СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

  • Да.

    Гласови: 7 11,1%
  • Не.

    Гласови: 42 66,7%
  • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

    Гласови: 14 22,2%

  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.161
Павле џанакот и другарката Туфегџиќ не се најдоа на пратеничките листи? Класични кондоми за еднократна употреба, се им ебам издрогирано... :vrtioci:
Епа шо кажа Заев у таа бомбата после 2h и 17 минути у кафана.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ако е маж, а наредна на листа е жена тогаш си влегува жената. Додека ако жена истапи како министер пример или почине тогаш ја заменува наредна жена на листата.
Од каде излезе ова? Прв пат слушам за вакво правило. Мислам дека ако некој се откаже од мандатот (ради друга функција, спреченост или па почине) на негово место влегува следниот на листата во таа изборна единица. Нема врска дали е маж или жена.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Од каде излезе ова? Прв пат слушам за вакво правило. Мислам дека ако некој се откаже од мандатот (ради друга функција, спреченост или па почине) на негово место влегува следниот на листата во таа изборна единица. Нема врска дали е маж или жена.
Член 153-а од И.Законик:

(1) По исклучок од членот 153 од овој законик, ако е жена пратеникот кој е избран од листата на кандидати, а на кого му престанал мандатот според еден од основите утврдени во членот 152 од овој законик, тогаш за остатокот од мандатот, пратеник на Собранието станува наредниот кандидат од листата жена.
(2) Државната изборна комисија го известува наредниот кандидат жена од листата во случаите од ставот (1) на овој член, во рок од три дена од престанокот на мандатот на пратеникот.
(3) Ако наредниот кандидат жена од листата од ставот (2) на овој член не ја извести Државната изборна комисија во рок од осум дена за прифаќањето на мандатот, тоа право се пренесува на наредниот кандидат жена од листата.
(4) Во случај кога е исцрпена листата на кандидати согласно со ставовите (1), (2) и (3) на овој член, остварувањето на ова право се врши согласно со членот 153 од овој законик.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Член 153-а од И.Законик:

(1) По исклучок од членот 153 од овој законик, ако е жена пратеникот кој е избран од листата на кандидати, а на кого му престанал мандатот според еден од основите утврдени во членот 152 од овој законик, тогаш за остатокот од мандатот, пратеник на Собранието станува наредниот кандидат од листата жена.
(2) Државната изборна комисија го известува наредниот кандидат жена од листата во случаите од ставот (1) на овој член, во рок од три дена од престанокот на мандатот на пратеникот.
(3) Ако наредниот кандидат жена од листата од ставот (2) на овој член не ја извести Државната изборна комисија во рок од осум дена за прифаќањето на мандатот, тоа право се пренесува на наредниот кандидат жена од листата.
(4) Во случај кога е исцрпена листата на кандидати согласно со ставовите (1), (2) и (3) на овој член, остварувањето на ова право се врши согласно со членот 153 од овој законик.
Не сум знаел за ова. Ми падна чудно и по малку неправедно. Ама додуша и тој следен кандидат маж што ќе го прескокнат за да влезе жена ќе си добие некоја привилегија, некое директорско место или слично, па нема фрка, не е за жалење и тој... :) Зборам секако ако се работи за владеачката партија пошто во тие листи доаѓа најчесто до промени кога дел од кандидатите стануваат министри.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не сум знаел за ова. Ми падна чудно и по малку неправедно. Ама додуша и тој следен кандидат маж што ќе го прескокнат за да влезе жена ќе си добие некоја привилегија, некое директорско место или слично, па нема фрка, не е за жалење и тој... :) Зборам секако ако се работи за владеачката партија пошто во тие листи доаѓа најчесто до промени кога дел од кандидатите стануваат министри.
Препишано е од ЕУ земјите или поточно скандинавците, не дека на нашиве им се сонило.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Препишано е од ЕУ земјите или поточно скандинавците, не дека на нашиве им се сонило.
Сепак нашите лошо го имплементирале скандинавскиот модел.
Порано беше дека најмалку една третина на листата мора да бидат жени, подоцна се корегираа дека секој пол мора да биде застапен со најмалку една третина.
Ако веќе жена треба да биде заменете со жена, тогаш и маж треба да биде заменет со маж. Да претпоставиме дека мажи се само една третина. Обесправени сме. НЕМА ПРАВДА, НЕ!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ај да видиме од прва рака какво мислење имале Крушевчани за Илинденското Востание, за Турците, и за Комитите (+ Какви биле Карев и Питу)



Ете ви црно на бело, сега Ланѓа нека продолжи слободно да сере на форумов...
:kafence:
Токму го отврди тоа што го зборувам. Тепаниот - тепан, е+аниот - е+ен.
Г-н Ламбе му ја здувнал, така ли?
Еве кој е билансот после Илинденското востание.

Се разбира, ти би дал и мајка и сестра да ти силуваат на средсело само да може мене да ми контрираш и да јадеш гомна.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.161
Токму го отврди тоа што го зборувам. Тепаниот - тепан, е+аниот - е+ен.
Г-н Ламбе му ја здувнал, така ли?
Еве кој е билансот после Илинденското востание.

Се разбира, ти би дал и мајка и сестра да ти силуваат на средсело само да може мене да ми контрираш и да јадеш гомна.
Па ова било секојдневие(ок не до овој степен нормално) во тоа време. Сестрите и мајките и онака можеле да бидат силувани ако се враќаат сами од поле или ако отидат зимно време навечер до селската чешма.

Според тебе кое би било решението во таа ситуација?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.590
Токму го отврди тоа што го зборувам. Тепаниот - тепан, е+аниот - е+ен.
Г-н Ламбе му ја здувнал, така ли?
Еве кој е билансот после Илинденското востание.

Се разбира, ти би дал и мајка и сестра да ти силуваат на средсело само да може мене да ми контрираш и да јадеш гомна.
Сама си се побиваш, и докажуваш каков бил животот под Отоманска империја за народот овде... навистина е штета што не кажа збор-два за првото видео, туку проба да релативизираш со Ламбе.

И другпат кога сереш за мајка и сестра, прво подзабриши го белото што ти тече од устата, а не е млеко ;)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Предавнички копилиња. Предците ви се преметкаат во гробовите, оние истите шо изгинале за гниди како вас.
Само да додадам, дека неспособноста сами да си најдете работа или да си почнете приватен бизнис, ради што сте подготвени да му дадете поддршка на "лидер" што е предавник е нов левел на беда и идиотизам.

Патем, ветувањата што ги добивате како партиски војници ќе прераснат во тикви. Без роднински врски НИКОГАШ нема да ве ПИКНАТ на работа каква што чекате од предавничката ви партија.

За неколку години ќе се сетите на овој муабет, кога ќе ви скурчи од лагите.

Продај си ја мајка ти за подобра кариера, или "ветување" за вработување. Прилично сум убеден дека дел од вашите внуци ќе се срамат од вас.

Патем, јас сум политички неопределен граѓанин на Македонија што успеал сам да се снајде во животот. А ти си манипулиран и глуп партиски потрчко, и ставаш насмеано смајли на овој пост.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Десната слика ја објаснува левата (и обратно).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не почнаа полека да ги пуштаат по вода шарените што ги инсталираа по позиции? Пајо аут, Ивана аут, гледам и Демијан веројатно јадел шут карта и се вратил назад на ФБ и Твитер со некои бунтови за распределба на спонзорства, буџетирања или што и да беше тоа :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
Да не почнаа полека да ги пуштаат по вода шарените што ги инсталираа по позиции? Пајо аут, Ивана аут, гледам и Демијан веројатно јадел шут карта и се вратил назад на ФБ и Твитер со некои бунтови за распределба на спонзорства, буџетирања или што и да беше тоа :icon_lol: :icon_lol:
Чеј за Демијан Хаџи Ангелковски зборуваш? Тој Демијан?? :ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO:

Дечкото заглави на општа медицина и отиде заврши факултет на ФОН за да после му биде потрчко на оној што шмркаше кокаин Богоевки. Е сеа овој не е пратеник повеќе па го шутнале најверојатно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чеј за Демијан Хаџи Ангелковски зборуваш? Тој Демијан?? :ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO:

Дечкото заглави на општа медицина и отиде заврши факултет на ФОН за да после му биде потрчко на оној што шмркаше кокаин Богоевки. Е сеа овој не е пратеник повеќе па го шутнале најверојатно.
Колку се наивни дечиштава, 30 години ништо не научија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom