Алати

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Дрво..орев/
Е па со ефтино неможе орев, ти треба екстра оштро ( мора сам да го наоштриш освен ако не е pfeill, two cheries) другата опција е на старо или сам да направиш. Инаку не се многу скапи ама ако си таму, pfeill е 13 еур едно, комплет е поефтино ама како да ги набавиш... Пробај бувљак, едно време имаше многу длета

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Конструкциско биро АД продаваат two cherries затоа се толку скапи, а two cherries купуваш за цел живот.
Од овие по хубо и сл, не се лажи да купуваш, поготово ако видиш extoll име. Јас се заебав еднаш и никад више, на слика на нет изгледаа ок, и мене ми беа за нешто ситно. Ама кога стасаа дома пукнав од смеа, ко да ги правел некој што нема видено длето во животот, и да сакаш неможеш да го дотераш да личи на нешто. Уште ги чувам во работилницата како потестник да не се лажам со ефтино.

овде имаш комплети од повеќе фирми, види дали ќе ти одговара некој.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Конструкциско биро АД продаваат two cherries затоа се толку скапи, а two cherries купуваш за цел живот.
Од овие по хубо и сл, не се лажи да купуваш, поготово ако видиш extoll име. Јас се заебав еднаш и никад више, на слика на нет изгледаа ок, и мене ми беа за нешто ситно. Ама кога стасаа дома пукнав од смеа, ко да ги правел некој што нема видено длето во животот, и да сакаш неможеш да го дотераш да личи на нешто. Уште ги чувам во работилницата како потестник да не се лажам со ефтино.

овде имаш комплети од повеќе фирми, види дали ќе ти одговара некој.
Повеќето од алатот што го имам купено е BAHCO. Главно пили и мини бонсек. Татко ми има нож и е супер задоволен. Од кон.биро имам земено пила WILPU, со засилена кичма. Не знам каква е ,ама мислам дека ќе заврши работа што незасилените BAHCO не можат. Не сум толкав мајстор да земам за цел живот, ама не сум и токмак да купам extol.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Повеќето од алатот што го имам купено е BAHCO. Главно пили и мини бонсек. Татко ми има нож и е супер задоволен. Од кон.биро имам земено пила WILPU, со засилена кичма. Не знам каква е ,ама мислам дека ќе заврши работа што незасилените BAHCO не можат. Не сум толкав мајстор да земам за цел живот, ама не сум и токмак да купам extol.
Е па добро си почнал, bahco ти е одличен алат, и со секој алат е истата приказна, квалитетен алат дава добар резултат и мерак при работа. Со лош алат само ќе се нервираш и најверојатно ќе завршиш купувајќи квалитетен. Значи ќе го платиш два пати. Без исклучок секогаш е така. Подобро земи стари штрафцигери исчукај ги и наоштри ги како длета, исто ќе се мачиш ама барем нема да го платиш. А ако те бива, може и да ги наоштриш и искалиш па да ти останат добри алати за другпат

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Конструкциско биро АД продаваат two cherries затоа се толку скапи, а two cherries купуваш за цел живот.
Од овие по хубо и сл, не се лажи да купуваш, поготово ако видиш extoll име. Јас се заебав еднаш и никад више, на слика на нет изгледаа ок, и мене ми беа за нешто ситно. Ама кога стасаа дома пукнав од смеа, ко да ги правел некој што нема видено длето во животот, и да сакаш неможеш да го дотераш да личи на нешто. Уште ги чувам во работилницата како потестник да не се лажам со ефтино.

овде имаш комплети од повеќе фирми, види дали ќе ти одговара некој.
Супер линк но не знам со коронава како може да стигнат до кај нас. И пак стубаи и две цреши се најисплатливи. Јапонските се преценети, од Амазон може да се набават поефтино. А ако имаш некој во Швајцарија да ти купи и донесе pfeill, ќе поминеш најефтино и најквалитетно. После ако не ти требаат понуди ги овде и ќе ќариш на нив.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Супер линк но не знам со коронава како може да стигнат до кај нас. И пак стубаи и две цреши се најисплатливи. Јапонските се преценети, од Амазон може да се набават поефтино. А ако имаш некој во Швајцарија да ти купи и донесе pfeill, ќе поминеш најефтино и најквалитетно. После ако не ти требаат понуди ги овде и ќе ќариш на нив.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Со германија немаме проблем со пратки, уште од почетокот има копнена линија поштата со германија така да мош ќе потрае некоја недела, ама ќе стаса.
Во нормални услови кога порачував од тука последниот пат ми стаса за нешто помалку од две недели.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Со германија немаме проблем со пратки, уште од почетокот има копнена линија поштата со германија така да мош ќе потрае некоја недела, ама ќе стаса.
Во нормални услови кога порачував од тука последниот пат ми стаса за нешто помалку од две недели.
Од 8 до 14-5 дена. Нешто подолго од италија(11-17 дена) Кога нарачуваv семки пред неколку години. Лани минералите во шпанија 3-3.5 недели. Исто толку и од франција(пред неколку години).
Ама ја не верувам на интернет , од искуство. Да не испадне не било тоа. Немам намера да се занимавам со праќање назад, или фрлање одма.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Ми треба помош за избор на штрафалица, би ја користел за домашна употреба и би сакал за ограниченоиот буџет кој го имам (3-4000 ден.) да направам што подобар избор во однос на квалитет за да можам да ја користам подолго време.

Од тоа што гледав вечерва на нет... дали некој има искуство со овие?


(Alfa Elektronik)

Kawasaki XRPro - гаранција 2 години

MTX-K-AK 12 Li-2
Kawasaki XRPro
Напон: 10.8V / 1,5 mАh Li-Ion
Моќност: 28Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 1-10mm
Поставување на јачина 18+1
Цена: 2799 ден.


MTX-K-AKN 14.4 - 2G - 2T Li
Kawasaki XRPro
Напон: 14.4V / 1,5 mАh x 2Li-Ion
Моќност: 38Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 2-10mm
Поставување на јачина 19+1
Во куфер.
Цена: 3299 ден.

MTX-K-AKN 18 - 2G - 2T Li
Kawasaki XRPro
Напон: 18V / 1,5 mАh x 2Li-Ion
Моќност: 38Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 2-10mm
Поставување на јачина 19+1
Во куфер. + mix-k-32 гратис
Цена: 3.999 ден.


Matrix - Гаранција: 2 години

MTX-AKN 14-4 Li
Matrix
Напон: 14.4V 1.3Ah 1x Li-Ion
Моќност: 12/20Nm
Брзина без оптоварување: 0-550 rpm
Цена: 3130 ден.


Matrix
Напон: 20V 1.5Ah 1x Li-Ion
Моќност: 30Nm
Брзина без оптоварување: 0-350/1350 rpm
Самостезен футер 0.8-10mm
Поставување на јачина 18+1
Пластичен куфер
Цена: 3740 ден.


MTX-BD 20-S1
Matrix
Напон: 20 V DC / 1,5Ah Li-Ion
Брзина без оптоварување
Менувач 1: 0-450мин
Менувач 2: 0-1550мин
Затезна круна: 0,8-10 мм
Јачина на вртежниот момент: 30Nm
Цена: 4320 ден.


(Retail Store) - ја најдов на фб.

XCORT - не знам што квалитет имаат, ваљда средна класа.

Напон: 14.4V 1.5mAh Li-Ion
Моќност: 28Nm
Брзина без оптоварување: 0-450 rpm / 0-1450 rpm
Цена: 2650 ден.


(EUROTOOLS)

Raider - ваљда срање што не вреди за парите.
18v / 1500mAh Ni-Cd
Цена: 2600 ден.



За подобрите (претпоставувам) марки како Bosch, DeWalt и Makita немам доволно средства, бидејќи со цени се од 6000 ден., па нагоре, а некои ваљда со среден квалитет (како Parkside) не најдов онлјан - освен една фб страна која одамна не е во функција, пошто најверојатно набавувале од Грчка па препродавале.

Најдобар избор од понудените?
Некој друг предлог?

Благодарам!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако не ти е итно види некој ако може да ти ја набави од Лидл и да ти ја донесе Парксајд. Топ за парите.



Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Kaj akumulatorkite najbitni se baterijata da e litiumska( jas imam so čelični...i ne se dobri), i što povisok napon. Džabe e ako e naponot mal...motorot nema da ima snaga da zašrafi( snagata zavisi od kvadratot na naponot)

Sum se čudel koga na Diskaveri kanalot, so akumulatorka zašrafuvaat šrafovi kd bandaži, i bez dopolnitelno koristenje na račen kluč

PS.posto nekoj mi go ,,fati,, alatot za
vadenje na filtri.....si napraviv sam:)
20200721_091100.jpg
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Ако не ти е итно види некој ако може да ти ја набави од Лидл и да ти ја донесе Парксајд. Топ за парите.
Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
За следните две недели сигурно не, ќе почекам ако евентуално отвори границата (тешко ова...) или пак ако најдам некој да ми донеси, работата е што сум малер со апарати воопшто и скоро секогаш нешто завршува на сервис под гарантен рок дури е... затоа засега гледав што има тука на лагер, дополнително проблем ограничените финансии.
Фала на препораката во секој случај.
Дали таа што ја имаш доаѓа со две батерии или една и дали има задолжително и полнач/кутија?


Kaj akumulatorkite najbitni se baterijata da e litiumska( jas imam so čelični...i ne se dobri), i što povisok napon. Džabe e ako e naponot mal...motorot nema da ima snaga da zašrafi( snagata zavisi od kvadratot na naponot)

Sum se čudel koga na Diskaveri kanalot, so akumulatorka zašrafuvaat šrafovi kd bandaži, i bez dopolnitelno koristenje na račen kluč

PS.posto nekoj mi go ,,fati,, alatot za
vadenje na filtri.....si napraviv sam:)
Прегледај го приврзокот 259807
Гледав и јас документарци за батериите и во право си. Другите се помалку трајни во работни часови (никел кадмиумските), иако во цена се поефтини. А за литиумските само редовно полнење преку цела година, да не се остави да се испразни пошто цркнувале така.
Исто гледав вакви некои чешки акумулаторски по каталози и има упм силни со 4000-6000rpm, исто поголема моќност... а со цени беа како макитата, но тие се за профи работа, баш како што викаш дури и за штрафање на бандаши.

Во однос на моќноста ми рекоа да множам волтите по амперите

п.с. тоа пемперето ти служи ко блокатор? Добро си се сетил хахаха мада и со оригинал вакви понекогаш мака е да го извадиш филтерот. Зависи кој затворал претходно. :))))
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Toa od strana e muter f6( so kluč 10), zavaren na stranata, i probušena dupka. Niz muterot staviv šraf i taka go pricvrstuvam lanecot na fiksna dolzina

Ne postoi filter koj nemožam da go odvrtam so ovoj alat
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Има ли кај нас ...столарски менгемиња

1595341322655.png
Автоматски споено мислење:

Има ли кај нас ...столарски менгемиња

1595341322655.png
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Ми треба помош за избор на штрафалица, би ја користел за домашна употреба и би сакал за ограниченоиот буџет кој го имам (3-4000 ден.) да направам што подобар избор во однос на квалитет за да можам да ја користам подолго време.

Од тоа што гледав вечерва на нет... дали некој има искуство со овие?


(Alfa Elektronik)

Kawasaki XRPro - гаранција 2 години

MTX-K-AK 12 Li-2
Kawasaki XRPro
Напон: 10.8V / 1,5 mАh Li-Ion
Моќност: 28Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 1-10mm
Поставување на јачина 18+1
Цена: 2799 ден.


MTX-K-AKN 14.4 - 2G - 2T Li
Kawasaki XRPro
Напон: 14.4V / 1,5 mАh x 2Li-Ion
Моќност: 38Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 2-10mm
Поставување на јачина 19+1
Во куфер.
Цена: 3299 ден.

MTX-K-AKN 18 - 2G - 2T Li
Kawasaki XRPro
Напон: 18V / 1,5 mАh x 2Li-Ion
Моќност: 38Nm
Брзина: 0-400 / 1400 rpm
Самостезен футер 2-10mm
Поставување на јачина 19+1
Во куфер. + mix-k-32 гратис
Цена: 3.999 ден.


Matrix - Гаранција: 2 години

MTX-AKN 14-4 Li
Matrix
Напон: 14.4V 1.3Ah 1x Li-Ion
Моќност: 12/20Nm
Брзина без оптоварување: 0-550 rpm
Цена: 3130 ден.


Matrix
Напон: 20V 1.5Ah 1x Li-Ion
Моќност: 30Nm
Брзина без оптоварување: 0-350/1350 rpm
Самостезен футер 0.8-10mm
Поставување на јачина 18+1
Пластичен куфер
Цена: 3740 ден.


MTX-BD 20-S1
Matrix
Напон: 20 V DC / 1,5Ah Li-Ion
Брзина без оптоварување
Менувач 1: 0-450мин
Менувач 2: 0-1550мин
Затезна круна: 0,8-10 мм
Јачина на вртежниот момент: 30Nm
Цена: 4320 ден.


(Retail Store) - ја најдов на фб.

XCORT - не знам што квалитет имаат, ваљда средна класа.

Напон: 14.4V 1.5mAh Li-Ion
Моќност: 28Nm
Брзина без оптоварување: 0-450 rpm / 0-1450 rpm
Цена: 2650 ден.


(EUROTOOLS)

Raider - ваљда срање што не вреди за парите.
18v / 1500mAh Ni-Cd
Цена: 2600 ден.



За подобрите (претпоставувам) марки како Bosch, DeWalt и Makita немам доволно средства, бидејќи со цени се од 6000 ден., па нагоре, а некои ваљда со среден квалитет (како Parkside) не најдов онлјан - освен една фб страна која одамна не е во функција, пошто најверојатно набавувале од Грчка па препродавале.

Најдобар избор од понудените?
Некој друг предлог?

Благодарам!
Edit:

INCGO
Ги продаваат онлајн со година дена гаранција.

НАПОН 16.8V
2 БРЗИНИ 0-350 / 0-1350rpm
ВРТЕЖЕН МОМЕНТ 28 NM
САМОСТЕЗЕН ФУТЕР 0.8 – 10mm
ПОДЕСУВАЊЕ ЈАЧИНА 15 + 1
2 БРЗИНИ
1 БАТЕРИЈА Li-On 1.5 ah
1 ПОЛНАЧ
ВГРАДЕНА ЛЕД БАТЕРИЈА
ЛЕД ИНДИКАТОР ЗА БАТЕРИЈА
1 ПАР.Cr-V 65mm БИТ

Има ли кај нас ...столарски менгемиња

Прегледај го приврзокот 259838
Автоматски споено мислење:

Има ли кај нас ...столарски менгемиња

Прегледај го приврзокот 259838
Има еден куп, разгледај на нет по фб страните. За квалитет не знам али додека листав за штрафилици сретнав доста и менгемиња скоро кај сите продавници.

Toa od strana e muter f6( so kluč 10), zavaren na stranata, i probušena dupka. Niz muterot staviv šraf i taka go pricvrstuvam lanecot na fiksna dolzina

Ne postoi filter koj nemožam da go odvrtam so ovoj alat
Тогаш ако има проблем кај тебе носиме возила хаха.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
"Има еден куп, разгледај на нет по фб страните "
Имам по голем дел од продавниците од источно скопје(електрометал, една до порта влае итн). Во хубо немам баш за мегнеме гледано, барав жици за пила претходниот пат. Не најдов, таков тип пила и компатибилни само во еуроимпекс.
Плус далеку. Од констукциско биро не купувам (бараат уплата на сметка, што е ова, 82 година?). Не знам за други фирми...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom