Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Јас сум преку конзулатот. Еден месец по интервјуто ми испратија е-пошта со код и пин. Користењето само кодот во третото поле не работи. Сликата на екранот е прикачена.
Toa shto go davaat so broj i pin e edno,i toj broj e broj na molba koj shto se vnesuva samo so pin vo gornite dve polinja.
A dolu vo 3 toto se vnesuva brojot na obrazuvana prepiska ,toa e brojceto shto izleguva dodeka si na zadolzitelna proverka i samo onie shto se preku ambasada ili konzulat imaat privilegija za tamu da proverat.
Eve jas na primer bev broj na molba 16800/2017 so pin 472525,a broj na prepiska 323/2018.Jas posto bev preku ambasada mozev da proveruvam vo 3 toto pole so brojceto 323/2018,a gore so brojot na molba i pinot.
Zatoa ne vi izleguva koga vnesuvate broj na molba za prepiski preku ambasada vo 3 to pole.Tamu samo so broj na prepiska!
Автоматски споено мислење:

Јас денес си ја пробав среќата и влегов со македонски пасош, негативен тест и државјанството. Никаков проблем на граница не направија кога им реков дека сум бугарски граѓанин но немам документи и дека одам да си ги подигнам по прв пат затоа што истите ми се готови од февруари месец.

Им го дадов тестот и државјанството на увид, ме внесоа во системот дека влегувам по одреден основ и ја поминав границата. Мислам дека големи се шансите исто вака да поминат и тие што треба да си го земат државјанството, само носете некој вид на доказ односно одлуката и терминот на мејл што го имате резервирано.

Единствено лошо во оваа ситуација е што ќе мора барем уште 2-3 пати да одите за да досредите документите и на секое ќе ви бараат негативен тест што е екстра трошок на секое одење.
Dali na testot imase pecat od institucijata,i dali baraa na mejl da im pokazes rezultati ?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво дечки,

Прашање. Дали "министерството за правосудие" има период каде што не работи ?

Ко што се сеќавам, ДАБЧ е / беше цел месец август затворен.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Вчера пишав и до министерството и до нашата амбасада во Софија за евентуално поминување граница - штама! Никој ништо не ми врати.
 
Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Drustvo dali ste zapoznaeni so vadenje bugarski pasos po nekoja si brza postapka, barem jas imam slusnato deka mnogu lugje uspesno izvadile, samo sto se plakjalo po nekolku iljadi evra, e sega kolku e tocno toa neznam, megjutoa taka imam slusnato
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Вчера пишав и до министерството и до нашата амбасада во Софија за евентуално поминување граница - штама! Никој ништо не ми врати.
Luge, abe pisete mu na mail licno na konzulot... Go imase pisano pogore...
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
17
Поени од реакции
46
Ukazi i4,duri da dojdime Kako so trgnAlo nadolu so koroni so protesti ke dojdi mozi krajo na sveto -_-
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Drustvo dali ste zapoznaeni so vadenje bugarski pasos po nekoja si brza postapka, barem jas imam slusnato deka mnogu lugje uspesno izvadile, samo sto se plakjalo po nekolku iljadi evra, e sega kolku e tocno toa neznam, megjutoa taka imam slusnato
Tie sto gi davaa, sega se vo Slivenskiot zatvor.. Pozz
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Drustvo dali ste zapoznaeni so vadenje bugarski pasos po nekoja si brza postapka, barem jas imam slusnato deka mnogu lugje uspesno izvadile, samo sto se plakjalo po nekolku iljadi evra, e sega kolku e tocno toa neznam, megjutoa taka imam slusnato
Речиси е невозможно.

Треба да имаш мноооогу дебели врски за тоа да се деси. Така да некој ако ти ветува пасош по брза постапка, планира да ти ги земе парите и да исчезне :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Drustvo dali ste zapoznaeni so vadenje bugarski pasos po nekoja si brza postapka, barem jas imam slusnato deka mnogu lugje uspesno izvadile, samo sto se plakjalo po nekolku iljadi evra, e sega kolku e tocno toa neznam, megjutoa taka imam slusnato
Imase eden i hrvacki pasos vadese gi izlaga edno 200 300 dusi i na krajot se obesi
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Imase eden i hrvacki pasos vadese gi izlaga edno 200 300 dusi i na krajot se obesi
На времето и Миленко Неделковски вадеше (беше посредник) амерички пасоши / државјанства.

Па после го уапсија, пуштија и почна да фали луѓе по телевизии. Чудна коинциденција.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Нема печатени верзии со печат, се се' добива од нашите лабаратории електронски од нив потпишано и тоа има верзија од резултатот на Англиски и по желба на друг јазик.

За на граница јас си ги испечатив, одма на полицијата им дадов примерок го видоа и ми го вратија. После тоа пред царинска проверка има пункт со доктори, ме викна докторката ми рече тест, го покажав и ме праша дали може да го задржи и реков да тоа е за нив испечатено. Потполнив една изјава со мои податоци и толку беше.

Dali na testot imase pecat od institucijata,i dali baraa na mejl da im pokazes rezultati ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom