Алати

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
"Има еден куп, разгледај на нет по фб страните "
Имам по голем дел од продавниците од источно скопје(електрометал, една до порта влае итн). Во хубо немам баш за мегнеме гледано, барав жици за пила претходниот пат. Не најдов, таков тип пила и компатибилни само во еуроимпекс.
Плус далеку. Од констукциско биро не купувам (бараат уплата на сметка, што е ова, 82 година?). Не знам за други фирми...
Не сеќавам точно која беше, сега набрзина што изгуглав имаш на Купи алат страната, имаш и на www.ingcotools.mk/produkti/product/менгеме-4
или
www.sbd.mk/mengeme-maxsteel-125-x-95-mm
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Не сеќавам точно која беше, сега набрзина што изгуглав имаш на Купи алат страната, имаш и на www.ingcotools.mk/produkti/product/менгеме-4
или
www.sbd.mk/mengeme-maxsteel-125-x-95-mm
Овие линкови се за машински менгемиња, за столарство не бркаат работа. Пробај по огласи, јас така најдов.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Имам не 1 туку 2 машински менгемиња(помали).
Да, ми вршат работа,(се освен поголеми даски) но не, не ми треба такво.
Столаско менгеме се монтира под страната на работната маса
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Имам не 1 туку 2 машински менгемиња(помали).
Да, ми вршат работа,(се освен поголеми даски) но не, не ми треба такво.
Столаско менгеме се монтира под страната на работната маса
Такво не сретнав, но јавувај се по продавници наместо да одиш до нив, скопје и не е така мало ... Ако начекам на нет во секој случај ќе пишам.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Тешко тука по продавници столарски менгемиња, јас ова го најдов на оглас и не е којзнае што, покрај тоа што е кинеско го нема оној дел на подвижната страна што се крева и служи за стегање даски на маса во спрега со кучешките дупки :)


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Зависи каква ти треба, можеш кај овие што прават споменици за на гробишта да прашаш, сечење мермер не е лесна работа
Во Гостивар има неколку работилници за мермер. Мермерот ни беше семеен занает.....
Мало камче со неправилна форма....па и голем камен со неправилна форма никој нема да се нафати да сече.
Евентуално ако сакаш да сечеш сам, фрези со дијамант и вода има , со тоа што шансите да останеш без прст или дланка се 99%.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Има ли некој искуство со тотал и инко алати прашувам за хилта кој од овие два е по истакнат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Има ли некој искуство со тотал и инко алати прашувам за хилта кој од овие два е по истакнат.
Инко зедов рачна косилица за треба, 1,2 Квв ...но пред месец дена. самоп два пати ја имам употребено, па не би имал нешто многу да кажам од искуство.

Изработката ми изгледа солидно, доста има метал и таму кад ешто можело да се стави пластика
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Има ли некој искуство со тотал и инко алати прашувам за хилта кој од овие два е по истакнат.
Јас купив инко брусалица, штрафилица и хилта.. Задоволен сум многу.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Има ли некој искуство со тотал и инко алати прашувам за хилта кој од овие два е по истакнат.
Зa пaрите вредaт,нo зaoстaнувaaт светлoсни гoдини зaд брендoвите кaкo makita или dewalt.Акo ти се зa прoфесиoнaлнa упoтребa ништo не прaвиш.Oд тие двa брендa штo си ги спoменaл,Инкoтo се пoкaжaa кaкo пoдoбри
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Јас купив инко брусалица, штрафилица и хилта.. Задоволен сум многу.
Кој модел на хилта го купи од инко ,имало некој xcord и нив ги фалат дека биле добра марка.
Автоматски споено мислење:

Зa пaрите вредaт,нo зaoстaнувaaт светлoсни гoдини зaд брендoвите кaкo makita или dewalt.Акo ти се зa прoфесиoнaлнa упoтребa ништo не прaвиш.Oд тие двa брендa штo си ги спoменaл,Инкoтo се пoкaжaa кaкo пoдoбри
Ми треба за дома по потреба ќе ја користам не ми е за кршење само за бушење и штемување.што велиш за овие
Зa пaрите вредaт,нo зaoстaнувaaт светлoсни гoдини зaд брендoвите кaкo makita или dewalt.Акo ти се зa прoфесиoнaлнa упoтребa ништo не прaвиш.Oд тие двa брендa штo си ги спoменaл,Инкoтo се пoкaжaa кaкo пoдoбри
Ми треба за дома по потреба ќе ја користам за бушење и штемување што велиш за овие мислење од вас.
 

Attachments

Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Купив ренде за дрво (wood plane) сабајлево...SomaFix. Не знам дали го сметате за добро или за тапа, ама го тестирав, врши работа како што е наменето.
Пар мало и големо.
Друго видов во електрометал. Пластика, плус поскапо од сомафикс парот. Одма си реков, пластика не бива. Треба маса и сврстина.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Некој знае ли шо чудо е ова? 20200802_102824.jpg
Едно од многуте реликвии од дедо ми. Не е функционално(кабел фали, и куп делови).
Се сомневам дека е шмиргларица
 

Kajgana Shop

На врв Bottom