Охрид

A

Avenger99

Гостин
А да не беше таа сељандурија сеа во градов шо ќе праевте?
Колку пари се оставени у охрид сеа шо мислиш?

Другар, да не се лажаме, шлајмот од секаде сега на зарворени граници иде по домашноте места, ама да го плукаш тој што ти остава пари е малце... епак, да не е таа сељандурија сеа Пхрид ќе беше град духова вака со затворени граници.
Која пара бе не прај си бајрам со умот.
Автоматски споено мислење:

Комунална полиција, и тро подебел стап. Немат друго решение.
Автоматски споено мислење:

Се молат кафанџиите да ги затворат кафаните зошто македонците се плашат од корона.
Фала многу пријатно.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
@xxixka шо пари бе? Да знајме колку многу... Полата од нив си носеа јадење од марќет испоседнати јадеа..
Од 15-16 годишни пари очекуваш ти што се пијандурвеа попат што незнае да одет после 1 часот?
Е такви 60 посто дојдоа...
Што идет за 2-3 дена и тоа плус со ова домашнава картичка што е?

А ајде одговори на ова што не идавте бе во огромен број како сега во изминативе години а?
Аха тогаш отворена беше грчка таму милиони им праевте наместо кај нас или каде било во мкд да ги давате?

До вчера грчка вака онака ја пл..... ? Од кај ви стана омилена сега?

Знајме дека охрид е град на духови самите си знајме ние то.. Ама не ни ја префрлај нас кривицата и вие си сте криви... Ќе видиме за некоја година ко ќе испобегет и вашиве од скопје во странство па ќе видиш после како ќе е...

вака сеа, и тие 50тина евра од домашната картичка пак се пари, и наместо да ги искористи некој во Крушево или Маврово ги користи во Охрид. Не е битно како ќе се плати битно пари ќе му легнат на сметка :)
Викаш од маркети купувале, па од маркетите во Охрид ако пазарат парите кај идат? Ме сфаќаш што сакам да ти кажам така... Башка сите знаеме на малолетници пиво тој што дава ги „крсти“ за по 20 денари од флаша сигурно. :)
60% се такви, ама има 40% што ќе потрошат по 500че барем на ден. Е сеа не е многу ама 10 000 луѓе викендов по 500 денари да остаат ти се 5 000 000 денари така? :) Со оглед на тоа шо еден кревет е најмалце 500 денари, рачунај колку пари „влегоа“ во Охрид. не знам каде (во чив џеб колку) ќе завршат ама битно во Охрид влегоа тие пари. :)

Јас лично за мене ќе зборам околу тоа зашто не сум идел у Охрид,
- Море, Плажи, Гостопримливост. Реално и меѓу нас постои доста „ривалство“. Доста се „плукаме“ по секакви социјални мрежи и слично. Башка што (не сакам никој да навредам) дел од „угостителиве“ и „домаќиниве“ у Охрид не заслужуваат ни кајчиња да чуваат а не пак да издаваат соби или работат/држат кафичи и ресторани. :) Едноставно многу луѓе не се осетиле добредојдени кога отишле во Охрид. Сеа со коронава беше шанса тоа да се смени за 180 степени пошто границите беа затворени, само како сега што имало препукувања и плукања и од двете страни, мислам дека кога ќе отворат граници мнооогу помалце народ од Мк ќе отиде до Охрид, за жал.

За ова последново, еве ја те поканувам здравје следново лето, нека се стиши коронава дојди накај Ск на еден викенд. Чисто ќе прошетаме малце, да видиш некој интересни места тука во околината, и да го видиш исто така градот колку е пуст и празен. Пола другари ми се/беа „преку“. Другата половина е заглавена во бубањ... Сеа со коронава како што се врати народ па малце живна градов. Верувај ништо од тоа што го пишувам не е злонамерно, само укажувам на реални проблеми, којшто и вие и ние ги имаме :)


Дур не си се сакаме меѓусебно особено вие кон нас демек се прајте кој од кој сте, во нова држава дојдовме?

Барем во странство hi ти викет барем и ич да не те познавет, а кај нас те убиват со поглед или ќе ти речит кој си ти бе? А самиот да си се прашат кој е тој?
Е за ова бе брат праиме муабет веќе толку страни наназад. И вие имате некаква мржња спрема нас и ние имаме некаква мржња спрема вас. И се е тоа само заради некој си 10% од населението што се идиоти без никаква култура и мозок у рикверц. Убаво викаш, у странство е држат, љубезни се, услужливи се, едноставно знаат како да ти ги земат парите... Кај нас ние сме катиљ народ што само се мрази меѓусебно. Затоа и пропаѓаме од ден во ден. Генерално не не бива. Сега со коронава и затворениве граници беше идеална прилика повеќе да се „зближиме“ и да тргнеме на страна сите тие заебанции од 82га година... :D
Автоматски споено мислење:

Која пара бе не прај си бајрам со умот.
Вака сеа, не планирам да навлагаме ептенски во дискусија за парите.
Проста математика 10 000 луѓе по 500 денари да потрошат викендов тоа колку пари се? :) Во постот погоре убаво пишав што и како мислам, сепак не можеш нашата куповна моќ на „обичниот смртник“ да ја мериш со таа на „холанѓанецот“ и слично. Па и по култура имаме огромна разлика, небитно дали правиме муабет за скопјанец,охриѓанец итн. Јебига, балкан менталитет :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Елитни туристи на балканов се знае кај си идат. Миконос, Свети Стефан, Дубровник, Света Гора (еднодневна посета) итн.
Тука си грешка, на местава одат ПОЗЕРИ, што нема врска со елитни туристи.

Елитни туристи одат во Парос, Наксос, Крит, Милос, Фолегандрос. Тоа се хедонистички елитни туристи, другово тури му пепел.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Се мислам 3-4 дена да пишам на темава ево сега се решив....

Цел живот живеам во Охрид (25год)
Секојдневно одам на работа со велосипед а работам во центар на улица Македонски Просветители
Нон-стоп на таа улица има некој од Скопје или од источна Мк застанат во најголемиот метеж со 4 жмигавци, ЗОШТО? Толку ли мали ви се курињата или да се пофалите со колата шо ви ја купил тато или то ви е единствен начин да привлечите внимание, второ шо кур барате сите навечер по таа улица кога и самите знаете дека метежот е катастрофален а паркинг место е буквално непостоечко плус самата улица од бул. Туристичка па се до езеро е сигурно не подолга од 500-600 метра, па да му ебам мајката толку ли ве мрзи пешки да изодите до кафичот или мора баш пред него да се паркирате, друго шо видов ова лето најмногу е дека 90% не знаат на кружен тек да возат, да паркираат пак правилно е научна фантастика.....почитување велосипедски патеки??? кој не ебе нас ние сме најдолу на пирамидата, баш вечерва си одам по Туристичка и им викам на семејство албанци пази точак ова е велосипедска и ми враќа абе иди бегај, ама со тон спремен на тепачка....почнав да кочам со точакот да се пресметам али ај си викам ке напрам глупост а ке нема ефект....друго, ако ова е младината шо ќе ја водит државава уште утре комотно нека не збриши комета од лицево на планетава (сочуство до коректните/ колатерална штета),
За ѓубрево шо се расфрлат не прам муабет пошо вистина е дека контејнерите и кантите не задоволуваат за олку народ шо не е оправдување да се расфрла отпад насекаде.
И да Охрид немаТ катни гаражи јасно ми е, немаТ професионална услуга и то ми е јасно.
Факт е дека после Скопје е најскап град во мк, и не, не е поскапо од на море, смачено ми е да кењате со оваја реченица, ич не сте интересни.
И на крај само ке речам дека јасно ми е дека сме ептен сиромашен народ и јасно ми е дека неформалното образование е на страшно ниско ниво а формалното одамна го има изгубено квалитетот, али за да имаш култура и свест и пред се да бидиш ЧОВЕК мислам дека кошта апсолутно 0 денари.
Имајте пријатен помин во Охрид и не заборавајте, биди промената шо сакаш да ја видиш.
Поздрав.
P.S. Мислењево не е таргетирано кон никого туку е дел од вистината шо моментално се дешават во гратчево.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.861
Поени од реакции
1.681
Се мислам 3-4 дена да пишам на темава ево сега се решив....

Цел живот живеам во Охрид (25год)

И на крај само ке речам дека јасно ми е дека сме ептен сиромашен народ и јасно ми е дека неформалното образование е на страшно ниско ниво а формалното одамна го има изгубено квалитетот, али за да имаш култура и свест и пред се да бидиш ЧОВЕК мислам дека кошта апсолутно 0 денари.
Имајте пријатен помин во Охрид и не заборавајте, биди промената шо сакаш да ја видиш.
Поздрав.
P.S. Мислењево не е таргетирано кон никого туку е дел од вистината шо моментално се дешават во гратчево.
Јас би направил една исправка,80 посто од Балканските народи се СТЕГНАТИ ,Циции како сакаш наречиги а не сиромашни.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Јас би направил една исправка,80 посто од Балканските народи се СТЕГНАТИ ,Циции како сакаш наречиги а не сиромашни.
Треба да сфатиме и дека во Македонија, Албанија, Србија, Косово сеуште 500 евра се смета како добра плата. Па и бугарија и хрватска не се нешто многу подобри.
Кога ќе не споредиш со Холандија, Франција, Белгија каде што пензии се по 2000 еура месечно и не сме ние толку многу стегнати. Само со 300 евра просек плата на овие цени брат колку да ни биде куповната моќ. :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.907
Поени од реакции
16.217
Кај ние стегнати бе, кога ќе дојдат Австралијаните се чудат како живееме ваков живот со таа плата, кафани фул, сите скоцкани од глава до пета, телефони од 500 евра нагоре, коли повеќе од луѓе, ние ако сме стегнати тие не знам какви се.
Го гледаш некој леб нема да јади ама последните 500-ки ќе му ги залепи на певалката :pos:
Проблемот е шо има луѓе со плата од 15 000 денари а сака на одмор да оди една недела да јади во ресторан, да пие пиво на лежалка цел ден и да потроши 200 евра, е нема така нигде :)
Автоматски споено мислење:

За две недели ќе знајме кај сме шо сме.
Само не знам што прават инспекциите, јас разбирам дека не можиме да седиме затворени и животот мора да продолжи напред ама ова е претеризам, ова е стока неразбрана.
И после излегуваа газдите на дискотеките и викаа бараме протокол за работа, кој протокол бе, овде се е удрено во глава кој ќе ти почитува мерки тебе на журка, под дејство на алкохол и дрога.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Абе неаме култура, не е скопјани или охриѓани, не не бива, едноставно е.
Последниот пат кога се откажав од одење Охрид за 2ри, покрај гужвата, беше што ме заглавија со паркинг на Градиште, па ќе ја искршев колата пробувајќи да излезам. На паркинг кој го плаќаш.
Следниот пат кога бев на некое такво "популарно" место, поточно вчера, беше Маврово. И види, пак истата ствар, доаѓаш у 10, една колона на паркингот, сакаш да си одиш у 3, заглавен си помеѓу 2 колони паркирани возила. Десетина возила заглавени. Колку треба да си идиот?
IMG_20200802_140431.jpg
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.911
Поени од реакции
12.395
1. Кој се тие елитни туристи?
2. За елитни туристи ти требаат КВАЛИТЕТНИ УГОСТИТЕЛИ и и ЕЛИТНИ ЛОКАЛИ.

Е сеа, некој од Охрид што повеќе се разбира би го замолил да каже кој биле тие Елитни туристи што иделе за Охрид. Баби и Дедовци од Холандија НЕ СЕ ЕЛИТА.

Елитни туристи на балканов се знае кај си идат. Миконос, Свети Стефан, Дубровник, Света Гора (еднодневна посета) итн.
Сакале ние или не, Охрид е далеку од ЕЛИТНО МЕСТО и уопште не е ни на мапа за тие „Елитни Туристи“.


Чисто да надодадам, тие елитни туристи нема да ти седнат уопште у такви локали и да ти остаат пари, дури ни за мочање нема да ти влезат. :)
За плажите нема уопште да коментирам, по грчка и бугарија тие „елитни“ плажи какви услови имаат ние за тоа можеме само да сонуваме у Македонија.
Треба малце незгодно да ти падне ако пензионери од Холандија се елитни туристи во споредба со домашните туристи, ама ти си знаеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Генерално, охриѓани се прилично лоши у туризам. Негостољубливи, без стратегија, алчни и други "убави" карактеристики.
Сега, ако ве вреѓа тоа, јеби га. Вистина е.

Горка утеха, нека ви биде тоа што не e така, затоа што сте охриѓани, туку е така затоа што сте на ниво на држвава у тие работи. Мнозинството сегде у државава е такво.
Автоматски споено мислење:

Ќе ви дојдат скопјани и одма срање се. Епа скопјани више одамна грото се само една генерација од Скопје. А другите пак, што си се нарекуваат скопјани, се од места како Ѓорче, Дељадровце, Кисела Вода, Драчево, Волково, а дури и има од места како Чаир, Топанско и слични афганистани. Останува честа да ја браниме ние малкумина, од нормални места за живеење, на кои ни е испод части да идеме у тој ќумез сега.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Треба малце незгодно да ти падне ако пензионери од Холандија се елитни туристи во споредба со домашните туристи, ама ти си знаеш.
Јас баш пишав дека пензионер од Холандија не е елитен турист.
И да не се лажеме, не е исто да ти дојде семејство со 500-600 евра примања месечно и да ти дојде пар пензионери со по 4-5000 евра месечно. :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Генерално, охриѓани се прилично лоши у туризам. Негостољубливи, без стратегија, алчни и други "убави" карактеристики.
Сега, ако ве вреѓа тоа, јеби га. Вистина е.

Горка утеха, нека ви биде тоа што не e така, затоа што сте охриѓани, туку е така затоа што сте на ниво на држвава у тие работи. Мнозинството сегде у државава е такво.
Автоматски споено мислење:

Ќе ви дојдат скопјани и одма срање се. Епа скопјани више одамна грото се само една генерација од Скопје. А другите пак, што си се нарекуваат скопјани, се од места како Ѓорче, Дељадровце, Кисела Вода, Драчево, Волково, а дури и има од места како Чаир, Топанско и слични афганистани. Останува честа да ја браниме ние малкумина, од нормални места за живеење, на кои ни е испод части да идеме у тој ќумез сега.
А интересната работа е што 90 посто од плажите и кафичите не ги држат охриѓани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
А интересната работа е што 90 посто од плажите и кафичите не ги држат охриѓани.
ваљда знаеш боље ти, ја мислам дека повеќто охриѓани ги држат, ама охриѓани ги рачунам, у муабетов, сите кои живеат на ривиерата, до Св. Наум.
 
A

Avenger99

Гостин
Јебали вас елитни туристи. Туристи шо ќе покажат култура и домашно воспитување, почит према градот и граѓаните шо живеат во него, а не ова недоквакани и неписмени туристи шо последно излегле до кладилница и назад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom