер па ми треба инфо што и како бидејќи не се разбирам баш..
Сакам сега да земам 5.5кв, се работи за 60 квадрати,па имам на понуда даикин, грее, тошиба, хаиер, вивакс.. Во нареден период ќе си земам и една 3.5 чисто колку да одржува температура во друга собата од спротивната страна...

Е сега даикинот комплет излага околу 74.000 денари, грее-то 55.000 денари, тошибата 63.000, хаиерот и виваксот 44.000..

Ме интересира дали вреди доплатата од 20.000 денари за даикин ??? или па 30.000 денари спрема хаиер ? (можи треба да се стави во предвид што поскапите немаат скоро никакви опции и идат со најобични далечински)...
Zosto 55000 koga davat 62000?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Незнам, јас сум информиран дека даваат 55.800.. ваљда нешто даноци едно друго..
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Добро тоа не ми беше понудено али сепак сега гледам цената и со него е преголема разликата..
ASYG18KMTA / AOYG18KMTA
Koga ke go vidis daljinskoto isto sve funkcii ima ke go zaboravis Daiknot
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Онака ја читам некогаш темата колку да се изнасмеам на препукувањата, чисто информативно изгуглав best aircon inverter Europe 2020,овие сите што се величат дека се број еден во светот gree, vivax,midea, tosot и незнам уште кој други, не да ги нема на листата, него уопште како марки не постојат, ако гуглаш вивакс или некоја друга од овие ништо опширно нема да најдиш освен страни за продажба и тоа од кај нас и балканот
Немам ништо против некој бренд, вероватно и јас за ладење ќе си купам некое грее или вивакс колку да ми брка работа за ефтини пари ќе завршам работа, само многу глупаво е ова величењето на некој чудни марки како број еден во светот, а не ни постојат на листите.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Онака ја читам некогаш темата колку да се изнасмеам на препукувањата, чисто информативно изгуглав best aircon inverter Europe 2020,овие сите што се величат дека се број еден во светот gree, vivax,midea, tosot и незнам уште кој други, не да ги нема на листата, него уопште како марки не постојат, ако гуглаш вивакс или некоја друга од овие ништо опширно нема да најдиш освен страни за продажба и тоа од кај нас и балканот
Немам ништо против некој бренд, вероватно и јас за ладење ќе си купам некое грее или вивакс колку да ми брка работа за ефтини пари ќе завршам работа, само многу глупаво е ова величењето на некој чудни марки како број еден во светот, а не ни постојат на листите.
Stranicata sto ja postiras ne e merilo za brendovi. Koj ke plati ke go pisat.
Otvori si Forbes pa gledaj.
A za Google si greska, napisi si Gree Electric i citaj.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Конечно јавно да се изјасниш чиј бот си!
Kako prvo voopsto ne si vo pravo za toa deka jas sum na nekoj tuka bot.
90% od clenovite na ovaa tema znaat deka jas bev golem protivnik na Gree no da se razbereme sum koristel i Vivax rebrendirana Midea i zadovolen sum bil nema sto sega koristam TST rebrendirana Gree znaci kvalitetot i niskata cena na Gree se fakti Gree ako ne pravese kvalitetni klimi nemase Vivax Geci rebrendirana Gree Change kaj bratmi da raboti zimo leto 9 godini bez nikakov defekt
Taka da bidi siguren ne sum nikakov bot na pocetokot bev protiv Gree ama edno e fakt Gree pravi kvaliretni klimi za secij dzep i so dolgotraen kvalitet a jas imam licen primer za kvalitetot na Gree i se nadevam deka Naskoro Vivax povtorno ke proizveduva vo Gree

I Midea se megu najdobrite kineski fabriki za klimi zatoa kazav Midea i Gree se NO 1 po kvalitet ( dolgotrajnost ) niska cena prodazba na svetsko nivo i ovie 2 fabriki pravat ( rebrendiraat ) klimi za mnogu modeli marki.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
И да не е страната на општо пребарување на google top aircon brands ни еден од овие не го вади никаде, еве пример и за Gree некој модел да напишам, цел резултат е од локални страни, Македонија,Бугарија и некој резултат од спомнувања на балкански форуми
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
И да не е страната на општо пребарување на google top aircon brands ни еден од овие не го вади никаде, еве пример и за Gree некој модел да напишам, цел резултат е од локални страни, Македонија,Бугарија и некој резултат од спомнувања на балкански форуми
Toa Google ke go prasam, ako neznaes zosto e taka.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
ASYG18KMTA / AOYG18KMTA
Koga ke go vidis daljinskoto isto sve funkcii ima ke go zaboravis Daiknot
незнам, фуџитсу никој не ми понуди до сега, никој ништо не спомнал..
Даикинот и тошибата се најдобри, нема сумља тука али дали воопшто вредат толку пари во споредба со другите ?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Автоматски споено мислење:

Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Автоматски споено мислење:


i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Najekonomicno greenje so klima e ako klimata ti raboti 24/7 odnosno koga si doma na 24°C a koga si na rabota na 20°C ako vaka ti rabotat klimite grubo samo 2-te klimi ke ti trosat okolu 4.000 denari ( samo klimite )
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Najekonomicno greenje so klima e ako klimata ti raboti 24/7 odnosno koga si doma na 24°C a koga si na rabota na 20°C ako vaka ti rabotat klimite grubo samo 2-te klimi ke ti trosat okolu 4.000 denari ( samo klimite )
znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
Автоматски споено мислење:

Za dnevnata moja preporaka ti e ovaa fenomenalna inverter klima 5.5 kw sega e na popust

A za spalnata ovaa klima

i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?
Najekonomicno greenje so klima e ako klimata ti raboti 24/7 odnosno koga si doma na 24°C a koga si na rabota na 20°C ako vaka ti rabotat klimite grubo samo 2-te klimi ke ti trosat okolu 4.000 denari ( samo klimite )
znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?

znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
Автоматски споено мислење:


i kolku e potrosuvackata za dvete klimi vaka bi mozelo da se ima pretstava ?

znaci nad 6000 denari nema sansa da ima potrosnja ako gi ostam da grejat taka kako so vikas.Nema vrska koj inverter taka ?
Znaci 4.000 denari samo za klimite ako rabotat 24/7 ( taka e najekonomicno ) plus za drugite aparati elektricen sporet frizider peralna bojler se vkupno racunaj okolu 5.500 denari vo najladniot periot dekemvri januar
Ponataka koga ke stavis izolacija uste poevtino ke ti bide Greenjeto so inverter klimi se zavisi do izolacijata zatoa najbiten faktor za ekonomicno greenje e izolacijata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom