Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Му пишав на конзулот.Веднаш човекот најкултурно ми одговори.Значи можат да одат во БГ македонци со бг пасош заедно со цела фамилија иако се со македонски.Треба сите да имаат ПЦР тестови во форма на сертификат со печат.Господ здравје да му даде на конзулот Панев.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
282
Поени од реакции
270
Му пишав на конзулот.Веднаш човекот најкултурно ми одговори.Значи можат да одат во БГ македонци со бг пасош заедно со цела фамилија иако се со македонски.Треба сите да имаат ПЦР тестови во форма на сертификат со печат.Господ здравје да му даде на конзулот Панев.
I site dr sto treba da odat po ukaz so test, i kopija od mail od mp... Den prethodno se najavuvat na konzulot i mozat vo bg....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Му пишав на конзулот.Веднаш човекот најкултурно ми одговори.Значи можат да одат во БГ македонци со бг пасош заедно со цела фамилија иако се со македонски.Треба сите да имаат ПЦР тестови во форма на сертификат со печат.Господ здравје да му даде на конзулот Панев.
Se razbira deka mozes koga imas bg pasos,problemot e za nas so makedonski pasosi znaci i nie mozeme samo treba e mail do konzulot vo Bugarija da se prati i toj ni izdava nota a so nejze i testot PCR ne pustaat na granica.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Se razbira deka mozes koga imas bg pasos,problemot e za nas so makedonski pasosi znaci i nie mozeme samo treba e mail do konzulot vo Bugarija da se prati i toj ni izdava nota a so nejze i testot PCR ne pustaat na granica.
Testot da bide PCR so pecat samo ili trrba nesto specijalno vo forma na sertifikat so broj na pasos????
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Testot da bide PCR so pecat samo ili trrba nesto specijalno vo forma na sertifikat so broj na pasos????
Jas nemam praveno test,kako sto pisuvaat treba PCR baven test,ti sega treba da se rasprasas po klinikive cena,za kolku vreme go pravat,kazi im deka za premin na granica so Bugarija ti treba,tie treba da znaat kako treba.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Testot da bide PCR so pecat samo ili trrba nesto specijalno vo forma na sertifikat so broj na pasos????
Nisto ne se pisiva na testot , normalno ime prezime datum na ragjanje i drugo nisto. Jas pravev vo Zan Mitrev, istiot den bil gotov ama ne mi javija. Posle dva dena jas im zvonev za da mi kazat rez. Taka da posle 5-6 saati od zimanje bris moze da prasuvate za rez
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Faaala bogu denes posle 6 meseca i 23 dena se smeni vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија Intervju 07.08.2018 Sofija dokumenti roditeli.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Faaala bogu denes posle 6 meseca i 23 dena se smeni vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија Intervju 07.08.2018 Sofija dokumenti roditeli.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Oва идењево преку родител стварно ептен споро е. А ќе речеш би требало да е обратно.

Ајде, good luck, па чекаме сега потпишани Укази. Иако тоа не би требало да е проблем, затворениве граници се поголем проблем моментално. :LOL:
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Pozdrav prijateli,mi treba edna informacija....
Mi doaga i vtoriot termin za podiganje na ukazot,no so ogled na situacijava najverovatno ke go ispuštam i ovoj
Prasanjeto mi e dali dokolku stapam vo kontakt so ambasadata ke mozam da go povlecam i podignam ukazot od tamu...I kolku bi traela celata procedura...Nekoj so vakvo ili slicno iskustvo....Pozdrav
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285
Pozdrav prijateli,mi treba edna informacija....
Mi doaga i vtoriot termin za podiganje na ukazot,no so ogled na situacijava najverovatno ke go ispuštam i ovoj
Prasanjeto mi e dali dokolku stapam vo kontakt so ambasadata ke mozam da go povlecam i podignam ukazot od tamu...I kolku bi traela celata procedura...Nekoj so vakvo ili slicno iskustvo....Pozdrav
Otvori stranica 4553 tamu imash detalno objasnuvanje za toa, pozdrav.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Јас денес си ја пробав среќата и влегов со македонски пасош, негативен тест и државјанството. Никаков проблем на граница не направија кога им реков дека сум бугарски граѓанин но немам документи и дека одам да си ги подигнам по прв пат затоа што истите ми се готови од февруари месец.

Им го дадов тестот и државјанството на увид, ме внесоа во системот дека влегувам по одреден основ и ја поминав границата. Мислам дека големи се шансите исто вака да поминат и тие што треба да си го земат државјанството, само носете некој вид на доказ односно одлуката и терминот на мејл што го имате резервирано.

Единствено лошо во оваа ситуација е што ќе мора барем уште 2-3 пати да одите за да досредите документите и на секое ќе ви бараат негативен тест што е екстра трошок на секое одење.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
79
Поени од реакции
30
. Документ/документи за доказване на б'лгарскија произход на в'зходјашт на зајавителја :

Dali ova se popolnuva ili ostanuva prazno,ako ima nekoj aplicirano vo skoro vreme ili ima info neka kazi
Mora da se popolni I toa pole, znachi kako shto ti gi pishuva iminjata na potekloto od dokumentot, koj sho ti e daden od mak-bg zdruzhenie vo Mk I tolku e.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
ne otkorna koronata, najubo po 1 god da se proveri se dzabe sega se lazime ukaz ova ona
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
24
Поени од реакции
20
Јас денес си ја пробав среќата и влегов со македонски пасош, негативен тест и државјанството. Никаков проблем на граница не направија кога им реков дека сум бугарски граѓанин но немам документи и дека одам да си ги подигнам по прв пат затоа што истите ми се готови од февруари месец.

Им го дадов тестот и државјанството на увид, ме внесоа во системот дека влегувам по одреден основ и ја поминав границата. Мислам дека големи се шансите исто вака да поминат и тие што треба да си го земат државјанството, само носете некој вид на доказ односно одлуката и терминот на мејл што го имате резервирано.

Единствено лошо во оваа ситуација е што ќе мора барем уште 2-3 пати да одите за да досредите документите и на секое ќе ви бараат негативен тест што е екстра трошок на секое одење.
Браво! Фала ти многу што сподели! Конечно некој да даде информација за македонски пасош!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom