Македонска берза

Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Kmb so 751m dobivka, ama i so 828m od prodazba na zapleneti sredstva.

Bez toj vonreden prihod bankata ke bese vo minus.

Ogromen porast na nefunkcionalni krediti! Koj ne lici deka ke se oprava vo H2.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
34
Поени од реакции
37
Ako dobivkata e 50-60%od lani togas na kolku ja proektiras cenata ?Mislis deka najava za dividenda od 50 + evra ke ja drzi cenata nad 15000den?
Cenata mislam deka posle septemvri ke paga, poradi ocekuvanjata za dividenda. Togas e mojot plan za vlez za kapitalna dobivka so izlez pred dividenda
Автоматски споено мислење:

Ako dobivkata e 50-60%od lani togas na kolku ja proektiras cenata ?Mislis deka najava za dividenda od 50 + evra ke ja drzi cenata nad 15000den?
Cenata mislam deka posle septemvri ke paga, poradi ocekuvanjata za dividenda. Togas e mojot plan za vlez za kapitalna dobivka so izlez pred dividenda
Автоматски споено мислење:

U pravo ste na primer da si orocish nekoj denar moze ke ti siplatat 3% kamata na kraj na tretata godina :)
Po koj paramterar TNB raboti polosho od lani I zosto da ne si isplati dividend koga e polna kako brod od kesh????
Koga ke mi tekne kako si kupiv ladno na 13200 pred nekoj mesec ima logika za navivacite da im e krivo sto ne veruvaa vo nea .
Denes kupiv MPT nekako se mi mirisa na TNB od pred nekoj mesec deka e cenava ama neli jas bev optimista taka da ne ve naveduvam samo
sum ubeden deka ovaa godina sepak ke gi trosam parite od dividendata na TNB I konecno ke gi zgrmat tie 30 miliona vo MPT!!!
Pred nekoj mesec ne si kupil na 13.200, zadnji pat na 13.200 pred godina i pol bese TNB
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Kmb so 751m dobivka, ama i so 828m od prodazba na zapleneti sredstva.

Bez toj vonreden prihod bankata ke bese vo minus.

Ogromen porast na nefunkcionalni krediti! Koj ne lici deka ke se oprava vo H2.
Bubi овие 828м ги гледаш во паричен тек во ставката "продажба на превземени средства врз основа на неплатени средства" ? и тој минус напред означува помалку од колку што е предвидено ?
Може мала помош околу ова
Колку што можам јас да видам во "Биланс на успех" разликата од лани е кај 19.Останати приходи од дејноста(веројатно овде се тие продажби или ?) и во 21. Исправка на вредноста на финансиските средства и посебна резерва за вонбилансна изложеност на нето основа(овде мислиш на нефункционални кредити ?).
Другите ставки колку што гледам се слични како лани.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Koga izvestajot na najtrguvanata akcija na MSE ne predizvika barem7-8 kvalitetni komentari i mislenja turi mu "takvoto" i na forumot i na berzata.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Bubi овие 828м ги гледаш во паричен тек во ставката "продажба на превземени средства врз основа на неплатени средства" ? и тој минус напред означува помалку од колку што е предвидено ?
Може мала помош околу ова
Колку што можам јас да видам во "Биланс на успех" разликата од лани е кај 19.Останати приходи од дејноста(веројатно овде се тие продажби или ?) и во 21. Исправка на вредноста на финансиските средства и посебна резерва за вонбилансна изложеност на нето основа(овде мислиш на нефункционални кредити ?).
Другите ставки колку што гледам се слични како лани.
Da od paricen tek, stavka kapitalna dobivka od prodazba na prevzemeni sredstva.

Od nerevidiranite moras da krpis informacii, za sigurno gi cekas revidiranite.

Sepak mislam deka na taka znacajna suma trebase da ima nekoe izvestuvanje od bankata, vaka samo insajderite se ofajdija. Ako se ofajdija...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
So ogled na pritisokot od Narodna banka za pogolemi iznosi za rezervacija vo iznos od 700.000.000 denari ispaga deka KMB do sega ima skoro 25 miliona evra profit koj sto ne samo sto e iznenaduvanje za site vas tuku i se trudite da mu se iznarugate bozem propaga bankata :)
Ovoj bilans spored prokazanotot obekava dobra dividenda i spored moja procenka utre startuva barem od 6500 i ocekuvam deka brzo ke stigneme do 7000 so ogled na toa sto dobro se natankiraa na ovaa cena od 6200 denari !!!
Автоматски споено мислење:

Cenata mislam deka posle septemvri ke paga, poradi ocekuvanjata za dividenda. Togas e mojot plan za vlez za kapitalna dobivka so izlez pred dividenda
Автоматски споено мислење:


Cenata mislam deka posle septemvri ke paga, poradi ocekuvanjata za dividenda. Togas e mojot plan za vlez za kapitalna dobivka so izlez pred dividenda
Автоматски споено мислење:


Pred nekoj mesec ne si kupil na 13.200, zadnji pat na 13.200 pred godina i pol bese TNB

Druze zaboravi izgleda kakov potop beshe po izjavata deka nema da se deli dividenda ???
Da ne zaboravi deka i KMB do pred mesec dena se kupuvashe na 5500 denari ???
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Еве зошто растеше НЛБ

East Gate и НЛБ Банка АД Скопје денеска ќе потпишат договор за најголемиот синдициран заем во земјава од 72 милиони евра. Лидер на заемот е НЛБ Банка АД Скопје, а останати банки учесници се НЛБ д.д. Љубљана, Комерцијална банка АД Скопје, Raiffeisen Bank Албанија и Халк банка АД Скопје.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Znaci spored Mandrac koga banka ke odvoi 300% pogolemi rezervacii toa da ti bilo dobra vest!

Sho znam, mene ne mi lici na dobro. Posto pokazuva deka kreditite ne se servisiraat redovno. I pokraj site marifetlaci za reprogramiranje. Na kraj golem del ke propadnat i ke otidat u traen otpis. Go gledavme toj film so KMB.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
34
Поени од реакции
37
So ogled na pritisokot od Narodna banka za pogolemi iznosi za rezervacija vo iznos od 700.000.000 denari ispaga deka KMB do sega ima skoro 25 miliona evra profit koj sto ne samo sto e iznenaduvanje za site vas tuku i se trudite da mu se iznarugate bozem propaga bankata :)
Ovoj bilans spored prokazanotot obekava dobra dividenda i spored moja procenka utre startuva barem od 6500 i ocekuvam deka brzo ke stigneme do 7000 so ogled na toa sto dobro se natankiraa na ovaa cena od 6200 denari !!!
Автоматски споено мислење:




Druze zaboravi izgleda kakov potop beshe po izjavata deka nema da se deli dividenda ???
Da ne zaboravi deka i KMB do pred mesec dena se kupuvashe na 5500 denari ???
Zaboraviv
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Продажбата на зградата на Технометал го спасил кварталот на КМБ, колку големи резервации имаат дури и со новите регулативи на НБРМ
 
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
alooo dali si normalen i po Zivko da frlas drva i kamenja. Nema nekoj menager da ne go ispluka a firmive se top. Odi zemi ti napravi kompanija i stigni do toa nivo kako sto se kompaniite po koj sto plukas. Mlatis samo prazna slama po forumive idi raboti malce, stvori brend nekoj koj ke se gordee cela MKD.
Тој Живко Мукаетов е најсветлиот пример на непотизам во северџанскиот деловен свет, а има насоберено толку многу општествен капитал и цело време му доаѓаат амбасадори, што сега да му текне да стане премиер - уште вечерва ќе го изгласаат! Фирмата нема каде не плаќа реклами и банери, очигледно дека татко му добро го научил како се купува добар глас.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
alooo dali si normalen i po Zivko da frlas drva i kamenja. Nema nekoj menager da ne go ispluka a firmive se top. Odi zemi ti napravi kompanija i stigni do toa nivo kako sto se kompaniite po koj sto plukas. Mlatis samo prazna slama po forumive idi raboti malce, stvori brend nekoj koj ke se gordee cela MKD.
Од кога знам за акцијата на АЛК нема година да нема раст на добивка. Може наназад 15 години. E со тоа неможе ни еден менаџер на МСЕ да се пофали. Може е дефанзивен сектор може ја наследил од татко му...има добри карти поделно ама и на ниво ги игра. Има тон примери кога идиоти наследиле бизнис и го упропастиле ама Жиле дефинитивно не е таков случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom