Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Темава не е во склоп со неолибералните прогресивни текови....односно тек. Поентата е секаде, во секоја свера и пора на било која заедница, како и да е дефинирана да се наметне филозофија на одлучување нешто во стилот на Бадинтерово мнозинство. Ние и не сме толку жртва на големо албански влијанија највеќе во САД колку на спроведувањето на овие идеи. Кои се пилот проекти на некој начин. На било кое малцинство кога ќе му дадеш права поголеми од мнозинството ќе почне да се курчи и да го користи цел систем само за нивна корист. На крај неминовно е распад на цел систем и одвојување на тие две заедници....ова е некако ноншалантно нафрлено, да се добие некоја слика.
Ова твое мислење е како на тврдокорните патриаркални типови, кои викаат дека не треба многу права да им се даваат на жените, затоа што ќе се растура семејството.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Како за почеток спроведување на законите подеднакво.
Чудно, ама јас само ова го барам. Не ми треба ништо друго.
Автоматски споено мислење:

И што е тука смешно?
Ниту Пуно ниту Дардања ги немам видено да провоцираат. Всушност, не знам ни како ве трпат уште кога отворате вакви повраќаници од теми.
Ние ја отворивме заедно, сите...

Јас особено Дарданија го неам видено такво нешто да пише.
Пуно исто...

Велам јас, не се они пречката за решавање на проблемот, туку една мала група гомна, кои друга функција, освен да смрдат - немаат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
25:01
Учете малце.
Овие златни деца еден ден ќе бидат расипани од луѓе како вас, што ширите меѓуетнички тензии, и од други глупави и необразовани луѓе во нивната околина (родители, другари).
Засрамете се.
Okej stom postiras zevzekmanija sum ubedena deka trolash.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Чудно, ама јас само ова го барам. Не ми треба ништо друго.
Автоматски споено мислење:


Ние ја отворивме заедно, сите...

Јас особено Дарданија го неам видено такво нешто да пише.
Пуно исто...

Велам јас, не се они пречката за решавање на проблемот, туку една мала група гомна, кои друга функција, освен да смрдат - немаат.
А решението е?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ова твое мислење е како на тврдокорните патриаркални типови, кои викаат дека не треба многу права да им се даваат на жените, затоа што ќе се растура семејството.
Жените се 50% можат да бараат што сакаат.
Види, наместо да се зголемува колективна свест па ние како мнозинство да дадеме и повеќе од што треба, со сила се пробува да се наметне. Не сте вие криви, тоа е нешто што се случува и со црнциве у САД моментално, да не правиме муабет за други места.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Суштински, во крајна линија, за решавање на овој проблем, не се пречка Албанците, туку оние како Анон, Тенеке, Кулрис (или како и да се вика), Чолисмио и слични суштества.
Те молам без проекции, проблемот сте вие искомплексираните хејтерчиња чиј живот нема баш поголем видик а и поента.
Okej stom postiras zevzekmanija sum ubedena deka trolash.
Молам?
По К-15, Зевзекманија е најдобрата македонска хумористична емисија која многу добро ја обработува политичката ситуација. Освен скечовите со хумор, често наоѓаат интересни луѓе и интересни приказни, а и промовираат добрина и хуманост.
Стварно не гледам што е проблемот во Зевзекманија и што е проблемот во инсеротот што го посочив.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.661
А решението е?
Решението е да излезете од тој ваш еусоцијален филм и да започнете да размислувате со своја глава, а не со главата на вашата матица која може да биде во форма на оџа, селски кмет, градоначалник, партиски лидер, муџахедин, терорист, американски пробисвет, а вие некритично и слепо да ги следите нивните размислувања и ставови, како да сте програмирани. Го можете ли тоа?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.161
Решението е да излезете од тој ваш еусоцијален филм и да започнете да размислувате со своја глава, а не со главата на вашата матица која може да биде во форма на оџа, селски кмет, градоначалник, партиски лидер, муџахедин, терорист, американски пробисвет, а вие некритично и слепо да ги следите нивните размислувања и ставови, како да сте програмирани. Го можете ли тоа?
Не, не го можат тоа.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
А решението е?
Значи неселективно по пол, националност, возраст

Поседуваш нелегално оружје-Ќорка
Посредуваш или си член на ИСИС и остананти муџахедински дружби-Ќорка плус одземање на државјанство и имот
Нелегално си приклучен на струја и вода-Исклучување и извршители плус дебела камата
Континуирано немаш данок платено-Исклучување и извршители плус дебела камата
Континуирано не даваш фискални-замрзнување на сите средства на фирмата плус 20000 казна
Даваш изјави за големии албании и геноциди, се закануваш со војни-Ќорка плус одземање на државјанство и имот
Кола без таблици-20000 евра казна
Продаваш дрога-Ќорка
Величаш нацистички организации (балисти, малисти)-Ќорка

Значи ќе треба едно 80% од шќиптарите да се стрпат во ќорка. Само по основ на првата точка се пола од тие 80%. Едно минимум 80% од шќипетарските бизниси треба да бидат затворени за 5-та ставка.

Радниче, сфати дека сте Блискоисточен менталитет. Дека непристрасно функционирање на право ќе ве доведе до просјачки стап. Криминалот, амалските работи и понекогаш слаткарници, бурекџилници, ќебапџилници и семкарници. Тоа се вашите способности, тоа е вашиот капацитет. Правниот систем е цијанид за вас. Никој нормален (по шиптaрски стандари нормален) албанец не сака правен систем. Тоа е како бактерија да посакува јак имунолошки систем.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ама укажување селективно и вадење од контекст факти е ширење на пеѓуетничка омраза.
-Факт е дека има меѓуетнички тепачки, но има значително внатреетнички тепачки, и меѓуетнички на реципрочен правец.
-Факт е дека добар дел од албанците не ги почитуваат законите и со тоа им штетат на македонците, но повеќе и штетат на самите сонародници албанци.
Во двете факти можеме да заклучиме дека законите не се спореведуваат како што треба, и сите граѓани се оштетени на сметка на излоиран број на криминалци.
Ама има типови како што си ти и Берикот овие факти ги трансформирате во:
- Факт е дека албанците напаѓаат и тепаат македонци
- Факт е дека албанците не ги почитуваат законите и им штетат на македонците.
Кажи ми како ова не е ширење на омраза?
Добро го владееш македонскиот јазик, па направи еден експеримент. Отиди во Чаир и прашувај нешто на македонски, преправај се дека ни збор не разбираш албански. Слушај што зборуваат меѓу себе, а тебе не ти одговараат.
Само внимавај, може и ќотек да добиеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Молам?
По К-15, Зевзекманија е најдобрата македонска хумористична емисија која
Ова ако не е тролање, би требало да ти стегне некој кривична за ваква изјава.

Ти си гледал ли Зевзекманија?
Тоа ти е тебе добар хумор?
Стварно?

Иди легни си...

к15 ај некако, океј
они се hit&miss
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Bad taste.

Ama toa go znaes. Zatoa trolas :D
Берич е старец и не можам да му го земам мислењето за релевантно а ти си ептен прогресивна и не знаеш да цениш македонска телевизија/филм.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Значи неселективно по пол, националност, возраст



Значи ќе треба едно 80% од шќиптарите да се стрпат во ќорка. Само по основ на првата точка се пола од тие 80%. Едно минимум 80% од шќипетарските бизниси треба да бидат затворени за 5-та ставка.

Радниче, сфати дека сте Блискоисточен менталитет. Дека непристрасно функционирање на право ќе ве доведе до просјачки стап. Криминалот, амалските работи и понекогаш слаткарници, бурекџилници, ќебапџилници и семкарници. Тоа се вашите способности, тоа е вашиот капацитет. Правниот систем е цијанид за вас. Никој нормален (по шиптaрски стандари нормален) албанец не сака правен систем. Тоа е како бактерија да посакува јак имунолошки систем.
Изгледа не можеш да пишуваш барем еден пост кој би бил приземен и без генерализации, нејсе.
Поседуваш нелегално оружје-Ќорка
Посредуваш или си член на ИСИС и остананти муџахедински дружби-Ќорка плус одземање на државјанство и имот
Нелегално си приклучен на струја и вода-Исклучување и извршители плус дебела камата
Континуирано немаш данок платено-Исклучување и извршители плус дебела камата
Континуирано не даваш фискални-замрзнување на сите средства на фирмата плус 20000 казна
Даваш изјави за големии албании и геноциди, се закануваш со војни-Ќорка плус одземање на државјанство и имот
Кола без таблици-20000 евра казна
Продаваш дрога-Ќорка
Величаш нацистички организации (балисти, малисти)-Ќорка
Се согласувам.
Значи ќе треба едно 80% од шќиптарите да се стрпат во ќорка. Само по основ на првата точка се пола од тие 80%. Едно минимум 80% од шќипетарските бизниси треба да бидат затворени за 5-та ставка.
Твое мислење, ама не знам што поента имаш со преовеличењево.
Радниче, сфати дека сте Блискоисточен менталитет. Дека непристрасно функционирање на право ќе ве доведе до просјачки стап. Криминалот, амалските работи и понекогаш слаткарници, бурекџилници, ќебапџилници и семкарници. Тоа се вашите способности, тоа е вашиот капацитет. Правниот систем е цијанид за вас. Никој нормален (по шиптaрски стандари нормален) албанец не сака правен систем. Тоа е како бактерија да посакува јак имунолошки систем.
Не знам каков менталитет имаат во блискоисток, ама знам каков менталитет имате вие, искрено не гледам разлика меѓу нама, освен начинот на молењето во храм.
Имав среќа само кај еден македонец да работам во мојот живот, и во таван типот имаше золја, на другите оружја не им го знам името, ЗОЛЈА. Ниту не ги скрил добро.
Во сите албански куќи кај сум работел, не викам дека немат нелегално оружје, ама јас не сум видел.

Сум дебатирал со безброј муслимани, може да се влече паралела со вас тука, и тие ми броеја случаеви на луѓе како живеат со кучиња, се ебат со кучиња, и им ја даваат наследството на нив, иако инциденти се тие примери за нив тоа не им беше гајле, тие веќе имаат креирано мислење за европјаните.
Ама кога јас им спомнувам childbrides, и што уште не, одма скокаат дека се инциденти. И кај вас и кај нив во вашиот табор ги игнрорите овие инциденти( иако childbrides не е инциденти), а генерализирате со инцидентите кај другата страна.

Ти, не знам како, веќе имаш креирано мислење за албанците, ти веруваш дека ние ја ебаме жената на братот додека он е во гурбет, ja ебаме мајката, сестрата, козата што уште не. Но и цело Скопје да се вакви, пак е генерализирање.
Автоматски споено мислење:

Добро го владееш македонскиот јазик, па направи еден експеримент. Отиди во Чаир и прашувај нешто на македонски, преправај се дека ни збор не разбираш албански. Слушај што зборуваат меѓу себе, а тебе не ти одговараат.
Само внимавај, може и ќотек да добиеш.
Сум живеел во Чаир, знам како е, затоа викам дека законите треба да важат за сите еднакво.
Автоматски споено мислење:

Решението е да излезете од тој ваш еусоцијален филм и да започнете да размислувате со своја глава, а не со главата на вашата матица која може да биде во форма на оџа, селски кмет, градоначалник, партиски лидер, муџахедин, терорист, американски пробисвет, а вие некритично и слепо да ги следите нивните размислувања и ставови, како да сте програмирани. Го можете ли тоа?
Правете го прво вие, па ќе не научите како треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom